Γιοβάν Τσαούς

Από το 90 που το παίζω και το λέω κορτάκιας το θυμάμαι,δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να βάζει άλλη λέξη.
Κορτάκια εκτός από το γυναικά λένε και τον λιγούρη πάντως (αν βοηθάει) αλλά έχω την αίσθηση ότι εννοεί τους κορτάκηδες όπως τους
εννοούμε όλοι,δλδ άσχετους από μαγκιά τεκέδες κτλ

Μπάμπη, μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε.

Όταν ξαναδιαβάσεις το μήνυμά σου #37 λίγο πιο προσεχτικά, θα συνειδητοποιήσεις πόσες ασυναρτησίες έχεις συσσωρεύσει. Επομένως δε χρειάζεται να τις απαριθμήσω, ας μείνουμε στην ουσία.

Η ουσία είναι ότι κανείς δεν μπορεί να πείσει τον άλλο να ακούει «κ» και όχι «χ», και ότι, άρα, η συζήτηση πρέπει να εστιάσει στο νόημα των στίχων. Ως προς το νόημα, τόσο καιρό ήμασταν ευχαριστημένοι με το «κορτάκηδες» γιατί βρίσκαμε ότι κολλούσε μια χαρά. Εσύ όμως έχεις μιαν άλλη άποψη. Οπότε έρχεσαι στο #28 και ρωτάς:

Στο #29 παίρνεις μια συγκεκριμένη απάντηση. Την αγνοείς, δε σχολιάζεις ούτε αν τη βρίσκεις σωστή ούτε αν τη βρίσκεις λάθος, και στο #30 επαναλαμβάνεις:

Όμως ούτε τη δική σου άποψη σχολιάζεις. Γιατί ακριβώς είναι άσχετο;

Στο #31 ξαναπαίρνεις συγκεκριμένη απάντηση, λίγο πιο αναλυτική. Πάλι την παραβλέπεις σαν να μην ειπώθηκε ποτέ, και επιμένεις (#32):

Και πάλι, χωρίς να εξηγήσεις γιατί. Στο #33 δίνεται για τρίτη φορά η εξήγηση στην απορία σου, από άλλον σχολιαστή αυτή τη φορά. Για τρίτη φορά την παραβλέπεις και την αφήνεις αναπάντητη, και για τέταρτη φορά επαναλαμβάνεις το ρεφρέν, και πάλι χωρίς να το στηρίξεις πουθενά (#35):

Στο #36 σου επισημαίνω ότι έχει γίνει όλος αυτός ο διάλογος κωφών, και ότι επί 4 μηνύματα λες και ξαναλές κάτι που από την πρώτη φορά θα έπρεπε εσύ μόνος σου να το εξηγήσεις («οι κορτάκηδες είναι εκτός θέματος επειδή…»). Καμία απάντηση. Λίγο αργότερα, στο #39, ξαναματαεπαναλαμβάνεις πάλι:

Αν τις απόψεις σου δεν τις έχεις για συζήτηση, γιατί μας τις κοινοποιείς (και μάλιστα εις πενταπλούν); Ας γράψει τότε και κάνας άλλος «λέει πορτάκηδες, γιατί έτσι μου κάπνισε». Θα του απαντήσω «όχι», εκείνος θα μου απαντήσει «ναι», εγώ «όχι», και θα 'χουμε δουλειά να ασχολούμαστε.

@pepe
Δεν μπορώ να αποδείξω ότι λέει χορτάκηδες, το θεωρώ πολύ πιθανό, περισσότερο από το κορτάκηδες .
Από εκεί και πέρα θέλει έρευνα σε λεξικά και κείμενα τις εποχής εάν βρω κάτι θα σας ενημερώσω .

