Γιατί έμεινε στην ιστορία η φωνή του Στέλιου Καζαντζίδη;

Κι εμένα με κάλυψε πλήρως ο Αλκιβιάδης.Μπράβο!Ο Καζαντζίδης δεν θα μπορούσε ποτέ να τραγουδήσει σαν τον Νταλγκά.Η μεγαλύτερη ελληνική φωνή που έχει κάνει δισκογραφία.Ο Καζατζίδης τραγουδούσε πολύ πιο εύκολα τραγούδια(και ας λένε όλοι οτι ήταν πολύ δύσκολα).Ένας από τους αρκετούς αλλά και σημαντικούς λόγους για τον οποίο όλος ο λαός τραγούδησε τα τραγούδια του.Για πάνε να πεις σήμερα ένα τραγούδι όπως το είπε ο Νταλγκάς…

Gilles ανοίγεις του ασκούς του αιόλου :slight_smile:

Δεν πειράζει.Ας τους ανοίξω κι εγώ μια φορά.Ο Καζαντζίδης ήταν καλός στα τραγούδια που είπε.Έγραφαν τραγούδια για την φωνή του(πολύ αααααααα ρε παιδιά).Και για τον Νταλγκά έγραφαν βέβαια αλλά ο Νταλγκάς είπε τόσα πολλά δημοτικά(τα θεωρώ πάρα πολύ δύσκολα) και τόσους πολλούς μανέδες(επίσης πολύ δύσκολους) που δεν μπορείς να αμφισβητίσεις τις φωνητικές του ικανότητες με τίποτα.Όχι οτι του Στέλιου μπορείς.Αλλά…
Ως Μικρασιάτης που είμαι,με τραβάει πολύ η "ελευθερία"σε χορούς(ζεϊμπέκικα,καρσιλαμάδες και τσιφτετέλια) και σε τραγούδια(αμανέδες,μοιρολόγια,νανουρίσματα,ταξίμια) αλλά και η αυστηρότητα.Ο Καζαντζίδης δεν έκανε αυτά που ζητάω εγώ από έναν τραγουδιστή.Έτσι λοιπόν,εντελώς υποκειμενικά λέω πως προτιμώ πολλούς άλλους από τον Καζαντζίδη.

Για τον Παπασιδέρη έχω ένσταση, δεν τον ήξερε τόσο καλά τον αμανέ όσο οι Μικρασιάτες (μακάρι βέβαια, κάποιοι σημερινοί / - ές να τον έφταναν έστω στο μικρό του δαχτυλάκι…)

Νικο διαφωνω πληρως , μαλλον δεν εχεις ακουσει αρκετους μανεδες με τον Παπασιδερη,ο ανθρωπος απλα δεν πιανοτανε και στην εκταση και στην τεχνικη και ηταν και ισαξιος πολλων μικρασιατων οπως και ο Αραπακης και ο Δημητρης Φραγκουλης απο τα Μεγαρα, αυτοι ηταν οι μονοι μη μικρασιατες που λεγαν τους μανεδες τοσο καλα .Ολοι οι τραγουδιστες του 30 και πριν ηταν αριστοι τεχνιτες της φωνης τους και αυτο φαινοταν στους αμανεδες ,ο Καζαντζιδης λογω της εποχης του, θα ελεγα οτι ειχε πολυ σημαντικη φωνη αλλα με τετοια τραγουδια που ελεγε δεν μπορεσε να την επεξεργαδτει αρκετα ωστε να φτασει στο σημειο τελειοτητας των παλιοτερων ,αυτο ισχυει και γι αλλους εκεινης της εποχης

O Καζαντζιδης ηταν ισως ο μεγιστος της γεννιας του αλλα μεχρι εκει!!
Για λογους που μπορουν να εξηγηθουν, οι τεραστιες φωναρες ανηκουν στην αμεσως προηγουμενη γεννια! Οσο για την παραθεση των ηχογραφησεων Στελλιου- Νταλγκα μονο υπερ του πρωτου δεν μπορει να ειναι!! Ασχετως αν καποιοι προτιμουν πιο ‘‘ρεμπετικες’’ φωνες,ο Νταλγκας απο αποψη δυνατοτητων-ογκο-εκτασης ηταν ο μεγιστος τραγουδιστης της Ελληνικης δισκογραφιας και ισως οχι μονο!! και σκεφτητε πως εχουμε ακουσει ενα μερος των συχνοτητων της φωναρας του ,οσο μπορουσε να ηχογραφησει το κερι και να αναπαραγαγει το γραμμοφωνο!! Ειμαι σιγουρος πως πολλοι θα τρομαζαν αν τον ακουγαν σημερα ζωντανα!!!

