Γυρνώ στη συνοικία σου - Ποιός παίζει μπουζούκι;

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ.
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.
ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ “ΓΥΡΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΣΟΥ”,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ?
ΜΗΠΩΣ Ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!!

Αυτό πούμαθα σήμερα, είναι πως σε δυό μήνες θα κυκλοφορήσει ο καινούργιος δίσκος του Μπάμπη Γκολέ, με πολλά ανέκδοτα τραγούδια του Τζουανάκου.
(Ο Γρηγόρης είσαι, βρε;)

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΑΣΙΛΗ…ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΦΕΡΡΗΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ…
ΧΑΙΡΕΤΩ!(ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ)

Βασίλη, καλώς όρισες κοντά μας.

Χαίρομαι που σου αρέσει ο Σταύρος Τζουανάκος, γιατί είναι και δικός μου αγαπημένος καλλιτέχνης με φωνάρα (ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ), με τραγουδάρες στο ενεργητικό του και μπουζούκι πολύ καλό.

  • Επειδή η επόμενη βιογραφία που σκέφτομαι να ανεβάσω στο φόρουμ θα είναι μάλλον η δική του, προσπαθώ να μαζέψω όσα περισσότερα στοιχεία είναι δυνατόν και κυρίως της εργογραφίας και δισκογραφίας του.

Το συγκεκριμένο τραγούδι (“Γυρνώ στη συνοικία σου”) που αναφέρεις δεν το γνωρίζω. Πες μου σε παρακαλώ σε τι δίσκο το έχεις και ποιά είναι τα στοιχεία του δίσκου αυτού.
Επειδή μπορεί να έχεις και άλλα άγνωστα σε μένα τραγούδια του, αν θέλεις μπορείς να μου στήλεις με mail μια πλήρη λίστα με τα τραγούδια του που διαθέτεις και με όσα στοιχεία γνωρίζεις για το κάθε τραγούδι (π.χ. συνθέτης, στιχουργός, ερμηνευτής -ες, χρονολογία, κλπ).

Θα σου είμουνα ειλικρινά υπόχρεος και θα 'χεις και συ την ευχαρίστηση της συμμετοχής σου στην προσπάθεια αυτή.
(Εδώ μαθαίνουμε σιγά-σιγά να μοιραζόμαστε πράγματα και γνώσεις με τους άλλους).

Φιλικά

Σ.Π.

ΣΑΚΗ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ.
ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ:Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑΙ “ΠΑΡΑΠΟΝΟ”.ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ 1951 ΜΕ ΣΤΙΧΟΥΣ ΝΙΚΟΥ ΓΚΟΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ.ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ CD(ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΝΟ7/ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΣ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΠΛΗΡΗ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ,ΚΑΝΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ…ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ “ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ”…

Βασίλη, στο “ΓΥΡΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΣΟΥ” μπουζούκι παίζει ο ίδιος ο Σταύρος Τζουανάκος.

Υ.Γ.: Σου στέλνω mail και περιμένω απάντηση.

Σ.Π.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=6354

1 «Μου αρέσει»