ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ...ΜΙΛΑΜΕ (στο SEVEN)

Στο τηλεοπτικό κανάλι SEVEN άρχισε ο Στέλιος Ελληνιάδης τη μουσική εκπομπή “Για μουσική…μιλάμε”, κάθε Κυριακή 9 με 11 το βράδυ.

Σήμερα το βράδυ, με καλεσμένους τον Γιώργο Κοντογιάννη και τον Τάκη Τζίφα μιλούν για την “τρικαλινή σχολή” του τραγουδιού.
Τα μουσικά σχόλια από την Ορχήστρα Ελληνικής Μουσικής “Βασίλης Τσιτσάνης” του Δήμου Τρικκαίων (Τρίκαλα).

ΥΓ: Περιμένει τα σχόλια, τις υποδείξεις και τις παρατηρήσεις σας.

Ιωάννα, πες του να φτιάξει τον ήχο της ορχήστρας. Χάλι μαύρο! Κάτι πρίμα που θύμιζαν ακουστική …τηλεφώνου και ανυπαρξία μπάσων, παρόλο που είδα πως είχε μπασοκιθαρίστα. Ιδιαίτερα για τον μπουζουξή, ή θα πρέπει να του φτιάξουν έναν φυσικό ήχο ή πρέπει να κάτσει σε άλλη θέση και να παίζει με μικρόφωνο.

Και ν’ άκουγες τι άκουγα !!!
Έξαλλος ήταν με τον ήχο. Και μετά το γύρισμα -το κάνουν μια κι έξω- άκουσαν λίγο από ό,τι γράψανε. Καλό ακουγόταν στο tape… Το κανάλι “λέει” πως φταίει το αδύναμο σήμα που εκπέμπει.
Ίδωμεν !

— Ο ίδιος δεν ενθουσιάστηκε, αισθανόταν αρκετά “κουμπωμένος”. Η αρχή θα φταίει… (κι ο σκηνοθέτης που όλο ψιθυρίζει μες στο αφτί του να δώσει πάσα αλλού. Αφού κάποια στιγμή “έκοψε” τον εαυτό του!!! για πάσα σε τραγούδι, χεχεεεεεε!!! )

Το ενδιαφέρον μας πρέπει μάλλον να εντοπίζεται κυρίως στο λόγο. Να ακούσουμε -επιτέλους- σκέψεις και θέσεις για το τραγούδι και να “ξεκουραστούμε” από το ατέλειωτο τσιφτετελάκι της ελληνικής τηλεόρασης.

Αυτή την Κυριακή, 9 με 11 το βράδυ, ο καλεσμένος καραγκιοζοπαίχτης Θανάσης Σπυρόπουλος, ξετυλίγει τη ζωή του και τα παρασκήνια του Θεάτρου Σκιών, με χιούμορ και “απίστευτη” ρέντα !!! Ένα οδοιπορικό και στην ελληνική επαρχία περασμένων δεκαετιών. Αξίζει την προσοχή σας.

Καραγκιοζμπερντές: κανάλι SEVEN

Καραγκιοζοπαίχτης: Θανάσης Σπυρόπουλος

Κολλητήρια-απορημένοι: Στέλιος Ελληνιάδης και Περικλής Κοροβέσης.

και
Ορχήστρα πλήρης!!! από τη “ΜΙΣΙΡΛΟΥ” (Γιάννης Εμμανουηλίδης, Αντώνης Αινίτης, Σωτήρης, Τάσος Χαλκιάς, Νατάσα Ιωαννίδου, Παύλος Εμμανουηλίδης και η Λέλα Παπαδοπούλου)

Ιωάννα, μήπως η εκπομπή παίζεται και σε επανάληψη κάποια άλλη ώρα;

Ναι, κάνουν επαναλήψεις κάθε Τρίτη στις 11 το πρωί και την [b]Τετάρτη στις 00.30/b το βράδυ -ξημερώνοντας Πέμπτη δλδ… μετά το δελτίο ειδήσεων.

