Δεν μπορώ να κουρδίσω την Λα (2006)

Euxaristw paidia, Diorthosa ligaki tin thesi tou kavalari, kai to provlima meiothike ligaki, akomi omws yparxei giati den exw allaksei xorthes akomi.

Oi egopes kai apo tous dyo tou kavalarides einai ligaki fagomenes, diladi mikra poli mikra comatakia apo to plastiko i otidipote yliko einai exoun fagwthei kai spasei ligaki.

Loipon metrisa tin apostasi ton xordwn me to ksilo tis tastieras sto telefteo tasto katw konta stin tripa kai to apotelesma einai 6 xiliosta.

Egw pisteuw pos einai psila oi xordes esys ti nomizete?

Euxaristw.

Παντως κι εγω ρε παιδια ενα μηνα τωρα που το ‘χω το οργανο ενω τις ρε χορδες τις κουρδιζω με βαση το κουρδιστιρι παντα πολυ ευκολα για τις δυο λα παιδευομαι παρα πολυ. Που μπορει να οφειλεται αυτο το προβλημα μπορει να μου πει κανεις? Επισης θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τις χορδες, τι ειδους και τι παχος πρεπει να χρησημοποιω. Εσπασα κατα λαθος την μια λα χορδη (την κατω) και δεν ξερω τωρα τι χορδη πρεπει να παρω για να την αντικαταστησω και αν πρεπει ν’ αλλαξω μονο αυτη η και τις υπολοιπες για να ταιριαζουν (οι υπολοιπες ειναι ενος μηνα παλιες)
Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων

Μιχαήλ αν δεν ξέρεις τι χορδές φοράει το όργανό σου πήγαινε στον πιο κοντινό μάστορα ή σε ένα μαγαζί με μουσικά είδη και ρώτησέ τους και πάρε ένα σετ ίδιες…γνώμη μου είναι να τις αλλάξεις για να καθαρίσει ο ήχος…δε σε ρώτησα ιδρώνουν τα χέρια σου;

ιδρωνουν αρκετα. Μηπως πορεις να μου δωσεις μια απαντηση στο πρωτο ερωτημα? Γιατι ειναι ευκολο να κουρδισω τις ρε χορδες και ασυγκριτως δυσκολοτερο να κουρδισω τις λα?

Ισαάκ, γράφεις αλαμπουρνέζικα. Παρεπιπτόντως, έχει κάτι το μέηλ σου; Σου στέλνω και δε περνάει.

Νυδριώτη,

νομίζω το καλύτερο είναι να πας τ’ όργανο στον άνθρωπο που τ’ αγόρασες και δες τί θα σου πεί αυτός.
Κι εγώ είχα αγοράσει ένα τζουρά από του Μάτσικα, πολύ όμορφο όργανο και με μπελαλήδικο ήχο και το μπράτσο του ήταν θεόστραβο. Το πήγα στον Βάρλα ο οποίος επισκεύασε μπράτσο και ταστιέρα και τώρα σκοτώνει. Όμως παρατηρώ ότι χωρίς λόγο χάνει το κούρδισμα του σχετικά γρήγορα. Δηλαδή μπορεί σε μιά βραδιά να χρειαστεί να το ξανακουρδίσεις. Επίσης, δεν έχει τύχει ποτέ να τ’ αφήσω και να το ξαναπιάσω και να 'ναι κουρδισμένο, σε αντίθεση με το μπουζούκι μου το οποίο διατηρεί το κούρδισμα του αρκετό χρόνο.

ΥΓ: Μπορείς να χρησιμοποιείς isaac69@otenet.gr ή trichordos@yahoo.com

Μήπως δεν χρησιμοποιάς τις σωστές χορδές; Όπως ξέρουμε στο τζουρά φοράς χορδές του λαούτου, λογω μήκους χορδής. Μήπως βάζεις του μπουζουκιού;

Όσο για το πρόβλημα του Αντώνιου δεν νομίζω να οφείλετε στη θέση του καβαλάρη κλπ. Ο άνθρωπος δεν μπορεί να κουρδίση τη λα, τι ρόλο παίζει η θέση του καβαλάρη; Κανονικά σε οποιαδήποτε θέση και αν είναι ο καβαλάρης σε κάποιο σημείο πρέπει να σου βγάλει λα άσχετο αν οι υπόλοιπες νότες θα χάνουν. Κατα πάσα πιθανότητα το πρώτο τάστο έχει σηκωθεί και βρίσκει απάνω του η χορδή η φταίει ο πάνω καβαλάρης.