Η φωνη του Στελιου και τα τραγουδια του συνοδευσαν μια γενια ολοκληρη.Και οχι μονο.Φωναρα ο Στελιος αναμφισβητητα!!
Αλλα ο καθενας στο ειδος του νομιζω.
Τι εννοω?
Για παραδειγμα το τραγουδι ,Βγηκε ο χαρος να ψαρεψει το ειπε σε πρωτη εκτελεση ο Στελιος.Αλλα αν δεν το τραγουδαγε και ο Παπαιωαννου,δεν θα το θυμοταν κανεις σημερα!!!

…άλλη ιστορία κι ο μπαρμπα Γιάννης:109:

Κι εγώ θα 'λεγα ότι ο Καζαντζίδης δε θα μπορούσε να τραγουδήσει σα το Νταλγκά, αλλά θα πρόσθετα κι ότι ο Νταλγκάς δε θα μπορούσε να τραγουδήσει σαν τον Καζαντζίδη.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Άλκη γιά τη φωνή του Νταλγκά που περνάει από την τρύπα της βελόνας, αλλά ποιός θα μπορούσε να πει σαν τον Καζαντζίδη τραγούδια όπως “θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά”, “εγώ ποτέ δεν αγαπώ”, “μαύρισε ο ουρανός” και τόσα άλλα, γιά να πω λίγα μόνο από τα τόσα.
Νομίζω το πράγμα δεν μετριέται με όρους “αθλητικών” επιδόσεων.
Αυτό που έχει κι εκφράζει η φωνή του Καζαντζίδη είναι το πάθος μιάς εποχής, που όχι μόνο το συντηρεί με τη φωνή του, αλλά το αποθεώνει τη στιγμή που θεοί και δαίμονες είχαν πέσει πάνω σε αυτό το πάθος γιά να το θάψουν όσο πιό βαθιά γίνεται.
Και το ίδιο και λίγο πριν το θάνατό του σε μιά από τις τελευταίες ηχογραφήσεις του, γιά το ίδιο πάθος στο γύρισμα της χιλιετίας: “έρχονται χρόνια δύσκολα”


(Αυτά; Αυτά. Αυτά…)

Γνωμη μου ειναι φιλοι μου , καθε φορα που ανοιγουμε καποιο θεμα συζητησης για μια “φυσιογνωμια” του τραγουδιου , να μη πεφτουμε στο τρυπακι της συγκρισης …

Το θεμα που ανοιχτηκε εδω , αφορα το ονομα του Στ. Καζαντζιδη και οχι του Αντωνη Διαμαντιδη (Νταλγκα)
η καποιου αλλου τραγουδιστη …

Ο Στελιος Καζαντζιδης “σημαδεψε” με τη φωνη του τα μουσικα δρωμενα της χωρας μας …
Και περισσοτερο διοτι τα τραγουδια του αναφερονταν σε μια περιοδο δυσκολη , περιοδο φτωχειας
και μεταναστευσης …

Αγαπηθηκε απο τα λαικα στρωματα και κατα την γνωμη μου παντα , ερμηνευσε δυσκολα τραγουδια!

Εκτος αυτου , προερχεται και απο το γενος των Ποντιων που ξερουν να υποστηριζουν και να τιμανε
“τα παιδια τους” …:109:

Οι συγκρισεις μεταξυ φωνων νομιζω ειναι συγκρισεις που δεν εχουν ουσια και σημασια. Καθε τραγουδιστης που εχει αξιοπρεπη φωνη εχει πει μοναδικα καποιο τραγουδι ακομα κι αν ηταν μετριος. Αν και θαυμαστης και φανατικος ακροατης του Καζαντζιδη δεν θα μπω στη λογικη να τον συγκρινω με κανεναν γιατι δεν θα με ωφελησει σε τιποτα. Αυτα που νοιωθει καποιος οταν ακουει ενα τραγουδι ειναι τα αυθεντικα συναισθηματα που του τα προκαλει η μουσικη ο στιχος η φωνη και ο τροπος που παιζουν οι δεξιοτεχνες μουσικοι. Οταν μπεις στη διαδικασια συγκρισεων ή του τι χαρακτηρα ειχε ο καθενας απο αυτους, φευγεις απο το τραγουδι και πας αλλου.
Ο Νταλκας εχει την παρουσια του και ο Καζαντζιδης το ιδιο. Κι ο καθε ακροατης συγκινειται με διαφορετικα πραγματα γιατι συμμετεχει κι αυτος στη δημιουργια την ωρα της ακροασης και δινει ζωη στο τραγουδι.Και ο καθε ακροατης ειναι μια μοναδικοτητα. Αρα και η καθε ακροαση ειναι μοναδικη.
Σιγουρα η σταση ζωης ειναι σημαντικη για τον καθε ανθρωπο οταν κρινεις ομως τον ανθρωπο και οχι τη φωνη. Κι ο Καζαντζιδης ηταν ανθρωπος. Ειχε και τα καλα του στοιχεια και τα ασχημα του. Δεν ειναι καλο να θεοποιουμε και εξιδανικευουμε τους ανθρωπους (και ειδικα τους εν ζωη καλλιτεχνες) γιατι τους ωθουμε στην αλαζονεια. Πρεπει ολοι να ξερουν οτι, οποιο επαγγελμα και να κανουν και οποια δημοσιοτητα και να απολαμβανουν εχουν την ιδια αξια και δικαιωματα και υποχρεωσεις στην κοινωνια οπως ολοι.
Ενας μαναβης μια νοικοκυρα, ενας υπουργος ενας προβεβλημενος τραγουδιστης πρεπει να ειναι ισοι και ετσι να τους εχουμε στο μυαλο μας κι οχι να τους θεοποιουμε.
Καλες γιορτες σε ολους και ολες

