Δεύτερες φωνές (και όχι μόνο)

Gentlemen please!!
<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>Stamathste auto to anohto paicnidi.
Mhn kanete san mikra paidia epitelouV.</FONT></FONT>
You 're fighting for no reason!!
Grow up a little bit!
<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>Xecaste olo auto to teleutaio mperdema kai sunecizoume.</FONT></FONT>
And take it easy guys!!!

My best regards and love!!
El Presidente.
The cool one.
so long!

Κατ’ αρχή και πάνω απ’ όλα…

Δε θεωρώ σωστή την πρακτική, όταν θέλουμε να πούμε μια κουβέντα να τη βάζουμε στα χείλη άλλων ανθρώπων. Αγαπητέ και σεβαστέ φίλε Σάκη δεν υπήρχε κανένας λόγος να δημοσιοποιήσεις κανένα email, υπαρκτό ή ανύπαρκτο.

Όσον αφορά στις αιτιάσεις γα τη λειτουργικότητα του forum αυτού…

1ον. Το κάθε forum σε οποιοδήποτε σημείο και αν βρίσκεται σε όλο τον κόσμο, έχει τη λειτουργία αυτή που έχει και το δικό μας. Συζήτηση για θέματα που μας ενδιαφέρουν. Φυσικά συζητάμε όταν έχουμε κάτι να πούμε… και είναι φυσιολογικό να μην έχουμε τίποτα να πούμε όταν δε γνωρίζουμε τι να πούμε. Επίσης είναι θέμα του κάθε συζητητή για το πότε θα παρέμβει στην κουβέντα.

2ον. Δεν είμαστε μελετητές του ρεμπέτικου, ούτε θέλουμε να διασώσουμε τίποτα. Οι συζητήσεις τελειώνουν όταν οι συζητητές δεν έχουν κάτι άλλο να πουν και … προφανώς δε βρισκόμαστε σε κάποια αίθουσα συνεδρίου απ’ όπου θα βγάλουμε κάποια επίσημα συμπεράσματα. Εννοείται ότι ο καθένας συζητητής είναι υπεύθυνος γι΄ αυτά που λέει. Δεν νομίζω ότι η λειτουργικότητα του φόρουμ μπορεί να προσδώσει κάποια άλλη ώθηση σ’ αυτό.

3oν. Οι άνθρωποι που συμμετέχουν στο φόρουμ έχουν τις απόψεις τους. Εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα εκμετάλλευσης αυτών των απόψεων από οποιονδήποτε άλλον πέρα από αυτούς τους ίδιους. Θεωρώ ότι η μεγαλύτερη αξία που μπορεί να έχει μία συζήτηση, είναι το ότι οι συμμετέχοντες και οι παρακολουθούντες αυτή τη συζήτηση αποκτούν μία πιο σφαιρική άποψη για ένα θέμα που τους απασχολεί.

4oν. Η «αποδελτίωση» του φόρουμ είναι ένα μεγάλο θέμα. Σίγουρα υπάρχουν φοβερές συζητήσεις, αλλά και συζητήσεις που έμειναν στη μέση. Είναι στα άμεσα σχέδιά μας να γίνει εξαγωγή σημαντικών συζητήσεων και να υπάρχουν σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ.

5oν. Δεν τίθεται θέμα «σκατούλας στη μούρη». Αν υπάρχουν επιχειρήματα είναι απολύτως σεβαστά. Οι «σκατούλες», είναι μόνο οι βρισιές που κατά καιρούς εκτοξεύονται. Δε νομίζω όμως φίλε Σάκη να υπάρχει posting υβριστικού περιεχομένου απέναντί σου.

