Γνωριζει κανεις απο cubase/nuendo

Ρε παιδια τοσα χρονια και ακομα μπορω να πω οτι εχω μαθει το 10 % και αν , πρεπει να εισαι επιστημονας για το εν λογο προγραμμα , ψαχνω καποιο βιβλιο στα Ελληνικα αλλα τιποτα θελω να κανω συγκεκριμενα πραγματα για ατχη
1 monitoring δηλ να εχω πχ ηχογραφισει λεμε μπουζουκι και να ακουω αυτο που εγραψα απο ακουστικα και συνχρονως να κανω record φωνη

2 προσπαθω να κανω ενα τεμπο με vst η το lm του cubase η με το addictive drums , το θεμα ειναι οτι αν ειναι ετοιμη λουπα μπορεις να την κανεις drag drop στο καναλι , αν θες να κανεις κατι δικο σου , τι πρεπει να κανεις ? επισεις αν θελω να φτιαξω πρωτα το tempo drum πρεπει να ανοιξω καναλι midi? η γινεται και σε audio ?

εχει κανεις την ευγενη καλοσυνη να με βοηθισει ?

Εγώ μπορώ να σου πω πολύ καλύτερα προγράμματα από cubase και nuendo φίλε, που κάνουν και πολύ μεγαλύτερη δουλειά και είναι πιο εύχρηστα. Το ένα είναι το pro tools το οποίο βγαίνει για mac υπολογιστή αλλά κάπου πρέπει να έχω μια παλιά έκδοση που έβγαινε για windows. Και το άλλο πολύ καλό πρόγραμμα επίσης (όχι όσο το pro αλλά βγαίνει και για windows εκείνο) είναι το logic pro. Μιλάμε για εκπληκτικά προγράμματα τα οποία κάνουν την διπλάσια δουλειά από cubase και nuendo, αλλά τα βρίσκεις δύσκολα.

Βιβλίο στα ελληνικά υπάρχει για το Cubase.
Ρίξε μιά ματιά στη Στουρνάρη (Παπασωτηρίου, Κλειδάριθμος…)

Ο Παπασωτηρίου έχει και ενημερωμένο online βιβλιοπωλείο, δες εδώ τι υπάρχει για το CuBase στα ελληνικά.

το εχω βρει αυτο το βιβλιο αλλα ειναι καπως παλιο και μη διαθεσιμο οπως λεει … οσο για τα προγραμματα για mac δυστηχως δε εχω mac…

Η λειτουργία του προγράμματος είναι η ίδια, ανεξάρτητα από το λειτουργικό που τρέχει το PC σου, είτε είναι Mac, είτε Windows, ή Linux. Καλό είναι πάντως, αν έχεις τη δυνατότητα, να ξεφυλλίζεις λίγο οποιοδήποτε “τεχνικό” βιβλίο πριν το αγοράσεις.

Οχτάχορδε νομίζω πως για την πλήρη κατανόηση των προγραμάτων τύπου Cubase,logic και Pro Tools είναι απαραίτητο το διάβασμα του manual.Ειδικότερα το manual του Cubase είναι γραμμένο σε πολύ απλά αγγλικά.Πάντως μπορώ να απαντήσω στις απορίες που αναφέρεις στο μυνημά σου αν μου στείλεις τον αριθμό τηλεφώνου σου,με προσωπικό μύνημα.

Ευχαριστως να σου στειλω τον αριθμο μυο η να τα πουμε απο msn η και skype καλυτερα αν δεν βγαλω ακρη ηρθε ο αδερφος μου σημερα νομιζω γνωριζει θα ρωτησω και αν δεν βγαλω καποια ακρη θα χαρω να τα πουμε .