ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ (μέρος Β')

:084: Γιώργο? …Ποιά ταινία είναι αυτή???

Ωραίος!!Πρέπει να παίζουν ζωντανά(:wink:

Είναι από την ταινία >> Ζητείται τιμιος

Δειτε και το επισημο my space της ΕΛΕΝΗΣ ΒΙΤΑΛΗ,
πολυ καλο και ενημερωμενο !!

Δειτε τα βιντεο και ριξτε μια ματια στους φιλους …

Και ψαχνοντας βρισκω και το my space του ΜΑΡΚΟΥ :

Χρηστος Ολυμπιος εκ Κυπρου
μπουζουξης της Βισση, τελευταια εμφανιζεται και στο je taime …

Καλός! Θα μπορούσε άνετα να δουλέψει σε τσίρκο!
Πάντως μπουζούκι έπαιξε συνολικά 25 δευτερόλεπτα. Από 2:11 μέχρι 2:25 και από 2:33 μέχρι 2:43. Τα υπόλοιπα τα έχω δει να τα κάνουν αφανείς σπανιόλοι με τη διπλάσια ταχύτητα.

Σωστό. Εγώ ξέρω εδώ στη Θεσ/νίκη ένα πιτσιρικά (εξαιρετικό παιδί, ούτε καν 18 χρονών) που αυτά τα κάνει στην ηλεκτρική κιθάρα ΣΙΓΟΥΡΑ στη διπλάσια ταχύτητα. Αρα λοιπόν, ούτε για τα τσίρκα δεν είναι ο μάγκας.

Πάντως, επειδή ξέρω τον Βαβουλέ, κατάλαβα γιατί υπέδειξε το link. Aν προσέξατε, έχει Mi/b (τάστο μεταξύ Re# και Mi). Επειδή όμως στόχος του δεν είναι να παίξει μπουζούκι αλλά να μας βγάλει τη γλώσσα, δεν κατάφερε να αναδείξει ηχητικά την παρουσία του.

Ενώ αυτός το ψιλο-κατάφερε:

//youtu.be/lOXYrjxBYLU

Κωστα αμα σου πω οτι δεν το προσεξα … κατι δε μου “πηγαινε καλα” αλλα βασικα εντυπωσιαστηκα με τα ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ του. Απλα εχω ενα φιλαρακι 4χορδο που παιζει αγγελους και αυτος … και μου ελεγε Ολυμπιος και Ολυμπιος, μπουζουξης της Βισση … λεω ρε παιδια εγω πως δεν τονε ξερω αυτονε ;;
Ωσπου τον πετυχα προχθες. Και ο Ριαλας ωραιος ασε που παιζει ολα τα οργανα … παιδι θαυμα …
Ο Ολυμπιος ειναι μπουζουκαρος !! Γνωστης κατ’αρχην, καθαρη πεννια, δυνατη και καρυδατη (δεξι χερι), πιανει με μεγαλη ευχερεια απο 64ρτα και πανω ολοκαθαρα, κανει αυτες τις φαντασιες που κανει και ο Νικος ο Τατασοπουλος και ας πουμε οτι αυτοι οι δυο εχουν προχωρησει το 4χορδο στις μερες μας βαζοντας καινουρια πραγματα και λιγο απο τζαζ αρμονία πραγμα που κανει και ο Μανωλαρος ο Πάππος !! Στα ιδια επιπεδα καθαροτητας, ηχου, ταχυτητας και φαντασιας ο Βαγγελης ο Τριγκας και ο Μανωλης Καραντινης μιλαμε για την πρωτη πενταδα.
Απο πολυ κοντα Θανασης Βασιλάς, Κωνσταντινιδης, Γιαννης Παπαβασιλειου, Γρηγορης Βασίλας, Νωε Ζαφειριδης, Στεργιου … συμπληρωστε κι εσεις, σιγουρα ξεχναω καποιους … ετσι για να σχηματισουμε το ΠΑΝΘΕΟΝ !!
Μιλαμε για ανθρωπους που εχουν ματωσει δαχτυλα και οργανα και παραλληλα παραγουν ΜΟΥΣΙΚΗ, πρεπει να τους το αναγνωριζουμε αυτο απο εδω μεσα …

Επισης δυο θαυματουργα Ελληνοπουλα ανακαλυψα και ανεβαζω σε λιγο …

υγ
Συγχωρεστε με για τη δημιουργια του “Τοπ μπουζουξηδων” μια γνωμη ειναι … και ανθρωπινη αδυναμια …

Μιχαλης Σαραντης

http://www.youtube.com/watch?v=3Xy3J9JY4EU&mode=related&search=

και Τανκτοπουλος

http://www.youtube.com/watch?v=B3OVSRedKgs&mode=related&search=

Χρηστος Ολυμπιος εκ Κυπρου
Πω πω πως τους βαριέμαι κάτι τέτοιους “δεξιοτέχνες”

για να έρθουμε πάλι στα νερά μας, εδώ ένας Ελληνοαυστραλός εάν δεν κάνω λάθος:

//youtu.be/XHER5yh2uFc

//youtu.be/zmVxWcazAR4

γ@μώτο γιατί δεν λειτουργεί όπως το θέλω, που έκανα λάθος???

Ναι, αλλά για δες και ένα ταξίμι στο ρυθμό (απ’ το 04:01 και μετά):

//youtu.be/QBuXcaSlCz8

Ελα, ρίξε μια ματιά, στο διόρθωσα (με το ζμπάθειο).

Έπρεπε να κάνεις copy+paste μόνο τον 11-ψήφιο κωδικό απ’ το ‘=’ μέχρι το ‘&’
Οχι ολόκληρη τη διεύθυνση.

{youtube}XHER5yh2uFc{/youtube}
{youtube}zmVxWcazAR4{/youtube}

(αντί για ‘{’ βάζεις ‘[’ κ.λπ.)

AAAAAAA με φώτισες, που να το ξέρω, στα παραδείγματα vΒ Code δεν το λέει ξεκάθαρα και με μπέρδεψε.

Σε ευχαριστώ Κώστα.

Oσο για το τελευταίο βιντεάκι που έβαλες, εδώ τουλάχιστον ακούς και “μουσική” με tempo και ρυθμό, οι άλλοι δεξιοτέχνες παίζουν σαν να κρατάνε πολυβόλο στα χερια τους και όχι μπουζούκι.

Μωρέ τα έχει εξηγήσει ο webmastoras 200 φορές, αλλά εμείς… πέρα βρέχει.

Το μπουζούκι στα σαλόνια
…θα μπορούσε να είναι ο τίτλος στο τελευταίο βίντεο.:088:

Ανατρίχιασα λίγο…

δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σας, πάντως αν και με “εντυπωσιάζει” το γρήγορο παίξιμο δεν μπορώ να τ’ ακούσω για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Ίσως παθαίνω ναυτία:082:

χαμογελάστε :090:

//youtu.be/WF5arEn3ODw

αμ! πως! απ’ το μικρό κι απ’ τον τρελό…λεει μια παροιμία…