Γιάννης Καρβούνης

Καλημερα. Ειμαι νεο μελος του φορουμ. Δεν ειμαι απο Αθηνα. Θα ηθελα να ρωτησω για τον οργανοποιο Γιαννη Καρβουνη. Ποια ειναι η εμπειρια σας απο τις κατασκευες του (ιδιαιτερα στα τριχορδα)? Που κυμαινονται οι τιμες του?

γεια σου!εχω τετραχορδα του καρβουνη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχει απιστευτο ηχο ο ανθρωπος!εχω παιξει και με τριχορδα του,και το μονο που σου λεω ειναι να περασεις μια βολτα απο το εργαστηρειο του να ακουσεις καποιο,αν εισαι τυχερος και υπαρχει καποιο εκει βεβαια!οι τιμες του ξεκινανε (ο ηχος του δηλαδη οπως λεει και ο ιδιος) απο 1400euro!!οτι αλλο θελεις να ρωτησεις και μπορω να βοηθησω,ευχαριστος!:088::088::088::088:

1 «Μου αρέσει»

καλησπερα

εχω οργανο τριχορδο του καρβουνη εδω και 2 χρονια…με αυτο παιζουνε στο μαγαζι οι μουσικοι( πετρος-βλαχος) και ειναι απολυτα ικανοποιημενοι…

Πράγματι πολύ ωραίο αυτό το όργανο ρε Πρίαμε. Επειδή δεν έτυχε να σε ρωτήσω ποτέ πόσο το είχες πάρει, και μιας και η ερώτηση του Γιάννη πιο πάνω έχει να κάνει με τις τιμές των οργάνων του δεν μας λες την τιμή του;

Δείτε και μία συνέντευξη του Καρβούνη στην [u][b]Κλίκα[/b][/u].

Το μονο αρνητικό ειναι πως ειναι πολυ δυσκολο να βρεις οργανο μεσα στο εργαστηρι του να το δοκιμασεις. Δυο φορες που περασα απο εκει δεν υπήρχε οργανο.

Επισης ειναι πνιγμενος απο δουλεια και η παραδοση του αργει. Βεβαια ο ανθρωπος σου το λεει και ο ιδιος οποτε αν δεν σε ενοχλει να παρεις το οργανο μετα απο αρκετο καιρο κανενα προβλημα

τοτε εδωσα 1500

Μου είναι δύσκολο να μιλήσω για τον ΓΙΑΝΝΗ γιατί είμαστε φίλοι από 14 χρονών και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να είμαι αντικειμενικός,πάντως θα το προσπαθήσω.Οι τιμές του ΓΙΑΝΝΗ αυτή την εποχή ξεκινάνε από 1400 Ε. Όπως λέει και ο ίδιος αυτά τα χρήματα “είναι για τον ήχο και την αντοχή του οργάνου”, ότι παραπάνω είναι για φιγούρες, σεντέφια, κ.λ.π. Ο ίδιος έχει μια αδυναμία στον μακαρίτη τον “ΖΟΖΕΦ” και έχει μιά “ροπή” τα όργανά του να ακολουθούν κατά κάποιο τρόπο αυτόν τον χαρακτήρα. Ο ήχος του είναι κοντά σε αυτό που έχουμε μάθει να ακούμε τόσα χρόνια, από τις ηχογραφήσεις των καλών παικτών του μπουζουκιού. Οι παραδόσεις των οργάνων του είναι περίπου στους 6 μήνες από την ημέρα της παραγγελίας,συν πλήν 10-15 ημέρες.

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Σιγουρα θα περασω απ’το εργαστηριο του οταν κατεβω στην Αθηνα. Το προβλημα ειναι πως θα προτιμουσα να αποφυγω μια τυφλη παραγγελια χωρις να παιξω καποια οργανα του. (γενικοτερα δεν ειμαι υπερ της παραγγελιας)
Απ’τα μηνυματα σας καταλαβα πως ηχητικα και απο αποψη αντοχης κανει πολυ καλη δουλεια. Απο αποψη ευκολιας παιξιματος?
Τα οργανα του ειναι ευκολοπαιχτα? Ειναι ελαφρια-ξεκουραστα?

