Δύο νέα CD από τον Νίκο Βερόπουλο

Αγαπητοί μου φίλοι και παρελκόμενοι φίλοι του ρεμπέτικου

Kανονικά θα έπρεπε κάποιος άλλος να γράψει εδώ για τα δύο καινούργια CD μου που μόλις κυκλοφόρησαν ταυτόχρονα στην Ελλάδα, αλλά επειδή ζώ εκτός χώρας και δεν το γνωρίζουν ακόμα οι περισσότεροι φίλοι μέσα στο φόρουμ, αναγκαστικά σε μένα πέφτει ο κλήρος να το αναγγείλω.

Λοιπόν, πρόκειται γιά δύο κύκλους ρεμπέτικων τραγουδιών βασισμένων στα βιώματά μου από την Αμερική και από την Ελλάδα, με ανάλογη θεματολογία.
Τα τραγούδια είναι όλα αυθεντικά σε στίχους και μουσική δική μου και ακολουθούν αυστηρά τις ρεμπέτικες προδιαγραφές των ρεμπέτικων περίπου από την εποχή του μεσοπολέμου μέχρι την εποχή που έφυγαν και οι τελευταίοι μεγάλοι συνθέτες, σε ό,τι αφορά το λεξιλόγιο, το ύφος, την ενορχήστρωση
και το γενικό άκουσμα.
Ακόμα ένα στοιχείο σε μερικά τραγούδια είναι ότι έχουν πάρει ένα ιδιέταιρο χρώμα, ανάλογα με την περιοχή του κόσμου στην οποία εμπνεύστηκαν και έγινε η πρώτη καταγραφή και ενορχήστρωση.
Η μόνη ίσως διαφορά σε αυτή την έκδοση εντοπίζεται στην ηχογράφηση, που γιά λόγους πρακτικούς δεν έγινε με ένα μόνο μικρόφωνο όπως παλιά, αλλά σε πολυκάναλο σύγχρονο στούντιο.
Φυσικά το αποτέλεσμα το κρίνουν πάντα οι ακροατές και επαφίομαι στην κρίση σας περί αυτού.

Το πρώτο CD τιτλοφορείται ΤΟ ΑΒΓΟ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΠΟΥ και περιλαμβάνει τα τραγούδια από τον κύκλο της Αμερικής, και το δεύτερο ΞΈΝΩΝ ΔΟΧΕΙΟ και περιλαμβάνει τα τραγούδια από τον κύκλο της Ελλάδας.

Πολλά από τα ονόματα που συμμετέχουν σε αυτές τις ηχογραφήσεις είναι γνωστά στον χώρο της Ελληνικής μουσικής σκηνής, θα αναφέρω ενδεικτικά την συμμετοχή του Νίκου Τριήρη στο τρίχορδο και τον μπαγλαμά, του Μανώλη Πάππου στο τρίχορδο και το ούτι, του Ηρακλή Βαβάτσικα στο ακορντεόν, του Θοδωρή Ρέλλου (Mode Plagal) στο κλαρίνο, του Ιορδάνη Ιορδάνογλου στο μπασοκίθαρο, της Ελένης Λαζάρου στον μπαγλαμά και τις καστανιέτες, του Σωτήρη Παπατραγιάννη στο τραγούδι και τον μπαγλαμά, καθώς επίσης και του Βασίλη Καράμαλη (Cafe Aman Amerika| Δ.Ζερβουδάκης μπαντ) στο μπουζούκι και του Αρμένιου Βαρτάν στο ούτι σε ένα bonus track.
Φυσικά δεν θα γινότανε να μην συμμετέχω και γώ ο ίδιος στο τραγούδι και στον μπαγλαμά, όταν μάλιστα είχα δίπλα μου ένα τέτοιο επιτελείο Α’ Εθνικής…

