Δε ρεμπέτικο κόνφερενς 2003 πουλάκια κάθονταν

Αυτό το αστείο φίλε Φέρρη περί Ινστιτούτου ρεμπετολογίας του Κέημπριτζ ομολογώ πως δεν το είχα «πιάσει» δηλαδή ο φίλος σου ο ed σκαρώνει επί τρία χρόνια ένα συνέδριο , χώνει τα ευρώπουλα του και μετά στέκεται ως σύγχρονος Μπάτης σε μια γωνιά και γελά με τα καμώματα μας?
Καταρχήν εκτός από τον Κουνάδη υπαναχώρησες και συ από την διοργάνωση αυτήν και κατά την γνώμη μου καλώς έπραξες αν κατάλαβες τι φάρσα θα γίνονταν όπως πιθανά κατάλαβε ο Κουνάδης γιατί δεν πιστεύω ότι μέσα σε τρία χρόνια δεν θα προλάβαινες να πας στην Ύδρα για δύο ώρες και να στηρίξεις την όλη φάση.Το όλο θέμα στο συνέδριο είναι ότι μερικοί σοβαροί ερευνητές δίνουν χρόνο και χρήμα για να έρθουν πιστεύοντας ότι θα γίνει κάτι σοβαρό και αξιόλογο και στο τέλος μένουν έκθετοι σε μια ανάξια διοργάνωση.Ο Εμερυ θα συνεχίσει πιθανά να διοργανώνει την ιστορία αυτή με κάποιους γραφικούς στο μέλλον γιατί οι υπόλοιποι θα τον έχουν πάρει χαμπάρι αλλά νομίζω πως εμείς έχουμε χρέος να ξεκαθαρίσουμε την θέση μας.
Η διοργάνωση μιας διεθνούς συνάντησης γύρω από το ρεμπέτικο είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει τους σύγχρονους μελετητές του γύρω από κάποια συγκεκριμένη προβληματική , δηλαδή να ξεκαθαριστεί η θεματική ενότητα που θα καλύπτει ,να γίνει η αναζήτηση των ερευνητών που έχουν κάτι ουσιαστικό να πουν , η ανεύρεση υγιών πόρων χρηματοδότησης του γεγονότος ,το διαδικαστικό του κομμάτι και όσα ακόμα εγώ δεν γνωρίζω και είναι αναγκαία για μια τέτοια διεθνή διοργάνωση.Όποιος δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο καλύτερα να κάτσει σπίτι του και να μην εκθέτει τον εαυτό του αλλά και το ταλαίπωρο το ρεμπέτικο.Ένα πλαίσιο σαν το φόρουμ δεν το θεωρώ ικανό για μια τέτοια διοργάνωση γιατί παρά την καλή διάθεση που μπορεί να έχουμε δεν είμαστε παρά μια παρέα μερακλήδων( χωρίς ακαδημαϊκές διασυνδέσεις)που αγαπούν το ρεμπέτικο.
Επίσης θα ήθελα ή να ζητήσουμε από το τμήμα λαογραφίας του Πανεπιστημίου να ιδρύσει έδρα ρεμπετολογίας ή να πάψουμε να χρησιμοποιούμε τον όρο «ρεμπετολόγος» γιατί νομίζω ότι δεν συνιστά κάποιας μορφής ειδικότητα το ενδιαφέρον για το «ρεμπέτικο» και ή έρευνα γύρω από αυτό και αν συνεχίσουμε έτσι σε λίγο θα έχουμε και «δημοτικοτραγουδολόγους» και «ελαφροτραγουδικολόγους» και άλλα όμορφα.Θα ήθελα εδώ να κλείσουμε το θέμα του «hydragathering» που εγώ άνοιξα γιατί του παραδώσαμε σημασία και χαλάσαμε πολύ δικτυακό μελάνι για το τίποτα.

Σωτήρης Ηλιόπουλος

Κλείνω κι εγώ το θέμα, Σώτο, γιατί τείνομε όλοι να χάσομε το χιούμορ μας.

Αυτό όμως το περί “ακαδημαϊκών διασυνδέσεων” ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ποιοί “ακαδημαϊκοί” καταδέχτηκαν ως τώρα ν’ ασχοληθούν με το ρεμπέτικο; Και μη μου πεις ο Φοίβος Ανωγειανάκης (θεός σχωρέστον) γιατί θα γελάσω… Αν δεν ήταν οι τρελλοί, οι “φοιτητές” του Μάρκου, οι κλέφτες όπως ο Πετρόπουλος, οι πολιτικοί μηχανικοί όπως ο Σπύρος Παπαϊωάννου και τόσοι άλλοι χαβαλέδες, δεν ξέρω γιά τι πράγμα θα μιλούσαμε τώρα.

Όσο γιά το φόρουμ, τα κείμενα του Φραγκίσκου, του Κουρούνη, του ʼρη, του Παπαϊωάννου, όσες διαφωνίες και νάχουμε στα επιμέρους, δε θυμάμαι να τα πλησίασε ποτέ σε αξία κι εγκυρότητα κανένας… ακαδημαϊκός. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί πρέπει να υποτιμούμε την παρέα μας, στ’ όνομα κάποιων ανύπαρκτων.