Για όποιον τον ενδιαφέρουν οι "πειραγμένες" μουσικές...

Λοιπόν, ουσιαστικά, θα έπρεπε να επαναλάβω και εδώ εκείνα που απαξιωτικά είχα πεί και στο #218 πιό πάνω. Και εδώ κάποια δεκανίκια έχουμε, τα οποία βεβαίως και δεν φτιάχτηκαν για να χρησιμοποιηθούν ως δεκανίκια. Και εδώ, όλα τα υπόλοιπα κομμάτια του “Ωρωπού” πετάχτηκαν στα σκουπίδια. Όμως, η ειδοποιός διαφορά: Αυτό μ’ αρέσει, και μ’ αρέσει πολύ. Το άλλο, δεν το πήγα…

τα παιδια αυτα κανουν πολυ σοβαρη δουλεια, τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα…και το καλο ειναι οτι δεν πουλανε τη μουσικη τους, τη χαριζουν

δεν νομίζω ότι το χρησιμοποιούν ως δεκανίκι, το κομμάτι θα έστεκε και χωρίς τον μπάτη από πίσω. το βλέπω σαν μια σαφή αναφορά που έκανε η μπάντα σε μιαν άλλην εποχή.

Αν το κομμάτι μπορούσε να σταθεί μόνο του, δεν θα είχε ανάγκη τους οχτώ από τους εννέα χτύπους του μέτρου που είχε επιλέξει ο Μπάτης, επί τέσσερα για να μπορέσει να αναπτυχθεί η αναγκαία μελωδική φράση. Αφού όμως τα παιδιά ένοιωσαν την ανάγκη να ακουμπήσουν πάνω σε αυτή τη μελωδική γραμμή, για τους όποιους λόγους, τότε ως δεκανίκι ακριβώς χρησιμοποιήθηκε αυτό το δάνειο.

το χιπ χοπ απο την αρχη της δημιουργιας του χρησιμοποιει ‘‘κλεμμενες’’ μουσικες σαν λουπες για να δημιουργησει τη δικια του μουσικη…και χρησιμοποιει τη μουσικη μονο σαν χαλι για να πατησει ο στιχος ο οποιος εχει τη μεγαλυτερη σημασια σ αυτο το ειδος…σε καποιους αρεσει, σε καποιους αλλους οχι…αλλα πιστευω πως στη συγκεκριμενη περιπτωση, δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια το 8 απο τα 9/8 του μπατη αλλα το πως οι στιχοι που λενε οι μαγκες κολλανε με τη μουσικη αυτη.για καποιο λογο την επελεξαν, θα μπορουσαν να εχουν βαλει ενα εκατομυρριο αλλες λουπες που ειναι και πιο ευκολο να φτιαχτουν.χωρια που το κομματι ειναι παιγμενο με κανονικα οργανα μουζουκι κιθαρα και απο την αρχη

Τάκη, συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφεις, μαθαίνω μάλιστα κι από πάνω, αφού δεν ήξερα ότι χωρίς “δανεική” λούπα η δουλειά δεν γίνεται. Και επαναλαμβάνω ότι το τελικό αποτέλεσμα μου αρέσει, ανεξάρτητα από το αν κουτσουρεύτηκε το εννιάρι του μέτρου. Και ο Παπαϊωάννου το έχει κάνει, και οι Τούρκοι σήμερα, που πλέον ο ζεϊμπέκικος έχει προαχθεί σε Εθνικό χορό της Τουρκίας και χορεύεται και σε περιοχές που τα εννεάσημα δεν συνηθίζονται και τα κάνουν οκτάσημα για ευκολία τους.

οπως τα ειπε ο τακης,το χιπ χοπ ειναι μουσικη βασισμενη σε λουπες εξ αρχης της!! να κι ακομα ενα παραδειγμα με μπουζουκακι(μικρο αλλα χειροπιαστο)

πούντο ρε δημήτρη;

Άσχετα αν αρέσει σε κάποιον ή οχι (εμένα δεν με άρεσε), δεν αποτελεί πειραγμένη μουσική του “ρεμπέτικου”, αλλά όπως ήδη κάποιοι πιο πάνω έγραψαν, δάνειο (…λούπες). Είναι έξυπνη η κίνηση τους να βάλουν απο πίσω το γνωστό κομμάτι. Αλλά ως εκεί. Κι ευτυχώς δηλαδή που δεν βασίστηκαν σε αυτό.

OΟΥΠς.σορρυ ξεχασα το συνδεσμο!!

Μια καταπληκτική (κατά την ταπεινή μου άποψη) μελοποίηση δημοτικού τραγουδιού από τους αγαπημένους μου Σάτυρους.
Στίχος ανατριχιαστικός και ενορχηστρωση & φωνητικά απόλυτα στο ύψος των περιστάσεων.

//youtu.be/x6P8SkvoQ-Q

Είναι, πράγματι, συγκλονιστικό.

