δίπυλο_ζήτω τα λαϊκά κορίτσια! του Αμπαζή

Το Δίπυλον του Λευτέρη Παπαδόπουλου παρουσιάζει τη μουσική παράσταση: ζήτω τα λαϊκά κορίτσια! του Παντελή Αμπαζή, σε σκηνοθεσία Μιχάλη Μητρούση.

Τα λαϊκά κορίτσια το γλεντάνε! Δεν πέφτει καρφίτσα στο Δίπυλον. Ουρές τα αγόρια με κοιλίτσα, για τα λαϊκά κορίτσια του Αμπαζή. Τα όργανα της Ανωτάτης Ζαμπετικής παίρνουν φωτιά. Γέλια και τραγούδια πλημμυρίζουν την πλατεία Κουμουνδούρου.
Κάτι συμβαίνει φέτος στο στέκι του προέδρου Λευτέρη Παπαδόπουλου, το γνωστό Μεθυσμενάκι. Ένα μεικτό θέαμα, μια παντελώς αλλιώτικη μουσική παράσταση, που όσοι την είδαν την άκουσαν!
Ο κόσμος ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του Παντελή. Πέντε sexy νέες ενζενύ, καθημερινά κορίτσια της διπλανής πόρτας, μπριόζες ηθοποιοί και τραγουδίστριες,
η Μαίρη, η Έμιλυ, η Μυρσίνη, η Βίλλυ και η Μαριλένα κάτω από την σκηνοθετική μπαγκέτα του Μιχάλη Μητρούση, παιζοτραγουδούν και χορεύουν με μπρίο κέφι και άφθονη θετική ενέργεια. Με άξονα τα κείμενα και τα χιουμοριστικά εύθυμα τραγούδια του Αμπαζή και παλιές πασίγνωστες αγαπημένες μελωδίες του ελληνικού κινηματογράφου και θεάτρου, ένα ξέφρενο γλέντι στήνεται στη σκηνή με συμπρωταγωνιστή το κοινό που φεύγει στο τέλος της παράστασης με ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη.

ΔΙΠΥΛΟN Καλογήρου Σαμουήλ 2 και Διπύλου

[CENTER]πλατεία Κουμουνδούρου, Ψυρρή, 210 3229771, 210 3228881
κάθε Παρασκευή, Σάββατο στις 11.00 μ.μ.
Τιμές εισιτηρίων: 10€, σπουδαστές ωδείων + δραματικών σχολών 5€
ζήτω τα λαϊκά κορίτσια!
ελαφρά τραγούδια και βαριά λαϊκά με jazz διάθεση και rock άποψη.
Παντελής Αμπαζής
<ιδέα, κείμενα, μουσική επιμέλεια, τραγούδια>
Μιχάλης Μητρούσης
<σκηνοθεσία>
ζήτω τα λαϊκά κορίτσια!:
Μυρσίνη Δοξοπούλου
Έμιλυ Παύλου
Βίλλυ Πίντζα
Μαριλένα
Μαίρη Χρονοπούλου
backingbandΑΝΩΤΑΤΗ ΖΑΜΠΕΤΙΚΗ
Μάριος Καράτζιος<μπουζούκι>
Γιώργος Παλαιοκαστρίτης<πιάνο-ακορντεόν>
Νικόλας Βοστάνης<κοντραμπάσο>
Τάσος Δράμπαλης<τρομπέτα>
Παντελής Αμπαζής<κιθάρα>
[/CENTER]

Άν αυτό δεν είναι διαφήμηση, τότε τι είναι;

Κρίμα, που με πρόλαβε στην παρουσίαση ο ίδιος ο Παντελής και “τα άκουσε” !!!

Γιατί κύριε Νίκο, υπάρχει κάποια οδηγία πως απαγορεύεται εδώ η διαφήμιση; Τόσο καιρό τι κάνουμε με τους “Δρόμος”, το “Τζιβαέρι”, το “Ταξίμι”, τη “Σκάλα” και τόσα άλλα μαγαζιά; Μέχρι και ολόκληρο θέμα έχουμε για τη νυχτερινή διασκέδαση…

Τεσπα…
Πήγα στο “Δίπυλο-Μεθυσμενάκι” κι έχω να πω πως, είχα πολλά χρόνια να απολαύσω έτσι πρόγραμμα! Ευφυές πρόγραμμα !
Εξαιρετική δομή, πολλή καλή παρουσίαση, υπέροχα (που τα ανασύρουμε με χαμόγελο στη μνήμη μας) τραγούδια, δεμένη ορχήστρα, καλές φωνές, παράλληλα -μη σκηνικά- δρώμενα, υπέροχος χώρος, καταπληκτικός (μοναδικός !!! ) ήχος…και πολλά άλλα !
Κι ένας Αμπατζής ελατήριο! Αεικίνητος, ακούραστος, μελωδικός, χιουμοριστικός… εξαιρετικός !