Να συμπληρώσω κάτι ακόμα και τέλος,το γράμμα κάππα Κ είναι
«καθαρό» σε όλο το τραγούδι αλλά μόνο στο επίμαχο σημείο δεν «ακούγετε» καλά .
Γιατί άραγε; και γιατί να λέμε με σιγουριά ότι δεν λέει χορτάκιδες;

“Πάμε τώρα στο κόρτε, λέξη η οποία ολοφάνερα είναι δάνειο. Είναι δάνειο από τα ιταλικά, όπου fare la corte σημαίνει ʽερωτοτροπώ, φλερτάρωʼ ίδια όπως και η γαλλική faire la cour.
Στα ιταλικά corte είναι η αυλή -αλλά και η Αυλή, και παρόμοια το cour στα γαλλικά. Κι επειδή στις αυλές των παλατιών οι αυλικοί συνομιλούσαν με λόγια ευγενικά και με πολλές περικοκλάδες, η έκφραση far la corte, από την αρχική σημασία «μιλάω όπως οι αυλικοί, μιλάω ευγενικά» πήρε τελικά τη σημασία «φλερτάρω» και πέρασε έτσι και στα ελληνικά.
Να πούμε εδώ σε παρένθεση ότι η σύνδεση ανάμεσα στις αυλές των ευγενών και στους καλούς τρόπους υπάρχει σε πολλές γλώσσες. Στα γερμανικά, Hof είναι η αυλή και hφflich σημαίνει «ευγενικά», ενω από εκεί (μέσω των μεσαιωνικών hofesch, hόbesch) προέρχεται και το hόbsch = όμορφος. Αλλά και στα αγγλικά court (η αυλή) ως ρήμα σημαίνει ʽερωτοτροπώʼ και courteous είναι ο ευγενικός.
Στα ελληνικά είπαμε κόρτε, κορτάρω το ρήμα και κορτάκιας αυτός που κορτάρει συχνά και πολύ, που φλερτάρει συνεχώς, με τη μία και με την άλλη. Η χροιά είναι σαφώς αρνητική, όπως και στις περισσότερες λέξεις που έχουν το επίθημα -άκιας.
Στον Υμνούμενο, το διάσημο επιθεωρησιακό νούμερο του Π. Κυριακού που το έχουμε παρουσιάσει κι εδώ, κορτάκηδες θεωρούνται οι Σμυρνιοί. Οι μάγκες, πάλι, δεν θα είχαν σε μεγάλη εκτίμηση τους κομψευόμενους και παρφουμαρισμένους κορτάκηδες -οι «Πέντε μάγκες» του Γιοβάν Τσαούς, όταν παραπονιούνται στον τεκετζή που τους έδωσε να φουμάρουν νοθευμένο πράμα, του λένε «εσύ νόμισες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες».”
Πηγή: https://sarantakos.wordpress.com/2017/02/13/flirt/
Ο Γιοβάν Τσαούς το χρησιμοποιεί ειρωνικά, και με αυτή την έννοια κολάει μια χαρά στο τραγούδι.

και μην ξεχνάμε και το Γερμανικό “den Hof machen”, που σημαίνει ακριβώς fare la corte και faire la cour.

Και στη disco πιο ρομάτζα γλυκεία μου ΦράνκοΣυριανή.

Καλησπέρα καλά βρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλά δεν θέλω να κάνω και τον ειδικό περί χάσης αλά ε όχι να λέμε και παλαβά άκου εκεί ότι το χόρτο λέγετε μουφα εντελώς λάθος αδελφέ Μπαμπή κάπου τα έχεις μπλέξει να με συμπαθάς κιόλας
αλά τα έχεις κάνη ολίγο μάνταρα.
Κορτάκηδες λέγει, και όχι χορτακηδες δεν κόλα, και δεν έπαιζε αυτή οι λέξη στο λεξιλόγιο τους μπάντα λεγαν τουμπέκι από Περσίας μαύρο δηλαδή που μερικές φορές φερναν και μουφα πραματα στους τεκέδες για να κοροϊδεύουν τον κόσμο για αυτό λέγει ήταν σκέτο τουμπέκι δηλαδή ειρωνικά ήταν μουφα απάτη, εντελώς και του την είπαν χοντρά. Ολίγων τη και κάπως το λέγει έτσι αυτό ο γιουβαν στο λεξιλόγιο τους μεταξύ του τεκετζη το πώς παίχτηκε οι μανουρα, δηλαδή. που σηνεβεναν αυτά.

