Γιάννης Καρβούνης

Φιλε μου,χωρις παρεξηγηση,να πεις στη φιλη σου να σταματησει το τραγουδι.
Δε λεγονται αυτα τα πραγματα οχι μονο απο σοβαρους τραγουδιστες αλλα απο σοβαρους ανθρωπους…ημαρτον.

1 «Μου αρέσει»

Με προλαβες φιλεναδα…τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα?

Περασα απο το μαγαζι του πριν καιρο, ειχε ενα 4χορδο εξαιρετικο κομματι. Η πιεση στη ταστιερα απο τα δαχτυλα μου σε δυο συγχορδιες που χτυπησα ηταν λες και ηταν toutch σε tablet. Θα ηθελα να ρωτησω αν βρισκατε καποιο μεταχειρισμενο του κ. Καρβουνη 15ετιας θα το αγοραζατε αν ηταν στη μιση αν το εβλεπε και ο ιδιος? Υπαρχουν δυο μπουζουκια στη χρυση ευκαιρια.

Κωστα…ειμαι αντρας! αχαχα!

Με λιγα λογια ολοι οι τραγουδιστες πρεπει να μενουν παντα ευχαριστημενοι απο το οποιο οργανου του Καρβουνη διαφορετικα δεν θεωρουνται ουτε σοβαροι τραγουδιστες ,ουτε σοβαροι ανθρωποι και φυσικα θα πρεπει να σταματησουν το τραγουδι.
Μαλιστα.:019:

Κυριοι δεν εχουμε ολοι το ιδιο μουσικο αυτι,ουτε αντιληψη διαφορετικα θα πουλαγε μονο ο Καρβουνης και κανεις αλλος.

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να σας πω πως δεν εγραψα το σχόλιο ως κριτική στον Καρβύνη,απλά ήθελα να πάρω διάφορες γνώμες πάνω στο θέμα.Εχω παιξει με μπουζούκια Καρβούνη και είναι τα καλύτερα που έχω δει.Απλα επεδή σκέφτομαι να φτιάξω μπουζούκι στον Καρβούνη θα ήθελα να συζητάω και την κάθε λεπτομέρεια πανω στα μπουζούκια του,γιατί είμαι απειρος ακόμα(παίζω μόνο τρία χρόνια,τα δύο χωρις δάσκαλο).Αλλωστε για αυτό δεν υπάρχει και το φόρουμ;Επίσης έκανα το λάθος και ξέχασα να αναφέρω ότι η φίλη μου δεν τραγουδάει επαγγελματικά.Απλα ασχολείται με το τραγούδι εραστιτεχνικά.Οπότε αυτό που μου είπε δεν είναι φου εμπεριστατωμένο(εφόσον δεν είναι επαγγελματίας τραγουδίστρια).Και πάλι εχυαριστώ και συγγνώμη αν σας αναστάτωσα.Καλή συνέχεια και καλές πενιές!!!

Ώϊ ώί ώϊ. Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο,μα και το τρολλάρισμα επίσης !!!

Ε, Νικόλα, η λογική είναι τετράγωνη! (και η ειρωνεία μου καταφανέστατη).

Με το 100%.:088:

Μπαινει ενας χρηστης που εκανε εγγραφη περσι.
Γραφει το πρωτο του ποστ στο οποιο αφηνει να αιωρουνται υπονοιες οσον αφορα τον συγκεκριμενο οργανοποιο.
Στελνει την αλλη μερα ενα αλλο μηνυμα στο οποιο μας αναφερει πως ξεχσαε οτι η τραγουδιστρια ειναι ερασιτεχνης και τελικα μας αποχαιρετα.

Τι γινονται οι υπονοιες;
Ποιος ειναι ο σκοπος του;
Πηρε τις πληροφοριες που ζηταγε οσον αφορα τον οργανοποιο, ποιες ειναι αυτες και γιατι μας αποχαιρετα;
Τα αξιολογησαμε ολα αυτα;

Ευχαριστω.

είπε ο γάιδαρος τον πετεινό τρολλάρα! παιδιά μην ασχολείστε με τον ελιας, και στο θέμα με τον παπάζογλου μόλις πάψανε οι απαντήσεις σταμάτησε το παιχνιδάκι. μήπως να συγυρίσουμε και τα θέματα για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να διαβάσει κάτι στο φόρουμ;
για το θέμα μας, δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. ο καρβούνης είναι από τους λίγους οργανοποιούς (από τους επιφανείς τουλάχιστον) που δεν έχω επισκεφτεί ακόμα, ούτε έχω παίξει αρκετά όργανα για να σχηματίσω άποψη.

Τα τρίχορδα όργανα του Καρβούνη (όσα έχω δει και παίξει) είναι από τα πολύ πολύ καλά σύγχρονα λαϊκά μπουζούκια, με ωραίο μεταλλικό ήχο.
Έχω ακούσει και ένα ρεμπέτικης νοοτροπίας του, τύπου Γιοβάν Τσαούς, και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ.

