ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΚΟ (κι όχι μόνο)

Προς Κ. Κουρούνη.
Όσον αφορά στον Χουζάμ η αλήθεια είναι ότι μια από τις βασικές (κύριες) νότες του δρόμου είναι η Φα# και όχι η Φα (αν η τονική είναι η Ρε).
Το Μπήκε ο χειμώνας είναι Σεγκιάχ και όχι χουζάμ παρά το γεγονός ότι από την κάτω Ρε (στο 5γραμμο) εως τη Λα έχει τις ίδιες νότες με τον Χουζάμ.

Γιώργο Θ., μου φαίνεται πως έχεις δίκιο. Σεγκιάχ είναι. Μάλλον πρέπει να φέρω κάνα μπουζούκι στο γραφείο. Η μνήμη (πλέον) δεν είναι και τόσο αξιόπιστη.
ΚΚ

Λοιπόν παιδάκια τού forum γειά σας καί πάλι από βόρεια.Αφού πήγαμε καί κάναμε τό καθήκον μας στήν πατρίδα (ψηφήσαμε ντέ)καί γυρίσαμε σώοι,άς επανέλθουμε στά τετριμένα τής ζωής.Μπορεί κάποιος νά μού πεί γιατί τό τρίχορδο είναι πιό ζόρικο από τό τετράχορδο;γιατί είναι πιό δύσκολο στό παιξιμό του;(Αυτά τά λέω γιατί πήρα ένα τρίχορδο τζιτζί)Ίσως εμένα μού φαίνεται ετσι γιατί πρώτη φορά έχω τέτοιο όργανο,καί άν έχει κανείς νά μού υποδείξει κάτι.Γιά τόν Αρη.
ʼρη αυτό τό σαβατοκύριακο θά σέ ακούσω στό ραδιόφωνο

Δεν θα το έλεγα “πιο δύσκολο” από το τετράχορδο.
Απλά, αν θες να παίξεις “τετράχορδα” σε τρίχορδο (κάτι που δέον να θεωρείται αμαρτία) πρέπει να είσαι γερά προπονημένος.

Αν κατάλαβα καλά, είσαι τετράχορδος;
ΚΚ

Φίλε Ηλία
Το να λες ότι το τρίχορδο είναι πιό δύσκολο στο παίξιμό του από το τετράχορδο δεν ακριβώς σωστό. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση απλούστατα γιατί το τρίχορδο έχει εντελώς διαφορετικό παίξιμο …
τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψεις μόνος σου παίζοντας ώρες ατέλειωτες.

Φίλε ΚΚ καίΓιώργο νά είστε καλά πού απαντήσατε στά ερωτηματά μου,πάντος σέ μεγάλο λούκι μπήκα ή έτσι νομίζω, θά δούμε.Γιατί δέν βγαίνη τό rempetiko.gr;είχε ωραία τραγουδάκια γιά κατέβασμα.
Όσο γιά τόν ποιητή παιδιά ασχοληθήτε μέ πιό σοβαρά θέματα ό άνθρωπος είναι λίγο μυστήριος,στήν σκηνική του παρουσία τουλάχιστον,στήν εκπομπή πού εδειξε τό κανάλι είμουν εκεί.Οί μουσικοί πολύ καλοί αλλά ο ποιητης λίγο απαράδεκτος,γιά σκηνική παρουσία μιλάμε ε;όχι σάν συγραφεύς.
Αυτά γιά τώρα. Ναί Κώνσταντίνε είμαι τετράχορδος.
ΜΜΤ (Μέλον Μεγάλος Τριχορδάς)

