Γιαλούσαινα

Γιαλούσαινα ψησε καφε βαλε φωτια στον αργιλε.Ξερει κανεις που μπορω να βρω την εκτελεση Ζαμπετα?

“Τα χασικλίδικα”, Ζαμπέτας-Δούκισσα, παραγωγή: ΒΕΡΓΙΝΑ

Γνωρίζεις και κάποια άλλη εκτέλεση; Ενδιαφέρον… Ενημέρωσέ μας !

Χμ…
ΒΕΡΓΙΝΑ; Δεν ξέρω γιαυτή!!! Τι είναι; Άλλα στοιχεία;
Το δικό μου LP είναι της Philips-Polygram, του 1983…
Σάκηηηηη ;;;!!!

Ιωάννα γεια. Προφανώς τα στοιχεία που έδωσες είναι τα σωστά. Δεν ορκίζομαι, αλλά νομίζω υπάρχει παραγωγός εταιρεία με όνομα “ΒΕΡΓΙΝΑ” και με σήμα το γνωστό άστρο. Μπορεί να είναι όμως και “μαΙμού”! Στο δίσκο σου (hd), στη Δούκισσα, μπορεί να υπάρχει σχετικό εξώφυλλο.
ΥΓ: Έχω γαμπρό, από αγαπημένη ανιψιά, σκοπελίτη. Έχουμε, πολλοί από δω μέσα, αδυναμία στούς σκοπελίτες (Ξηντάρης, Καλαφάτης, Αστεριάδης κλδδ), έ,
να μη βοηθήσουμε το παλλικάρι απ΄τη Σκόπελο?. Να υπήρχε και κα’να μέιλ…

  1. Αααααα!!! Τα αποτελέσματα του μαϊντανού στο θυμητικό! Ορατά !!!
    Ισχύει η προτροπή για ψάξιμο, αλλά δε βρήκα τπτ περί “μαϊμούς” !

Θα παρανομήσω για πρώτη φορά (Όχι λόγω Ζαμπέτα) αλλά γιατί :
Α. Το τραγούδι είναι “διασκευή αδέσποτου” και μάλλον κανείς δεν παίρνει ποσοστά…
καθώς και
Β. Δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο ή είναι δυσεύρετο…

  1. Για την ανηψιά !!!
  2. Για τον Καλαφάτη, τον Αστεριάδη, τα ψητά θράψαλα του καπηλειού τού Ξηντάρη, για τον βαθυγάλανο Πάνορμο, τα κρύα νερά του Στάφυλου και τα …πεύκα τής Μηλιάς !!! Και για το χατήρι του Νίκου Λαρυγγάκη από τη Γλώσσα… (αυτός, όλα τα μοιράζεται! Ρούχα, σπίτια, τσιγάρα…κλπ…)
    :slight_smile:

Αλλά, κι εγώ αναρωτιέμαι πώς θα βοηθήσουμε το σκοπελίτικο παλικάρι… χωρίς ηλεκτρονικό ταχυδρομείο…
ΧΜ…

[b]Και επειδή, η νέα αφίσα-καμπάνια με επηρρέασε …

[/b]

ΥΓ:

ΠΑΡΑΚΑΛΩ:
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΚΡΟΑΣΗ !!! ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΜΕ ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ ! (χιχιχιιιιιιι)

Ιωάννα καλησπέρα, μόνο τρεις νότες ακούω , το έχασα το νυν;

Προσπαθούσα μισή ώρα να κάνω λινκ τη λέξη ΓΙΑΛΟΥΣΕΝΑ… και μάλλον το κόλλησα…
Τώρα είναι ΟΚ ! Τα κατάφερα!
Μπορείς να κατεβάσεις και…το ρεφρέν !!!
:slight_smile:

Ένα-ένα μας τα γράφεις, σαδιστικότατα…

Μέχρι να ψηθεί ο καϊφές και να φτιαχτεί ο ναργιλές… υπάρχουν οι σχετικές καθυστερήσεις, αγαπητέ !
Η όλη διαδικασία έχει απόλαυση !!!
:slight_smile:

Άσε…
:083:
καθαρός είμαι απ΄ άκρη σ΄ άκρη
και στα χέρια της μαστούρας, άχρηστο σκεύος
και στα νύχια της κραιπάλης, λεία κακή…

κοιμήθηκα λίγο παραπάνω και τρέχω να προλάβω τις χελώνες τώρα,
χρειάζομαι δυνάμεις.

