Δεξί χέρι και επαφή με το σκάφος

Παιζω μπουζουκι 5-6 χρονια και παιζοντας το δεξι μου χερι “σημαδευεται” και κοκκινιζει καπου πιο πανω απο τον καρπο,στο σημειο επαφης με την ενωση σκαφους καπακιου (στη γωνια της ενωσης τους).Καπου πρεπει να στηριξω το χερι μου για να παιξω…νομιζω.

Για αρκετο καιρο νομισα οτι συμβαινει μονο σε μενα επειδη εμαθα μονος,οποτε εχω παρει καποια πραγματα λαθος.
Ελα που ομως τα τελευται δυο χρονια παρατηρω και το βλεπω και σε αλλους,σιγουρα οχι σε ολους.

Μιας και εδω μεσα ειμαστε πολλα ατομα που παιζουμε θελω τις γνωμες σας.Προσπαθω να το αποβαλλω,να μην πιεζω αλλα παντα υπαρχει ενα σημαδι…ιδιως μετα απο πολυωρο παιξιμο.

Σε λίγο καιρό θα αποκτήσεις πιθανότατα και την αντίστοιχη τριχοφυΐα στο σημείο, σήμα κατατεθέν των μπουζουξήδων.
Τζόιν δε κλάμπ

Νομίζω πως όλοι έχουμε κάποιο σημάδι (κοκκινίλα, σπυράκια από τις τρίχες ) στο σημείο που ακουμπά στη γωνία του καπακιού.

Ω ναι-ναι!!!
Υπαρχει καποια τριχοφυια στο σημειο και το δερμα ειναι καπως πιο ζαρωμενο απο την τριβη…μαλλον αιωνια σημαδεμενο:)

Ειναι λογικο αυτο;…Παιζοντας ενα οργανο να εχεις “φθορα”;
Θα μου απαντησεις οτι και τα ακροδαχτυλα του αριστερου μου χεριου εχουν πλεον πιο σκληρο δερμα και πιο επιπεδες ακμες.

Ειναι λογικο να συμβαινει αυτο στο δεξι;
Ειναι σωστο η λαθος;

υ.γ-Μπας και πρεπει να φτιαχτει μπουζουκι με τσακιστο καπακι στο σημειο ωστε να υπαρχει επιφανεια για να ακουμπα το χερι; :slight_smile:

Αμ τι; Τζάμπα;

Δλδ αν παρω το κεφαλι μου και το τριβω απανω στο μπουζουκι σε εκεινο το σημειο,θα βγαλω μαλλια στην κεφαλη μου;
Καλη φαση.:019:

Κι εγώ νόμιζα ότι συμβαίνει μόνο σε μένα, λόγω λάθος θέσης του δεξιού χεριού…

.
Είναι αμοιβαίο. Και το όργανο(στο καπάκι) κοκκινίζει εκεί που ακουμπά το χέρι .

εχει ενα καλυμα χορδιερας με ημικυκλικο σχημα ουτωσωστε να ακουμπαει εκει το χερι κ να ειναι λιγο ψηλοτερα.αν εχεις fb σε δειξω κ φωτο εδω για να ανεβασω ειναι διαδικασια…! ξεχασα να πω ειναι μαρκας prodigy

Να φανταστώ ότι εννοείς κάτι τέτοιο (για δεξιόχειρες και αριστερόχειρες αντίστοιχα);


ακριβως αυτο!!

Όταν έπαιζα καθημερινά (σπίτι μου) οχι μόνο είχε κοκκινίσει, το σημείο εκείνο του δέρματος ήταν τόσο σκληρό με τα χρόνια σαν κάλος…

Εμενα υπηρξαν φορες μετα απο πολυωρο παιξιμο που στο σημειο βγηκε μικρη φουσκαλα.
Πλεον απλα κοκκινιζει.

Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα εδω και αρκετο καιρο να αποβαλλω αυτη την πιεση πανω στο σκαφος,σε καποια τραγουδια ειναι δυνατον να συμβει αλλα σε καποια αλλα που εχουν πιο απαιτητικη πενια επανερχεται το φαινομενο.
Τουλαχιστον καθυσηχαστηκα λιγακι,νομισα οτι ειμαι τελειως κουλος.

Εμένα με βολεύει ένα αθλητικό περικάρπιο, αυτό για τον ιδρώτα… Το ανεβάζω στην επαφή μεταξύ χεριού-οργάνου και…τέρμα τα σημάδια και οι κοκκινίλες!

1 «Μου αρέσει»