Για όποιον τον ενδιαφέρουν οι "πειραγμένες" μουσικές...

έχεις δίκιο, είναι δομημένο. αλλά είναι τόσο ψυχεδελικό και ελεύθερο που παραπέμπει εκεί.

Rock the Casbah
Με το μέλος του φόρου Χρήστο Ψαρομήλιγκο από την Πολύκαντρο
https://www.youtube.com/watch?v=jL7s6XAJqJc

Καλησπέρα παιδιά! Στο link εδώ: https://youtu.be/I7ZMCK2STfQ σκαρώσαμε μία διασκευή στο “Χαράματα η ώρα τρεις” των Βαμβακάρη και Μακρή σε πιο Latin-o-Gyspy ρυθμούς και τον ανάλογο σεβασμό στο κομμάτι! Με τη βοήθεια που μας παρέχει η τεχνολογία “παίξαμε” από 3 διαφορετικά μέρη της Ελλάδας (Λάρισα, Γιάννενα, Αθήνα) χωρίς να βρεθούμε ποτέ από κοντά! :smiley:

μου αρέσει γιατί βγάζει μια χαλαρότητα, παρά το overdub. η αλήθεια είναι πως η εισαγωγή του περιστέρη σε συνδυασμό με την ταχύτητα της αρχικής εκτέλεσης (υπερβολική για καντάδα), ξυπνάει την διάθεση για τέτοια διασκευή.

Συμφωνώ απόλυτα liga rosa!!!

Ξέρω συνέχεια εδώ ποστάρω! :slight_smile: Το αγαπάω πολύ το ρεμπέτικο το 'χω “υπηρετήσει”! Αλλά είμαστε σε μία δημιουργική φάση που τα πειράζουμε, με αγάπη και σεβασμό πάντα!! Το νέο μας Audio release με PTR!

https://www.youtube.com/watch?v=b7SfA3RdUI0

ε, δε το λες και ρεμπέτικο το κομμάτι… παρ’όλο που το απεχθάνομαι πάντως, την δική σας διασκευή άντεξα να την ακούσω! καλοπαιγμένη και χωρίς ποζεριά.

Στην εισαγωγή, ο ήχος σας εκπληκτικός, μα εκπληκτικός. Μόλις όμως μπήκε το canto, χαλάστηκα όπως ακριβώς χαλιέμαι όταν ακούω αυτό το κομμάτι από οποιονδήποτε…… Δώσε μας, βρε Περούβιαν, ένα λινκ για κάποιο «κανονικό» ροκ σας με παρόμοιο ήχο, να φτιαχτώ και πάλι!

Βρε παιδιά, πριν είκοσι χρόνια που το τραγούδι ήταν μεν γνωστό αλλά όχι τόσο απελπιστικά γνωστό όσο σήμερα (που τείνει να γίνει το νέο «Σ’ αγαπώ γιατί είσ’ ωραία»), πάλι τόσο αρνητικά το βλέπατε;

Οκέι, δεν είναι ρεμπέτικο. Είναι και σε απίθανο ρυθμό. Από κει και πέρα, μια χαρά το βρίσκω, απλώς πολυφορέθηκε.

Ούούούού!!!

(ανθολόγηση είναι από μια λίστα 14 διαφορετικών θεμάτων που μου έβγαλε το ψάξιμο. Υπάρχουν και άλλα πολλά, και όχι μόνο δικά μου)

Χαχαχα γεια σου Νίκο Πολίτη !!!

Πράγματι ωραίος ο ήχος σας και καλή διασκευή.

:smiley:
Να στείλω και κάτι άλλο…είμαστε η ίδια 3άδα αλλά συν 5 άτομα…με πιο ανατολίτικο προσανατολισμό!
“Στίχοβολη” το όνομα αυτού…που γράφουμε δικιά μας μουσική! Τα PTR είναι λίγο για να βγάζουμε γούστα.χαχα

σου στέλνω 2 απο τον δίσκο μας!!!

μια χαρά και η στιχόβολη!
όσο για την “προσευχή”, από την πρώτη στιγμή που το άκουσα κάπου πριν χρόνια, μου φάνηκε πολύ δήθεν (χωρίς να ξέρω τίποτα για το κομμάτι).

Μπράβο ρε παιδιά, keep it up που θα ΄λεγαν και στο χωριό μου. Πολύ καλοί!

Nα 'στε καλά ρε παιδιά!! :smiley:

//youtu.be/LQnoaHlqQLY

Αυτό μου άρεσε πολύ !!!

πόση δουλειά έριξαν στις φιγούρες… είναι από παράσταση το κομμάτι ή τις φτιάξανε μόνο για το βιντεοκλίπ;
ωραία και δυνατή εκδοχή, μου θύμισε μια διασκευή που είχαμε κάνει παλιότερα στο κομμάτι.

Άλλη μια “τζαζέ” προσέγγιση σε τραγούδι του Χιώτη…Από τους Λάππα, Γεράκη, Παπαβασιλείου. Όπως επίσης και αυτό. Κυκλοφορούν και κάποια ακόμη κομμάτια σε κάπως πιο πρόχειρες ηχογραφήσεις…

Καλησπέρα παιδιά,
Εχθές ανεβάσαμε μια δικιά μας διασκευή (από αυτές που συνηθίζουμε -πάντα με σεβασμό στο τραγούδι-)από την αγαπημένη μας “Ταμπακιέρα” σε ένα Live Session Video που κάναμε με τον Βασίλη Νάτσιο!



//youtu.be/CodR6Cd2UXk