ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΚΟ (κι όχι μόνο)

Επανέρχομαι για να επανορθώσω
Γιάννη μπερδεύτικα στον giorgo αναφερόμουν για τα
Greeklish.
Για σένα ουδέν σχόλιο μοναχά οτι είσαι λόγο ρομαντικός για τους μελετητές το έργο τους και τα κίνητρα τους

Ρε σεις,
εκείνο το OCR είναι μεγάλη “απάτη”. Διαβάζει μόνο Arial και Times New Roman αλλά και κείνα μόνο αν είναι τυπωμένα τέλεια. Να σας πω τι εννοώ. Αν αντιγράψω ένα κείμενο και μου βγάζει όλα τα Θήτα λάθος… ε τότε να το χέσω. Αν είναι να καθόμαστε να διορθώνουμε, καλύτερα να μάθουμε να δακτυλογραφούμε, που λέει κι ο ΚΚ(ΤΜ). Μιλάμε για το Readiris. To Recognita λένε ότι είναι καλύτερο αλλά δεν το πολυπιστεύω. Τώρα λέει ο Σώτος ότι έχει βρει ένα άλλο καλύτερο. Για να δούμε μπας και …σωθούμε.

Δράττομαι της ευκαιρίας να μπινελικώσω (κι εγώ με τη σειρά μου) ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ σε αυτό το φόρουμ.

Εχουμε και λέμε:

Για Αρη, Frank, KK, Σώτο, Lampropulo, Γιάννη, Ζαχαρία, Μίμη Ανδρουλάκη, Μιμή Ντενίση, Iron Butterfly:

Αντε απο δώ ρε!
Τι θέτε;
ΔΙΑΦΩΝΩ με όλους σας.

ΚΚ

Iron Butterfly…?
Τι λε (συνειρημένο εκ του λέω-λώ) ρε μεγάλε… Με εντυπωσίασες! Νόμιζα ότι μόνο εγώ ακούω τέτιες “αηδίες”…

ΥΓ. Οσο για τ’ άλλα… Ναι, και γω σας έχω χεσμένους!

Ξέρει κανείς να μου πει σε τι δρόμο είναι γραμμένος ο “Ισοβίτης”; γιατί κάπου πρέπει να κάνω κάποιο λάθος (βλέπε ερασιτέχνης).
Είναι αλήθεια οτι ο Μάρκος, παραποίησε και “έκλεψε” τραγούδια άλλων, κοτσάροντας το όνομα του από κάτω;

Εεεεπ! Τι θα πεί “έκλεψε”; Εδώ γίναν μάχες επί του θέματος. Κοίτα στο παλιό φόρουμ
http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/
και τα ξαναλέμε.
Οσο για το δρόμο αδερφέ θα στον πώ αύριο, να το δώ στο όργανο πρώτα.

ΚΚ

Δ+Φ=ΔΦ (κατα το Τ+Λ=love)

Ρε προσέχτε λίγο το λεξιλόγιό σας. Αν πεις το Μάρκο κλέφτη, τον Τσιτσάνη (και πάρα πολλούς άλλους) πώς θα τον πεις; Βαραβά ή Αρσέν Λουπέν;

ΑΝ
ΔΦΕ (Διεθνούς Φήμης Εγκληματολόγος)

Ορθός ο Αρης αλλά από ένα σημείο και μετά, το πως χρησιμοποιείται το δανειο στοιχείο (δεν μ’ αρέσει η λέξη “κλοπή” στη μουσική) έχει σημασία. Αν είναι για κονόμα θέλει ξύλο ο δανειζόμενος. Αν είναι για να το επεξεργαστεί και να βγάλει διαμαντάκι, καλά έκανε και θέλει χειροκρότημα. Βέβαια υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που τα παραχωρούσαν ο ένας στο άλλον. Το τελευταίο κι εγώ δεν τόξερα, εδώ στο φόρουμ από τις διάφορες συζητήσεις τόμαθα.

Τέλος πάντων, αυτά έχουν γραφεί στο παλιό φόρουμ.

Πάμε στον ΙΣΟΒΙΤΗ τώρα:

Ο «ισοβίτης» είναι γραμμένος πάνω στο «συριανό ματζορομινόρο» (όπως το είπε ο Μάρκος στην αυτοβιογραφία του).
Πάνω σ’ αυτόν έχει γράψει πολλά διαμάντια. Περίεργος δρόμος. Κοίτα πως πάει:

Παίζοντας από Ρε είναι:
Ρε Μι# (δηλ: Φα) Φα# Σολ Λα Σι Ντο Ρε
Είναι ματζορομινόρο βεβαίως επειδή με τονική το Ρε περιέχει και το Φα (άρα μινόρε) αλλά και το Φα# (άρα ματζόρε) (*).