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Πρόκειται για ανεξάρτητες παραγωγές από την ΕΡΙΜΑΤΕΟ Records (www.myspace.com/epimateo)
και αμφότερα αυτά τα CD δεν πωλούνται στα καταστήματα δίσκων ή αλλού. Απλά καί μόνο από χέρι σε χέρι, ούτως ώστε να πηγαίνουν εκεί που πρέπει.
Θα τα βρήτε για την ώρα μόνο στην Αθήνα, τηλεφωνώντας στο 6976 626293

Περιμένω εντυπώσεις από ακουστήρι, αλλά και για ο,τιδήποτε άλλο, μπορείτε να μου γράψετε εδώ στο φόρουμ.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Τα σέβη μου από την Βραζιλία,
Νικόλας ο ψαράς

Στην προηγούμενη ανακοίνωση γιά τα Cd μου, ανέφερα ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ μερικούς από τους συντελεστές των ηχογραφήσεων.
Προς αποφυγήν κάθε παρεξήγησης, θα προσθέσω εδώ και τούς υπόλοιπους μουσικούς που έλαβαν μέρος, για να μην προλάβει και παραπονεθεί κανείς.
Λοιπόν,
την καταπληκτική ομάδα που απετέλεσε τον πυρήνα του συνολικού έργου και στα δύο Cd απαρτίζουν οι κάτωθι:
Νίκος Τριήρης: πρώτο μπουζούκι
Γιώργος Νυδριώτης: δεύτερο μπουζούκι
Λάμπρος Καρκανόπουλος: μπασοκίθαρο
Σωτήρης Παπατραγιάννης: μπαγλαμά και τραγούδι
και κατά ένα ελάχιστο ποσοστό η αφεντιά μου σε μπαγλαμά και τραγούδι.

Οι υπόλοιποι μουσικοί που έλαβαν μέρος και δεν τους προανέφερα λόγω πιέσεως χρόνου για να προλάβω το κατεβατό πριν κάνει διακοπή το ιντερνετ (γίνεται ταχτικά αυτό εδώ που ζώ), είναι:
Δημοσθένης Λάγιος: μπουζούκι
Δημήτρης Ντούλης: μπουζούκι
Βασίλης Αποστολόπουλος: κιθάρα
Αντώνης Τζήκας: κοντραμπάσο
Στέφανος Μάρκου: κοντραμπάσο
Βασίλης Γιαννίσης: βιολί
Οδυσσέας Ζαφειρόπουλος: βιολί
Βαρβάρα Μέρτζαν: τύμπανα
Σοφία Πατσιά: κουτάλια
Ειρήνη Ανδρουτσοπούλου: φωνητικά

Θα επιθυμούσα την συμμετοχή και άλλων φίλων μουσικών, αλλά για διάφορους λόγους αυτό δεν ήταν εφικτό, όπως π.χ. ο κιθαρίστας Γιώργος Κούκος έτυχε να βρίσκεται στην Ιταλία την εποχή των ηχογραφήσεων, η Νίτσα Γκραίζη και ο Χρήστος Ψαρρός δεν κατάφεραν να έρθουν εγκαίρως από Αμερική, ενώ ο Γρηγόρης Μανινάκης δεν ειδοποιήθηκε έγκαιρα και πήγε για διακοπές στη Λήμνο…

Αυτά σχετικά με τις ηχογραφήσεις, ευχαριστώ που εξακολουθείτε και με ανεχόσαστε.

Νικόλας ο ψαράς

Nikola μολις σημερα πηρα τα δισκακια σου …:slight_smile:
οπως ολοι ξερουμε στα χρονια μας ειναι της μοδας τα σαβουροτραγουδα των ξεκωλοριαλιτη κανουν καριερα οχι με βαση την φωνη αλλα το μ**νι και τα μπαλκωνια τους οι κυριες ενω πρεπει να εισαι καλογυμνασμενο αγορακι για να πουλησεις πλεον.ειχα καιρο να ακουσω καλο προσεγμενο λαικο τραγουδι και τα 2 δισκακια του νικολα παιδια ειναι καταπληκτικα (συνχαρητηρια νικολα).
:088:

Παιδιά εσείς που ξέρετε μπορείτε να με ενημερώσετε κι εμένα για το που θα βρω τη δουλειά του Νικόλα μας, έχω λίγες μέρες που επέστρεψα από Ίο και πριν φύγω η δουλειά ήταν ακόμα στα σκαριά. Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και ανυπομονώ ν ακούσω το αποτέλεσμα.