Χρόνια (πολλά) είχα να δω τέτοια συμμετοχή τού κόσμου. Όλοι να τραγουδούν από καρδιάς και να λάμπουν τα πρόσωπά τους, από το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο (!) -και χωρίς την ανάγκη και ενέργεια του -πολύ καλού, χύμα- βιολογικού κρασιού…

Ναι… σε τέτοια πράγματα χωράει πολλή διαφήμιση !
Θα επανέλθω :slight_smile:

ΥΓ:
Οχι να πάτε… ΠΡΕΠΕΙ να πάτε !

Εμενα παντως η διαφημιση με ξενερωσε ακριβως εδω …
:080:
Απο σεξυ αλλο τιποτα πια, παμε και στην Κολετσα και στη Βιβη ταδε …
Τωρα θα μου πειτε για πλακα μπηκε …
λετε ;;;

Ιωάννα ευχαριστώ! Χαίρομαι που το χάρηκες τόσο.

Υ.Γ. Χιούμορ έχουν μόνο οι σοβαροί. Η ποιότητα δεν είναι είδος. Τα λαϊκά κορίτσια είναι ΚΑΙ sexy βεβαίως βεβαίως! Η ελαφρότητα και το χαμόγελο είναι τα βαρίδια που μας οδηγούν στο βάθος των πραγμάτων…

ΦΙΛΙΚΑ

Παντελής Αμπαζής

Εγώ πάντως αν πάω στο μαγαζί, γι αυτές τις πέντε sexy νέες ενζενύ, καθημερινά κορίτσια της διπλανής πόρτας, μπριόζες ηθοποιοί και τραγουδίστριες, την Μαίρη, την Έμιλυ, την Μυρσίνη, την Βίλλυ και η Μαριλένα θα πάω.

Μια χαρά τη βρήκα τη διαφήμιση. Πού είναι το πρόβλημα;

ΥΓ. Υπάρχουν και καλύτερα πράγματα από πέντε sexy νέες ενζενύ.
Δέκα sexy νέες ενζενύ.

Πράγματι. Κι εμένα μ’ άρεσε η διαφήμιση.
Θυμίζει λίγο από παλιό κινηματογράφο και τη λαϊκή φάρσα του Σακελλάριου.

Αμπαζή, αν δεν το έχεις δει, πήγαινε στο “Μύγα τσε τσε” των Ρέπα - Παπαθανασίου στην Πειραιώς.
Εκτός του ότι θα κατουρηθείτε απ’ τα γέλια, θα πάρετε και ιδέες για το πρόγραμμα.

Μόλις κατέβω Αθήνα θα περάσω οπωσδήποτε να σας δω.

(Νομίζω ότι αυτή ήταν η πρώτη διαφήμιση θεατρικού που έπεσε στο forum! )

ή και στον πάτο… ενίοτε, όταν υπερβαίνουν το μέτρο! αλλά θα μου πεις και τα σώματα με μεγάλο ειδικό βάρος βυθίζονται ενώ τα ελαφρά επιπλέουν! όπως το βλέπει κανείς. αμπελοφιλοσοφώ γενικώς…

Αρη, αν στη διπλανή σου πόρτα κατοικούσαν τέτοιες γειτόνισες θα είχες σίγουρα κάποιο πρόβλημα… στις διπλανές μου πόρτες κατοικούν μοντέλα του bodylaine, τα πριν και όχι τα μετά!

Στη διπλανή μου πόρτα κατοικεί η πεθερά μου! Hesta…

Πραγματικα αυτες ειναι βαρυσημαντες δηλωσεις συναδελφε Παντελη, που χρηζουν πολλης μελετης, θεωριας και κουβεντας.