Στον «Ισοβίτη» (στο «Φάληρο που πλένεσαι» και άλλα) παίζει το Σολ με δίεση στην εισαγωγή, ενώ μετά περνάει σε Σολ φυσικό.

Ας τον κόψουμε στα δύο ως εξής: Α’ μέρος: Ρε Μι# Φα# Σολ Λα και Β’ μέρος Φα# Σολ Λα Σι Ντο Ρε
Το Β’ μέρος σηκώνει πολλές φιοριτούρες και ενδείκνυται για εισαγωγή. Χρησιμοποιείται συχνά το Σολ με δίεση αλλά προσθέτεις και το Ντο# κάνοντας τη χρωματική: Σι Ντο Ντο# Ρε.

Το «Φάληρο που πλένεσαι» πάντως, είναι πιο βολικό κομμάτι για μελέτη του συριανού ματζορομινόρε. Αν δεν το έχεις βγάλει, ρίχτου μια ματιά. Είναι εξίσου ζόρικο.

KK


(*) Δεν είμαι μουσικός αλλά νομίζω οτι αφού η τρίτη του είναι το Φα (ας έχει το Φα# πιο κάτω), δεν πρέπει να θεωρείται μινόρε;
Αυτό ποιός θα μου το απαντήσει;

Ίσως πιο γνωστός να είναι με το όνομα χουζάμ. (έτσι τουλάχιστον ανφέρεται στο βιβλίο του Παγιάτη)

Για ΚΚ:
Παρόλο που περνά απ’ το Fa δεν βγαίνει μινόρε στ’ ακόρντα. Ισως η εξήγηση έγκειται στο ότι την ώρα που η κιθάρα “κοπανά” το ακόρντο (δηλαδή την ώρα του …“πουμ”) το μπουζούκι δε παίζει ποτέ Fa. Δηλαδή το Fa είναι (πάντα κατά το αυθαίρετο ερασιτεχνικό μου λεξιλόγιο) μόνιμα ένα πέρασμα κι όχι βασικός τόνος. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Από τα παραπάνω εξαιρώ ένα τραγούδι. Το “Γιοβάν Τσαούς”. Εκεί …ας σε βοηθήσει ο θεός.
ΑΝ

Για ΓΘ: Μάλλον όχι φίλε. Ο Χουζάμ είναι άλλος δρόμος (“Ηρθε ο χειμώνας κι ο κοσμάκης τάχει χάσει” κλπ.). Με κάθε επιφύλλαξη η διαφωνία. Γαμώτο, πρέπει να φέρω κάνα τζουρά στο γραφείο.

Για ΑΝ: Ενδιαφέρουσα παρατήρηση (περί μονιμότητας ή παροδικότητας του Φα). Θα έχω το νού μου. Ο “Γιοβάν Τσαούς” που κολάει; Αυτός είναι πεντακάθαρο πλυμένο με άζαξ Λα-μινόρε; Για το δράμα της κιθάρας μιλάς; Χε χε…

ΚΚ

Προς ΚΚ:
Ποιό είναι μινόρε ρε; Μου φαίνεται ότι το άζαξ σου είναι μάπα… Για ψάχτο λίγο καλύτερα…
Οσο για το Χουζάμ… Τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα. Στην αρχή πίστευα και γω τα ίδια (δηλ. ότι είναι το “Ηρθε ο χειμώνας”). Μετά κατέληξα ότι είναι ο “Ραστ που περνάει από το Fa”. Επειτα ο Ρουμανέας με επανέφερε στα παλιά. Ενα-δυο άλλοι μπουζουξήδες που ρώτησα αποφεύγουν να απαντήσουν με σιγουριά, βάζοντας μπροστά στις απαντήσεις τους πάντα ένα “μάλλον”. Νομίζω ότι γι’ αυτά τα ερωτήματα οι καταλληλότεροι είναι ο Δερβενιώτης και ο Τσομίδης. Οι άλλοι ή δε θυμούνται (π.χ. Σπόρος) ή δεν είναι σίγουροι γιατί δεν τους ενδιέφερε η ονομασία των δρόμων που έπαιζαν(!) (π.χ. Στουραϊτης).
Θα το λύσουμε στο περιοδικό στη στήλη “Ρώτα και τον μπάρμπα μου τον ψεύτη”.

