Γαμοσ

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!
Λοιπόν πείτε ανύπαντροι αλλά κυρίως παντρεμένοι τη γνώμη σας για το γάμο γιατί είμαι στα προθυρα πρότασης!!!:112::245::102::106:

Μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει.Αρκει να ξερεις τι κανεις κ να μη το κανεις πανω στον ενθουσιασμο σου.Αντε να ζησετε!

Τί λε ρε… από τέτοια ηλικία; μην έχεις τίποτα αυτοκτονικούς ιδεασμούς;

Ο γάμος είναι το χειρότερο πράγμα στον κόσμο. Δεν θες την ελευθερία σου;

Τι σε βρήκε ρε μεγάλε σε τέτοια ηλικία ??? Πάντος καλό είναι που ρωτάς.:112:

Πλάκα με κάνεις φιλαράκι :092:

όχι μόνο είναι λάθος ο γάμος για σένα, φίλε, αλλά σκέψου και τους άλλους: 12 Σάββατα έχει το καλοκαίρι και δεν προλαβαίνεις να πηγαίνεις σε γάμους !
Ας μην μιλήσουμε για την μουσική και τις ορχ’ηστρες στους γάμους…:246::112::112:

Πέρα από πλάκες (η δική μου πλάκα θα καταχωρηθεί σε άλλο θέμα) ο γάμος δεν είναι παίξε γέλασε, σε όλα τα επίπεδα, ιδίως όταν επιθυμούνται απόγονοι (αν αυτοί αναμένονται ήδη, τότε βέβαια η κατάσταση είναι κάπως μονόδρομος, εκεί χρειάζεται σοβαρότατη συζήτηση με την υπό πρότασιν). Σκέψου τρεις το λιγότερο φορές ώστε να αφήσεις να περάσει όσο γίνεται περισσότερος χρόνος.

Ένα παραπάνω λάθος στην ζωή σου.Απλά θα το πληρώσεις ακριβά.Τουλάχιστον να είναι καλή η κοπέλα.

Άρη, είσαι πολύ μικρός για γάμο. :087: Οι εμπειρίες είναι το Α και το Ω. Δυστυχώς νέοι άνθρωποι έχοντας γλυκαθεί με την ομορφιά του έρωτα, δεν βλέπουν τα προφανή ελαττώματα του συντρόφου τους και έτσι χωρίζουν μετά από 2-3 χρόνια γάμου. Πρέπει να σε ρωτήσω και να μου απαντήσεις με ειλικρίνεια στα παρακάτω:

  1. Πόσα χρόνια ή μήνες ή μέρες έχεις σχέση με το κορίτσι σου.
  2. Από οικονομική αποκατάσταση πως πάτε και οι δύο.
  3. Τι εμπειρίες είχατε και εσύ και το κορίτσι σου (εννοώ σχέσεις).
  4. Σας πιέζει κανείς για κάτι τέτοιο;
    Γενικά είσαι πολύ μικρός για να μπεις σε τέτοια κατάσταση μιας και στα παραπάνω λόγω του νεαρού της ηλικίας σου θα απαντήσεις έτσι ώστε όλα να συνηγορούν ότι δεν πρέπει να παντρευτείς. ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ.:112::112::112: Απόλαυσε τη σχέση σου και αν πράγματα οδηγήσουνε εκεί, τότε αποφάσισέ το.

ότι νιώθεις να κανεις…άν το θέλει η καρδούλα σου να το κανεις.άν δεν το θέλει όχι.τίποτα δεν σου εξασφαλίζει το πως θα εξελιχθεί η ιστορία…είσαι μικρός η αλήθεια είναι:θα αλλάξουν πολλά στις επιθυμίες σου στις απαιτήσεις σου στις ανάγκες σου όσο θα περνούνε τα χρόνια.άν είστε ερωτευμένοι(που θαέισαστε αλλιώς δεν υφίσταται λόγος παντρειάς)σε αυτή την ηλικία…1-2 πραγματάκια πρέπει να σκεφτείς οπωσδήποτε!την γουστάρεις την κοπέλα?στον ‘‘χαρακτήρα’’!?την εκτιμάς σαν άνθρωπο?τα παιδάκια που θα κάνετε,θάθελες να της μοιάζουνε?(όχι δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση)άν σου αρέσει ‘‘ο άνθρωπος’’(γιατί σαν γυναίκα πρέπει με 1000 αλλιώς δεν υπαρχει λόγος στην ηλικία που είσαι)άν μπορείς να επικοινωνείς εύκολα και χαίρεσαι να είσαι μαζί της…καντο.άν όχι ξανασκέψου το.(δεν μας είπες την ηλικία της…)

Άρη για μια τέτοια απόφαση πρέπει να είσαι 100% έτοιμος απο πάσης απόψεως.