Ειδικά για την εκπομπή με τον Σπυρόπουλο, έγινε έξτρα μετάδοση και χτες Καθαροδευτέρα στις 7 το απόγευμα (μετά από απαίτηση και πάρα πολλά τηλεφωνήματα τηλεθεατών -πάθανε “πλάκα” στο κανάλι!!! Ήτανε πράγματι εκπομπή “αρχείου”.

Δεν πρόφτασα να σας ενημερώσω…
Απόψε, Κυριακή 26 Μαρτίου, η εκπομπή του Στέλιου Ελληνιάδη είχε αφιέρωμα στον Άκη Πάνου με καλεσμένους τον γραφίστα και συνεργάτη τού Ακη Πάνου, Δημήτρη Αρβανίτη και τον -εξαιρετικό!- μαθηματικό και καθηγητή στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, νεαρό Γιάννη Κοντογιάννη (ναι, γιό τού φίλου και εκδότη τού περιοδικού “Λαϊκό τραγούδι” Γιώργου Κοντογιάννη).

Τραγουδούν:
Λάμπρος Καρελάς, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Αφεντούλα Ραζέλη, Ειρήνη Νικολάου
Ορχήστρα :
Μανώλης Πάππος, Αρίστος Βαμβακούσης, Ντίνος Χατζηιορδάνου, Αλέξης Πάππος, Βασίλης Μασσαλάς

ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ !!!
Γιαυτό: ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ !

ΤΡΙΤΗ στις 11 το πρωί και ΠΕΜΠΤΗ-περίπου- 00.30 (Τετάρτη νύχτα δλδ…) μετά τις νυχτερινές ειδήσεις.

ρε παιδιά με πιάνει η ψυχή μου, οταν μαθαίνω για τέτοιες εκπομπές τις οποίες δεν μπορώ να τις παρακολουθήσω λόγω του ότι είμαι στο εξωτερικό …

Μήπως τις γράφει κανείς απο σας (μεσω υπολογιστη) για αρχειο π.χ ;

καλημέρα και καλή εβδομάδα.

κι όμως ο ήχος παραμένει κακός,ακομα κι όταν συζητάνε.

ας γίνει κάτι και γιαυτό.

διότι οι εκπομπές είναι πολύ καλές,κατά τα άλλα.

Ειλικρινά… Κι εγώ θύμωσα με αυτό που βγήκε στον “αέρα”. Δεν υπήρξε καμια βελτίωση στον ήχο.
Το κανάλι ακόμα επιμένει, πως φταίει το αδύναμο σήμα του σε πολλές περιοχές.
Και πραγματικά, στην προηγούμενη εκπομπή -που την είδα σε σπίτι στο Λυκαβηττό, ο ήχος είχε τεράστια ποιοτική διαφορά !
Τι άλλο να πω…
(εδώ στο γύρισμα αυτής της εκπομπής, που την είχα οργανώσει και ήμουν παρούσα, η σκηνοθέτις επειδή τους διέκοψα -σε έξαλλη κατάσταση… ναι, είμαι υπερβολική πολλές φορές, αλλά τα θέλω όλα άψογα!- απαίτησε να φύγω αλλιώς θα διέκοπτε την εκπομπή !!! Και βέβαια με…έδιωξαν απ’ τον σταθμό ! — Ο λόγος: στο κοντινό πλάνο τού Μανώλη Πάππου, από το σαγόνι του μέχρι και το δεξί χέρι, που έπαιζε, υπήρχε ένα μπουκάλι κρασί… εεεε, και έκοψα το γύρισμα να διώξουμε το μπουκάλι !!!)

Ενώ άμα έπαιζε μπουζούκι καμιά με ωραίο μπούτι ε; Ούτε τρίχα δε θα υπήρχε μπροστά στην κάμερα!

Μη βάζεις ιδέες εσύ! Μην τους βάζεις ιδέες γιατί δεν θέλουν και πολύ τα τσοντοκάναλα…

Δεν ξέρω αν πιάνουμε Seven στη περιοχή μου αλλά θα προσπαθήσω να τη δώ την εκπομπή.

ΥΓ: Καμμιά παρεξήγηση προς τις κυρίες του φόρουμ που ασκούν το όργανο.