Διάφορα Θεσσαλονικιώτικα

άντε καλό χειμώνα.
όπως έμαθα αρχίσανε και ο γιώργος με τον μανώλη στο “πήρε και βραδυάζει”.
ο μητρέντσης θα είναι στη “βεντέτα” φέτος
και φυσικά περιμένουμε ανυπόμονα τους δύο δημητράδες (μυστακίδη και σφίγγο)

Συγνώμη,
αλλά έχω την εντύπωση ότι ζούμε πάλι σε μια “περιχαράκωση ορθοδοξίας” σαν αλλες περιόδους και εποχές μισαλλοδοξίας …
Τι εννοώ,
μήπως πρέπει να γίνει και κανένα μαγαζί σαν γνήσια παλιά λαική ταβέρνα όπου να παίζονται και άλλα πράγματα δηλ. και δημοτικά-παραδοσιακά και άλλα καλά λαικά “στοιχεία” (ελληνικά και μη) ;

μια μεταφρασουλα?!γινε λιγο πιο κατανοητος,πιο συγκεκριμενος please…

τι δεν καταλάβατε παιδιά ;
σαφές δεν είναι ;
Η παράδοσή μας έχει τόσα πολλά και ωραία άνθη …

αμετρητα Γιαννη!ελα να μετρησουμε να δεις ποσοι μουσικοι χρειαζονται για να καλυφθει το παραδοσιακο μερος σε ενα μαγαζι?!εκτος αν μιλας για χωρο(λαικο οπως ανεφερες) με cd…
ζουμε σε περιχαρακωση ορθοδοξιας?και εποχες μισαλλοδοξιας?λεγοντας?

Άννα, ευχαριστώ …
πάνω όμως απ’ τα νούμερα υπάρχει -νομίζω- η “ιδέα”, η διάθεση, η ανάγκη για …
{ΥΓ - ασφαλώς δεν μιλάω για cdάδικο… προς θεού για live μιλάω …}

γι αυτο σε ρωτησα κι εγω!επειδή καταλλαβα(αυτο τουλ/στον το καταλλαβα:)πως μιλας για live.επειδή ειμαι απο εκεινους που αγαπουνε το παραδοσιακο,να σε ενημερωσω πως για να καλυφθει παραδοσιακο προγραμμα γενικου?ενδιαφεροντος, θες:περισσοτερους μουσικους απο θαμωνες!τι μαγαζι να στησεις?ποιους να βαλεις ποιους να αφησεις απ’εξω?παλι πεφτεις σε λουκι…παλι αναγκαστικα δινεις συγκεκριμενο υφος…ποντιακό θαναι?κρητικο?
ετσι και ξεκινησει η διαθεση…με το παραδοσιακο?η αναγκη που λες κι εσυ!οσο παει και αυξανεται!φουντωνει!τα θες ολα!!!ποιος να στησει τετοιο μαγαζι?
ετσι και στηθει τετοιο μαγαζι…θα κλεισουνε σπιτια!!!:slight_smile:

Μεγάλο ζήτημα …
Και όμως γίνεται (νομίζω) με 4-6 μουσικούς, να έχουν δουλέψει πάνω σε αυτά τα θέματα με μεράκι-γνώση-ελευθερία…
Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου Αννα … Βάλε εσύ το χώμα κι εγώ τον αιθέρα (ή και αντίστροφα αν θες…)…

να ηταν εφικτο κατι τετοιο!!!ποιος δε το θελει?αλλά 4-6 μουσικοι αν σκεφτεις…(βαλε τα οργανα του παραδοσιακου σε μια σειρα…)ποιες περιοχες μπορουν να καλυψουν?εγώ ισως το βλεπω(σιγουρα το βλεπω)απο τη σκοπια του χορευτη που τα αγαπα ολα!και εγω λοιπον προσπαθω να μην αφηνω ευκαιριες να απολαμβανω τους μουσικους(οποιας περιοχής)αλλά θα πρεπει οποιος αποφασισει να ανοιξει τετοιο χώρο να επικεντρωθει σε συγκεκριμενες περιοχες αν θελει ζωντανη ορχηστρα.μακαρι να γινοτανε, μακαρι!πετω τη σκουφια μου!!

α, γι αυτό …
εσύ
“από τη μεριά του χορευτή” [σε χορευτικό σύλλογο, εννοείς ε?]

εγώ
απ΄τη μεριά του μερακλή μουσικού και του απλού χορευτή [όχι συλλόγου]…

¨οπως και νάχει σε αυχαριστώ για τη συ-ζήτηση.

δεν υπαρχει γιαννη μου διαφορα αναμεσα σε απλο χορευτη και σε χορευτη συλλογου.οι σύλλογοι υπαρχουν και εμεις μπαινουμε σε αυτους για να γνωρισουμε τις μουσικές άλλων περιοχών και να μαθουμε τους χορους που έχουν. διαφορετικά δεν μπορουμε.αν δεν ημουν σε σύλλογο θα ακουγα και θα χορευα μονο θεσσαλία(αντε λιγο ήπειρο)και κρητη(1 χορο).δε μου εφτανε…λατρευα τις μουσικες της μακεδονιας της θρακης των νησιων του ποντου…με το χορο μπαινεις πιο βαθια και στη μουσική αυτων των περιοχών.καλη επιτυχια στη προσπαθεια σας!!!θα βρειτε πολλους υποστηρικτες οπου και να βρεθειτε,νασαι καλα.καλημερα

και συμφωνώ και δε συμφωνώ με τα περί συλλόγων, Άννα. Καλησπέρα.

Καλημερα,εχει γινει κουβεντα στο παρελθον για το ρολο που θαπρεπε ναχουνε,για αυτον που εχουνε…για το ρολο των δασκαλων,κτλπ…δε θελω να κουραζω επαναλαμβανομενη,η γνωμη μου ειναι ιδια.(το θεμα ειχε ξεκινησει με σχετική ερωτηση για χορευτικους συλλογους στην αθηνα.)

Well. Σε ποιόν σύλλογο χορεύεις τώρα ή από πού πέρασες ? Εe…