:slight_smile:

Μα εγώ το κατέβασα.
Δεν κάνεις δεξί κλικ στο παραπάνω link παρά στο επόμενο που σε βγάζει τούτο.
Απλό είναι.
Δεν έπρεπε;

Παιδιά, το έχουμε πει 1 εκατομμύριο φορές. Μέσω του φόρουμ δεν ανταλλάσσουμε mp3. Δηλαδή τι πρέπει να πούμε για να το καταλάβετε;
Δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι αδέσποτο ή όχι ένα τραγούδι και δεν θέλουμε να ρισκάρουμε την ύπαρξη του φόρουμ για την ανταλλαγη μερικών mp3.

Με εκτίμηση
admin

προς Admin: Ο Νεύτωνας που έχεις βάλει για εικονίδιο παρ’ όλη την τεράστια συμβολή του στη φυσική (αν πραγματικά ήταν καρποί δικής του προσπάθειας) ήταν ελεϊνός τύπος πολιτικά και κοινωνικά. Από αυτά που έχω διαβάσει ήταν σωστό κάθαρμα.

Σωστός Κακοφωνίξ, και ποιος σου είπε ότι εγώ δεν είμαι κάθαρμα;;;;;:slight_smile:

Έτσι… κι ο admin ελεεινός τύπος είναι… σου φέρνει π.χ. ένα μπουκάλι κρασί, ίσα για να σε φτιάξει και μετά σ’ αφήνει με τη γλύκα… :092:

θα σου φέρω ρε παραπονιάρη πέντε έξι για να΄χεις να πίνεις.:slight_smile:

Αααααααα !!! Αδικία !
Στους άγραφους κανονισμούς μας ξέρω ότι : Απαγορεύεται η διακριτική μεταχείριση των μελών από τους Αdmin και η προκλητική-επιδεικτική δημόσια μεταφορά (έστω, υπόσχεση) και ανταλλαγή -κυρίως- υγρών και δη οίνου !
Γιατί Αdmin αυτές οι διακρίσεις ; Επειδή είμαι πεντάρφανο;
Θα σε αναφέρω στο σωματείο ΚΚ * !!!
( Παλιο-Νεύτωναααααααα ! )

ΥΓ - (για άλλο θέμα…) :
Για ρώτησε σε παρακαλώ την “Ρεμπέτισσα” της ΚΛΙΚΑΣ για τη συνταγή με το Σπε(ν)τζοφάι…
Μου έγινε χάλια !!!
Μήπως, που έκανα τον αυτοσχεδιασμό -την κουταμάρα ? - και έβαλα τριμμένο κρεμμύδι μέσα στη σάλτσα;
Μα για να δέσει καλύτερα το έκανα (πες της).
Κι άσε που έτριβα μια ώρα ώριμες ντομάτες… (άσε και που έκλαιγα κιόλας…)

ΚρασοΚλικάδων

Εμμμ και συ τι το ήθελες το κρεμμυδάκι και τους αυτοσχεδιασμούς; :110: Εγώ πάντως το έφτιαξα και ήταν τραγικά υπέροχο. Κατέβασα και ένα μπουκάλι οίνο με αυτό μαζί. Την άλλη φορά θα το πουσάρω με μπόλικο μπούκοβο…:092::102::127:. Πάντως εξαρτάται και για ποιον (ή ποιαν) το έφτιαχνες. Η συνταγή λέει ρητά για το έ(ν)τερον ήμισυ… Άσε που είμαι σίγουρος ότι πήγες στο supermarket για να αγοράσεις λουκάνικο…:slight_smile:

