Γιωργάκηδες, Πολύχρονοι !!!!

(εδώ μου κάθισε να βάλω τα ευχετήρια…μιας και στην πιάτσα, βλέπω να παίζεται ακόμα κατσικοκρασοκατάνυξη !!!)

ΓΙΩΡΓΑΚΙΑ μας ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Υγιείς και ευτυχείς πάντα !

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ :
Γιώργο Παναγιωτακόπουλο
Γιώργο Κατσιμπόκη
Γιώργο Βαβουλέ
Γιώργο Παπαβασιλείου-Τσαουσάκη
Γιώργο Μπαγιόκο
Γιώργο Νικολέρη (ΑΘΗΝΑΪΚΗΣ)
Γιώργο Τζωρτζόπουλο
Γιώργο (Ντόκτορ) Κυριακόπουλο
Γιώργο Παπαγεωργίου -Τζουανάκο
Γιώργο Σταυρακέλλη
Γιώργο Γερογιάννη
Γιώργη Κριεμπάρδη
Γιώργο100 (* αστεράτο)

— Ποιον ξέχασα;;; Ααααα… τον Πάνο ΚαραΓιώργο !!!

ΥΓ: Ο Γιωργάντμιν τρώει ακόμα και κάνω γραμματειακή υποστήριξη !

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Ιωάννα 24 Απρίλιος, 2006)

Ομοίως. Χρόνια Πολλά σε Ολους σας.

Βλέπω δεν ξέχασες κανένα Ιωάννα.
σχαρίκια

Πωπώ είναι τόσοι Γιώργηδες?! Κοντέψαν να περάσουν και τους Γιάννηδες!

Χρόνια Πολλά σε όλους σας και ιδιαίτερα στον…ξέρει αυτός! πολύχρονοι πολύχρωμοι και πάντα κεφάτοι!

ΚΚ μη και θε να πεί συγχαρητήρια? στο δικό μου το χωριό σχαρίκια πάει να πεί η είδηση (συνήθως χαρμόσυνη).

ειναι και ο aegeosστη γερμανία.
χρόνια πολλά και από μένα στους γιώργηδες

Βλέπω κανένας Γιώργης δεν έγραψε “ευχαριστώ”. Ωστε δεν έχουν συνέλθει ακόμα! Πριν ανακαρώσουν από το Πασχαλιάτικο τραπέζι, πέσανε στο Αηγιωργίτικο… Τι να πεις;

Μαργιάννα, εγώ το ξέρω έτσι: ‘Οταν κάποιος φέρνει καλά νέα (παντριές, βαφτίσια, κ.λπ.) παίρνει τα σχαρίκια, δηλ. τα συγχαρητήρια (-> σ’χαρητήρια -> σχαρίκια). Τα σχαρίκια μου = τα συγχαρητήριά μου. Το Πάσχα διάβαζα Ομηρο και το έχω μπροστά μου: “Μηδέ κι εγώ σχαρίκια, γέροντα, ποτέ μου θα σου δώσω, μηδέ ο Οδυσσέας θα φτάσει σπίτι του…” απ’ τη μετάφραση των Καζαντζάκη - Κακριδή. Βεβαίως όμως, από τόπο σε τόπο και από εποχή σε εποχή οι λέξεις αποχτούν παραπλήσιες σημασίες.

Σωστός και διαβασμένος ο Κώστας!

Συχαρίκια, από το συγχαρώ + επίθημα -ικιο=συχαρίκι.

(Η μετάφραση αυτή του Ομήρου είναι η καλύτερη και από πλευράς γλώσσας… άλλες το σκοτώνουν το κείμενο).

Ελένη.

Τώρα διάβασα το μήνυμα …
Κώστα, μας προλαβες.

Με της τσίμπλες στα μάτια είμαστε απο τα πολλά κεράσματα και απο οτι βλέπεις ακόμα οι άλλοι Γιωργάδες δεν ξύπνησαν.

Σας ευχαριστούμε για της καλές σας ευχές και πάλη Χρόνια Πολλά.

Γιώργηδες και Γεωργίες χρόνια καλά και πολλά

(η γιορτή κρατάει 40 μέρες)

ΥΓ - Ιωάννα, σ’ευχαριστώ πολύ. Δεν συνηθίζω να το γιορτάζω και το επώνυμο, ίσως θα’πρεπε ν’αρχίσω!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην delikanis 25 Απρίλιος, 2006)

Εκ μέρους των Γιώργηδων του forum σας ευχαριστούμε… Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να κάνουμε μία …εσωτερική κομπάνία που να αποτελείται μόνο από Γιώργηδες. Θα σκίσουμε, ειδικά με Βαβουλέ στην κιθάρα και Τσαουσάκη στο μπουζούκι, χαμός …!

Υ.Γ. πότε πέρασε το Πάσχα ρε *@$&τη μου! Πτώμα είμαι ακόμα…

Ένα ευχαριστώ κι από τους Ρεμπετο-Γιώργηδες της Κύπρου.