Διευκρίνηση: όταν λέω φταίη ο πάνω καβαλάρης εννοώ ότι μπορεί να σχίστηκε το κόκαλο μέχρι κάτω, η είναι κακοφτιαγμένα τα κανάλια μέσα στα οποία μπαίνουν οι χορδές,η ,η, τέλος πάντων λογικά πρέπει η ζημιά εκεί γύρω να είναι.

πηγα σημερα σ’ ενα μαγαζι ν’ αγορασω χορδες για ν’ αντικαταστησω αυτη που μου εσπασε και μου ειπαν οτι για τριχορδο ενας τυπος χορδων ειναι και ειχε λεει κατι Ελληνικες και κατι Εγγλεζικες. Οντως ετσι ειναι ρε παιδια?
Οσον αφορα το οργανο Ισαακ ειναι καινουργιο ενος μηνα απο τον Θεοφιλο τον Μπρα και ειναι καλη κατασκευη δεν ειναι στραβο, απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τοση δυκολια να κουρδισω τις λα σε σχεση με τις ρε που ειναι πανευκολο. Θα παω καποια στιγμη κι απ’ τον κυρ Θεοφιλο που το πηρα να μου πει δυο πραγματα αλλα μεχρι τοτε ειπα να ρωτησω την γνωμη σας

αδυνατω να καταλαβω τι σημαινει “δεν μπορω να κουρδισω τις λα χορδες”. Το μηχανακι καποια στιγμη θα δειξει κεντρο, εκει σταματαμε. τι ακριβως συμβαινει?
1ον δεν δειχνει ποτε κεντρο?
2ον δειχνει κεντρο αλλα για καποιο λογο δεν μας αρεσει ο ηχος?
3ον δειχνει κεντρο στιγμιαια και αμεσως μετα φευγει?
(ενα παλιο μπουζουκι μου, 22 ετων οργανο, απ τον Θ. Μπρα ειχε και εχει καπως “βραχνες” τις λα χορδες, οταν περυσι πηγα και του εκανα ενα σερβις μου ειπε, πως αυτο οφειλεται στο οτι δεν μπορουν να σφιξουν πολυ οι λα χορδες και “λενε” λα χωρις να ειναι τερμα τσιτωμενες (!) οπως οι ρε χορδες) δεν με ικανοποιησε σαν απαντηση. Σε καινουρια οργανα που μου εδειξε, συνεβαινε το ιδιο. Σε αυτο το προβλημα αναφερεσαι Μιχαηλ?

Thanasi, h apantisi sto erotima sou einai h ekseis.

Deixnei kentro to mixanaki alla gia kapio logo den mou aresei to akousma tis xordis.

Kai pisteuw pos exeis dikio gia ta kleidia, to exw paratirisei, oti ta kleidia tis xordis la, einai ligaki xalara, .

Euxaristw gia tis simvoules sou.

το μηχανακι δειχνει μονο του ποια νοτα ειναι οταν παιζεις για να κουρδισεις μια χορδη, ειναι παρα πολυ δυσκολο που λες να το κανω να δειξει λα, αν παρεπιπτωντως και μετα απο πολυ προσπαθεια δειξει λα τοτε ειναι ευκολο να το πας στο κεντρο, το προβλημα ειναι να πετυχω την νοτα γενικα και οχι να κεντραρω το μηχανημα στην νοτα

Οταν κουρδιζεις οποιοδηποτε έγχορδο πάντα πρέπει να σταματάς το κούρδισμα φτάνοντας στη νοτα που θές ανεβαίνοντας κι όχι κατεβαίνοντας. Ετσι έχεις εξασφαλισμένο οτι τα κλειδια έχουν τραβήξει όλα τα μπόσικα.
Αν προσπερασεις , ξεκουρδίζεις και πάλι από την αρχη.

Κουρδισε την δευτερη Λα με το αυτι ωστε όταν χτυπας και τις δυο ν’ακουγεται ένας ήχος.
Η λα στο 5 ταστο δίνει ρε κάντο έτσι , κουρδισε πρωτα την λα και μετα τη ρε(μην περιμένεις την ίδια ποιότητα ήχου η ανοιχτη ρε είναι πιο φτωχη).

Και κατι άλλο μην κουρδιζεις τις χορδες μονομιας, δηλαδη δεν πρεπει η μουργκανα να είναι ρε και οι υπολοιπες χαλαρες,θα σου παθει καμια ζημια το μπουζούκι.

Οταν κουρδίζεις να βαράς θέσεις,δηλαδη με την πενα να κινείται προς τα κάτω, θα δεις ότι έχει άλλο ήχο.

Γενικά είναι κακο να κουρδίζεις όλες τις χορδες με το μηχανακι γιατι τεμπέλιάζει το αυτί ή δεν μαθαινει ποτέ.Δοκίμασε με διαπασων (σφυρίχτρα).