προσωπικα εγω φιλε μου δεν εχω πιασει δυσκολο οργανο του γιαννη!!!δεν ξερω αν ετυχε αλλα και τριχορδα και τετραχορδα που δοκιμαζω οσο καιρο πηγαινω στο εργαστηριο του ειναι απιστευτα οργανα!!!αν κατεβεις και δεν εχει οργανο εκει να δοκιμασεις παρε με απο εκει τηλεφωνο να σου φερω ενα δικο μου!

Ευχαριστω φιλε Γιαννη, και καλες πενιες!

επισης μπορεις να περασης απο το 25ρακι αν σε διευκολυνη η περιοχη να δεις το δικο μου…

Ευχαριστω ccoffeeman1. Μπηκα και στην ιστοσελιδα της ταβερνας οποτε κατατοπιστηκα για το που βρισκεται. Ελπιζω να καταφερω να κατεβω συντομα στην Αθηνα.
Και ελπιζω οποιος εχει εμπειρια απο καποιο αλλο οργανο του Καρβουνη να την καταθεσει στο φορουμ.

Μήπως θα ΄πρεπε αυτή την συζήτηση οι διαχειριστές να την εντάξουν στις σελίδες των οργανοποιών;

Εγω το οργανακι μου το εφτιαξα πριν 5 χρονια στο Γιαννη και οι τιμες τοτε ηταν λιγο πιο κατω,κατα τα αλλα οπως τα λενε τα παιδια μαλακο, με συγκεκριμενο ηχο που νομιζω οτι αμεσως καταλαβαινεις οτι ειναι του Καρβουνη.Πρεπει να αναφερω οτι δεν ειχα κανενα προβλημα σκεβρωματος και ο χρονος παραδοσης ειναι αυτος που προειπε ο nikosn.
Προσωπικα σαν ερασιτεχνης, λατρης του οργανου, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την αγορα μου.

Εχω ενα τριχορδο εδω κ 1μιση χρονο.Γερο οργανο-δεν επηρεαζεται πολυ απο τις αλλαγες του κλιματος κ πολυ καλος ηχος για τα γουστα μου.
Το αρνητικο σημειο ειναι το μανικι του το οποιο ειναι λιγο βαρυ κ χρειαζεται συνηθεια .

βαζω κ ενα ηχητικο δειγμα βεβαια ειναι γραμμενο στο pc με μικροφωνακι ομιλιας κλπ.

Μόλις πήρα στα χέρια μου το τριχορδάκι που μου έφτιαξε ο καρβούνης και τα λόγια είναι περιττά!!!Το πρώτο γλέντι έγινε ήδη!!!Απίστευτο όργανο και είναι ακόμα φρέσκο!!Προς τιμήν του που με πρόσεξε(το είδαν και πιο έμπειροι το όργανο…) αν και πήγα ξεκάρφωτος εκεί…!!

να το χαιρεσαι φιλε κ παντα με καλες πενιες!!!
καλοριζικο!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ
ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΗΧΟ.ΕΧΩ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΝΑΙ [u][b]ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.

[/b][/u]Από συντονιστή: όχι κεφαλαία, παρακαλώ

Καλησπέρα παιδιά.Και γω ξέρω οτι ο Καρβούνης είναι ο καλύτερος στην αγορα.Απλά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.Μου είχε πει μια φίλη μου που τραγουδαει,ότι όταν τραγούδαγε με έναν που έπαιζε με μπουζούκι καρβούνη ,την δυσκόλευε επειδη είπε το μπουζούκι δεν έβγαζε ετσι γλυκό ήχο ώστε να την τραβάει πιο εύκολα να ακολουθήσει.Εχετε ακούσει εσείς πουθενά κάτι παρόποιο απο τραγουδιστές/τραγουδίστριες;