Να 'στε καλά που μας θυμηθήκατε.

Το ευχαριστώ είναι αυτονοητα ρε Κωστάκη,ασε που τώρα αρχίζω να ξεσουρώνω και φανταζομαι και οι υπόλοιποι Γιώργηδες το ίδιο.Μονο το Βαβουλε φοβαμαι,εκει στα Χανια γιορτάζουν 30 μέρες!!!

χρόνια πολλά κι απο μένα (έστω και καθυστερήμενα).

Μόλις επέστρεψα και είμαι όσο πιο έγκαιρος μπορώ : Χρόνια Πολλά στους Γιώργηδες και, επίσης, Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους !
(άλλωστε απ’ ό,τι διαβάζω υπάρχουν νησίδες όπου οι γιορτές και τα γλέντια θα καρατάνε ακόμη για πολύ). Ελπίζω να μην θεωρηθώ εκπρόθεσμος…

Χρόνια πολλά σε όλους τους Γιώργηδες και Καλή Ανάσταση σε όλους!!!

Αγαπητέ Γιώργο Βαβουλέ το κρητικό κρασί ακόμη δεν το αγόρασα,αλλά μούπανε πώς και το Μάιο πίνεται μιά χαρά,συνεπώς μόλις μπορέσω θα κατηφορήσω πρός Καλλιθέα μεριά!

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες !!
Χρονια πολλα σε ολους τους συνονοματους !!
(με οσους δεν τα ειπαμε ηδη)
Επισης να συμπληρωσω στη λιστα το Γιωργο τον Αδαμιδη (Αγαπιο)

Τασο οκ ο μπαρμπας περιμενει, ετσι κι αλλιως μου δινει πληροφοριες οτι δεν περασες ακομα …

Οσο για το Πασχα περασε με καλιτσουνοφαγία παρα με αρνι και κατσικι.
Απο σημερα το γυρισα στην τσουρεκοφαγια και
μονο … (για αποτοξινωση, για …)

Ασυγχώρητη Αγάπιε…ασυγχώρητη!
Πού να θυμηθώ, η καψερή, ότι σε λένε Γιώργο… Όλο Αγάπιο σε ανεβάζω, όλο Αγάπιο σε κατεβάζω.

Πολυχρονεμένος (Αγάπιε -ξανά)!!!

Ευχαριστώ Ιωάννα μου για τις ευχές σου και για την αναφορά σου σε μένα.Μου αρέσει το παρατσούκλι Αγάπιος που μου έχουν κολλήσει διάφοροι τα τελευταία χρόνια γιατί είναι αγαπησιάρικο, είναι φευγάτο στο χρόνο και έχει κάτι απο την Πόλη!! στην οποία πηγαίνω πολύ συχνά νοερά γιατί είναι η πόλη μου.
Ελπίζω να τα πούμε σύντομα απο κοντά στην συνάντηση του φόρουμ.
Να μου προσέχεις τον Βαβουλέ.Γνωριζόμαστε απο παληά μέσω ενός πολύ καλού φίλου του Βασίλη του Ταρραίου,που πέθανε τραγικά πριν απο δύο χρόνια.Ξαναβρεθήκαμε πρόσφατα στα Χανιά τις ημέρες που ήταν ο Αγάθωνας και η Κατερίνα εκεί και νομίζω ότι θα φτιάξουμε μιά αχτύπητη παρέα με τα όργανα μας τις κρασοκατανύξεις και τις βόλτες μας.
Έτσι δεν είναι ρε Βαβουλέ!!!

Ετσι ειναι Αγαπιε !!
χικ …

Αμα πινουμε βεβαια το μαρουβά του Λευτερη
ειναι να μη γινομαστε φεσι ;;

Ευχαριστώ πολύ Ιωάννα για τις ευχές!

Χρόνια πολλά στους υπόλοιπους συμφορουμίτες και στους συνονόματους διπλά!

Γειά σας αθάνατοι ρεμπέτηδες απανταχού της γής, Χριστός Ανέστη,Χρόνια Πολλά με υγεία και αγάπη. Γύρισα και εγώ απο το πανέμορφο χωριό μου και χωριό της μάνας του Σταύρου Τζουανάκου, το Κυπαρίσσι Δήμου Ζάρακα Λακωνίας, όπου πέρασα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ. Σούβλα, κοκορέτσια, καθημερινές κρασοκατανύξεις και πολύ χορό. Τώρα ξανά στα ίδια ,αλλά ακόμη είμαι μεθυσμένος. Πάντως το πρασπαθώ το πράγμα.
Επίσης ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους τους Γιώργηδες του φόρουμ, να είναι όλοι τους πάντα καλά και να γιορτάζουμε τη γιορτή μας κάθε χρόνο με γλέντια και χορούς.
Ιωάννα , ένα μεγάλο ευχαριστώ για ΟΛΑ, τόσο για τα χρόνια πολλά όσο και για την προσφορά σου στο φόρουμ.
Τα ξαναλέμε.