//youtu.be/ecED5Q9gnrU

Επειδή ουδείς άσφαλτος που λένε και στο χωριό μου το ξανακοίταξα,
στο 2.23 το Κ ακούγεται πεντακάθαρα,κορτάκηδες

Έτσι Μπάμπη, γιατί σε όλα υπάρχει ένα τέλος.
Ακόμη και στην … αργολογία.
:089:

Το βίντεο που ανέβασες έχει τους στίχους με το ¨κορτάκηδες¨, ο εγκέφαλος συγχρονίζετε με αυτό που βλέπει και αντιλαμβάνεται ότι διαβάζει.

Γιατί δεν βάζεις το τραγούδι σε κάποιον που δεν το γνωρίζει, και να σου πει τι ακούει;
Επίσης να του δώσεις να διαβάσει τους στίχους προσεχτικά να συμπληρώσει το επίμαχο μέρος και να διαλέξει ανάμεσα στο ¨χορτάκηδες¨ και το ¨κορτάκηδες¨

Επίσης αν επιμένετε όλα καλά λέει κορτάκηδες δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας .

Φίλε Μπάμπη,
όταν πέρασα το τραγούδι (όπως και πολλοί άλλοι κρίνοντας απ’ τις ηλικίες)
δεν υπήρχε όχι youtube αλλά ούτε καν ιντερνετ… ούτε cd ούτε τπτ
Η Αγία Κασέτα να ν’ καλά.
Δε σου λέω πότε το άκουσα να το λένε… να το τραγουδάνε
Και τόσα χρόνια όλοι με κ φίλε,
απ’ την άλλη βέβαια τη γνώμη μας λέμε εδώ και τπτ άλλο,
οπότε η γνώμη σου είναι σεβαστή

Εάν τραγουδιέται χρόνια έτσι δεν λέει τίποτα, υπαρχή η έρευνα που ανατρέπει τα δεδομένα.
Για μένα έχει τελειώσει το θέμα, πιθανότερο είναι το «χορτάκιας»
Δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά ούτε εσείς που λέτε για κορτάκιας μπορείτε, πάντως με εντυπωσιάζει η σιγουριά σας .

Πάμε ξανά:

Μέχρι στιγμής δεν έχει υποστηρίξει κανείς ότι λέει κορτάκιας. Έχουμε υποστηρίξει, πρώτον, ότι ακούμε κορτάκιας. Αυτό δεν μπορείς να μας το αρνηθείς Μπάμπη, λέγοντας ότι δήθεν μας επηρεάζει ο γραμμένος στίχος ή οτιδήποτε άλλο, όπως δεν μπορούμε κι εμείς να σου αρνηθούμε ότι ακούς χορτάκιας.

Δεύτερον, ότι βρίσκουμε να εναρμονίζεται πλήρως με το νόημα, για λόγους που εξηγήσαμε αναλυτικά.

Εσύ από την πλευρά σου υποστηρίζεις:

Πρώτον, ότι ακούς χορτάκιας. Δεκτόν, κι ας μην ακούμε το ίδιο (πρώτη φορά είναι;)

Δεύτερον, ότι και ο χορτάκιας θα μπορούσε να κολλάει με το νόημα. Εδώ είναι που περιμένουμε την έρευνα που θα ανατρέψει τα δεδομένα, γιατί στα μέχρι στιγμής δεδομένα δεν περιλαμβάνεται τέτοια λέξη, ούτε άλλη παρόμοια (χόρτο), εκείνη την εποχή, με την έννοια που λες.

Τρίτον, ότι ο κορτάκιας δεν κολλάει με το νόημα. Εδώ ακόμα περιμένουμε να στηρίξεις την άποψή σου. Και για να μη μου ξαναπείς «δεν μπορώ να το αποδείξω», δε σου ζητάω να μου φέρεις τον μακαρίτη τον Καλυβόπουλο λάιβ να μας το πει, σου ζητάω να μας πεις ποιο επιχείρημα βρίσκεις λανθασμένο από όσα υποστηρίζουν ότι ο κορτάκιας δένει με το νόημα.