  1. Θεωρεις τον εαυτο σου και ολη την παρεα σοβαρους και λοιπον τι ;;;
    και αυτους που διαφωνουν μαζι σου ή τελος παντων καποιους απο δω ασόβαρους ;;
  2. Ποια ποιοτητα ;; Πουντηνε να παω να τηνε δω ;;
  3. Αυτο το βρισκω πολυ ρομαντικο και πολυ γενικο αλλα ετσι οπως το θετεις το οριζεις σαν μοναδικο
    δρομο για το βαθος των πραγματων (;:wink:

Τελικα χαλαστηκα και με την απαντηση σου. Θα περιμενα να δεχτεις οτι ολο το υπολοιπο κειμενο ειχε μια ηθελημενη οχι ελαφροτητα, ειναι αταιριαστος ο ορος, ας πουμε χαλαροτητα & ευθυμια και οτι αυτο το κομματακι δεν κολλαγε ουτε στην μεχρι τωρα πορεια του καθενα και προπαντων του κυριου Λ.Παπαδοπουλου ουτε στις καλες προθεσεις του εγχειρηματος. Και χωρις αυτο, εμενα με ειχατε πεισει παντως !! Δεν πειραζει, στο φιναλε δεν εχουμε να χωρισουμε απολυτως τιποτα, νομιζω ομως οτι επιτρεπεται ο θεατης (της διαφημισης οχι του προγραμματος, επι του πρακτεου) να πει τη γνωμη του …
Χαιρομαι που η Ιωαννα βρηκε το προγραμμα τοσο καλο και εχω εμπιστοσυνη στο γουστο της οπως και ναχει !!

Και οσο για χιουμορ … νατο !!!
:088:
:019:

κατανοώ δύσμοιρε!

Κώστα, με εκπλήσσεις! Την έχεις δει την παράσταση; Εγώ την είδα πέρυσι και πέρα από μερικές καλές στιγμές και δυο-τρία ευρήματα, κινήθηκε στα επίπεδα του μετρίου. Τηλεοπτικοί ηθοποιοί σε τηλεοπτικούς ρόλους, με ένα… εξατμισμένο άρωμα παλιάς ελληνικής φάρσας. Άσε που πήγα Πέμπτη βράδυ και έπεσα σε Λύκειο, όπου μόλις βγήκε ο Τσιμιτσέλης άρχισαν όλα τα κοριτσάκια να ουρλιάζουν (φέτος νομίζω έχει αλλάξει η διανομή).

ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ… ΣΕΞΙ ΜΟΥΣΤΑΚΑΛΗΔΕΣ ;

Αμάν βρε Βαβουλέ ! Δεν πιστεύω ό,τι διαβάζω …
Συνάδελφε; Κυριολεκτικά ή μεταφορικά -λόγω “εκτοπίσματος” ; :slight_smile:
Ο εκλεκτός πρόεδρος -Λευτέρης Παπαδόπουλος- δεν έχει καμιά συμμετοχή στο πρόγραμμα, και κακώς τον επικαλέστηκες. Και να είχε δηλαδή και το αποτέλεσμα να ήταν η πιο άθλια μουσική παράσταση, πάλι καλή θα ήταν ! Κάποιοι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα -μετά από τόση προσφορά- να κάνουν και λάθη. Λάθη με υπογραφή… (αυτό είναι άλλη συζήτηση).
Εκπλήσσομαι βεβαίως και για τα γούστα σου ! Καλά, αν δε σου αρέσουν τα “σέξι” κορίτσια τι προτιμάς να βλέπεις; Άπλυτους μουστακαλήδες; Και κακοβαλμένες -και τσιριχτές- τάχα λαϊκές;
Δεν θυμάσαι που ο Τσιτσάνης ανέβασε τις ωραίες και τσαχπίνες γυναίκες στο πάλκο ; Ας όψεται λοιπόν ο Βλάχος… (όπως λέγανε και τότε πολλοί “δογματικοί”).

Και όλα αυτά τα άσχετα ονόματα που αράδιασες από την τιβί, σε τι αφορούν με το θέμα και τα γούστα; Ούτε που τα ξέρουμε ! Μήπως παραβλέπεις σκουπιδοτηλεόραση ;

Τα έχωσες άδικα και με θράσος, αλλά κατόπιν μας κάνεις και το σχετικό λιβάνισμα… Ευτυχώς που εμπιστεύεσαι το γούστο μου βρε Γιώργη !!! :106:

Αμάν βρε Γιώργο… Αμάν…

Ευφυής, ουσιαστικός και προσδιοριστικός -του προγράμματος- συνειρμός !!! Και όποιος κατάλαβε…
Άξιος -όπως πάντα- Κώστα !

:016::016::016:

Κλάψε φτωχή μου καρδιά (δις)
μ’ αυτή τη συμφορά…

:slight_smile:

Ελα βρε …

γραψε κανενα καινουριο στιχακι !!!

:241: