Γαμοσ

Ίσως δεν έγινα πολύ σαφής.Εννοώ ότι δεν είναι απαραίτητο η κοπέλα να σκέφτεται το γάμο.Οπότε πολύ εύκολά θα "λακίσει"αν ο φίλος μας της πει κατι τέτοιο.
Αυτά.

Εγώ σου προτείνω να πιείς δύο (ή περισσότερες) μπύρες.

Διότι:

Μπορείς να χαίρεσαι μια μπύρα ολόκληρο το μήνα.
Δεν χρειάζεται να βγείτε να φάτε με τη μπύρα. Μπορείς αντιθέτως να βγεις να φας και, άμα γουστάρεις, να πάρεις μια μπύρα.
Η μπύρα σου πάντα σε περιμένει υπομονετικά.
Όταν μια μπύρα τελειώσει, την πετάς χωρίς δεύτερη σκέψη!
Μια μπύρα δεν αργεί ποτέ.
Ένα κακό μεθύσι περνάει.
Μια μπύρα δεν ζηλεύει ποτέ αν κοιτάξεις μια άλλη μπύρα.
Οι ετικέτες από τις μπύρες βγαίνουν χωρίς δυσκολία.
Οπου και να πας, ξέρεις από πριν ότι θα βρεις μια μπύρα.
Μια μπύρα δεν έχει ποτέ πονοκέφαλο.
Ακόμα και όταν την πιείς τη μπύρα, το μπουκάλι της στο τέλος αξίζει 0,15?.
Μια μπύρα δεν νευριάζει όταν γυρνάς στο σπίτι και μυρίζεις μια άλλη μπύρα.
Αν κατεβάσεις μια μπύρα σωστά φτιάχνεις κεφάλι.
Μπορείς να πίνεις δύο ή περισσότερες μπύρες ποτήρια ταυτοχρόνως (π.χ. μια μαύρη και μια ξανθή), χωρίς η μία μπύρα να ζηλεύει την άλλη.
Μπορείς να μοιραστείς την ίδια μπύρα με τους φίλους σου. Η μπύρα δεν αισθάνεται μειωμένη.
Όταν ξεφορτωθείς μια κακή μπύρα, η σκέψη μιας άλλης μπύρας δεν σε αρρωσταίνει.
Ξέρεις πάντα αν εσύ είσαι ο πρώτος που ανοίγεις μια μπύρα.
Μια μπύρα δεν απαιτεί ποτέ ισότητα, ούτε νοιάζεται πότε γυρνάς σπίτι.
Μπορείς να πιεις μια μπύρα σε δημόσιο χώρο. Δεν χρειάζεται να τρέχεις στα ξενοδοχεία.
Μια κρύα μπύρα είναι και gamo τις μπύρες.
Όταν τελειώσεις με μια μπύρα, το μόνο που πρέπει να κάνεις, είναι να πετάξεις το μπουκάλι.
Ποτέ δεν βρίσκεις στο μπάνιο σου πεταμένες ετικέτες από μπύρες.
Μια μπύρα, αν τη βάλεις στο ψυγείο, είναι το ίδιο όμορφη και δροσερή το πρωί.
Μια μπύρα δεν γκρινιάζει ότι θα ξυπνήσεις τα παιδιά.
Η μπύρα δεν έχει μάνα.
Μια μπύρα πάντα ακούει και ποτέ δεν διαφωνεί.
Η μπύρα δεν έχει κρύα πόδια.
Η μπύρα δεν απαιτεί ποτέ να την αποκαταστήσεις διότι ήπιες μια γουλιά.
Αν αλλάξεις μάρκα μπύρας δεν πληρώνεις διατροφή διότι η μπύρα δεν έχει δικηγόρο.
Η μπύρα δεν διεκδικεί ολόκληρη ντουλάπα σου. Μόνο μια γωνίτσα στο ψυγείο θέλει και κάθεται ήσυχα.
Οι μπύρες δεν μιλάνε.
Οι μπύρες δεν έχουν άποψη για τον τρόπο που οδηγείς, ούτε τους νοιάζει αν ρεύεσαι ή κλάνεις.
Οι μπύρες είναι κουφές!
Μια μπύρα δεν αλλάζει ποτέ γνώμη.
Η μπύρα δεν έχει γνώμη.
Μια μπύρα δεν θα σου το παίξει δύσκολη. Αν δεν ανοίγει, παίρνεις άλλη απ’ το ψυγείο.
Μια μπύρα δεν σου αλλάζει το κανάλι να δει τους κρετίνους στο STAR
Μια μπύρα δεν απαιτεί να πας μαζί της για ψώνια.
Οι μεγάλες μπύρες είναι ωραίες μπύρες.
Μια μπύρα δεν λέει πότε όχι.
Μια μπύρα δεν παραπονιέται όπου και να της πας.
Μια μπύρα δεν πάει ποτέ στην τουαλέτα με άλλες μπύρες μαζί, ούτε θα σου τελείωσει το χαρτί στην τουαλέτα. Οι μπύρες δεν πάνε καν στη τουαλέτα.
Μια μπύρα δεν θα πάρει ποτέ τα παιδιά να πάει στη μάνα της.
Μια μπύρα δεν ενδιαφέρεται αν έχεις μόρφωση ή τρόπους.
Μια μπύρα δεν σκούζει, δεν μουρμουρίζει, δεν κλαίει.
Είναι πιο εύκολο να εξηγήσεις σε μια μπύρα τι είναι το Norton Antivirus.
Μια μπύρα δεν θα κάνει φασαρία για το καπάκι της τουαλέτας.
Μια μπύρα δεν θα σου γυρίσει το καθρεφτάκι στο αυτοκίνητο για να βάλει κραγιόν.
Μια μπύρα δεν θα πάρει ποτέ αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο, ούτε θα σου τρακάρει ποτέ το αυτοκίνητο.
Οι μπύρες δεν οδηγάνε!
Με ελάχιστες γνώσεις μπορείς να φτιάξεις μόνος σου μια μπύρα, όπως ακριβώς τη θες εσύ.
Δικαιούσαι να δοκιμάσεις μια μπύρα μόνο και μόνο για έλεγχο, και μετά να αποφασίσεις αν θα την πιείς ολόκληρη. Η μπύρα ποτέ δεν θα σε καταγγείλει για βιασμό.