πρώτον, ότι ακούμε κορτάκιας.

Ίσως δεν το «ακούς» αλλά, έτσι το έμαθες.
Στα επίμαχα δυο σημεία δεν ακούγετε καθαρά το «Κ» Το περίεργο είναι ότι το γράμμα «Κ» ακούγετε πεντακάθαρα στο υπόλοιπο τραγούδι. Μπορείς να δώσεις μια εξήγηση;

Δεύτερον, ότι και ο χορτάκιας θα μπορούσε να κολλάει με το νόημα

Οι ναργιλέδες είχαν ψημένο επεξεργασμένο χασίς μέσα πολλές φορές ονομάζεται και «μαύρο»
Υποθέτω ότι δεν είχε ψημένο, αλλά χασίς σε μορφή φούντας η χόρτο, δηλαδή νοθευμένο χασίς, η τίποτα από τα δυο σκέτο καπνό .

Τρίτον, ότι ο κορτάκιας δεν κολλάει με το νόημα.

Δεν έχει λογική σε μια κουβέντα χασικλίδικη να λες στον τενεκετζή ότι δεν είμαι πιτσιρίκι , πρεζάκιας και ….κορτάκιας !!!

Εδώ είσαι λάθος όμως,
γιατί έτσι το άκουσαν και το τραγούδαγαν οι μπουζουξήδες πριν την έλευση των δίσκων,των σιντί και του νέτ.
Και έτσι πέρασε από γενιά σε γενιά,πριν την αναβίωση.
Στόμα σε στόμα,στόμα σε αυτί.
Είχα την τύχη πιτσιρικάς να δουλέψω με κιθαρίστα που μου 'ριχνε 30 χρόνια,δε θα πώ ποιόν.
Αλλά άμα εσύ το ακούς έτσι ότι και να πούμε οι άλλοι δε λέει τπτ,σεβαστό.

Πάμε `κεί στου Κουνελάκη
έχω ζούλα ναργιλέ
πάμε μάγκες να τον πιούμε
να μην πάμε στον τεκέ

Το κουνελακη τι είναι, περιοχή,ταβέρνα; και αυτο απο Κ και αυτο ακούγετε σαν Βουναλακι η μήπως ειναι Βουναλάκι;
Εγω περιοχή κουνελακη δεν ξερω στον Πειραιά

Κατά πρώτον, ακούγεται κ ολοκάθαρα, όπως και στο κορτάκηδες, για το οποίο γίνεται επίσης συζήτηση σ’ αυτό το νήμα.

Όσο για το τι είναι το “Κουνελάκι”, έχουμε πρώτα - πρώτα προφορικές μαρτυρίες, π.χ.εδώ, μήνυμα #1869

Αλλά, υπάρχει και γραπτή μαρτυρία από συμβόλαιο σπιτιού, όπου αναγράφεται ολοκάθαρα το τοπωνύμιο “Κουνελάκη”, με “Η” γραμμένο.

Απο αυτα που διαβασα δεν υπάρχει συμπέρασμα για το κουνελάκι, το συμβόλαιο που μπορω να το δω;
πάντως το ολοκαθαρα μου αρέσει

Δηλαδή ρε φιλαράκι, επειδή εσύ σήμερα δεν ξέρεις περιοχή Κουνελάκι(η), σημαίνει ότι δεν υπήρξε;
Τρομερό επιχείρημα!

Κι εσείς οι υπόλοιποι, τι ασχολείστε με θέματα που έχουν λυθεί ήδη με παλιότερες συζητήσεις; Ή θέματα που δεν έχουν …θέμα; Όποιος θέλει να ανακαλύψει εκ νέου τον τροχό, ας κάνει έρευνα στα αρχεία του φόρουμ πρώτα.