Απ ότι είδα στο Προφίλ σου έισαι ακόμα φοιτητής. Σκέψου να χρειαστεί αύριο να είσαι φοιτητής-επαγγελματίας-σύζυγος και ενδεχομένως και πατέρας. Δεν λέω οτι είναι ακατόρθωτο, είχα γνωρίσει κάποιον που είχε καταφέρει να συνδιάσει όλα τα παραπάνω, πιστεύω όμως οτι είναι δύσκολο.

Με λίγα λόγια, δες με καθαρό μυαλό τι μπορείς να βαστάξεις στην παρούσα φάση της ζωής σου και πράξε. Σου εύχομαι το καλύτερο!

Ανέκδοτο.

“Για τον άνδρα η επιλογή της σωστής γυναίκας έχει μικρές πιθανότητες.Τόσο μικρές όσο το να βάλεις το χέρι σου σε ένα τσουβάλι με 100 φίδια και να πιάσεις το μοναδικό που δεν είναι επικίνδυνο”.

Επαναλαμβάνω, είναι ανέκδοτο.

Στα σοβαρά τώρα.
Και μόνο που το ρωτάς, σημαίνει πως δεν είσαι ακόμη έτοιμος.

Αυτή τη ρώτησες;

Εεε, Γιάννη μου, αυτό ακριβώς σκέφτεται να κάνει ο άνθρωπος και διστάζει, πριν το πραγματοποιήσει. Ελπίζω Άρη, να έχεις ήδη σχηματίσει γνώμη, μετά από όλα αυτά τα μηνύματα. Άντε, και στήλη λαϊκού περιοδικού μπορούμε να κρατήσουμε… Την ηλικία σου νά ΄χα! (αλλά και τις εμπειρίες μου…)

ωραια τα πιασαμε τα λεφτά μας τωρα μπερδεύτηκα χειρότερα!

http://www.youtube.com/watch?v=4dBX76Bke-M&feature=related

ψαξε για το αλογο!!! μετα θα εισαι ετοιμος!

Δεν ξερω αν εισαι ιδιαιτερα θρησκευομενος. Το θεμα του γαμου σε περιπτωση που δεν εισαι ειναι απλως θεσμικο. Παντρεψου και τι διαφορα θα κανει? Ειτε εισαι 22, ειτε εισαι 52. Εγω διαφωνω με καποιος απο τους προλαλησαντες. Να κανεις αυτο που γουσταρεις- στη ζωη δεν ειναι να το πολυσκεφτεσαι. Χωσου με τα μπουνια, το πολυ πολυ να το μετανιωσεις. Δε κανει και καμια διαφορα. Τωρα εαν θεωρεις οτι ο γαμος εχει σαν φυσικο επακολουθο οπωσδηποτε τα παιδια, τοτε πρεπει να το καλοσκεφτεις- αν και παλι η πολυ σκεψη δεν θα κανει καμια μεγαλη διαφορα- οτι καλυτερο μπορει να κανει κανεις τη συγκεκριμενη στιγμη το κανει- κανεις δε πραττει χωρις να θεωρει οτι η πραξη του ειναι η καλυτερη δυνατη…
ΠΑντως το οτι ρωτας και αμφιταλαντευεσαι δεν ειναι καλο δειγμα για το τι λεει η καρδουλα σου.

Εν κατακλειδι, κατα την ταπεινη μου αποψη, παντρεψου. Απλως να το καλοσκεφτεις για παιδια. Για προφανεις λογους.
Και κανε γαμο στην εκκλησια - μα παπα και με κουμπαρο- για να γουσταρεις. (αν και αυτη η τελευταια εκφραση μπορει να προσβαλει κανα δυο)

και που 'σαι - παρε στο κοριτσι κανα ακριβο δωρο. Αν παντρευτεις - να συνηθιζεις να βαζεις το χερι στη τσεπη. Και κοιτα να ξερει τουλαχιστο το κοριτσι να φτιαχνει κανα μουσακα, κανα σουτζουκακι, καμια ωραια γαλατοπιτα ή ραβανι. Ετσι θα σου βγει σε καλο ουτως ή αλλως.