Δυσκολία εύρεσης τραγουδιού με το αυτί

:109:πεζω μπουζουκι 12 χρονια 4χορδο αρκετα καλα θα ελεγα εχω παη και σε δασκαλο 5χρονια
το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω ακουγωντασ ενα τραγουδι να μπορεσο να πεξω εστο και
5νοτες απο αυτι (κουφος) τι πρωτινετε ρε παιδια να μπορεσουμε να βελτιοσουμε την κατασταση
υπαρχουν καπιες ασκησεις-βιβλια κ.λ.π

Τι ακριβώς εννοείς, Giorgosgt; Δεν ακούς καλά, ή έχεις πρόβλημα αναγνώρισης συχνοτήτων(φάλτσος εκ γενετής); Δηλαδή μία νότα (όταν δεν βλέπεις το όργανο που την παράγει) μπορείς να την παίξεις; Ρωτάω γιατί και η κόρη μου είναι κουφή, αλλά δεν διαννοήθηκε ποτέ να μάθει όργανο. Αν παίζεις 12 χρόνια και αρκετά καλά, κάτι πρέπει να ακούς.

φιλε Νικο δεν με καταλαβες το προβλημα μου ειναι οτι ακουγοντας ενα τραγουδι στο ραδιοφωνο
μου ειναι αρκετα δισκολο να μπορεσο εστο λιγο να πεξω.οσο για το κουφοσ χιουμορ κανω το
εγραψα για να σου δοσο να καταλαβησ οτι δεν εχω καλο αυτι

Με το πρόβλημά σου δεν είσαι μόνος, φίλε Giorgosgt. Δεν έχεις αυτί: Ούτε ο πρώτος, ούτε ο δεύτερος. Το χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να διαβάσεις βιβλία ή παρτιτούρες, τον καιρό σου θα χάσεις. Εξάσκηση του αυτιού χρειάζεται, και αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο. Αλλά σου χρειάζεται και κάποιος να σε βοηθήσει, δάσκαλος ή φίλος. Σιγά σιγά, με υπομονή και επιμονή, θα δείς ότι θα αρχίσεις να απομνημονεύεις σωστά (στο «σωστά» χρειάζεται ο φίλος με το καλό αυτί) όλο και περισσότερες νότες. Καλή εξάσκηση!

Φιλε Giorgosgt, νομιζω, πως θα σε βοηθουσε πολυ, εαν τραγουδουσες
τα κομματια που παιζεις.
Το λεω αυτο, γιατι εγω δυσκολευομαι να βγαλω ενα κομματι απλα κοιταζοντας
καποιον που μου το δειχνει, αν δεν εχω την τονικοτητα και την κλιμακα του κομματιου στ"αυτια μου.
Αρα λοιπον (αυθερετο δικο μου συμπερασμα) δουλεψε κλιμακες, και κυριως “κουρδισε” τη φωνη σου. Τραγουδα πρωτα καποιο κομματι, και οταν νοιωσεις οτι κυλας μαζυ του, ξεκινα να το παιξεις. Δοκιμασε το.

Πηγαινε στον παπαβασιλειου…αν παλι δεν θελεις να πας, μπορω να σου πω τι να μελετας…(μετα τις γιορτες βεβαια)…θα πρεπει να γινει απο κοντα ομως η μεσω τηλεφωνου…θελει και καποια 2…3…4… χρονια, δεν γινεται σε μηνες.Το θεμα ειναι οτι γινεται.

πιστέυω ότι μαθήματα σολφέζ μπορούν να βοηθήσουν σε τέτοιες καταστάσεις, στην εξάσκηση του αυτιού. Με τον σωστό τρόπο βέβαια και σε συνδυασμό με πρακτική.

Πρέπει να μάθεις καλά τις κλίμακες, ειδικά τις ανατολίτικες (χιτζάζ, σενγκάχ, χουζάμ, ραστ κλπ.), διότι το 90% των ελληνικών τραγουδιών είναι γραμμένα πάνω σε αυτές. Μόλις μάθεις τις κλιμακες, θα μπορείς και να τις αναγνωρίζεις μέσα στα τραγούδια. Τότε θα είναι πιο εύκολο για σενα να βγάλεις ένα τραγούδι εξ ακοής.

Λες να μην σκαμπάζει από δρόμους ο άνθρωπος;

που να ξερω κι εγω φίλε μου π.καραγιωργο αν σκαμπαζει ή οχι απο κλιμακες? δεν θελω να παραστησω τον εξυπνο, αλλα 12 χρονια και να δυσκολευεται τοσο πολυ να βγαλει ενα τραγουδι εξ ακοης, σημαίνει ότι ή ο ιδιος δεν ασχολειται τοσο πολυ ή οτι ο δασκαλος του τα 5 χρονια που πηγαινε στο ωδειο, δεν του εκανε σωστο μαθημα.
κι εγω οταν μαθαινα μπουζουκι, δεν μου εδειξε κανεις τους δρομους, μονο ευρωπαικη μουσικη μου διδαξανε. οταν ασχοληθηκα μονος μου μετο ρεμπετικο, ανακαλυψα τους δρομους - ειχα παρει βεβαια τις βασεις απο το ωδειο - εμαθα πως παιζονται και οποιο τραγουδι ρεμπετικο ή λαικο ξερω να παιζω, το εμαθα να το παιζω μονος μου.
Ουτε ρωτωντας εδω στο φορουμ θα καταλαβει κατι. κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα εξασκησης. πρεπει να ασχολεισαι πολυ.