γεια σου ρε ηλια φιλαρακο ελπιζω να περασεσ καλα αν διαβασεισ πιο πανωτο μηνυμα του νικολα λεει αναλυτικα
τα λεμε :slight_smile:

Παρέλαβα τα δισκάκια προχθές 03/10 και τα έχω λιώσει είναι υπέροχα!Μακάρι να βρεθώ και εγώ κάποια φορά σε τέτοια παραγωγή,με τέτοιο αποτέλεσμα και να καταφέρω να παίξω σαν τον ΤΡΙΗΡΗ!
Συνεχείστε τις γλυκιές πεννιές!

Οσοι ενδιαφέρονται να ακούσουν δείγματα αυτής της δουλειάς, μπορούν να μπουν στο σάιτ του ρεμπέτικου sealabs,(υπάρχει λινκ στην αρχική σελίδα εδώ μέσα), όπου έχω ανεβάσει δύο αντιπροσωπευτικά τραγούδια, ένα από το CD “Το αβγό του Κολόμπου” και ένα από το CD “Ξένων Δοχείο”.
Μέσα εκεί υπάρχουν και οι σχετικές πληροφορίες για το κάθε τραγούδι ξεχωριστά.
Θα τα βρείτε στο λινκ “ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ”.

Καλή ακρόαση μάγκες.

Νικόλας

Μόλις με πληροφόρησαν ότι το ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΠΟΥ είτανε κλούβιο και δεν έπιασε ούτε την τελευταία θέση στα τσαρτς πέρσυ, (φέτος ίσως ανέβει λίγο λόγω ανεπάρκειας νέων ρεμπέτικων παραγωγών), ενώ το ΞΕΝΩΝ ΔΟΧΕΙΟ το ακούνε μονάχα …ξένοι τουρίστες στη Ρόδο, όπου το μοναδικό αντίτυπο που υπάρχει εκεί το κλέβει ο ένας απ τον άλλο !
Κατόπιν τούτου έχω να δηλώσω τα εξής :
Μήν εκπλαγείτε αν μάθετε ότι με συμπεριέλαβαν στή λίστα των υποψηφίων για να παρουσιάσω τον Καραγκιόζη στη Γιουροβίζιον (όχι με τους Χαίνηδες) του χρόνου εκροσωπώντας την …Αλβανία… ως μη κοινοτικός.
Δεύτερον, το επόμενο CD μου που βγαίνει σε λίγο καιρό με τίτλο “Μπλουμ” (τραγουδάω μαζί με
την Μαρίνα Αλίμου και τον Αρχιμήδη) προορίζεται γιά Πλαστικό Αρίωνα (να σκάσουνε μερικοί μερικοί)
και τελευταίον, το βραβείο της Ανοιχτής Παλάμης το έχω ήδη στο τσεπάκι (αυτό για να είμαι ειληκρινής το έδωσα μόνος μου στον εαυτό μου)

Καλή σαρακοστή

Νικόλας ο ψαράς (κατ’ ανάγκη - και όχι επειδή μου γουστάρει το ψάρεμα άμα λάχει ναούμ)