6oν. Τέλος έχω να πω σε οποιονδήποτε φίλο θέλει να συνεισφέρει τις ιδέες του για την αναβάθμιση του φόρουμ, μπορεί να το κάνει είτε με προσωπικό email σε μένα είτε δημοσιοποιώντας την άποψή του ελεύθερα, χωρίς κανένα δισταγμό σε ξεχωριστό topic που υπάρχει στις ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Το ίδιο επίσης μπορεί να κάνει αν νομίζει ότι πρέπει να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο είναι διαρθρωμένη η υπάρχουσα θεματολογία. (Να υπενθυμίσω ότι ανάλογος χώρος είχε ανοίξει εδώ και 1,5 χρόνια, παραμένοντας όμως σε αχρηστία)

Με εκτίμηση

Γ. Παναγιωτακόπουλος - admin
physiart@ath.forthnet.gr

Φίλε Σάκη, ακόμα και η προσπάθεια του Αδμίνορα να βάλει κάποια τάξη στα γραφτά, είναι κάτι παραπάνω απ’ όσο αντέχει ένα τέτοιο Φόρουμ.
Η Δημοκρατία του Δικτύου, αυτό ακριβώς έχει:
Είναι ανοιχτή συζήτηση ανάμεσα σε ειδήμονες και μη, παθιασμένους και περαστικούς, σοβαρούς και ασόβαρους. Είναι όλοι “δάσκαλοι” και “μαθητές” συνάμα, και μόνο οι παρείσακτοι πράκτορες που αποπροσανατολίζουν σ’ άλλα θέματα (π.χ. … ακατανόμαστος) μπορούν να κάνουν προσωρινό κακό. Είναι μιά νέα Παιδεία, όπου τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο, κι ένας φαινομενικά άσχετος μπορεί με την κοτσάνα του ν’ ανοίξει πόρτες στους “σχετικούς” που αλλοιώς δε θα το μαθαίνανε ποτέ. Φυσικά, και αυτή η Νέα Παιδεία έχει καιν τις δυσκολίες της, αλλά αξίζει τον κόπο, δε νομίζεις;

Sorry για την καθυστερημένη παρέμβαση, αλλά έχω πρόσβαση μόνο από το χώρο της δουλειάς μου!
Σάκη,
σε όλα αυτά που αναφέρεις με κάλυψαν ο ΚΚ(ΤΜ) και ο Παναγιωτακόπουλος! Το μόνο που έχω να προσθέσω, όσον αφορά την προσωπική παρατήρηση σου προς εμένα, είναι ότι σε όλη αυτή σου την “τεκμηριωμένη απάντηση” προς εμένα διατυπώνεις όλα κι όλα δύο ερωτήματα :
α)“Τι το θελες αυτό ρε συ Θανάση?”
β)“Ρε μπαγάσα Θανάση για τέτοιο μαλάκα περιοπής με πέρασες?”

Υπενθυμίζοντας σου αυτά σε ρωτάω με τη σειρά μου :
Σου χρωστάω κάποια απάντηση?
Έκανα μια επισήμανση όσον αφορά το τετριμένο και προβλέψιμο ως τότε επίλογο των postings σου, τίποτα παραπάνω! Νομίζω ότι συναισθάνθηκες πως κάτι θα έπρεπε να αλλάξεις, και μάλιστα το έκανες! Από κει και πέρα τι το θέλεις και απαιτείς περαιτέρω κουβέντα για το συγκεκριμένο θέμα δεν καταλαβαίνω! Βλέπεις κανέναν άλλον να απατεί απαντήσεις σε ανύπαρκτα ερωτήματα?
Έχει ξαναγραφτεί ότι ο καθένας εδω συμμετέχει κατά την απόλυτη βούλησή του όταν ευκαιρεί, όταν έχει διάθεση να το κάνει, και το πιο σημαντικό όταν νοιώθει ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ! Που είναι το μεμπτό?