Καλές γιορτές σε όλους. Και ας ευχηθούμε όλοι για την ανάπαυση των ψυχών τους. Ο καθένας τους εχει προσφέρει πολλά (ακόμα και αν δεν ήταν αυτός ο σκοπός του) σε κάμποσες γενιές.

Όταν προσπαθούμε να κρίνουμε τον Καζαντζίδη πιστέυω πως θα πρέπει να εξετάζουμε το θέμα πιο σφαιρικά. Εννοώ πως πρέπει να το δούμε ως “φαινόμενο Καζαντζίδης”, άσχετα αν υποκειμενικά μας αρέσουν τα τραγούδια του ή όχι. Εάν ρωτήσετε τους παλιότερους που έζησαν την εποχή της ανόδου του Στέλιου θα καταλάβετε πως κάτι τέτοιο δεν συνέβη με κανέναν άλλο καλλιτέχνη. Η απήχηση του Καζαντζίδη ήταν προτώγνωρη για τα ελληνικά (και ίσως όχι μόνο) δεδομένα. Σκεφτείτε ότι την εποχη εκείνη δεν υπήρχε τηλεόραση, υπήρχαν λίγα ραδιόφωνα και ακόμα πιο λίγα γραμμόφωνα.

χρονια πολλα σε ολους.

νομιζω η φωνη του καζαντζιδη ειναι η πιο ολοκληρωμενη γιατι εχει αυτο το μπασο το οποιο δεν ειναι ουτε πολυ (βλεπε βαμβακαρης) αλλα ουτε και λιγο(βλεπε μπιθηκοτσης).

ο καζαντζιδης με το που εγινε πολυ γνωστος αρχισε να ζηταει απο τους στιχουργους να αλλαζουν τους στιχους και να τελειωνουν οσο γινεται σε ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.αυτο πολλοι το δεχοντουσαν πολλοι ομως οχι.

πρεπει να πω επισης οτι οι προ καζαντζιδη τραγουδιστες δεν προσπαθουσαν να φωναζουν πολυ ,αυτο εγινε αργοτερα μοδα και ισχυει και τωρα.
μην νομιζετε οτι ο ιδιος τραγουδαγε ετσι στο σπιτι του η με τους φιλους του.
αυτα τα εκανε με τους δισκους μονο γιατι ετσι τον εμαθε ο κοσμος και δεν ηθελε να χαλασει αυτην τη συνταγη επιτυχιας.

δεν θα μιλησω για τον χαρακτηρα του γιατι θα γινω πολυ κακος.

αυτος ο Νταλκας τραγουδαει καλυτερα τους αμανεδες ,εχει πολλα γυρισματα η φωνη του ,πραμα απαραιτητο στον μανε αλλα ειναι λιγο πριιμαρισμενη η φωνη του δλδ δεν εχει τον ογκο που εχει του καζαντζιδη.

αυτοι οι δυο και ο στρατος παγιουμτζης πρεπει να ειναι οι καλυτερες φωνες που εχουν περασει στην ελλαδα .

ο Νταλγκας δεν ειναι μονο πριμος αλλα τον εχω ακουσει παρα πολλες φορες να γινεται και μπασσος και ειναι σαφως πιο πληρης και απο τον Καζαντζιδη και οποιοδηποτε αλλο ακομα και της γενιας του .Μπορουσε να πει ολα τα ειδη απο βαρυ ανατολιτικο μανε μεχρι οπερα και ελαφρα τραγουδια και τα ειπε συγκλονιστικα και αξεμεραστα ,το θεωρω υβρης να τον συγκρινουμε με οποιοδηποτε ,καλος ο Στελιος εως πολυ καλος αλλα οχι σαν τους πιο παλιους απο αυτον ,επισης ο Νταλγκας εχει δισκογραφια 6 ,7 χρονια και εγινε ενας μυθος ,επισης στο εμποριο κυκλοφορουν με το ζορι τρια cd που αν εξαιρεσεις το παλιο cd του Τσαρλι ολα τα αλλα απο αποψης παραγωγης και ηχητικης καταστασης των δισκων ειναι για τα σκουπιδια,καποια στιγμη θα βγει καποια εκδοση που θα τιμα τον Μεγαλυτερο Ελληνα τραγουδιστη ολων των εποχων Αντωνη Διαμαντιδη .