Ontos o parapano dromos den einai o houzam. Sto vivlio tou Pagiati iparhoun dio dromoi me #2 (diladi Mi#) ala kaneis apo aftrous den ehei flatted 7th (Nto anti gia Nto#). O dromos einai major afou i basiki sinhordia (1-3-5) einai major. Dokimaste na pexete ton dromo pano se
minor vasi! Dio ala tragoudia ston dromo afto einai to “Ntrigi-ntraga” (xerei kaneis ean einai laiko i rempetiko by the way ?) kai kapio alo pou arhizei kapos etsi “me estelne i manoula mou sholio gia na pigeno kai go travousa sto vouno me mages na foumerno”. Se afto i eisagogi einai pano se afton ton dromo, to tragoudi meta ginete minore.

Nikos

(Signomi gia ta greeklish ala den mporo na grapso Elinika apo edo)

Απ’ τα δυό πράγματα αρμονίας που έμαθα μοναχός μου, νομίζω οτι ο συριανός είναι ματζόρε αφού η τρίτη απ’ την πρώτη απέχει διάστημα τρίτης μεγάλης και η τρίτη απ’ την πέμπτη διάστημα τρίτης μικρής. O προσαγωγέας όμως δε θάπρεπε να απέχει ημιτόνιο από την τονική; Δηλ. ντο# και ουχί ντο που έχουμε εδώ;

Για ΑΝ: Ο Τσομίδης σίγουρα ξέρει τους δρόμους, αλλά όποιος τον καταφέρει να το πεί κερδίζει χρυσούν ωρολόγιον για την υπομονή του.

ΚΚ

Επ! Τώρα το είδα.
Το ίδιο λέει κι ο Νίκος. Σμπαθάτε με αλλά τα greeklish τα ξεσυνήθισα.

Προς ΑΝ: Ο Γιοβάν Τσαούς είναι Σουζνάκ (Ποιμενικό MINOΡE Αρη μου) που σημαίνει οτι αν το παίζεις από Ρε η συγχορδία Λα είναι ματζόρε (Λα Ντο Μι).

Εγώ πολεμάω να το παίξω από Λα (γιαυτό και έγραψα Λα-Μινόρε) για να βγαίνει η φωνή από Ρε. Δεν τραγουδιέται στο Λα με κανένα χριστό.

ΚΚ

Geia hara xana. Giati tha eprepe i NTO na einai NTO# ?
Tote ontos o dromos tha ginotan houzam!
Nomizo oti i idea einai oti o dromos ehei major i minor akousma analoga me
tin 3i, oi lipes notes epireazoun fisika tin armonia afou tha dosoun
diaforetikes sinhordies (milontas fisika gia tin standard triadiki armonia
1-3-5 xekinontas apo kathe note tou dromou).

To oti i 7i nota einai NTO kai ohi NTO# ipotheto simeni oti kalitera na
min pexei kapios mia sinhordia RE megalis evdomis (major seventh) pano
ston dromo afto (outos i alos den eho akousei pote rempetiko me tetia
akornta ala i sizitisi einai akadimaiki ipotheto…!!!)

Fisika afou sihna mpenei kai i NTO# (opos stin eisagogi apo to “Faliro pou
plenese”) isos ekei mono mporei na pehtei kai mia tetia evdomi…tha vgei
kati metaxi jazz kai rempetikou ipotheto…

Milontas gia dromous, ehei dei kaneis to vivlio tou M. Mavroeidi “Oi
mousikoi tropoi stin anatoliki mesogeio” ? Nomizo einai poli kalo ala mou
ekane entiposi pou den sizita katholou tous dromous opos emfanizonte stin
Eliniki paradosiaki/laiki mousiki!

Nikos

Σαφώς και όλη η κουβέντα είναι περι διαγραμμάτου.
Σιγά τώρα μην έχει σημασία η απόσταση του προσαγωγέα από την τονική και άλλα τέτοια μπουρδολογήματα. Απ’ όσα μου λένε οι γνώστες, από ένα σημείο και μετά, η εναρμόνιση είναι προσωπική υπόθεση του καθένα.