Μπράβο Denny!

Να συμπληρώσω ότι:
Κανείς φίλος σου δεν θα παρεξηγηθεί αν δοκιμάσεις τη μπύρα του.
Για μια μπύρα θα πληρώσεις το πολύ 10 ευρώ στο πιο ακριβό εστιατόριο.
Δεν θα πας ποτέ φυλακή για μια μπύρα.
Είσαι καταξιωμένος αν πεις ότι έχεις σπίτι ένα βαρέλι.
Οι μπύρες δεν τελειώνουν ποτέ.

Για τα παιδιά είναι το σημαντικότερο, το έχουμε πει και άλλοι, αλλά δεν έχει κατ’ ανάγκην σχέση με την εκκλησία. Για τα εν παραθέσει, Δημήτρη, είναι προσωπικό θέμα. Για μερικούς (της αφεντιάς μου περιλαμβανομένης) η συνήθεια της Εκκλησίας να παρεμβαίνει αυταρχικά και χωρίς να ερωτηθεί, στην προσωπική ζωή των ανθρώπων είναι απαράδεκτη στην εποχή μας. Φτάνει μόνο να σκεφτώ τα αναγκαία καραγκιοζιλίκια για να παρακαμφθεί εκείνο το “ούς ο θεός συνέζευξεν…” και να δοθεί η συναίνεση για διαζύγιο, για να μου φύγει κάθε όρεξη για “γουστάρισμα”.

Πιές πάντως και καμμιά μπίρα, Άρη, δίκιο έχουν οι δύο προλαλήσαντες…

Πας καλα ρε συντροφε?
Εγω λεω πως για να μην μας εχει παραθεσει παραπανω στοιχεια για την υποθεση υπαρχουν δυο περιπτωσεις οπως θα ελεγε και ο τσακωνας
ή υπαρχει καποιος πολυ σημαντικος εξωθεν παραγοντας τον οποιο δεν μπορει να πει δημοσια
ή μας κανει πλακα

κατα την γνωμη μου ο γαμος σημερα προυποθετει τουλαχιστων 6 χρονια σχεσης και 3 χρονια συγκατοικησης
πρεπει να φατε πολλα στραπατσα για να δειτε οτι βαστατε σαν ζευγαρι
τωρα αν παιζει στην μεση κανα παιδακι τοτε αλλαζει το πραγμα

Εχω κι άλλα επιχειρήματα:

Όπως γνωρίζετε, μία θερμίδα απαιτείται για να θερμάνουμε 1 γραμμάριο νερό κατά έναν βαθμό C και μάλιστα από 21,5 σε 22,5 βαθμούς.