φιλε τι μυθος εγινε;

αν ρωτησεις 10.000.000 ελληνες οι 9.950.000 δεν θα τον ξερουν τον Νταλκα.

και βεβαια θα τον συγκρινω με τον καζαντζιδη δλδ με ποιον επρεπε να τον συγκρινω με τον σακη ρουβα:079:

Πολλοι ελληνες δεν ξερουν την τυφλα τους για τον πολιτισμο μας και το τι γιγαντες τον εχουν υπηρετησει,και αυτο ειναι κατευθηνομενο και χειραγωγημενο!!! Γι’αυτο φτασαμε στα χαλια που ειμαστε!!:047:

Φιλαρακια , ειπα σε προηγουμενη σελιδα του ιδιου θεματος , οτι η συζητηση ειναι αφιερωμενη
στο Στελιο Καζαντζιδη , ωστε να μιλησουμε αναλυτικα για τη φωνη του , εαν θελετε ακομα
για την προσωπικοτητα του και οχι να αρχισουμε τις συγκρισεις με τον Νταλκα , τον Ρουκουνα και
αλλα μεγαθηρια … για ονομα του Θεου , σε λιγο θα φυγουμε απο το θεμα μας και θα πιασουμε
τις αντιπαραθεσεις …:mad:

αμεσως μετα η και ταυτοχρονα σε αλλο τοπικ μπορουμε να πιασουμε τον Νταλκα η οποιον
αλλο γουσταρετε και να μιλησουμε και γι αυτον , αλλα "μονο" για ενα ατομο καθε φορα ,αφ ενος
για να βρουμε ακρη , αφ` ετερου για να τιμησουμε με την κουβεντα τον καλλιτεχνη !!!:088:

Μύθος έγινε και η Αλίκη Βουγιουκλάκη…
Όταν όμως πήγε να παίξει στην Επίδαυρο γέλασε και το παρδαλό κατσίκι!..
Προς Θεού! Δεν παραλληλίζω το θηρίο του λαικού μας τραγουδιού με την εν λόγω ηθοποιό!
Όμως φίλε “arxarie” η τέχνη (και μάλιστα στη σημερινή εποχή) δεν είναι δυνατόν να αξιολογηθεί
πλειοψηφικά! Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα πάνω σ’ αυτό!..

Το ποιος είναι πιο δημοφιλής δεν δείχνει και το ποιος είναι καλύτερος.
Τα παιδιά από 15-30 ετών σήμερα,έχουν για Θεό τον Ρουβά.
Τα παιδιά από 15-30 ετών το 1960,έίχαν για Θεό τον Καζαντζίδη.
Ο κάθε μεγάλος άνθρωπος νομίζει πως στην εποχή του γίναν τα καλύτερα πράματα.Έτσι λοιπόν παραμυθιάζουν τους μικρούς και φυσικά οι μικροί το πιστεύουν.

Να πω και κάτι πιο off topic για μένα.

Κι εγώ λαϊκά άκουγα μέχρι πριν 3 χρόνια γιατί μάλλον μου έλεγαν ότι ήταν καλά.Δεν μπορούσα με τίποτα να ακούσω ρεμπέτικα,δημοτικα,παραδοσιακά και βυζαντινή μουσική.Έκατσα όμως ένα καλοκαίρι,άκουγα συνέχεια και μόνο αυτά,δίαβασα και πολλά πράγματα σε βιβλία και ίντερνετ και πλέον έχω καταλάβει αρκετά πράγματαγια την Ελληνική μουσική και την ποιότητα της.Και αυτή την στιγμή,ότι άλλο και να ακούσω εκτός από τα παραπάνω 3 είδη που έγραψα με χαλάει(εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις).Και όλα αυτά τα έκανα χωρίς να μου πει κανείς τίποτα για αυτά τα είδη της μουσικής.Τα ανακάλυψα μόνος μου.
Έτσι λοιπόν,δεν μπορώ με τίποτα να συγκρίνω τα λαϊκά τραγούδια(που επίσης μου αρέσουν αλλα δεν με ξετρελένουν) με τα παραπάνω.Όπως επίσης δεν μπορώ με τίποτα να συγκρίνω με τίποτα τα νέα λαϊκά τραγούδια με τα παλιά λαϊκα τραγούδια.