Γιάννης Αλεξανδρής

Νέα ιστοσελίδα του εξαιρετικού οργανοποιού Γιάννη Αλεξανδρή απο Θεσ/νίκη.

όσοι πιστοί προσέλθετε…

Πολύ καλός οργανοποιός και το ίδιο καλός μουσικός. Βασικό στέλεχος της ορχήστρας της Σαβίνας Γιαννάτου, όπου παίζει διάφορα όργανα (κιθάρα, ούτι, κτλ).

Στο παρακάτω βίντεο όμως τραγουδάει ρεμπέτικο με την κιθάρα του (σε αρκετά παλαιότερη εκπομπή της ΕΡΤ).

//youtu.be/PKUefprdon4

Εχω ενα τζουρα δικο του αγορασμενο προ 8ετιας.

Πολυ καλο οργανο με ωραιο ηχο αλλα μου βγηκε καπως σκληρο. Γενικα ομως ειμαι ευχαριστημενος απο το οργανακι μου

Πρόσφατα άκουσα ένα μπουζούκι δικής του κατασκευής, στο ύφος των μπουζουκιών του Τσιτσάνη (ας πούμε του '50). Έμεινα έκπληκτος με τον ξεχωριστό ήχο και την αισθητική. :088:

Από κοντά η κιθάρα που παίζει ο Δ. Μυστακίδης είναι πολύ όμορφη και εξαιρετικός ο ήχος της , ειδικά σε ανοιχτούς χώρους , όπως η αυλή ενός ξενώνα στο μουσικό χωριό στο πήλιο.

Ειναι κατασκευη του κ. Αλεξανδρη αν θυμάμαι καλά, και πολύ ανθεκτική στις συνθήκες ( βροχές , στήριξη μεσα στον κήπο , πανω σε κορμό δένδρου, κτλ )

Περισσότερα απο τον κ . Μυστακίδη

Όλα τα όργανα που έχω κάνει είναι του Γιάννη.(Κιθάρα λαούτο μπουζούκι τζουράς) Έχει πολύ καλή αισθητική αλλά είναι όργανα του θέλουν χρόνο για να βγάλουν αυτό ,που έχουν.¨Οταν όμως το βγάλουν είναι τέλεια.

Σε κάποιο τόπικ ,συχωρέστε με , το΄χασα τώρα, διάβασα για τον σπουδαίο, όχι μόνο οργανοποιό μα καλλιτέχνη γενικότερα. Γιάννη Αλεξανδρη Είχα χρόνια να τον δώ κάπου ,και χάρηκα πολύ που είναι καλά
Τον είχα ακούσει σ΄ένα αφιέρωμα στο ρεμπέτικο, στο θέατρο Παλλάς
Έπαιξε με την κιθάρα του ,αριστουργηματικά το ¨Χθές το βράδυ στου Καρύπη.¨
[b]Χώρια που ανέστησε κυριολεκτικά ένα ούτι φιλου .ο οποίος τρελλάθηκε απ΄τη χαρά του

Μήνυμα από συντονιστή: Μπάμπη, μετέφερα το μήνυμά σου εδώ που ανήκει. Μάθε όμως να χρησιμοποιείς την αναζήτηση. Θα το έβρισκες αμέσως!
[/b]

Υπαρχει στο ιντερνετ ακουστικο υλικο απο κανενα μπουζουκι του Αλεξανδρη?

Λιγες μερες πριν τα Χριστουγεννα επισκευτηκα τον Γιαννη Αλεξανδρη στο εργαστηριο του.Ειναι ενας εξαιρετος ανθρωπος ,απλος κι ευγενικος.Γυρο στο 2ωρο κατσαμε και τα παμε αναμεσα σε οργανα διαμαντια.Πηγα για μπουζουκι αλλα αρχισα να παιζω ουτια, κιθαρες και οτι αλλο ηξερα απο αυτα που ειχε.Ο ανθρωπος εχει ταλεντο να ζωντανευει τα ξυλα και να σου μιλουν.Τα ουτια του απεχουν μακραν σε ηχο απο τα τουρκικα και ας εχουν το ονομα παγκοσμιως.Η κιθαρα που επαιξα ,καθαρο ρεμπετοκιθαρο με μπασαδουρα που της αρμοζει στο ειδος.Για το μοναδικο μπουζουκι που ειχε εκει ,εχω να πω πως ειναι αυτος ο Τσιτσανιστικος ηχος που ηθελα,δυνατο οργανο με σκασιμο σε ολη την ταστιερα και αρκετα μαλακο.Εμπιστευεται απολυτα τον εαυτο του και κατασκευαζει οργανα με επιπεδο.Η επομενη επισκεψη θα ειναι για παραγγελια.

