Διακόσμηση μπράτσου ηλεκτρ.κιθάρας

Γειά και χαρά σε όλους !!! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας . Ασχολούμε τώρα τελευταία με την διακόσμηση ενός μπράτσου κιθάρας που έχω το όποίο με έχει παιδέψει πολύ . Έχω ένα απλό μπράτσο fender και θέλω να του βάλω κορδόνι(binding) περιμετρικά και στην ταστιέρα τετραγωνάκια απο όστρακο ή συνθετικό (block inlays).

Δηλαδή από έτσι

να γίνει έτσι

Έχω μαζέψει λοιπόν όλα τα υλικά που θα χρειαστώ το κορδόνι , τα τετραγωνάκια ακόμα και τάστα , έχω και ένα πολυεργαλείο (ρουτερ) . Λοιπόν για να βάλω το κορδόνι πρέπει να βγάλω τα τάστα , το έκανα και αυτό πάρα πολύ προσεκτικά δεν φαίνεται τίποτα . Έχω κολλήσει λοιπόν στο πώς θα κάνω το αυλάκι περιμετρικά του μπράτσου για να μπεί το κορδόνι , καθώς όπως το σκέφτομαι δεν έχει που να πατήσει για να γίνει ορθή γωνία υπάρχει κλίση σε όλη την ταστιέρα 7,25" . Ξέρετε κανένα τρόπο ? Προτείνεται κάτι ? Ευχαριστώ .

Φίλε block,
το μόνο εργαλείο που ξέρω γιά την δουλειά που θέλεις, είναι αυτό . . .

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Dremel_rotary_tools,_attachments/Binding_Router_Guide.html

Φιλικά, Γιώργος.

Φίλε jojo ευχαριστώ για την απάντηση το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά…πώς θα κάνω ορθή γωνιά με αυτό ? Εάν καταλάθος μου φύγει το εργαλείο και κάνει λάθος πατούρα ?

Φίλε block,
Πάρε μιά ρίγα (μακρύς μεταλλικός χάρακας) και κόλησε την “κάθετα”, σε όλο το μήκος του μπράτσου,
με πιστολάκι ζεστής σιλικόνης (αυτό γιά τα πλακάκια).
Έτσι έχεις μιά κάμποσο σταθερή επιφάνεια, για να τρέξεις πάνω της το εργαλειάκι,
και μετά η σιλικόνη ξεκολάει εύκολα.

Φιλικά, Γιώργος.

Σε ευχαριστώ !!! Μιλάς για την λύση αυτή μόνο με το συγκεκριμένο εργαλειάκι της stewmac ? Νομίζω αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο , γιατί θα πρέπει να αφήσω 6 χιλιοστά ύψος και 2 χιλιοστά πλάτος (τόσο είναι το κορδόνι) .Πώς και πού θα κολλήσω τον χάρακα ?

Ναι, για το συγκεκριμένο εργαλειάκι μιλάω.
Το χάρακα τον κολάς στο πλάι του μπράτσου.
Την φωτό στο προηγούμενο post την είδες ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος

Ναι την είδα την φωτό . Απλά μου φαίνεται δύσκολο πώς θα υπολογίσω να κάτσει ο χάρακας 6χιλιοστά ποιό κάτω απο την ταστιέρα . Πάντως σε ευχαριστώ πολύ .

Το πόσο βαθειά και πλατειά θα κόψει το router το ρυθμίζεις απο το εργαλειάκι της stew-mac,
και απο το τι κεφαλή (και πόσο βαθειά) την στερεώσεις στο dremel.
Ο χάρακας μπαίνει απλώς, γιά να έχεις κάπου να πατάς.

Φιλικά, Γιώργος.

Επανέρχομαι στο θέμα μου … Λοιπόν πήρα από τον stewmac αυτά

Που μας κάνουν αυτό !!!

Τώρα τί ?