  1. Ναι, ναι! Αυτό είναι τελικά !!! Επειδή δεν μου πολυαρέσει, το έφτιαξα για το έτερον και όϊ για το έ(ν)τερον !!!
  2. Τςτςτςτςτςςςςςς… Σε τα μας τσι ρεμπέτισσες αυτές οι κατηγόριες;
    Καρδιτσιώτικα λουκάνικα -σπιτικά- έβαλα !
    Ωχχχ… Λες να είχαν μέσα κανα πράσο ή κανα πορτοκάλι και να μην πήρα μυρουδιά ; Και να’ γινε έτσι, με το κρεμύδι, η καταστροφή των Σπε(ν)τσω(ν)φάγιων ?

Επειδή έχω εντρυφήσει στο σπεντζοφάϊ από δεκαετίες, με αρχικές συνταγές από Βολιώτες, μπορώ να προσθέσω και εγώ τη δική μου παραλλαγή. Λοιπόν:

Τα σχόλια της συνταγής δεν τα αλλάζουμε. Στα υλικά:

Αντικαθιστούμε το ντοματοχυμό με φρέσκιες ώριμες ντομάτες, περίπου 1 κιλό, που τις ζεματάμε για μισό λεπτό σε βραστό νερό, τις ξεφλουδίζουμε και, κόβοντάς τις κατά πλάτος, αφού τις στίψουμε πάνω από σουρωτήρι που να ακουμπάει σε ένα μπωλ, για να βγούν όλοι οι σπόροι, τις χοντροκόβουμε. Προσθέτουμε και όποιο ζουμί βγή κάτω από το σουρωτήρι.

Προσθέτουμε (στα υλικά) και δύο μέτρια κρεμμύδια, καθαρισμένα και κομμένα στα οκτώ (στη μέση και στα τέσσερα). Η αρχική (βολιώτικη) συνταγή δεν τα περιλαμβάνει αλλά θα με θυμηθήτε…

Για τους συνειδητοποιημένους περί την υγειϊνή διατροφή το φλυτζάνι λάδι γίνεται μισό (αρκετό λίπος θα έχουν τα λουκάνικα…).

Στην εκτέλεση:

Ροδίζουμε στο τηγάνι με το λάδι πιπεριές και κρεμμύδια μαζί. Αν τα ζεματίσουμε σε νερό, μπορεί να πάθουμε ότι και η Ιωάννα (να μην είναι νόστιμο το φαγητό). Το μυστικό για νοστιμιά και υγεία (όλα με μέτρο) είναι «σοτάρισμα», όχι «καβούρντισμα». Προς τη μέση του σοταρίσματος, προσθέτουμε και τα λουκάνικα.

Και το πιο σημαντικό: Βάζουμε όλα τα υλικά σε ταψί ή πυρέξ (απαραιτήτως στρογγυλό) και τα τοποθετούμε σε προθερμασμένο μέτριο φούρνο, για μισή ώρα ως λιγότερο από ώρα, μέχρι να δέσει το φαγητό. Επιβλέποντας ανακατεύουμε προσεκτικά, μη λυώσουν εκείνα τα υλικά που δεν πρέπει να λυώσουν.

Αν στο τέλος το φαγητό έχει πολύ ζουμί (=νερό), στραγγίζουμε προσεκτικά στο τηγάνι (που μάλλον δεν το έχουμε πλύνει ακόμα) και το βάζουμε στο μάτι να βράσει, μέχρι να φύγει όλο το νερό (να αρχίζει η περιοχή της κουζίνας γύρω από το μάτι να κοκκινίζει). Περιχύνουμε και σερβίρουμε (ή, «μεταχειριζόμεθα», όπως έγραφε και κάποιο βιβλίο της γιαγιάς μου).