Η παραγγελια εγινε στις 13/1 .Περασα πριν 5 μερες και το ειδα,σκαφος με μανικι,αρχιζει να γεννιεται ενα υπεροχο τριχορδακι.“Μαραγκοδουλιες βλεπεις,τωρα αρχιζει η μαεστρια” μου λεει ο μαστορας.Πραγματικα η τεχνη ολη ειναι στο καπακι που θα ακολουθησει και θα βγαλει τον ηχο “Αλεξανδρη” οσοι ξερουν,καταλαβαινουν.Εμπιστευομαι το ταλεντο του Γιαννη και περιμενω μεχρι τελος αυτου του μηνα ,θα ειναι ετοιμο.

ενδιαφερομαι για λαικη κιθαρα και θελω περισσοτερες πληροφοριες για τις κιθαρο-κατασκευες του αλεξανδρη απο κατοχους του εν λογο μαστορα.απο ερωτηση που εκανα στον ιδιο τηλ. μου ειπε οτι κοστιζουν απο 2000Ε.ο μουντακης μου ειπε για εναν ιταλο που φτιαχνει καλες κιθαρες λουκα μιλανι τον λενε.εχει κανεις κιθαρα του?ο Α.Πανου ειχε μια καλη κελεμπεκι του καλκεψου αλλα δεν εχει ετοιμη για ν ακουσω.οποια πληροφορια δεκτη γιατι ειμαι μπερδεμενος.

Με κιθάρα Λουκά Μιλάνι παίζει ο Άγγελος στο 25ράκι. Πολύ καλό ηχητικά όργανο, λιγάκι σκληρό για τα δικά μου δεδομένα.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του http://www.milaniguitars.com/ μάλλον ο Λουκά Μιλάνι έφυγε από την Ελλάδα. Λέει ότι το τελευταίο του εργαστήριο στην Ελλάδα ήταν στην Ηγουμενίτσα. Τώρα έχει εργαστήριο στην Ιταλία.

Μεταξύ των dealer του όμως αναφέρει και τον Μιχάλη Μουντάκη (Κολωνού 17, Μεταξουργείο, τηλεφ. Σταθερό: 2105245283 Κινητό: 6977814080).

γεια σας.επισκευτηκα προσφατα το εργαστηριο του γιαννη αλεξανδρη και ακουσα τις κιθαρες του.τα σχολια μου μονο θετικα ειναι σε συγκριση με αλλες κιθαρες που εχω ακουσει.η δουλεια του προσεγμενη και εξωτερικα και εσωτερικα με ηχο στακατο και αμμεσο.επισης πολυ προθυμος να απαντησει και να βοηθησει στις ερωτησεις μου ,με αναγραφομενη ημερομηνια κατασκευης του καθε οργανου και ως ανθρωπος μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.ειναι απο τις σοβαρες προτασεις για επιλογη κιθαρας.

Μολις εφτασα απο Θεσσαλονικη και πηρα στα χερια μου ενα υπεροχο οργανο με καταπληκτικο ηχο,μετα απο αναμονη 2 μηνων.Ο Αλεξανδρης ειναι ο καλλιτεχνης του ξυλου και του ηχου .Τον ευχαριστω δημοσια για το υπεροχο αυτο μπουζουκι που μου εκανε.Σε λιγο θα ανεβουν φωτογραφιες και απωτερα ηχητικο δειγμα του οργανου.

DSC01007..jpg

Πολύ όμορφο.Καλόπαιχτο

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω πολυ!!!Ενα δειγμα απο τον ηχο του
//youtu.be/PAgGvCVgV74

Καλόπαιχτο!

Για σας φίλοι, πριν από αρκετά χρόνια συμμετείχα κάπως τακτικά στο φόρουμ, ύστερα έγιναν κάποιες αλλαγές στην ιστοσελίδα και εγώ αναγκαστηκα για διάφορους λόγους να απομακρυνθώ λίγο από τη μουσική.

Χαιρετώ τους παλιούς φίλους και τους μέλλοντες.

Διαβάζοντας όμως τα όσα γράψατε για τον εξαιρετικό Γιάννη Αλεξανδρή, έκανα εγγραφή στο φόρουμ με το ίδιο παλιό παρατσούκλι για να σας πω κι εγώ δυο λόγια.

Πρόσφατα επισκέφτηκα την Ελλάδα και αγόρασα ένα πανέμορφο λαούτο από τον Γιάννη Αλεξανδρή. Το όργανο είναι ένα αριστούργημα, και στην εμφάνιση αλλά και στον ήχο που βγάζει.

Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω κανα βιντεάκι για να το ακούσετε.

Γεια χαρά

Και βέβαια να ανεβάσεις βίντεο, Βρυοπολίτη, και να μετέχεις και στις συζητήσεις και τα μπλογκ μας. Καλώς (ξανα) όρισες!