Φίλοι συμφορουμήτες *

Αυτό το θέμα το άνοιξα εγώ ο ίδιος και καθώς φαίνεται είμαι και ο μόνος που εξακολουθεί να δίνει ερωτημαπαντήσεις σαν να μιλάει με τον καθρέφτη…
Να με συγχωρείτε λοιπόν που το ξεθάβω άλλη μιά φορά, αλλά υπάρχει λόγος σοβαρός.
Επειδή σε λίγο καιρό ανεβαίνω στην Αθήνα για ένα διάστημα, θα ήθελα να θέσω στα υπ’ όψιν σας ότι είναι η τελευταία μου ευκαιρία να διασώσω ό,τι δεν σώνεται με τίποτα και να μήν υποκύψω στις πιέσεις που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, αν με εννοείτε…
Λοιπόν, όσα από τα απούλητα CD μου έχουν απομείνει και δεν έχουν γίνει σουβέρ, φρίσμπι και ρολόγια του τοίχου, είναι προς διάθεση σε όσους από δω μέσα πιστεύουν ότι βοηθάνε την κατάσταση (και μένα βεβαίως να ξεφύγω από το ψάρεμα και να ορθοποδήσω) σε ό,τι αφορά το ρεμπέτικο και τους ρεμπέτες της διασποράς.
Διαβάστε προσεκτικά όλα τα ποστ που έχουν αναρτηθεί σε τούτο το θέμα πριν αποφασίσετε να δώσετε το παρών, να δείτε αν αξίζει τελικά μια τέτοια προσπάθεια, και μετά ας μπείτε στον κόπο να με βρείτε αφήνοντας κάποιο τηλέφωνό σας με π.μ. στο μέιλ μου, γιατί όπως φαίνεται θα είναι ίσως η τελευταία μου επίσκεψη στην Ελλάδα αυτή εδώ.
Θα προσπαθήσω να παραμείνω για τρεις μήνες τουλάχιστον στην Αθήνα, μετά θα τα λέμε μόνο από δω μέσα - αν δεν μου κόψουνε το ιντερνετ.
Να ευχαριστήσω δημόσια όσους απάντησαν στο κάλεσμα και έγραψαν τη γνώμη τους για τη δουλειά μου στο φορουμ πίο πάνω.
Επίσης και την Ελένη μας από το Τζιβαέρι που έπαιξε μπαγλαμά για πάρτη μου σε μερικά τραγούδια μέσα στα CD, και να της ευχηθώ καλή επιτυχία στα δικά της που μόλις κυκλοφόρησαν.
Αυτά, και να με συμπαθάτε που δεν βάζω δικηγόρους και αναγκάζομαι ο ίδιος να αυτοδιαφημίζομαι για να βγάλω από μέσα μου τον νταλκά και το ζόρι που τραβάω, αλλά το κάνω απο καρδιάς και επειδή ζώ για το ρεμπέτικο και με ζεί και κείνο τα τελευταια 30 χρόνια.
Αλλωστε τα τραγούδια μιλάνε από μόνα τους.
Καλή αντάμωση

Νικόλας

ΣΗΜΕΙΩΣΗ * (βγαίνει από το “συν” και “φόρουμ” και όχι από το “συμφορά” και " κομήτης")

Νικο, ελειψα για παρα- πολυ καιρο απο το φορουμ για λογους τεχνικους.
Με πολλη χαρα διαβασα λοιπον για τα ΣΙ-ΝΤΙ σου και ευχομαι να ειναι “καλο-ταξιδα”…!
Αλλωστε γνωριζω απο κοντα τις εμπειριες που “κουβαλας” απο Αμερικη μια και πολλες απ’ αυτες ηταν και ειναι κοινες.
Ααα!! Και σ’ευχαριστω που με σκεφτηκες…!!
Παλι φετος στη Λημνο…με προγραμματισμενη μια σμυρνεικη συναυλια…!!

Πέρασε από την Αθήνα να τα πούμε όταν κατέβεις για Λήμνο Γρηγόρη, έστω και για κανα δυό μέρες αν μπορέσεις, θα χαρώ ιδιαίτερα και να ακούσεις με την ευκαιρία και το υλικό.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές.
Νικόλας