Το θέμα όμως είναι: οι δρόμοι μπορούν να αντιμετωπίζονται με τη δυτική θεωρία;
Εν μέρει, συνολικά ή καθόλου;
Το λέω γιατί διαβάζω “θεωρία” αυτή τη περίοδο και μου έχουν τσακίσει το νευρικό σύστημα.

Τον Μαυροειδή δεν τον έχω τσακάρει ακόμα (κάπου στο πατάρι βόσκει το βιβλίο του), όμως μαθαίνω [Ελευθεροτυπία - 3 Απρίλη 2000] οτι ο Νικολόπουλος θα εκδώσει με το Νάκα ένα CD με τους λαϊκούς δρόμους “όπως τους ξέρουμε”. Κατα τα άλλα η συνέντευξη “σαλόνι” δεν λέει τίποτα.

Το βιβλίο του Παγιάτη (Λαϊκοί Δρόμοι) το έχεις δει; Εχεις άποψη για δαύτο;

Χαιρετώ
ΚΚ

Και επειδή αυτό το topic παρατράβηξε (άσε που ξεκίνησε με άσχετο θέμα), καταθέτω το προηγούμενο posting στο:

REBETIKO: ΛΑΙΚΟ, ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - Popular and rebetiko songs: ΛΑΊ’ΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ

για να συνεχίσουμε αν θέλουμε…

Γιά το βιβλίο του Μαυροειδή (που το έχω): ασφαλώς και μπορεί να βγάλει καλύτερα συμπεράσματα ένας με επαγγελματικές γνώσεις μουσικής. Δικές μου παρατηρήσεις: 1) Γράφει πολλά ενδιαφέροντα, από πρακτικής και θεωρητικής / ιστορικής άποψης. 2) ΔΕΝ συνδέει την παραδοσιακή / εξω-εκκλησιαστική μουσική με τη Βυζ. μουσ. ούτε και με την τουρκική ή αραβική κοσμική μουσική ! 'Ισως να ετοίμαζε κάτι, αλλά δεν πρόλαβε… Το διαβάζω το βιβλίο, όσο μπορώ πιό προσεκτικά. Τα σχετικά ζητήματα, μάλλον πρέπει να αποκτήσουν ξεχωριστή θεματική ενότητα - συζήτηση σε αυτό εδώ το forum. Kι αν δε γίνει χωριστό θέμα, πάλι έχει ενδιαφέρον το βιβλίο και τα ζητήματα που βάζει γιά συζήτηση και ψάξιμο. Πολύ πιθανό, να βρεί κανείς τα απαραίτητα στοιχεία συνθετικής εργασίας γιά μελωδικές γραμμές με τις προδιαγραφές των makam και των ήχων της Βυζαντ. μουσικής. Είναι ένα θέμα που καίει: ποιά είναι τα τεχνικά και μορφολογικά χαρακτηριστικά μιάς τροπικής μελωδικής σύνθεσης;
Προς αυτήν την κατεύθυνση, ίσως το βιβλίο είναι ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ και πολύ ΧΡΗΣΙΜΟ. Α. ΡΗΓΑΣ

Πολύ (πάρα πολύ) ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις Α.ΡΗΓΑ και χάρηκα που εκδηλώθηκε. Ενας λόγος για να θα ξεθάψω το βιβλίο του Μαυροειδή για να επανέλθω τάχιστα πιο ενημερωμένος.

Δεν είμαι όμως πολύ αισιόδοξος για συγκριτική μελέτη makam και ήχων / τρόπων ΒΜ (αν αυτό εννοείς). Πρώτα πρώτα έχουμε το πρόβλημα της γλώσσας, που να πάρει, και δεν είναι και μικρό. Μετά έχουμε το πρόβλημα της μουσικής γραφής. Οι τούρκοι έχουν μεταγράψει τη μουσική τους σε δυτικό πεντάγραμμο με προσθήκη μερικών ακόμη αλλοιώσεων (εκτός των # και b). Στη ΒΜ αντίστοιχη προσπάθεια έχω δει μόνο σε εκπαιδευτικό πόνημα του Τσιαμούλη αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει τίποτα τελευταία;

Και βέβαια να ανοιχθεί το ξεχωριστό subtopic – ή μήπως εννοείς νέο Topic; Αν είχες το δεύτερο στο νου σου, να το συζητήσουμε με τον Γιώργο τον Παναγιωτακόπουλο που είναι ο administrator. Τι τίτλο έχεις υπόψη σου;

ΚΚ