Όσο κι αν είμαι φαν των αυθεντικών δημοτικών, και ιδιαίτερα των τέτοιου τύπου τραγουδιών (παραλογές κ.τ.ό., και μάλιστα με μια διάστροφη προτίμηση προς τα αιματηρά και τα αποτρόπαια), αντικειμενικά ελάχιστοι άνθρωποι σήμερα θα μπορούσαν να ακούσουν τη Μάνα Φόνισσα σε κανονική δημοτική μελωδία, που θα κράταγε άπειρη ώρα, πόσο μάλλον που θα πρόσφερε και πολλές ευκαιρίες να χάσει ο ακροατής τον ειρμό της ιστορίας και να πρέπει να το… ξανακούσει. Έτσι, ένα τέτοιο αριστούργημα θα έπρεπε μοιραία να υποβιβαστεί σε ποίημα τυπωμένο για απλή ανάγνωση.

Η ευρηματική αυτή αναμελοποίηση το βγάζει από τα βιβλία και το ξαναζωντανεύει.

Παρά ταύτα, έχω και μία επιφύλαξη:

Δε συμφωνώ με την ερμηνεία. Στα πιο θρίλερ σημεία, με τη σφαγή κλπ., θα ήθελα ν’ άκουγα την ίδια ασυγκίνητη φωνή όπως στην αρχή. (Είμαι γενικά της αρχής ότι αν ένα τραγούδι λέει λ.χ. «κλαίω», δε χρειάζεται να κλαίει κι ο τραγουδιστής, είναι σαν να μας τραβάει από το μανίκι να καταλάβουμε με το ζόρι αυτό που θέλει να καταλάβουμε - ενώ το έχουμε ήδη καταλάβει έτσι κι αλλιώς.)

απαντηση στο 227 του κυριου νικου(δεν μπορω να βρω το πως απανταμε με παραθεση με τιποτα)

ναι το καταλαβα οτι σας αρεσε το κομματι.απλα εκανα αυτες τις διευκρινησεις γιατι πολλοι αντιπαθουν το χιπ χοπ επειδη εχει ‘‘κλεμμενη μουσικη’’. βεβαια, υπαρχουν και γκρουπακια με ζωντανα οργανα που παιζουν χιπ χοπ, καθως επισης και Dj που για να δημιουργησουν μια λουπα των 2-3 δευτερολεπτων παιρνουν δειγματα απο 30 πχ κομματια, αναγοντας το ειδος σε αξιοθαυμαστη τεχνη. παρολαυτα την τελευταια κουβεντα την εχει παντα ο στιχος

ενδεικτικα ενα σχηματακι με κανονικα οργανα (παρτε βαθεια ανασα πριν πατησετε το λινκ γιατι τα παιδια τα σπανε)
[https://www.youtube.com/watch?v=SHQSxGeZppA

και ενα κλιπ
https://www.youtube.com/watch?v=jyLadIBIicw](https://www.youtube.com/watch?v=jyLadIBIicw)

Πηγαίνεις στο μνμ που θες να παραθέσεις, π.χ. στο 227, και πατάς “απάντηση με παράθεση”, κάτω δεξιά γωνία. Από αυτό που θα σου εμφανιστεί, επιλέγεις αν θα το κρατήσεις όλο ή θα σβήσεις τα υπόλοιπα και θα κρατήσεις μόνο τις φράσεις στις οποίες απαντάς.

ναι το κανω αυτο αλλα μετα την πρωτη σειρα που γραφω τα υπολοιπα τα συνεχιζει απο πανω αντι για κατω.ισως να φταιει το πισι μου

το παθαίνω κι εγώ αυτό καμιά φορά, ή κάνω ανανέωση σελίδας ή πατάω “επεξεργαστής κειμένου” μέχρι να δουλέψει κανονικά.

Δεν ξερω σε τι ειδος μπορουν να καταταχθουν, ειναι σιγουρα πειραματικα, ‘‘τρυπια’’ και πολυ πειραγμενα! Γραμμενα το 2007 απο το Δημητρη και μενα. οργανα κιθαρα και μπουζουκι, φυσικα εφε απο μπουκαλι, κλουβι, καψα μικροφωνου, κασσετοφωνακι. στιχοι του Δημητρη
https://www.youtube.com/watch?v=vQND7cCYhc8https://www.youtube.com/watch?v=ORMr1xsOSs4

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:00 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:59 —

Δημητρη αν μπαινεις σ’ αυτο το φορουμ επικοινωνησε!

πολύ τα γουστάρω τέτοια τζαμαρίσματα!

δεν ειναι ακριβως τζαμαρισμα, το ‘‘ιπταμενα ποντικια’’ μας πηρε περιπου 5 μηνες δουλειας για να φτιαχτει. το καλο ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε μια ετοιμη λουπα, ακομα και το beat ειναι φτιαγμενο νοτα-νοτα. χαιρομαι που τα γουσταρες!