Αμα πιείς ένα ποτήρι κρύο νερό, ας πούμε στους 0 βαθμούς, χρειάζεται περίπου 200 θερμίδες για να το θερμάνει κατά έναν βαθμό. Για να το φέρει στην θερμοκρασία του σώματός του, δηλαδή 37 βαθμούς, απαιτούνται 7.400 θερμίδες (200 γραμμ. επί 37 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας).

Αυτές τις θερμίδες αναγκάζεται να τις προσφέρει το σώμα, αφού η θερμοκρασία του σώματος πρέπει να μείνει σταθερή.

Για να το πετύχει αυτό χρησιμοποιεί την μοναδική πηγή ενέργειας που διαθέτει, δηλαδή το σωματικό λίπος. Πρέπει λοιπόν να κάψει σωματικό λίπος, για να πετύχει την θέρμανση του νερού. Η θερμοδυναμική δεν απατάται. Αν πιεί κανείς ένα μεγάλο ποτήρι μπύρα (περίπου 400 γραμμ. στους 0 βαθμούς) χάνει 14.800 θερμίδες.

Τώρα πρέπει να αφαιρέσουμε τις θερμίδες που κερδίζει κανείς από την μπύρα, περίπου 800 θερμίδες για 400 γραμμ. μπύρας.

Παρατηρώντας το ισοζύγιο βλέπουμε ότι χάνει περίπου 14.000 θερμίδες με ένα κρύο ποτήρι μπύρα. Ασφαλώς η απώλεια είναι τόσο μεγαλύτερη όσο πιο κρύα είναι η μπύρα. Αυτός ο τρόπος απώλειας θερμίδων είναι πολύ πιο αποτελεσματικός από το jogging ή από το να κάνει ποδήλατο, κατά τα οποία θα χάσει μόνο 1.000 θερμίδες την ώρα. Ακόμη και το σεξ, με 100 μόνο θερμίδες ανά οργασμό, είναι, εν συγκρίσει με την μπύρα, λιγότερο αποτελεσματικό από διαιτητικής πλευράς.

Το να χάσουμε βάρος είναι πολύ απλό. Πρέπει απλά να πίνουμε μεγάλες ποσότητες κρύας μπύρας και η θερμοδυναμική θα αναλάβει τα υπόλοιπα.

Ένα μειονέκτημα αυτής της δίαιτας είναι αν φάμε μια καυτή πίτσα, η οποία με την θερμική της ενέργεια θα μας τροφοδοτήσει ένα σωρό θερμίδες. Ο προσεκτικός αναγνώστης όμως θα έχει ήδη την λύση έτοιμη: θα πρέπει να εξισορροπήσουμε την καυτή πίτσα με αρκετή ποσότητα κρύας μπύρας!

Αϊντε στην υγειά σας.
:247:

γιατί δηλαδή ρε φίλε να ισχύει αυτό; :087: έξη χρόνια σχέση και τρία συγκατοίκηση θα σου πάρει για να καταλάβεις αν ταιριάζεις μ’εναν άνθρωπο; Κι αν δεν ταιριάζεις και το διαπιστώσεις έχεις χάσει εννιά χρόνια; Θα τρελλαθούμε μου φαίνεται μ’αυτά που διαβάζουμε. :082:

Άρη, με μία (μεγάλη) δόση χιούμορ, άκου τον Ζήκο:

δηλαδή καί στη μπυροποσία καί στό σεξ πρέπει εκτός απ΄ολα τά αλλα να κρατάμαι
και κομπιουτεράκι ε??:112:

δεν εννοουσα 6 και τρια
απλα καλο θα ειναι αν καποιος αποφασισει να παντρευτει να εχει ζησει και να εχεισυζησει με ενα ανθρωπο
και εξηγω
ο συντροφος που θα αποφασισεις οτι σου κανει για αυτο που λεμε οικογενεια θα πρεπει να ξερεις οτι δεν θα σου βγαλει προβλημα μετα την εγγυηση
ετσι παει
ειναι κακο να συζεις απο την αρχη της σχεσης,δεν αφηνεις τα πραγματα να εξελιχθουν ομαλα
οταν εισαι στα τρια χρονια σχεσης αρχιζεις και αναρωτιεσαι
λες ο ανθρωπος αυτος να κανει για μενα?
τοτε προχωρας σε ενα αλλο σταδιο
συγκατοικηση
το λεω αυτο γιατι βλεπω γνωστους που σαν φοιτητες μενουν μαζι και υπαρχουν προστριβες γιατι ο αλλος σε αυτο το σταδιο της ζωης του θελει ρε παιδι μου να γυρνα ο ανεμιστηρας οροφης με μια καλτσα επανω.τοτε ειναι λαθος η συγκατοικηση.θα χωριζεις ακομα και αν ταιριαζεις με τον αλλο
βλεπω και αλλους που πανε για γαμο και δεν ξερουν αν ο αλλος ροχαλιζει στον υπνο του μικροπραγματα που οδηγουν τις σχεσεις σε αδιεξοδα και μετα λεμε
παντρευτηκαν μετα απο 7 χρονια σχεσης και χωρισαν
γιατι αραγε?
και κατι αλλο
δεν ειναι κανονας τα παραπανω
ειναι η γνωμη μου
αν αυτη ενοχλει ανθρωπους 35 και 40 ετων που εχουν χασει μεγαλο μερος της ζωης τους σαν αλανια
και θελουν να παντρευτουν εδω και τωρα δεν φταιω εγω

