Γιώργος Μπάτης - Τραγούδια, Ιστορία

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
Ο ΜΠΑΤΗΣ ΠΟΣΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ…

http://www.studio52.gr/info_en.asp?infoID=00000i5w

και

http://www.falireas.com/product_info.php?info=p4_The-complete-works-of-Yiorgos-Batis.html

λογικά είσαι κομπλέ που λένε

το ζεμπέικο σπανιόλο δεν είναι του Παγιουμτζή?

το τραγούδησε ο Παγιουμτζής γιατί, όπως λένε αν θυμάμαι καλά, πριν την ηχογράφηση ο Μπάτης είχε γίνει αλοιφή:102: .
είναι σύνθεση του Μπάτη.

Ζεϊμπεκάνο σπανιόλο, όχι ζεϊμπέκικο. Original χιούμορ Μπάτη! (έκλεισα τις δέκα λέξεις;)

Όχι από το πιοτό πάντως…

Φουμάριζε ο Μπάτης Πάνο. Σώωωωπα… :108:

έπινε στερεά ο Μπάτης, αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό…
το τελευταίο Λ.Τραγούδι, μάλιστα δημοσιεύει και το ποινικό μητρώο του Ζόρζ, όπου φαίνονται οι καταδίκες του. Ε, δεν έφαγε φυλάκα για παράνομο κυνήγι πεταλούδας !!!

ΩΠΑ…
Εγώ πάντα με την εντύπωση αυτή ήμουνα, ότι δηλαδή ο Ζωρζ Μπατέ είχε πολλάκις μπουζουριασθεί… Μέχρι που σε παλιότερη συζήτηση για τα 20 χρόνια από το θάνατό του Μπαγιαντέρα (πού πήγαν αυτά βρε παιδιά;), η κουβέντα μας πήγε προς τα κει κι ο Άρης με έπεισε για το αντίθετο.

Επειδή λοιπόν τον τελευταία καιρό το Λαϊκό Τραγούδι δεν πωλείται προς τα μέρη μου, για κάντο πιο λιανά αυτό ρε Μπάμπη.
Ποιός, που, πότε, γιατί κλπ…

Απαντώ εγώ, αν μου επιτρέπετε…

Το τελευταίο τεύχος του περιοδικού “Λαϊκό τραγούδι” παρουσιάζει έγγραφο, περίπου αντίγραφο ποινικού μητρώου, που είχε εκδοθεί για να πάρει άδεια παλαιοπωλείου ο Μπάτης.

Αναφέρονται δυο φυλακίσεις του, 7 ημερών η μια και ενός μήνα η άλλη “επί Π.Ν. 5539”, (αφορά σε ναρκωτικά) και μια σύλληψή του στις 14/11/41 “επί Π.Ν. 258”.

Θυμήθηκα και ένα τραγούδι που είχε γράψει ο Αιμ. Σαββίδης, με τίτλο “Τον Μπάτη πιάσανε”.
Μάλλον αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός, αν και είναι γνωστή η πολεμική του Σαββίδη κατά του ρεμπέτικου:

"Κάτω στα παλιατζίδικα μπαφιάσαμε ντουμάνι
κι εκεί που πίναν ναργιλέ πλάκωσαν πολιτσμάνοι
Μπλόκαρανε το μαγαζί του Μπάτη στον Περαία
που μαστουρώνανε μαζί αυτός και η παρέα

Τώρα στις μαύρες φυλακές, που λες
βλέπεις τον Μπάτη και του σιγολές
τι έχεις Μπάτη κι όλο κλαις
κι ακούς παραπονιάρικη φωνή
μέσ’ απ’ τα σίδερα απ’ τη στενή τη φυλακή τη σκοτεινή

Με φιλντισένιο μπαγλαμά με λάμες και με ζάρια
θα πω στους σταυρωτήδες μου σαν θα βγω, τι χαμπάρια
Γι αυτό ο Μάρκος, βρε παιδιά και σεις χωρίς αστεία
να τρέξετε στον υπουργό να πάρω αμνηστία

Τώρα στις μαύρες φυλακές, που λες
βλέπεις τον Μπάτη και του σιγολές
τι έχεις Μπάτη κι όλο κλαις
κι ακούς παραπονιάρικη φωνή
μέσ’ απ’ τα σίδερα απ’ τη στενή τη φυλακή τη σκοτεινή"

!!!..και μια φωτο για του λόγου την αλήθεια!!!

απο προχθές προσπαθώ να ανεβάσω φωτό ως και δεν ανεβαίνει!!! γιατί?

Βεβαίως, αναφέρομαι σε φυλακίσεις, κι όχι σε κρατήσεις του. Για την καταδίκη του ενός μήνα πάω πάσο…

Ελένη, και γω είχα πάντα στο νου το εν λόγω, όπως επίσης και οι φυλακές του Ωρροπού, το οποίο πάντα εκλάμβανα ως αυτοβιογραφικό - αν και οι στίχοι προϋπήρχαν.