χιλια συγνωμη αγορι μου…

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο συμφορουμίτη!
(Αν και έχω ακούσει δύο φορές (μια “τραγουδίστρια” και ένας τραγουδιστής) κάτι αντίστοιχο. Χρησιμοποιούσα συνήθως ένα τρίχορδο και ένα τετράχορδο στα live ανάλογα μα το ρεπερτόριο.Όταν άλλαζα όργανο μου έλεγαν ότι το ένα (ή το άλλο) τους μπέρδευε στο…τραγούδισμα.Τι να πεις;; Απλά ψάχνεις άλλους τραγουδιστές :slight_smile: )

Η αναφορά που γίνεται παραπάνω δεν έχει να κάνει με τα όργανα οποιουδήποτε οργανοποιού (τα οποία για τον συγκεκριμένο που αφορά και το post , είναι κοινώς αποδεκτό ότι είναι πάρα πολύ καλά και αξιόπιστα όργανα). Η αναφορά έχει να κάνει καθαρά με τις δικαιολογίες που ψάχνουν “τραγουδιστές” στην προκειμένη περίπτωση για να δικαιολογήσουν τα κενά τους.
Αν και μου φαίνεται ψιλοεμπαθές το σχόλιό σου (οπότε μάλλον δεν έχει και νόημα το δικό μου από πάνω. Το γράφω απλά σε περίπτωση που κάνω λάθος εκτίμηση)

Διάβασα σε ένα ποστ του 2009 πως ο Καρβούνης παραδίδει τα μπουζούκια 6 μήνες μετά την παραγγελία… Ισχύει κάτι τέτοιο γνωρίζει κανείς περίπου τον χρόνο παράδοσης?

από τότε μέχρι σήμερα πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει. μια επίσκεψη ή έστω ένα τηλέφωνο θα σου λύσει την απορία.

Καλημερα’ εγω δεν ξερω’Καντω εσυ. Σ ευχαρηστω.

Καλησπερα στη παρεα. Ενδιαφερομαι για αγορα τριχορδου και ο κυριος Καρβουνης ειναι ενας απ τους οργανοποιους που εχω στα υπ οψιν. Αυτη τη περιοδο γνωριζετε τις τιμες του? Προσωπικες εμπειριες που μπορει να εχετε ειναι επισης καλοδεχουμενες!

Καλησπερα @dim_giann , οπως εχω πει και σε αλλο νημα ο πιο ασφαλης τροπος να μαθουμε τις τιμες παντα ειναι να καλουμε απευθειας τον οργανοποιο γιατι μπορει να γινουν λαθη και ειναι κριμα για ολους.

Δηλαδη, να σου πω εγω οτι ξεκινανε απο 1.500 και πανω, εσυ να εχεις 1.200 και να μην πας απο τον Γιαννη, ενω ο Γιαννης να σου ελεγε “ελα και θα δουμε τι θα κανουμε”. Εκει εσυ θα εχεις χασει την δυνατοτητα να παρεις ενα ποιοτικό και καλο οργανο και ο Γιαννης χανει εναν πελατη.

Τωρα σχετικα με τα οργανα του θα σου προτεινα να τον βρεις στο FB που εχει παρα πολλα βιντεο με τα οργανα που κατασκευαζει και θα παρεις μια καλη γευση ηχου.

Προσωπικα δεν τον εχω επισκεφθεί αλλα το εχω στα πλανα μου αφου συνεχεια ακουω θετικες αποψεις.

5 «Μου αρέσει»

Θα τον πάρεις τηλέφωνο, και θα περάσεις σπο το μαγαζί του και θα δεις. Δυστυχώς από τα βίντεο, δεν μπορείς να βγάλεις άκρη ούτε με το ακριβές του ήχου, ούτε της αίσθησης του οργάνου, παρά μόνο με την “αξία” των παικτών που παίζουν. Μία επίσκεψη είναι πάντα η καλύτερη.

7 «Μου αρέσει»

Καλημέρα κι από μένα εγώ από την εμπειρία μου έχω να σου πω ότι πέρυσι τέτοια εποχή αγόρασα ένα τετραχορδο από πιο οικονομική σειρά από άλλο κατασκευαστή με δανεικά και με πολύ δυσκολία, πριν από την αγορά μου είχα επισκεφτεί τον Καρβουνη αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω από εκεί. Σήμερα λοιπόν που μιλάμε του έχω κάνει ήδη παραγγελία ένα καινούργιο τετραχορδο για το λόγο ότι όταν έπιασα στα χέρια μου όργανο του ετρεμα στην κυριολεξία, με ταξίδεψε σε άλλη εποχή. Όσον αφορά τις τιμές φίλε μου οι περισσότεροι καταξιωμένοι οργανοποιοι παίζουν λίγο πολύ στις ίδιες τιμές πιστεύω. Το μόνο που έχω να σου πω είναι να περάσεις σίγουρα από εκεί θα μαγευτεις.

4 «Μου αρέσει»