το να είναι καποιος στα 35-40 ανύπαντρος δεν σημαίνει απαραίτητα πως αυτά τα χρόνια ζεί σαν αλανι…και πήρε φωτιά ο κώ…του για γάμο.έχει ενδιαφέρον πάντως η συζήτηση που ξεκίνησε ο φίλος μας άν και δεν νομίζω πως τον βοήθησε και πολύ!ένα είναι σίγουρο:ότι και άν ακούσεις ότι συμβουλή και να παρεις…ο υπευθυνος των πράξεων και των συνεπειών αυτών είσαι εσύ και κανένας άλλος!

οχι απαραιτητα
υπαρχουν παντα και οι αποτυχημενες αποπειρες που δυστυχως
μερικες φορες διαρκουν πολυ αν και εχουν σημαδια απο πολυ νωρις
και κατι αλλο
ο φιλος μας δεν νομιζω οτι μας ακουει και πολυ
και πολυ καλα κανει
το ιντερνετ ειναι για να λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του
οπως κανω εγω τωρα
οι μονοι που θα πρεπει να συμβουλευτει ειναι οι πολυ κοντινοι του ανθρωποι
και οχι τους web-ψυχολογους

δεν κουβεντιάζουμε το θέμα εδώ για να του πούμε τί να κάνει…ο καθένας από τη μεριά του καταθέτει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο θέμα γενικά.άν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο θέμα για το μακρύ και το κοντό σου,επειδή δεν ξερεις τι άλλο να κανεις…μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι…ανθρώπινα κουβεντιάζουμε από επιθυμία θέλω να πιστεύω να ανταλλαξουμε απόψεις όχι να σκοτώσουμε την ώρα μας.άν καποιοι το κανουν γι αυτό, εμένα με χαλάει…και ξάμου βέβαια…

δηλαδη οι απαντησεις των περισσοτερων μαζι με τις δικες μου θεωρουνται ανταλλαγη αποψεων?εγω τις θεωρω ηλιθιοτητες
ποσο μαλλον αν καποιος παρομοιαζει την γυναικα με μπυρα και στο τελος η μπυρα νικαει
αν και αστειο ειναι αρκετα σεξιστικο
εσενα δηλαδη αυτο σου αρεσε αννα?
οσο σοβαρα και να μιλαμε σε ενα φορουμ και καποιος μας ζητα την αποψη του για κατι τοσο σημαντικο οσο ο γαμος νομιζω πως πρεπει να του πουμε πως ναι μεν θα σου απαντησουμε αλλα τα πιο πολλα που θα σου πουμε θα ειναι μπουρδες

Παιδιά χαλαρά. :088:Μια παρέα είμαστε που κουβεντιάζουμε. Αν είμασταν κοντά και βλέπαμε ο ένας τον άλλον θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα σίγουρα. Σε ένα φόρουμ θα λεχθούν και σοβαρά και αστεία πράγματα, οπότε μην παρεξηγιέστε. Στο τέλος -τέλος δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τη ζαχαρένια μας μέσα στο θέρος.:088:

Πάντως σας το χα πει ότι ανοιξαμε μεγάλο θέμα!!!:043:
Ντάξει για να πω την αληθεια δε σκεύτομαι να παντρευτω αύριο απλα μιάς και υπάρχει στο μυαλό μου ήθελα να ανοιξω το θέμα για να κουβεντιάσουμε περι γάμου σε συνολικό επίπεδο
δηλαδη!!!
ειναι θεσμός;
συμβόλαιο;
αναγκη;

συμβιβασμός
θρησκοληψία;

Τέλος έχω να πω ότι σε προσωπικό επίπεδο αν το σκευτόμουν μια φορα πριν την κουβεντα τώρα το σκεύτομαι 10
Αχ πάω για κρέμασμα!!!:039::039::039:

Αφήστε ρε τις μπύρες και πιάστε τα όργανα :246:


Αντιγράφω από το site http://www.geocities.com/haralabl/alfa3.htm του κατασκευαστή κιθάρας Χαράλαμπου Κούτσιαλη.

ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ

  1. Δεν ζηλεύει όταν παίζω με άλλη.
  2. Μιλάει όταν εγώ θέλω καί σταματάει όταν το επιθυμώ
  3. Είναι εκεί πάντα και με περιμένει
  4. Μου γλυκομιλάει ΠΑΝΤΑ
  5. Όσο περνάει ο χρόνος γίνεται καλύτερη
  6. Καταλαβαίνει τήν κούραση μου και κάθεται σιωπηλή
  7. Δεν μου κοστίζει τόσο
  8. Είναι πάντα διαθέσιμη
  9. Δέν χαλάνε οι καμπύλες της
  10. Μπορώ να έχω παραπάνω από μία

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι εκτός από την κιθάρα του, χρειάζεται και τη γυναίκα του.:242:

:019: :019:
(φοβερό)

Άρη, μην ακούς κανέναν.

Ο γάμος είναι η σοβαρότερη εμπειρία που μπορεί να σε κάνει καλύτερο, πιό πειθαρχημένο, πιό ανεκτικό στις ιδιαιτερότητες των άλλων, πιό αγαπησιάρη.

Κανένα σχολείο ή Πανεπιστήμιο δε σε μαθαίνει τόσο όσα ο γάμος.

Φυσικά και δεν είμαι θρησκόληπτος, αλλά ο θεσμός (θρησκευτικός ή πολιτικός) σε πλαισιώνει σε μιά κοινωνία αλληλεγγύης, που έχει την ανάγκη της σε “αναφορές”.

Όσο γιά μένα, έχω κάνει τρεις γάμους, και δε μετάνοιωσα ποτέ.
Ο πρώτος κράτησε 2 1/2 χρόνια.
Ο δεύτερος κράτησε 7 χρόνια.
Ο τρίτος κρατάει από το 1986, δηλαδή 22 χρόνια ως τώρα.

Και να σκεφτείς πως υπήρξα ένας από τους μεγαλύτερους μπερμπάντες του Ελληνικού κινηματογράφου…

Νομιζω πως ξεφυγα λιγο χθες και ενοχλησα καποιους
Για να πιασουμε το θεμα λιγο διαφορετικα
Ο γαμος στην Ελλαδα πλεον εχει διαφορετικες διαστασεις απ οτι παλαιοτερα
Η μανα μου για παραδειγμα παντρευτηκε για να ξεφυγει απο την απαγορευση που ειχε απο τα αδερφια της
Περιπτωσεις τετοιες οπως συνηκεσια κλπ εχουν χαθει πλεον
Ο κοσμος σημερα παντρευετε για να εξασφαλισει την οποια οικονομικα ελαφρυνση δινει αυτο το τσιγκουνικο κρατος και τις παροχες που εχουν τα ζευγαρια
Αυτος ειναι και ο λογος που θα παντρευομουν και εγω
ειμαι τοσα χρονια με μια γυναικα,μενουμε μαζι και για το κρατος δεν υπαρχουμε
για το κρατος ειναι σαν να ειμαι ακομα στην μανα μου
οι απαιτησεις οταν συζεις ειναι πολυ περισσοτερες απο το να ζεις μονος σου ή να μενεις στο πατρικο σου
Αν και οποτε παντρευτω θα εκανα θρησκευτικο,αν και δεν πιστευω σε καμια θρησκεια
Οστοσο στα χαρτια αυτου του βοδιου που ονομαζεται κρατος θα ειμαι παντα χριστιανος
Το εχω κρατησει εθιμικα
Ασε που και ο γαμος εχει ωραιο τζερτζελο
τον φανταζομαι στο Πλωμαρακι σε ενα ωραιο λοφο και το βραδυ να βαρανε τα τριχορδα,τα κανονακια και οι μπαγλαμαδες
ωραιο δεν ακουγεται?
Αυτο που μου την σπαει ειναι η αποψη μερικων περι εμπειριων,μιας και ειμαι με αυτον τον ανθρωπο απο τα 18
Δηλαδη τι να κανω?
Να της πω κατσε να χωρισουμε κανα δυο χρονια να αποκτησω εμπειριες και τα ξαναβρισκουμε?
Ή να ζω κρυφα με γκομενες?
Εδω δεν τα βγαζεις περα με μια

το βρηκα
οπως λεει και ο δασκαλος

“δεν με νοιαζει για γυναικα
διωχνω αυτη μαζευω δεκα”