ΥΓ - Κυριακή εννοείς αυτήν. Την είχα υπ’όψιν μου και την είχε ανεβάσει παλιότερα ο ΚΚ θαρρώ πως. Eδώ βλέπουμε την προσαγωγή και μόνον του Μπάτη (;).

ναι, Πάνο, αυτή θα ανέβαζα…αλλα εμένα αρνούνται να ανεβούν :108: .

Ααααα, συνεχίζετε να επιμένετε!
Επιμένω λοιπόν κι εγώ ότι το τραγούδι του Σαββίδη έρχεται από τα …σύννεφα της φαντασίας του και ότι απλά χρησιμοποίησε το όνομα του Μπάτη επειδή ήταν γνωστό στους χώρους της μαγκιάς κι όχι μόνο.
Εκτός κι αν εννοείτε φυλακή τη μια βδομάδα και τις 30 μέρες. Γιατί τότε κι εγώ φυλακόβιος μετράω, καθότι τις μισές τις έχω κάνει μια φορά ως υπόδικος και πολλάκις βρέθηκα “μέσα” για 24 ή 48 ώρες (Σαββατοκύριακο).
Το να μιλάς για φυλακή πριν τον πόλεμο σήμαινε να μετράς …χρονάκια. Φανταστείτε ότι ο Μπαγιαντέρας δεν ήταν γνωστός φυλακόβιος κι ας είχε μετρήσει πέντε χρονάκια και κάτι ψιλά.
Να μη σας πάω στους πολιτικούς κρατούμενους και πάθετε πλάκα. Πριν 4-5 χρόνια ανέφερα στο σχωρεμένο το μπαρμπα-Γιάννη το Λύπα για κάποιον που είχε μπει 5 χρόνια φυλακή και μου απάντησε:
“Κάπου τόσα έχω κάνει μόνο στην απομόνωση”…

Οχι ρε παιδιά κι ο Μπάτης φυλακόβιος , είχε τόση σχέση με την φυλάκη όση έχει το ρεμπέτικο με το περιθώριο ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ μπορεί να τον μπουζουριάσανε για κάνα βράδυ δύο για την χασισοποτεία αλλά μέχρι εκεί , καμμία σχέση με ποινικά αδικήματα πλέον του να πουλάει κανα ματζούνι για τον πονόδοντο στους “βλάχους” καφετζής χοροδιδάσκαλος και μέγας τεκετζής είς την μαστούρα του ευπρεπής (Πιλάλα άρχοντα) και μάγκας ώς το τέλος , μαγική εικόνα για τους αστούς ψευτοδιανοούμενους που τον κάνανε χάζι και του γράφανε κανταδούλες.

Ίσως έπρεπε να ανοίξω άλλο thread αλλά ας είναι…

Κοιτάχτε τι λέει ο Γενίτσαρης για φυλακές, εξορίες και τους ρεμπέτες, στο

προς το τέλος.

Ρε παιδιά, δε λέω ότι είμαι ρεμπέτης γιατί δεν ζω έτσι (οικογενειάρχης είμαι και εργαζόμενος) αλλά νοιώθω να μας ρίχνει ο μεγάλος λιγάκι. Πρέπει να έχουμε φουμάρει δηλαδή για να ακούσουμε, να παίξουμε και να ευχαριστηθούμε τα τραγούδια του;

Φταίω γω που εγώ και η παρέα μου που την καταβρίσκουμε με τα γνωστά άσματα που ακούμε όλοι εδώ και οργώνονται τα δάχτυλα μου πάνω στον μπαγλαμά και στον τζουρά κάθε φορά που βρισκόμαστε;

Ελα ρε… Μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς!
Μίλαγε σε ξένους ο κυρ-Μιχάλης και το 'παιζε βαρύ …αντενγκράουντ.

1 «Μου αρέσει»

Έτσι σκέφτονταν καταβάθως οι παλιοί…
το ίδιο έκανε κι ο Μπίνης όταν το 98-99 του πήρα μια συνέντευξη με δύο φίλους Γάλλους : όταν τον ρωτήσανε “Υπάρχουν σήμερα ρεμπέτες ?” (σημ. : κλασσική ξενέρωτη ερώτηση κάθε ξένου δημοσιογράφου προς ρεμπέτη…), ο Μπίνης φόρτωσε και άρχισε να λέει διάφορα, μέχρι που ξεστόμισε το θεϊκό “εγώ στη ζωή μου έχω καπνίσει εκατό τσουβάλια κόκκινο χασίσι !!!”…:019: :019: :019:

1 «Μου αρέσει»

για να μην ανοιξω αλλο θεμα, και μιας και ειναι σχετικο, να ρωτησω εδω…
ενα τραγουδι απο κασσετα που λεει… ολη μερα παλιατζης και το βραδυ μπουζουξης… τελικα ειναι ο μπατης αυτος που το λεει? κυκλοφοραει χρονια αυτη η φημη… ξερει κανει τιποτα γι’αυτο?