Βασικα δε κοιταμε να ριξουμε καμια πενια και να κανουμε κατι της προκοπης, παρα καθομαστε και μπαμπαλιζουμε διαφορα. Μαλλον η σελιδα αυτη δεν αφορα τοσο τον μεγιστο ολων, το Μαρκο, αλλα το “και οχι μονο”. Ειρηνη ημιν. Αν εχετε διαφωνιες παιξτε κανα χιτζαζ, ή πλαγιο του δευτερου για οσους το προτιμουν βυζαντινα. Αλλωστε και ο ιδιος ο Δασκαλος (Μαρκος) το ειπε σε συνεντευξη του οτι τα τραγουδια του ειναι βυζαντινα.
Και ετσι για να πω και εγω τη ταπεινη μου γνωμη… Ολοι, μα ΟΛΟΙ, αντεγραψαν, κλεψαν, οι χρησιμοποιησαν καποιον. ΟΛΟΙ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. ΤΟ ΜΑΡΚΟ. Αυτος το δημιουργησε το τραγουδι. Ειναι δικο του. Χωρις πολλα στολιδια και καμμωματα. Ετσι Απλα. Γιατι ηταν “στερεος” και οχι λαπας. Απροσαρμοστος στον καταναλωτισμο.Και οσο και αν θαυμαζω τον Τσιτσανη, διοτι ηταν μεγαλος, η αληθεια ειναι οτι αντεγραψε. Οποτε ας κανουμε αυτο που εκανε ο Δασκαλος. Πεξτε και αφηστε τις αψημαχιες. Ξερεις, ξερω, ξερουμε … κολοκυθια. Θεατες ειμαστε ολοι. Αλλοι απο εξω προς τα μεσα και αλλοι απο μεσα προς τα εξω. Ερχομαστε και φευγουμε. Διοτι οπως ειπε και ο αλλος τεραστιος… Ο Στρατος Ο Μεγας (Παγιουμτζης)

Σ’αυτο το ψευτη κοσμο
ειμαστε περαστικοι.
Πριν τον νοιωσουμε τον ζουμε,
και περνουμε βιαστικοι.

Kai kati gia to kurio Labropoulo.

To τουρμπο στα αγγλικα γραφεται turbo, ακριβως επειδη ειναι ξενη λεξη, οπως πολυ σωστα τοποθετηκες για τη λεξη ρεμπετικο.
Με αυτο το κανονα το Λαμπροπουλος μαλλον γραφεται Labropoulos και οχι Lambropoulos.
Επισης, συνιθιζεται για τα επιθετα να μην χρησιμοποιηται κλιση. Ακουγεται περιεργα ή “ασχημα” ομως μερικοι το κανουν.

Anyway, no mean to offence.

Anestis, Leeds, Uk.

Ελα ρε Ανέστη. Η κουβέντα έγινε πριν τέσσερα (και πλέον) χρόνια!
ΑΝ

Γεια σου Αρη

Ναι δε λεω οχι:)) Αλλα ποτε δεν ειναι αργα. Και σιγουρα οχι για καμια πενια. Αντε και κανα τσιπουρακι.

Παντως η σελιδα συνεχιζει να αφορα περισσοτερο το “και οχι μονο” (Και εγω δε βοηθαω να αλλαξει :)) )

Βy the way …Εχει καποιος το τραγουδι του Μαρκου " Η κλωστηρου"΄;

Σε ανταλαγμα με καποιο απο τα αρκετα που εχω.

ευχαριστω
Ανεστης

μιά και το ανέφερε ο ανέστης, τη κλωστηρού τη θέλω κι εγώ. αν το έχει κάποιος ας μου το ρίξει με mail

Για οσους ενδιαφετονται εχω στη διαθεση μου κατι pdf αρχεια με λογια και με συγχωρδιες για κιθαρα. Ειναι απο ενα παλιο φοιτητη Ελληνα, που σπουδαζε γερμανια.Καλη δουλεια. Ισως μερικοι το ξερουν. Λεγεται Το Σκριπτο.
Τελος παντων, εχει απο διαφορα ειδη και φυσικα απο ρεμπετικο. οποιος θελει μπορει να μου στειλει ενα e-mail στο anestman@hotmail.com

Περιμενω για τη Κλωστηρου.