Δημιουργία σχήματος μέσω των μελών (2009)

Εάν δεχτεί ο Πάνος Καραγιώργος να βάλει το μπουλγαρί του, βάζω λαούτο και τραγούδι και πάμε για σχήμα αλά Φουσταλιέρης - Μπαξεβάνης, με ότι ρεπερτόριο αυτό συνεπάγεται.:089:
Δεν ξέρω βέβαια αν μπορούμε να τους φτάσουμε σε τεχνική και δεξιοτεχνία, αλλά από πάθος και ψυχή σίγουρα έχουμε μπόλικα!!!

Εγώ είμαι απο την Κέρκυρα αλλα απο προχθές άρχισε να με ψάχνει ο Ε.Σ. οπότε δεν θα πατήσω για λίγο καιρό Ελλάδα:019:

Ετσι! Φτιαξε με! Πρεπει τωρα το καλοκαιρι που θα κατεβω επιτελους Κρητη να κανουμε μια συναντηση οι Ηρακλειωτες του φορουμ :127::247::246:.

Γιατρέ μου (Σπύρος),
ευχάριστο να σε βλέπω (και) εδώ …
“Ήταν οι δόλιοι λιγοστοί / λίγοι και διαλε’μένοι” {Κλέφτικο} …

Λοιπόν, πολύ καλή η ιδέα σου … { “Μέσα …”}, αλλά που κόλλησε ;

Λοιπων εχω κανει μια αγγελια σε παρομοιο site αλλα δεν βρηκα ενδιαφερων , ειμαι τετραχορδος και θελω να δοκιμασω να γραψω με αλλα παιδια το δεν εχω δρομο να διαβω του ζαμπετα ισως το τραγουδισω κιολας απο φα - εχω καλουτσικο εξοπλισμο και δουλευω με cubase
ψαχνω για το project
κιθαριστα για ακορντα κυριως
κρουστα τυπου congas - bongos η και drums
Αν καποιος νομιζει οτι εχει καλη φωνη ας δοκιμασει να τραγουδισει .
και αν καποιος μπορει να βοηθισει με την ενορχηστρωση κλασικα πραγματα
πρωτα θα γραψουν τα κρουστα η τα drums μετα το μπουζουκι μετα η κιθαρα και τελος η φωνη
Υ.π και κανα μπασιστα αμα βρουμε θα ειναι τελεια .
οποιος ενδιαφερεται στελνει πμ email η γραφει εδω.

δηλαδή ουσιαστικά θέλεις να βρεις άτομα για να διασκευάσεις ένα και μόνο τραγούδι; Λίγο περίεργο ακούγεται αυτό…

Να μου έλεγες ότι ψάχνω άτομα να με βοηθήσουν να κάνω τραγούδια κάποιες μελωδίες μου, τότε να πω εντάξει, αλλά για μία και μόνο διασκευή να γίνει όλη αυτη η ιστορία;

Φιλικά πάντα,

Γιώργος

οχι μονο ενα φιλε γιωργο απλα απο ενα πρεπει να ξεκινησουμε .

συμβουλη μου παντως φιλε ειναι να βαλεις μονο φυσικα οργανα.δηλαδη οχι μπασο αλλα πχ ενα τσελο η ενα κοντραμπασο(αν ενδιαφερεσαι βασικα για ρεμπετικο ρεπερτοριο)…

Εδώ ο άνθρωπος δεν έχει βρει κάποιον/κάπου από όλους όσους έχουν πρόσβαση σε αυτό και στο άλλο φόρουμ για να βάλει κιθάρα… εσύ του λές για τσέλο;;

άσε που για απλά demos μπάσο κλπ είναι μια χαρά.

Συμβουλή σε εσένα (αν ασχολείσαι) για στον οχτάχορδο είναι να τα φτιάξει τα υπόλοιπα στο Reason (εκτός μπουζουκιού και κιθάρας), εκεί αρκετά ικανοποιητικά κρουστά, και τσέλλο αλλά και κοντραμπάσσο και ό,τι άλλο θές… (μπορείς να βάλεις και πιάνο να παίζει κάποια γεμίσματα).

Εάν ενοοούσες κάτι τέτοιο που όντως είναι εφικτό, τότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, αν όχι τότε αυτό που συμβουλέυεις σε ερασιτεχνικό επίπεδο είναι πολύ δύσκολο όταν υπάρχει και μεγάλη απόσταση (εδω΄που τα λέμε είναι δύσκολο ακόμα κι αν είσαι και κόντα, εγώ δεν ξέρω κανένα γνωστό μου π.χ. που να μπορεί να με βοηθήσει με τσέλο)

φωτη μπορω να δουλεψω με vst instruments αλλα προτιμω τα φυσικα οργανα αλλα δεν βλεπω ανταποκριση .

Μία (κάποια) λύση είναι, αν μπορείς να παίξεις στοιχειωδώς τα όργανα και μπορείς να τα βρείς από κάπου, να ηχογραφήσεις απλές νότες, και μετά μέσω του προγράμματος να ρυθμίσεις τον τόνο και τη διάρκεια όσο γίνεται (το cubase έχει αυτή τη δυνατότητα νομίζω…)

Eνταξει ειπαμε να κανουμε σωστη ηχογραφιση με vst και midi το αποτελεσμα δεν βγαινει φυσικο , ποσο μαλλων να παιξω μπασσο οταν δεν ξερω καθολου…