Εγω οταν καποτε ειχα ενα μπουζουκι δικο μου και προσπαθουσα να κουρδισω με το αυτι(προ δεκαετίας)
εξολοθρευσα αρκετες μουργκάνες…θελει υπομονη και λιιγο προσοχη: έχω δει σε ακουστικη κιθαρα βέβαια να σπάει η μι (καντινι) και μετα από ταλάντωση να καρφωνεται στην ταστιέρα. Την τραβαγαμε με πένσα ,η τρυπα έμεινε…

Εξαντλησα τις πληροφοριες που έχω περι κουρδίσματος , ελπίζω κάτι από αυτά να βοηθήσει!!
(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 03 Φεβρουάριος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 03 Φεβρουάριος, 2006)

ευχαριστω Βικτωρα για τις πληροφοριες. Μιλησα σημερα και με τον κατασκευαστη του οργανου τον Θεοφιλο τον Μπρα και μου ειπε κι αυτος καποια πραγματα για το σωστο κουρδισμα και μπηκα στο νοημα. Τωρα το εχω στην εντελεια. Οσον αφορα τωρα το κουρδισμα με το αυτι που λες εγω ειμαι της αποψης οτι το μηχανημα ξερει καλυτερα απο το αυτι μου οποτε παω τυφλα με βαση αυτο

οσον αφορα τις χορδες ρε παιδια ποιες να παρω?
να παρω τις labella? καλες ειναι?

Καλές είναι αν κ εγώ προτιμώ ντα-νταριον…
Δοκιμάζεις κ κρίνεις ποιες σε βολέυουν περισσότερο

Γεια χαρά

Όσον αφορά το σκεύρωμα, όταν πατάς στο πρώτο τάστο και στο τάστο που ενώνεται το μπράτσο με το σκάφος, πρέπει γύρω στο 8ο με 10ο τάστο να έχεις μια μικρή απόσταση από τη χορδή, που στα αγγλικά λέγεται relief. Αυτό γίνεται για να υπάρχει λίγος χώρος ανάμεσα στη χορδή και τα τάστα ώστε να μπορεί να πάλλεται. Η απόσταση αυτή είναι θέμα γούστου, συνήθως είναι περίπου όσο ένα καντίνι ή λίγο παραπάνω.

Για τη ρύθμιση του καβαλάρη, μπορείς να συγκρίνεις τη νότα στο 12 τάστο με τη νότα ανοιχτή (ή με την αρμονική στο 12 τάστο). Αν χρησιμοποιήσεις κουρδιστήρι, θα έχεις περισσότερη ακρίβεια. Αν ο καβαλάρης σου είναι ίσιος, είναι αδύνατο να έχεις τέλεια ρύθμιση και για τη λα και για τη ρε. Μερικοί φτιάχνουν καβαλάρηδες με διόρθωση (compensation) για να παίζει σωστά η λα.

Νίκος

Καλησπέρα,

Ο Νίκος είπε:Για τη ρύθμιση του καβαλάρη, μπορείς να συγκρίνεις τη νότα στο 12 τάστο με τη νότα ανοιχτή (ή με την αρμονική στο 12 τάστο). Αν χρησιμοποιήσεις κουρδιστήρι, θα έχεις περισσότερη ακρίβεια. Αν ο καβαλάρης σου είναι ίσιος, είναι αδύνατο να έχεις τέλεια ρύθμιση και για τη λα και για τη ρε. Μερικοί φτιάχνουν καβαλάρηδες με διόρθωση (compensation) για να παίζει σωστά η λα.
}

Μου το εξηγέι κάποιος αυτό???

Ο καβαλάρης, όπως είπατε, πρέπει να εχέι την ίδια απόσταση, από τη Λα (ή το δωδέκατο τάστο) έως τον πάνω καβαλάρη. Σε αυτή τη θέση όμως, οι ανοιχτές χορδές με αυτές στο 12 τάστο έχουν όλες διαφορά. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό??

Οταν υπάρχει διαφορά της ανοιχτής χορδής με την πατημένη στο 12ο τάστο, τότε συμβαίνει ένα από τα δυο παρακάτω:

  1. Η απόσταση από τον πάνω καβαλάρη (τον μικρό) μέχρι το 12ο τάστο δεν είναι ίση με την απόσταση μεταξύ του 12ου τάστο έως τον κάτω καβαλάρη (αυτόν στο σκάφος). Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει ο καβαλάρης να μετακινηθεί στη σωστή θέση.
  2. Εχει “έρθει” το μανίκι μπροστά, δηλαδή -μετά λύπης- έχει σκεβρώσει το μπουζούκι. Δηλαδή, μεγαλώνει η απόσταση ανάμεσα στις χορδές και στην ταστιέρα, με αποτέλεσμα …φάλτσο.