  • Παρόλο που απεχθάνομαι τα “μου 'πες - σου 'πα” (τα βρίσκω “κατινίστικα” και παιδικά) και η πρόθεσή μου δεν είναι να στήσουμε λαϊκό δικαστήριο, νομίζω πως ή πρέπει να δώσω κάποιες σύντομες απαντήσεις, ή να κάνω το κοροΐδο, ή να τα πάρω στο κρανίο ακόμα περισσότερο (και να τα βάλω κυρίως με τον εαυτό μου που μπλέχτηκε σε μια μαλακία) και να πω “ασιχτήρ” (πρώτα σε μένα). Προτιμώ την πρώτη λύση (σκεπτόμενος πως “οι καλοί λογαριασμοί…”), έστω νοιώθοντας πολύ άβολα.
  • Προς τον Θ.Κ:
  • Φίλε Θανάση επέλεξες τα δυό μου ερωτήματα (που βέβαια δεν χρειάζονται απάντηση!) και όχι το λόγο που τα έθεσα, δηλαδή την …“ταμπακιέρα”!! (“Κοίτα αν θέλεις να αναγνωρίσεις την προσφορά και των υπολοίπων, όπως κάποιοι εκτιμάμε τη δική σου!”). Αυτό με πείραξε πολύ και όχι βέβαια η παρατήρησή σου για την επαναλαμβανόμενη έκλυση μου για συμμετοχή στο γνωστό θέμα!
    Κατά τη γνώμη σου, τα όσα σου παρέθεσα δεν αποτελούν τεκμηριωμένη απάντηση στην αιχμή σου; Και επιτέλους -αν αυτά που γράφω δεν σε πείθουν- ερωτώ ευθέως: από που έβγαλες τα συμπεράσματά σου ότι εγώ δεν αναγνωρίζω τη προσφορά των άλλων;;; Βρε Θανάση, πετάμε έτσι μια κουβέντα στη μούρη του άλλου και …ας την να πάει; (από 'δω προέρχονται τα δύο ερωτήματά μου που αναφέρθηκες ανεπιτυχώς).

(Σημείωση: Αυτή είναι μια “σκατούλα” στη μούρη κ. Αδμήνωρα, δεν είναι ανάγκη να σε βρίσει κανείς με τον κλασσικό τρόπο (που βέβαια σε μένα δεν έγινε ποτέ!!).

  • Προς τον Κ.Κ.:
  • Φίλε Κώστα σου είχα γράψει κάτι (πάνω σε κάτι προηγούμενο δικό σου) και περίμενα μια απάντηση. Πιο συγκεκριμένα έγραψα: “Δεν κατάλαβα καλά τι ακριβώς εννοείς λέγοντας “…κανείς δεν είναι σε θέση να τα αξιολογήσει και να τα αντιπαραβάλει με κάτι που έστω ΜΟΙΑΖΕΙ με το θέμα που πραγματεύεσαι (καταγραφή και ταξινόμηση)”. Δώσε μου ρε συ φίλε κάποια επεξήγηση αν θέλεις”.
    Και εξακολουθώ να περιμένω (αν θέλεις) κάποια απάντηση. (Τι θέλεις να πεις λέγοντας “με κάτι που ΜΟΙΑΖΕΙ”, κλπ).
    Και κάτι ακόμα. Λες να μου …δώσει το λόγο ο (ποιός;;:wink: Πρόεδρος!! Μας δουλεύεις ρε Κώστα;
  • Προς τον Γ.Π. (Αδμήνωρα):
  • Φίλε Γιώργο λες “Δε θεωρώ σωστή την πρακτική, όταν θέλουμε να πούμε μια κουβέντα να τη βάζουμε στα χείλη άλλων ανθρώπων. Αγαπητέ και σεβαστέ φίλε Σάκη δεν υπήρχε κανένας λόγος να δημοσιοποιήσεις κανένα email, υπαρκτό ή ανύπαρκτο”.
    Γιώργο μου είναι σαν να μου λες: “Δεν έχεις το θάρρος να πεις τη γνώμη σου και -τάχαμου- κάποιος άλλος “λέει” αυτά που στην πραγματικότητα ΕΣΥ λες”. Δηλαδή απάτη και …χεσμένη σακκούλα!
    Και απαντώ.
    α) Όχι δεν είναι έτσι. Το mail είναι υπαρκτό και δεν είναι εμμέσως -πλην σαφώς- δικά μου λόγια. Ο υποφαινόμενος (τον οποίο γνωρίζεις μόνο μέσα από το φόρουμ) δεν είναι ούτε δειλός ούτε και “ραδιούργος”. Κάθε άλλο μάλιστα. Ο φίλος μας -δεν ξέρω- ίσως βγει και σας τα πει και επώνυμα (είναι θέμα δικό του). Και ομολόγησα πως το δημοσιοποίησα χωρίς να τον ρωτήσω (δεν τον βρήκα στο τηλέφωνο). Αν με ρωτάς τη γνώμη μου για τα λεχθέντα του λέω αβίαστα: συμφωνώ με τα γραφόμενά του.
    β) Λες: “Δεν είμαστε μελετητές του ρεμπέτικου, ούτε θέλουμε να διασώσουμε τίποτα”.
  • Το πρώτο είναι κατανοητό, αν και κάποιοι από μας (έστω και ερασιτεχνικά) είμαστε και μελετητές ή ερευνητές του ρεμπέτικου (από αγάπη -κυρίως- προς αυτό).
  • Το δεύτερο (“δεν θέλουμε να διασώσουμε τίποτα”) με γέμισε με χίλια ερωτηματικά!!! Δεν το χωράει το μυαλό μου. Και τοποθετούμαι ΚΑΘΕΤΑ.
    Ο κυριώτερος λόγος που εγώ προσωπικά συμμετέχω σ’ αυτό το φόρουμ είναι η ΚΟΙΝΗ (ΟΛΩΝ, ει δυνατόν) ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για καταγραφή και διάσωση των στοιχείων του ρεμπέτικου/λαϊκού μας τραγουδιού και των δημιουργών και εκτελεστών του. Μέσα από την ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων και εμπειριών. Και έχω την αίσθηση (κι αν κάνω λάθος τότε είμαι σε λάθος φόρουμ!) πως πάρα πολλοί φίλοι μας συμφορουμιστές βρίσκονται στο ίδιο μήκος κύματος. Αυτή κι αν δεν ήταν βόμβα μολότωφ!!! (εκτός κι αν θέλεις να πεις τίποτε άλλο, χωρίς όμως να τα “μαζέψεις” εκ των υστέρων).
    γ) Συμφωνώ απόλυτα πως το θέμα της «αποδελτίωσης» του φόρουμ είναι ένα μεγάλο θέμα. Τεράστιο θέμα. Και πρέπει να γίνει άμεσα, ει δυνατόν. Και αν χρειάζεσαι βοήθεια, κάνε “Action Plan” και ευχαρίστως -όσοι μπορούν- να βοηθήσουμε και 'μεις.
    δ) Για τη λειτουργικότητα και τη βελτίωση του φόρουμ, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν είμαι έτοιμος να προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Ίσως αργότερα.
  • Προς τον Κ.Φ.:
  • Φίλε Κώστα είσαι ο άνθρωπος που (ανησυχητικά;) συμφωνώ πάντα μαζί σου! Αυτό βέβαια το χαίρομαι. Έχεις το χάρισμα του ζεστού “πλησιάσματος” του συνομιλητού σου. Και δεν είναι κομπλιμέντο. Μακάρι να το 'χαμε όλοι μας!

