Γιατί όλοι Μάρκο;

Καλημέρα, κάνοντας μια πρόχειρη στατιτστική στα προφιλ όλων μας είναι πασιφανές η συντριπτική πλειοψηφία επιλέγει αγαπημένο συνθέτη Μάρκο.Σκευτόμουν λοιπόν το γιατί;
είναι μουσικά ανώτερος; κι αν ναι που συνίσταται αυτη η ανωτερώτητα;
ειναι πιο εύηχος; πιο γνωστός αρα ο ακροατής βαθαίνει περισσότερο;
τι λέτε περιμένω μηνυματα σας:082:

Σωνει και καλα θελεις να τους κανεις παλι μανταρα:092: Τελικα εισαι μανουλα γι αυτο λαβε:063:

γνωστοί πιά είναι οιπερισσότεροι…δεν είναι αυτό.μουσικά ανώτερος?δεν γνωρίζω μουσική!εμένα απλά με κερδισε η φωνή,τα κομμάτια…από τη πρώτη στιγμή που τον άκουσα,(ακόμα και η μορφή του!)έδεσε το γλυκό πολύ καλά…ότι και να ακούσω όσο και να μου αρέσει,δεν μπορεί να τον βάλει σε δεύτερη θέση.δεν μπορώ να τον απαρνηθώ…

pelagia τι ενοεις; πότε έκανα κάτι τέτοιο;:108:

Εννοω οτι διχαζονται εντονα οι γνωμες για Μαρκο και Τσιτσανη και οι ενθερμοι θ`αρχισουν να
διαξιφιζουν τα βελη τους, οχι ετσι ο ενας, οχι αλλιως ο αλλος και παει λεγοντας…
Στην ουσια αυτο που πιστευει ο καθενας δεν το αλλαζει, ειναι σαν πολιτικη τοποθετηση…
Γνωριζω ατομο, που δεν ακουει τιποτε αλλο εκτος απο Βαμβακαρη!!! Τοσο καλα!!!
:083:
:080:

Δες εδώ τα αναλυτικά στοιχεία παλιότερης έρευνας.

Μα καλά είναι ερώτηση τώρα αυτή. Πλάκα κάνεις μικρέ;
Δεν βλέπεις τον τίτλο του forum.
Εγώ απορώ με τους υπόλοιπους γιατί μπαίνουν σε ρεμπέτικο forum.

(δεν βάζω εικονίδιο γιά να μην προδώσω την διαθεσή μου)

Δε ρωτησα γιατί προτιμάμε Μάρκο, ρώτησα σε τι συνίσταται αυτή η προτιμιση. Το φόρουμ αποτελείται απο μέλη μουσικους, απο μέλη που έχουν κάνει ή προσπαθουν να κανουν ένα βήμα παραπερα σ αυτό το είδος μουσικής απο μέλη που στην τελική έχουν μεράκι για το ρεμπέτικο και συνεπώς μια τετοια κουβέντα έχει αξία νομίζω.:slight_smile:

Βλέπω πάντως από χιούμορ Καλάπας.

αργώ αλλά τα πιάνω <<καμιά φορά>>!!!

Μόνος σου το είπες Αρη, ότι επιλέγει αγαπημένο συνθέτη… Ενώ στο προφίλ λέει συνθέτης μόνο…
Και γω έτσι σκέφτηκα αγαπημένο, όχι αναγκαστικά καλύτερο.
Και αγαπημένος μπορεί να είναι για λόγους όχι απαραίτητα μουσικούς…

Εγώ έχω αυτή την απορία μονίμως!:slight_smile:

Αν, όπως φαίνεται και απο το avatar που χρησιμοποιώ, είμαι τσιτσανικός (!), ακούω και παίζω τραγούδια του Μάρκου συχνά ( και φυσικά δεν θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά ).

Πιστεύω οτι δεν θα καταλήξουμε πουθενά συζητώντας για το ποιός είναι καλύτερος του άλλου. Ο καθένας έδωσε και όλοι μαζί δημιούργησαν και παρέδωσαν σ’ εμάς αυτόν τον μουσικό θησαυρό.

Απο κει και πέρα, αν οι περισσότεροι προτιμούν τον Μάρκο είναι ίσως γιατί εκφράζονται καλύτερα απο το ύφος που είχε ως μουσικός. Και όταν λέω ύφος, εννοώ το σύνολο όλων των επιμέρους στοιχείων ( στίχοι, μουσική ακόμα και ο τρόπος ζωής ) που συνθέτουν την συνολική εικόνα του.

Αυτό θα πει να είσαι οπαδός φανατικός!
Αμ, πώς, που έλεγε και ο Χατζηχρήστος…