Δάσκαλοι

Χαιρετώ τη ρεμπέτικη παρέα! θα ήθελα να θέσω το ερώτημα άν πιστεύετε οτι υπάρχουν σήμερα πραγματικοί δάσκαλοι στο μπουζούκι που να αγαπάνε με την καρδιά τους αυτό που κάνουν και να γουστάρουν να μεταφέρουν τις γνώσεις τους στους νεότερους?Δυστυχώς στην προσπάθεια που κάνω να μάθω πέντε πράγματα στο τρίχορδο έχω συναντήσει μερικούς απίθανους τύπους και έχω απογοητευτεί! Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!

file mou kalous daskalous gia trixordo den kserw kapoion sygkekrimeno…an endiaferesai gia tetraxordo kserw to dimitri to xatzimpaloglou sti thessaloniki kai ton themi ton papavasileiou ap’tin athina

Καλώς τον Γιάννη. Λοιπόν, αυτοί που έχω ακούσει και κάποιους γνωρίζω και προσωπικά:

Στο φόρουμ μέσα υπάρχει ο Άρης Κούκος, θα βρείς email αν ψάξεις στη λίστα μελών,
Τρίχορδοι:
Γρηγόρης Βασίλας (Βύρωνας) 6944 538563,
Βασίλης Νούσιας (Νέα Φιλοθέη) 6977 000821
Χάρης Καραπέτης (Γλυφάδα) 6937 854 080

Τέλος αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς πολλά πόστιγκ στο όνομα Θέμης Παπαβασιλείου. Τηλ: 210 5239447, Σάμου19Β, κέντρο. Κυρίως τετράχορδο, με λίστα κορυφαίων μαθητών, αλλά με ιδιόμορφο σύστημα μάθησης και ραντεβού.

Καλή επιτυχία, και αν θέλεις οποιαδήποτε βοήθεια κάνε μου τηλ στο 6948 607751.

Πολύ καλός δάσκαλος είναι και ο Θοδωρής Μακρυδάκης στο τρίχορδο και τετράχορδο
τηλ 6976.563326

Αρης κούκος με τα 1000.!!!
Φίλε Ιωάννη μη το σκέφτεσαι καθόλου. Δε ξερω μόνο αν προλαβαίνει και θέλει…

Eυχαριστώ πολύ παιδιά!Θα επικοινωνήσω με κάποιους απο αυτούς και ελπίζω να έχουν χρόνο και για μένα!Να’στε καλά!

Συνονόματε γιάννη εγώ πιστεύω πως ένας δάσκαλος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου δείξει τα βασικά όπως δρόμους δακτυλισμούς τεχνική και τέτοια…σίγουρα είναι πολύ βασικά.απο κεί και πέρα όμως πρέπει να αναλάβεις εσύ και η φαντασία σου.γιατί ο δάσκαλος δέν μπορεί να σου δειδάξει τον προσωπικό σου τρόπο που θα αναπτύξεις ώς μουσικός.οσο για τον δημήτρη χατζημπάλογλου συμφωνώ απόλυτα με τον γερογιάννη.άρχισα μ’αυτόν όταν ήμουν 10 χρονών.έκατσα ένα χρόνο περίπου.ο άνθρωπος έχει πολλά να δειδάξει αλλα θέλεις πολύ υπμονή μαζί του.εγώ δέν την είχα και έφυγα απ’αυτόν.το ψιλομετάνιωσα.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ.ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ,ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΑΝΩ ΛΙΓΟ…

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟ ΜΠΟΖΟΥΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΖΟΥΡΑ.ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ?ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ

Καλώς τον Αποστόλη.
Παίζεις σε ένα μήνα και τώρα ψάχνεις τί θα παίξεις; Νωρίς το θυμήθηκες ρε συ… Τί ακριβώς εννοάς “να τους τρελάνεις”;
Τέλος πάντων, ρίξε μια ματιά ρε Αποστόλη σ’αυτή τη παλιότερη συζήτηση περί προγράμματος, νομίζω είναι ακριβώς αυτό που θες:

http://www.rembetiko.gr/forum/messages/179/101318.html

Γκουντ λάκ και ση γηου,

Πάνος

Καλώς τονα.
Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Εάν σου γουστάρεις το ηχόχρωμα που βγάζει ο τζουράς και έχεις το μεράκι προχώρα και μη φοβάσαι τίποτα. Αλλωστε για τα ρεμπέτικα ταιριάζει πιο καλά ο τζουράς. Και αν θες τη γνώμη μου είναι πιο μερακλίδικο όργανο. Πρόσεξε όμως γιατί το κάθε όργανο έχει το δικό του ‘‘χρώμα’’ και θέλει να ψάξεις το παίξιμο του. Μου έρχεται στο μυαλό ο εαυτός μου όταν πιάνει κιθάρα στα χέρια του. Όποιος με ακούει καταλαβαίνει ότι παίζω μπουζούκι και πίστεψε με δεν είναι από το ρεπερτόριο.
Καλή τύχη στο μαγαζί που ξεκινάς.

Αποστόλη,
αν πάρεις τρίχορδο τζουρά, θα παίζεις καλύτερα από το τετράχορδο! Όσο για πρόγραμμα, στείλε ένα εμαιλ στον ΓιώργοΒ να σου στείλει καμμία διακοσιοστή δισεκατομμύρια κομμάτια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 18 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΕΧΩ ΑΝΧΟΣ.ΤΑ ΛΕΜΕ

Μετα χαρας να βοηθησω κι εγω λοιπον ως ερασιτεχνης “προγραμματιστης” … !!

Αποστολη ψιλοκαταλαβα οτι το ζητουμενο ειναι μαλλον να εντυπωσιασεις οποτε μην κρυβομαστε λοιπον, εδω που τα λεμε κρυφα ή φανερα αυτο γινεται απο ολους, ποσο μαλλον και απο σενα
που εισαι στο ξεκινημα και εισαι και μικρος σε ηλικια -σε σχεση με καποιους απο μας που ειμαστε απανω στην ωριμοτητα μας … φωτια στα μπατζακια μας …
Για εντυπωσιασμο λοιπον προτεινω ανεπιφυλακτα τα εξης : Για το κεφι του Ζορμπα, Ιορδανης ποταμος του ΙΟΡΔΑΝΗ τα οποια θελουν απο 1 εως 2 μερες δουλεια (μερα εννοειται απο μενα 6ωρο εως 8ωρο, απο αλλους εως και 14 ωρες)
Επισης πολυ εφφετζιδικο ειναι το Οργανικο του Κορακακη απο το “Λαυριο” αλλα πρεπει να εχεις
και μαγκα κιθαριστα ασε που θελει περιπου 4-5 μερες για να το βγαλεις !!
Αν δεν τα καταφερεις με τα παραπανω δοκιμασε το “Ατελειωτο” και τα “Ωραια” του ΤΣΙΤΣΑΝΗ που ειναι πανεμορφα, εχουν ωραια εξελιξη και αλλαζουν πολλα ακκορντα.
Και του ΤΣΙΜΠΙΔΗ το οργανικο απο φα αρεσει γενικα, επισης ενα δυσκολο του ΚΑΡΝΕΖΗ με πολλες παρτες.
Επισης δεν χριεαζεται να σου πω οτι δεν φτανει μονο το ρεπερτοριο αλλα η γενικοτερη καταρτιση στο οργανο, τα ξερεις αυτα … κολπα, γλυκα στο παιξιμο, γρηγοραδα εκει που χρειαζεται, ταξιμι πριν το κομματι και αλλες λεπτομερειες που οσο τις προσθετεις τοσο καλυτερος θα γινεσαι.
Καλες πεννιες !!
υγ
Επισης γράφε (ηχογραφηση) που και που τον εαυτο σου να παιζει λαιβ, μετα ακουγωντας το θα βλεπεις (ακους) τα λαθη σου …

Βρε συνονόματε θες να το σκοτώσεις το παιδί; Του Καρνέζη - αν λέμε το ίδιο - πιάνει στα 168 περίπου το κοντέρ…

Ναι, γιατί του Τσιμπίδη ποιος θα το προλάβει στο τέλος οέο;
Προσοχή! Εχω έναν φίλο μπουζουξή, ο καλύτερος της παλιάς φοιτητικής παρέας, που με αφορμή το χασάπικο του Τσιμπίδη παράτησε το μπουζούκι! Χρειάστηκαν παραινέσεις από πολύ κόσμο για ν’ ξαναρχίσει μετά από 6 μήνες…

Ε, τοτε ρε παιδια τι να του πω να βγαλει, την “Ευδοκια” ;;

χαχαχαα

γεια σου ρε Γιώργη !!!

καλη τύχη Αποστόλη

Γνωρίζει κανείς στην περιοχή ζωγράφου δάσκαλο για μπουζούκι;

Γρηγόρης Βασίλας.
Εξαιρετική περίπτωση.