Με ρεμπέτικους φιλικούς χαιρετισμούς

Σ.Π.

Γράφω: Ρίχνεις πληροφορίες με το… τσουβάλι και κανείς δεν είναι σε θέση να τα αξιολογήσει και να τα αντιπαραβάλει με κάτι που έστω ΜΟΙΑΖΕΙ με το θέμα που πραγματεύεσαι (καταγραφή και ταξινόμηση).

Και εννοώ οτι: Eίναι αμφίβολο αν κάποιος ασχολείται με τη συγκεκριμένη καταγραφή (διφωνίες / τριφωνίες κλπ) ή με κάποιο άλλο θέμα που να ΜΟΙΑΖΕΙ με αυτό που πραγματεύεσαι.

Δηλαδή τίποτα το προσβλητικό για σένα. Αντιθέτως μάλιστα! Απορώ…

“Τον λόγο παρακαλώ να δώσει ο πρόεδρος στον Σάκη” παραπάμπει σε φοιτητικό αμφιθέατρο, όταν κάποιες σπάνιες στιγμές η κουβέντα γινόταν πολύ σοβαρή και τυπική. Εκτοτε τη λέμε όταν θέλουμε να πούμε “παρα-σοβάρεψε η φάση”.
ΧΙΟΥΜΟΡ ήταν ρε Σακη, χαλάρωσε λίγο.

Κώστα Κ., Ο.Κ. Πάμε σ’ άλλα με υγεία.

Φιλικά

Σ.Π.

Ψάρεψα κάτι ωραίο (Νο. 18):

Μήπως κάποιος από τους παλαιότερους (δηλαδή εσύ, Γιώργο…) θυμάται ποιος έπαιζε με το Σώτο;