Γνωρίζετε το αφιέρωμα?

Χθες το απογευμα -Σαββατο δηλαδη- σε μια εντελως
“ακαταλληλη ωρα” γυρω στις 6 με 7, ειδα λιγο απο το “αφιερωμα” στο ΜΑΡΚΟ απο το ντουετο Πανος Σαββοπουλος-Νικος Βολωνακης.
Ο Βολωνακης και καλα ειναι ο ασχετος ο οποιος ρωταει και ο σχετικος ο Π.Σ. απανταει αλλα περιεργως αν ξεχασει τιποτα ο Π.Σ. συμπληρωνει ο Ν.Β., γραφικη εικονα …
Σαν αφιερωμα, χιλοειπωμενα πραγματα για τους γνωστες, για δε τους αδαεις προσπαθουν να συντηρησουν το θρυλο σαν ναναι καποιο μυθιστορημα παρα να περιγραψουν καταστασεις και αληθειες !!
Μπραβο τους παντως που χρησιμοποιουν αποσπασματα απο τις ηχογραφημενες συνομιλιες του ΜΑΡΚΟΥ.
Τωρα τα 2-3 σχηματα που ειδα βιαστικα -μια και ημουν σε διαδικασια
αναχωρησης- ειναι οτι υπαρχει απο ρεμπετικο δυναμικο στη Σαλονικη
και Στοκχολμη με διαφορους συνδυασμους συν το γκρουπ του γνωστου
Λεμπεση και την υπεροχη κατα τη γνωμη μου Κατερινα Τσιριδου με τον Ν.Πρωτοπαπα κιθαριστα- ναι αναφερω το ονομα του παρα το “μυθο” οτι μεταξυ ομοειδων οργανοπαικτων υπαρχει αβυσσαλεο μισος …- απο Αθηνα και εξαιρουμενου αν δεν κανω λαθος του δικου μας “Τσαουσακη” και της Κομπανιας Χριστιανοπουλου που ετσι κι αλλιως ειδικευεται στον ΤΣΙΤΣΑΝΗ …
Μεταξυ αυτων καποιος νεος που επαιζε τριχορδο και
η φωνη του ηταν απομιμηση ΜΑΡΚΟΥ οσο τραγουδαγε, δεν πιστευω να μιλαει ετσι νεο παιδι …

Ευχαριστώ (και εγώ) Γιώργο, για την ενημέρωση. Έχω δηλώσει και δεν θα βαρεθώ να ξαναδηλώνω ότι για μένα η τηλεόραση έχει τελειώσει γενικώς και έτσι εξαρτώμαι από τέτοιες ενημερώσεις φίλων. Έ, τι να κάνουμε, έχασα original συνομιλίες Μάρκου αλλά έτσι είναι! Κέρδισα μερικές πολύτιμες ώρες.

Κυττα Νικο εγω δεν ειμαι απολυτος, θα συμφωνησω με καποιο φιλο που ειπε -εγραψε- οτι καλυτερα να βλεπουμε εστω και μετριες εκπομπες που να μιλανε για το ρεμπετικο παρα να καταναλωνουμε τους πασης φυσεως μαϊντανους και τα αμερικανικα υποπροϊοντα …
Οχι βεβαια οτι ξημεροβραδυαζομαι στην τv αλλα σε
νορμαλ πλαισια οσο μας παιρνει.
Απ’την αλλη τετοια ωρα που το βαζουν δεν το βλεπουν ουτε οι ιδιοι οι συντελεστες μου φαινεται …

Ενω στο ας το πουμε σοου του Χατζηπαπαρα γινεται
“λαικο προσκυνημα”, ολη η Ελλαδα περιμενει με αγωνια και χιλιαδες
ακριβοπληρωμενα διαφημιστικα να δει τον επομενο καλεσμενο για να διαφωτιστει πανω στα καυτα προβληματα του τοπου …

Μα, συμφωνώ απόλυτα Γιώργο στο ότι καλύτερα κακή εκπομπή για ρεμπέτικο (και παραδοσιακό, και ντοκυμανταίρ, και και και…) παρά μαϊντανοί και αμερικανάκια. Αλλά δεν ετέθη ποτέ θέμα να δώ τα δεύτερα! Ποιός είναι ο Χατζηπαπάρας;

Νομιζω τον φωτογραφησα αρκετα μην τον “καταδωσω” κιολας …

Σε μεγκαλο καναλι ηταν εως προσφατα