Δάσκαλος στον Πειραιά (2008)

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥς. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙς ΚΑΝΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ?
ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΩ ΣΩΣΤΑ. ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ

Μήνυμα από συντονιστή: Σταύρο, καλωσήλθες στο Φόρουμ. Σε παρακαλώ να μην γράφεις με κεφαλαία, μιας και είναι δυσανάγνωστα.

ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΕΝΤΡΩΤΑΣ
ΤΗΛ 2104322951
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ

ο Τρίγγας έχει δικά του σχολή στην κυψέλη
νομίζω το όνομα τα λέει ολα

Σωστά νομίζεις. :019:

Το, ότι ο τρίγγας, και ο κάθε τρίγγας βέβαια, έχει το καλύτερο όνομα στην πιάτσα, ως οργανοπαίχτης, δεν σημαίνει αυτόματα, ότι είναι και ο καλύτερος δάσκαλος.

Ένα απλό σχόλιο κάνω…

Άρη που είναι η σχολή του Τρίγγα?

Ο Βαγγέλης Τρίγγας είναι πολύ καλός δάσκαλος (διδάσκει σχεδόν αποκλειστικά τρίχορδο).
Η ικανότητα στην διδασκαλία δεν έχει να κάνει με την δεξιοτεχνία ως μουσικού και οργανοπαίχτη.

  Υπήρξα μαθητής εξαίρετου, γνωστού δεξιοτέχνη, ο οποίος επί ένα χρόνο σχεδόν, δεν κατάφερε να μου εξηγήσει τον κύκλο της 5ης (και πολλά άλλα). Αντίθετα με τον Β. Τρίγγα αυτό έγινε μέσα σε 3 λεπτά. 
 Θυμάμαι χαρακτηριστικά μιά παρατήρησή του, σε ένα κομμάτι που με παίδευε πάρα πάρα πολύ :  ''Ξεκίνα με πρώτο δάκτυλο τον μέσο και όχι τον δείκτη και η πρώτη πενιά σου να είναι προς τα πάνω''. Όλα κύλησαν ως δια μαγείας τέλεια!. 
    Έχει εκείνο το μαγικό κλειδάκι που σου ανοίγει το μυαλό, βάζοντας μέσα γνώση τακτοποιημένη!.
    Αλλά ούτε αυτό θεωρώ επιτυχία στην διδασκαλία. 

Πετυχημένο δάσκαλο, θεωρώ αυτόν που θα σε κάνει να πιάσεις αυτές τις λεπτες μυρωδιές και αποχρώσεις του οργάνου, που θα σε κάνει να το αναζητάς, που θα ξεφύγει ίσως απο το πεντάγραμμο και τους ‘‘δρόμους’’ και θα αγγίξει την ψυχή σου. Που θα σταθεί δίπλα σου και θα κουβεντιάσει, θα αντιπαρατεθεί. Αυτόν που θα σε κάνει να καταλάβεις ότι το μπουζούκι πέραν των χορδών έχει και καρδιά.

Να αναφέρω ότι ο κάθε δάσκαλος δεν κάνει για όλους. Εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα του μαθητή. Δάσκαλος που για μένα είναι καταπληκτικός , για καποιον άλλο -χαρακτήρα, τύπο ανθρώπου- ίσως είναι άχρηστος.

Αν ο δάσκαλος σε έχει κανει να νοιωσεις:

  1. Έναν κόμπο που ανεβαίνει στο λαιμό
  2. να δακρύσεις
    ή 3. να χαμογελάσεις πλατιά:), τότε μάλλον είσαι σε σωστό δρόμο.
    Απο την μέχρι σήμερα πορεία μου σε ωδεία και δασκάλους, ως κριτήρια (αλάνθαστα και ενίοτε παθογνωμονικά) για την επιλογή του κατάλληλου ήταν τα προαναφερόμενα. Ίσως να μην ήταν οι καλύτεροι τεχνικά, αλλά η αγάπη που μου εμφύσησαν για το όργανο, με έκανε να μελετάω πολύ περισσότερο.

Φιλικά
Πάνος

Φίλε giorgos_86, η σχολή του Τρίγγα είναι στην οδό Ύδρας 14 (κάθετη στην οδό Κυψέλης) στην Κυψέλη. Είναι στον 1ο όροφο ενός παλιού (νεοκλασικού???) κτιρίου. Εκεί ήταν παλια, η ταβέρνα ‘‘Μάνταλα’’. Κάνει μαθήματα μόνο κάθε Σάββατο που έρχεται στην Αθήνα.
Πληροφορίες και στο www.trigas.gr

Πάνος

Σωστός!
Οπως επίσης, τιμή ώρας μαθήματος που για σένα είναι ανεκτή, για άλλους είναι απαγορευτική.

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες. Είναι και δίπλα στο σπίτι μου.

Επίσης παιζει κονε εκμαθηση μπουζουκιου μέσω web cam by τρίγγας

ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΩΣΟΥΛΑ ΗΧΟΥ

http://www.youtube.com/watch?v=0eaFVtM75rk&feature=related

Χτες είχα το πρώτο μου μάθημα με τον Βαγγέλη.
Εξαιρετικός άνθρωπος και μου φαίνεται πολύς καλός δάσκαλος.
Τα χρήματα βέβαια όπως του είπα μου φαίνονται πολλά και δεν θα μπορώ να κάνω 4 μαθήματα το μήνα αλλά 2…

Γιώργο, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, πόσο κοστίζει η ώρα διδασκαλίας και ποια είναι η δομή του μαθήματος;

Χτες είχα το πρώτο μου μάθημα με τον Βαγγέλη.
Εξαιρετικός άνθρωπος
Συμφωνώ και επαυξάνω
και μου φαίνεται πολύς καλός δάσκαλος.
[COLOR=black]Συμφωνώ και επαυξάνω
[/COLOR]Τα χρήματα βέβαια όπως του είπα μου φαίνονται πολλά
Συμφωνώ και επαυξάνω

Για την τιμή έστειλα ΠΜ.
Όσον αφορά στην δομή του μαθήματος, ξεκινά ανάλογα με το επίπεδο του κάθε μαθητή.
Νότες
Δακτυλοθεσία
Ασκήσεις για τα δάκτυλα
Δεξί χέρι!!!, πένα, κτύπημα χορδών
εύκολα τραγουδάκια
…κ.ο.κ.
Να πώ επίσης ότι η μία ώρα μαθήματος με τον Τρίγκα, ποτέ δεν είναι μία. Είναι 1,5 ή και 2.
Αλλά σε αφήνει να παίξεις κάτι, μετά φεύγει, ακολούθως έρχεται σε διορθώνει, κουβεντιάζει …

Νομίζω ότι το παρακάναμε με τον Τρίγκα και θα θεωρηθεί διαφήμιση.
Αν κάποιος ψάξει εδώ μεσα θα βρεί και άλλους εξαιρετικούς δασκάλους και μάλιστα αναλόγως της περιοχής που τον βολευει
Πάνος

Ακριβώς όπως τα περιέγραψες φίλε μου… Ακριβώς όμως!!!