Δημήτρης Ραπακούσιος

Τα μπουζούκια του Ραπακούσιου σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ!

Παίρνεις τηλέφωνο ο ίδιος και τον ρωτάς ή (ακόμα καλύτερα) περνάς από κεί και τα λέτε!

Καλησπέρα φίλε μου, θέλω να πάρω ένα μπουζουκάκι οπωσδήποτε από ραπακούσιο αυτόν τον καιρό… Γνωρίζεις αν όντως σίγουρα κάνει δόσεις; Περίμενω να μου μπουν κάποια χρήματα σε 1-2 μήνες αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς πότε και ποια μέρα θα τα χω! Απ ότι ξέρω κάνει 2 μήνες να φτιάξει ο ραπακουσιος μπουζουκάκι. Δεν έχω άλλη υπομονή, τι θα με συμβούλευες να κάνω;

εξαιρετική επιλογή ο ραπακούσιος!
αλλά μετά από 7 χρόνια από το μήνυμα στο οποίο απάντησες, καλύτερα να ρωτήσεις απ’ευθείας τον μάστορα. μην τον ψάξεις όμως στο τηλέφωνο, πήγαινε από το εργαστήριο.

1 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω Γτ δεν θα βγάλω αλλιώς άκρη! Να σαι καλά και ευχαριστώω!!

Συγγνώμη και πάλι για την ενόχληση! Μήπως γνώριζεις τι ώρες είναι ανοιχτό το οργανοποιείο του;

δεν ξέρω να σου απαντήσω πόσο νωρίς ανοίγει το πρωί, πάντως νομίζω ότι αναλόγως την δουλειά μπορεί να κάτσει και πιο αργά το απόγευμα.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες αλήθεια!!!

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε μεταξύ 10-2:30 ή μετά τις 5 το απόγευμα. Μεσημέρι συνήθως κλείνει. Ανοίγει και Σάββατα, πρωί σίγουρα, απόγευμα δεν ξέρω. Με κάποια ρευστότητα όλα αυτά…

2 «Μου αρέσει»

Να σου πω από την δικιά μου εμπειρία (παρέλαβα το μπουζουκι μου πριν 1,5 μήνα) ότι ο Δημήτρης επειδη έχει πολυ δουλεια γενικά, εμένα μου το παρέδωσε σε 3 μήνες περίπου. Οπότε αν το πρόβλημα ειναι ότι θα έχεις τα λεφτά σε δύο μήνες τότε το μονο που χρειάζεσαι να σε απασχολεί είναι να έχεις τώρα την προκαταβολή για να μπεις στην ουρά παραγγελιών. Η εξόφληση γίνεται στην παραλαβή. Καλό είναι να μην σε πιάσει ανυπομονησία αφού ακόμα και αν αργησει το όργανο σε σχέση με αυτό που έχεις στο μυαλό σου, το αποτέλεσμα θα σε αφήσει πλήρως ευχαρηστημένο. Απίστευτος ήχος σε ότι όργανο έχω ακούσει εγώ.

3 «Μου αρέσει»

Σε υπερευχαριστώ για την απάντηση!! Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανυπόμονος αρκέτα γιατί δύο χρονάκια που παρακολουθώ τα μπουζουκάκια του ραπακούσιου έχω τρελαθεί. Θα προσπαθήσω να κάνω κι άλλο λίγο υπομόνη πάντως !! Με αύτο που μου στειλες με κάλυψες πλήρως!!

1 «Μου αρέσει»

Παιδιά πέρασα σήμερα από το εργαστήριο του ραπακουσιου και έμεινα με το στόμα ανοιχτό με τις μπουζουκάρες του!! … Λογικά μπορεί να πάρω ένα μπουζούκι που εχει έτοιμο και μου το χε δείξει πριν 3 μέρες από το ίντερνετ… Σήμερα το δοκίμασα και έπαθα την πλάκα μου!!

2 «Μου αρέσει»

Αγορασα μπαγλαμα του τον Γενναρη 2021. 250 Ευρω χωρις αποδειξη. Δυστυχως λιγους μηνες μετα το οργανακι δεν παιζει καθολου. Εχει σκευρωσει κ καμπυλωσει προς τα πισω τελειως η ταστιερα. Ειναι απο μονοκομματο ξυλο καρυδιας. Τον ειχα διαρκως σε θηκη και σε σημειο για φυλαξη. Δεν δικαιολογειται τετοια ζημια σε τοσους λιγους μηνες. Προσπαθησα επανελημενα να επικοινωνησω μαζι του αλλα δυστυχως ενω βλεπει τα μηνυματα δεν απαντα. Και δε μιλαμε για ενα δυο μηνυματα. Ενω λοιπον υπαρχουν αποδειξεις κ πριντ σκριν για την αγοραπωλησια, αποφευγει την οποια επαφη με αποτελεσμα να μη γινεται ουτε επισκευη ουτε αντικατασταση. Πανε ακλαφτα 250 ευρω.

