Γκαμηλιέρικος: Ρυθμός

Ο γκαμηλιέρικος είναι ένας αργός καρσιλμάς? Υπάρχει και μια άλλη διαφορά και γιατί ονομάζεται έτσι? Το τραγούδι “Ατσιγκάνα” είναι γκαμηλιέρικος (ποιά άλλα γνωστά τραγούδια έχουν αυτόν τον ρυθμό)? Σας ευχαριστώ πολύ. Μάρθα

Καμηλιέρικος απ’ ότι γνωρίζω είναι γρήγορος ρυθμός 9/8 (μερικοί το λένε ένα είδος ζειμπεκικου) … το τραγούδι του Τσιτσάνη ΜΕ ΠΑΡΑΣΥΡΕ ΤΟ ΡΕΜΑ και το τραγούδι του Μαρκου ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ ΠΟΥ ΠΛΕΝΕΣΑΙ είναι γραμμενα σε ρυθμο καμηλιέρικο.

Το ‘Φάληρο που πλένεσαι’ είναι ανάποδο ζεϊμπέκικο με τα τρία κτυπήματα μπροστά, απτάλικο, όχι καμηλιέρικο.

Ρίξτε και μιά ματιά εδώ:
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/48/92.html?SundayMarch1720020200am#POST4265

φίλε μου ΚΚ … είμαι πάρα πολύ μπερδεμένος… εγώ που παίζω τσιφτετέλι, χασάπικο, καλαματιανό και ζειμπεκικο κλασικο, δεν καταλαβαίνω καλα από την τεραστια ποικιλια ρυθμων σε 9/8 … απταλικο, καμηλιερικο, ζειμπεκικο παλιο, ζειμπεκικο ξερωγώ τι άλλο… όμως το τραγούδι ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ ΠΟΥ ΠΛΕΝΕΣΑΙ το γνωριζω σε δυο ερμηνειες… την μια με τον ιδιο τον Μαρκο, πολυ παλια… και ακουγοντας την δεν μπορω να διακρινω τι ρυθμος είναι… και όμως ακουσα μια προσφατη εκτελεση με τον Μενιδιατη, που μου φαινεται καμηλιερικος… μπορει (πιθανοτατα) να κανω λαθος… και όμως πες μου κάτι… είναι δυνατον να «αλλάζουμε » λίγο τον ρυθμό ενός τραγουδιου, προκειμενου να το παιξουμε, εφοσον δεν καταφερνουμε να το αναπαραγουμε ακριβως όπως ακουμε; Είναι συνηθισμενο αυτο ; Δηλαδη να αλλάζω από απταλικο σε καμηλιερικο; Υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο που να αναλύει λεπτομερώς τους ρυθμούς του ρεμπέτικου;

ευχαριστώ πολύ

το τελευταιο μου μηνυμα απευθυνοταν στον Γιαννη Λιανο και οχι στον ΚΚ … συγνωμη για το λαθος :slight_smile:

Εμένα με βοήθησαν τα:

“Η Ρυθμική Κιθάρα” του Ν.ΘΕΡΜΟΥ.

“Τεχνικη για Παραδοσιακά Κρουστά (ή οι ωφέλιμες συνέπειες του θορύβου)” του ΣΠΥΡΟΥ ΛΙΒΙΕΡΑΤΟΥ

Εμένα με βοήθησε ο Α.Νικολαίδης με το πόνημα του “Χριστοπαναγίες στου Λελούδα και στου Μάκη”
οταν ήμουν άρυθμος.

Πράγματι, έχει πολύ καλή δομή ύλης και πρωτοπορεί στη συνόψιση αντικειμένου μετά από κάθε κεφάλαιο. Πολύ σπουδαίος είναι και στα θέματα ρυθμικής γυμναστικής. Επιπλέον έχει υποδειγματικά λελυμένες ασκήσεις καθώς και χρήσιμα links για τους φιλομαθείς.

Πολύ σωστή η παρατήρηση του κ. Σώτου.
Συνίσταται για πρωτάρηδες αλλά και προχωρημένους.
Για ηλικίες από 8 ως 88 ετών.

Σε περίπτωση κατάποσης: Ενεργός άνθρακας.
Αντενδείξεις: Δεν αναφέρθηκαν.
Χρήση μηχανημάτων: Μην οδηγείτε για τουλάχιστον 6 ωρες.
Χορήγηση κατά την γαλουχία: Συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας.

(χορηγείται με απλή ιατρική συνταγή)

Eμένα ο Α.Νικολαίδης μπορεί να με βοήθησε λίγο αλλά μ’έγραψε κιόλας (μπορεί, επειδή ήμουν αλλού-γι’ αλλού).

σας ευχαριστώ πολύ για τις πρόθυμες απαντήσεις σας !

και καλό πάσχα σε όλους τους φίλους στο φόρουμ :slight_smile:

Χαιρετω τους φιλους του φορουμ και Καλο Πασχα.
Βλεπωντας το πολυ ενδιαφερον ποστ του ΚΚ για τα
λαικα τεμπο εχω μια μεγαλη παρακληση.
Πως μπορω να περασω αυτα τα τεμπο σε ηλεκτρονικη
ντραμ.
Οποιος μπορει να με βοηθηση θα του ημουνα πολυ υποχρεωμενος.
Ευχαριστω και παλι.

παιδια θα ηθελα καποιος να μου πει αν στο ζειμπεκικο χορο υπαρχουν βηματα η απλα ο καθενας εκφραζεται οπως θελει.Θα με ενδιεφερε να μαθω σχετικα μ αυτο αν καποιος ξερει !ευχαριστω

Δεν υπάρχουν βήματα , ούτε φιγούρες.
Ο χορευτής δημιουργεί ένα νοητό κύκλο στο οποίο περιφέρεται ρυθμικά σε κατάσταση έκστασης με υψωμένα τα χέρια του και χαμηλωμένο το βλέμα του.
Ο καθένας δημιουργεί τον δικό του χορό με τον δικό του τρόπο.

κανένας “αρχαιότερος εμού”, που να ξέρει τί είναι (ή, ήταν) αυτό;

(από Γ αρχίζει το όνομά του…)

Ο Λελούδας ήταν (και νομίζω υπάρχει ακόμη) ταβέρνα που παλιά μαζευόταν το φόρουμ, φαντάζομαι ότι και ο “Μάκης” κάτι παρόμοιο είναι.

Θα μας πει περισσότερα ο @admin ίσως…

Ε βέβαια, στου Λελούδα έχουμε κάνει και μάζωξη, σχετικά πρόσφατη και ο Νίκος ο Σαρηγιάννης έπαιζε και ίσως παίζει ακόμα εκεί. Για του Μάκη δεν ξέρω.

2 «Μου αρέσει»

κι εγώ το διάβασα και λέω, κοίτα που μαζεύοταν και παλιά οι φορουμίτες στον λελούδα. ήταν ο ίδιος ή ο άλλος στο αιγάλεω; παρεπιμπτόντως, φέτος δεν έβαλε συστηματικά μουσική το μαγαζί.
πάντως το νόημα εμένα μου βγαίνει ότι “παίζαμε και όταν έκανα λάθος έτρωγα χριστοπαναγίες”.

Ναι, αλλά το “πόνημα”, πού κολλάει;