Δάσκαλος, ωδείο ή βιβλίο;

Καλησπερα παιδια.εχω ενα προβλημα που πρεπει να λυθει.ειμαι φοιτητης και οπως καταλαβαινεται δεν υπαρχει σαλιο,αλλα εχω πολυ ορεξη να μαθω μπουζουκι και καμια μορφωση πανω στη μουσικη.Στην προκειμενη περιπτωση να απευθυνθω σε καποιον δασκαλο,να παω να γραφτω σε καποιο ωδειο(στο οποιο ζητανε 50 ευρω για 4 ωρες το μηνα) ή να την παλεψω με καποιο βιβλιο?απο την αλλη δεν εχω μπουζουκι στην κατοχη μου(εκτος του τζουρα που εχω ξανααναφερει).ποιος ειναι ο καλυτερος και οικονομικοτερος τροπος εκμαθησης?Θα μπορουσα να αγορασω ενα βιβλιο εκμαθησης μπουζουκιου και να εξασκουμε πανω στο τζουρα?μεχρι να μαζευτουν τα λ7 για μπουζουκι?

Παρακαλειστε να κρατησετε την ψυχραιμια σας σχετικα με το τελευταιο καθως ειμαι ασχετος…

>Ευχαριστω

1ον γιατι θελεις να μαθεις μπουζουκι?
2ον Αν το θελεις θα το μαθεις με οποινδιποτε τροπο
3ον ο καθενας θα σου πει την παπαρι… εε τα δικα του θελω να πω
4ον παρε πρωτα το οργανο και εδω ειμαστε να σε ζαλισουμε
5ον …το ξεχασα…ποιο ηταν 5ο γμτω μου

Φίλε μου το σημαντικότερο όλων ειναι το μεράκι και η αγάπη. Όλα θα βρουν τον δρόμο τους αν υπάρχουν αυτα τα 2. Πάντως θα σου προτείνω να βρείς έναν καλό δάσκαλο και να κάνεις μάθημα στο σπίτι σου - του. Αν σπουδάζεις στην Αθήνα ξέρω να σου προτείνω κάποιους αν θές στείλε πμ.

Απ’ότι έχω δει και στο διαδίκτυο έχει κάτι τρόπους εκμάθησης για μπουζούκι… Τώρα και ένα βιβλίο μπορεί να σε βοηθήσει αλλα όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω θέλει μεράκι και αγάπη! Για αρχή προσπάθησε να μάθεις την ευδοκία. όλοι κάπως έτσι ξεκίνησαν :088:

driftas19

νομίζω ότι αν διαβάσεις τα χιλιάδες (άντε εκατοντάδες) πόστ που έχουν προηγηθεί σχετικά με το ίδιο θέμα που ρώτησες θα διαπιστώσεις ότι η συμβουλή είναι σχεδόν πάντα με δάσκαλο.
Νομίζω ότι έτσι θα κάνεις και οικονομία, μιά και ας πούμε ότι ένα μάθημα κοστίζει 25 ευρώ περίπου, όσο δηλαδή 5-6 καφεδάκια σε μουράτη καφετέρια. Κάνε ένα μάθημα το μήνα και μην αγοράσεις (άχρηστα) βιβλία τα οποία μάλλον κακό θα σου κάνουν.

Εκτός βέβαια εάν θέλεις να πας σε φίρμα μπουζουξή που εκεί βέβαια πρέπει να πληρώσεις από 50 και πάνω! Και μόνο 45 λεπτά της ώρας . Αν είναι απαραίτητο να ξεπεράσεις τα 45 λεπτά θα πρέπει να πληρώσεις τα διπλά δηλαδή 100 ευρώ!Και αυτοί οι άνθρωποι τώρα διδάσκουν λαικό και ρεμπετικο! Τί να πεις…!

Γιά ακκόρντα δεν γίνεται χωρίς δάσκαλο. Γιά τη μελωδία του τραγουδιού, ο δάσκαλος πάλι είναι το Α και το Ω. Αν βρείς δάσκαλο που τραγουδάει, ακόμη καλύτερα. Οι παίκτες που δεν τραγουδάνε, δουλεύουν πολύ στα γεμίσματα και στις μικροπαραλλαγές της μελωδίας._ Μόνος σου, δοκίμασε να βρείς μία_μία τις νότες ενός τραγουδιού που σου αρέσει πολύ μα πάρα πολύ και του οποίου τραγουδάς χωρίς δυσκολία. Αν βρείς τις νότες του, είναι σημάδι ότι μπορείς να προχωρήσεις χωρίς δάσκαλο. Θα δουλέψεις μόνος σου, και θα κατα-ευχαριστηθείς που παίζεις χωρίς δάσκαλο. Ωστόσο, σου συνιστώ να πάς σε δάσκαλο, βρές μιά λύση γιά το οικονομικό. Στην ανάγκη, περιόρισε το φαγητό !

και στο ωδειο να πας… κι εκει δασκαλους εχει…! το βιβλιο παλι… δεν μπορεις να το ρωτησεις κατι, οτι καταλαβες, καταλαβες…