Είναι όντως Ραπακούσιος ο μπαγλαμάς από τον ίδιο το μάστορα ή μεταπώληση από αλλού και το πλάσαραν ως Ραπακούσιο; Το λέω γιατί οι τιμές του είναι αρκετά πιο πάνω απο τα 250Ε. Κάτι δεν κολλάει… Έχει μέσα ταμπελάκι;

1 «Μου αρέσει»

Απο τα χερια του τον παρελαβα. Απο το μαγαζι του. Εχω και τα πριντ σκριν της αγοραπωλησιας.

Ο Δημήτρης θεωρώ ότι έχει μια λίγο δύσκολη επικοινωνία. Σκέψου ότι εγώ που είμαι υποψήφιος πελάτης του και μιλάω μαζί του καιρό.
Επίσης από όσα έχω ακούσει τα όργανα του είναι αρκετά καλά και αν δεν κάνω λάθος είσαι ο πρώτος που ακούω και δεν είναι ευχαριστημένος είτε από το όργανο είτε από τον μάστορα.
Τέλος επειδή δεν έχω δει ποτέ του μπαγλαμά μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις και μια φώτο του να τον δούμε?

Πριν γινει η αγοραπωλησια δεν υπηρχε καμια δυσκολια επικοινωνιας. Η δυσκολια επιλθε με την εμφανηση του προβληματος. Υπαρχουν πολλα βιντεακια του στο youtube. Δεν καταλαβαινω πως κ δεν εχεις δει μπαγλαμα του. Κ μπαγλαμαδες εχει κ τζουραδες και ολα. Αν ζητας να ανεβασω φωτο , για να αποδειξω την ορθοτητα των λεγομενων μου, πλαγιως αμφισβητοντας τα οσα ισχυριζομαι, θα το κανω εκει που πρεπει. Θεωρω οτι εχω μεταφερει πολλες και συνεκτικες πληροφοριες. Ο καθενας ας κρινει.

Νομίζω ότι έχεις σπαστει πολύ με την κομπλα του μπαγλαμά και κατανοώ να είσαι επιφυλακτικος αλλά πίστεψε με δεν έχω λόγο να υποστηρίξω κανέναν μάστορα ούτε πλαγίως να ζητήσω στοιχεία αφού δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω κανέναν.
Ξέρω ότι ο συγκεκριμένος δουλεύει αποκλειστικά με Instagram και εκεί δεν θυμάμαι να έχω πέσει σε μπαγλαμά του για αυτό και σου ζήτησα φώτο.
Επίσης σαν νέο μέλος αν συστήνωσουν και δεν είχες πρόβλημα με τον μπαγλαμά, πάλι θα σου ζητούσα ευγενικά μια φώτο στα πλαίσια του καλωσορισματος και της γνωριμίας.
Σου εύχομαι στο τέλος να βγάλεις άκρη και να έχεις ένα λειτουργικό όργανο που να το γουστάρεις.

2 «Μου αρέσει»

Αντιλαμβάνομαι την απογοήτευσή σου, αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι υπομονή. Η αλήθεια είναι ότι ο μήνας αυτός (ειδικά 15-30 Αυγούστου) είναι λίγο δύσκολος για όλλους τους επαγγελματίες, λόγω εξάντλησης -/- χαλάρωσης.

Είχα διαβάσει και εγώ για τη δυσκολία επικοινωνίας με τον συγκεκριμένο κατασκευαστή, η οποία (για μένα) στάθηκε αποτρεπτικός παράγοντας. Είναι κανόνας μου απο την αρχή ο άνθρωπος με τον οποίο θα έχω συναλλαγή να είναι αν μη τι άλλο ανεκτός επικοινωνιακά (επαγγελματικά φυσικά, όχι κοινωνικά) και όχι να το πηγαίνουμε σπρώχνοντας το με το ζόρι. Θέλει λίγο προσοχή στα σημάδια. :wink:

1 «Μου αρέσει»

Παιδιά ερώτηση…
Χαιρετώ πρώτα απ’όλα.
Το εργαστήριο του Δημήτρη του Ραπακουσιου έχει μεταφερθεί;