Γ. χατζημιχελακησ: διατριβη για το "εξωτερικο μελοσ"

(Επειδή είδα σε αυτή την ενότητα και το βιβλίο για το τούρκικο μακάμ, βάζω εδώ την προτεινόμενη διδακτορική διατριβή. Εάν οι διαχειριστές κρίνουν ότι είναι αλλού καταλληλότερο να μπει, ας μπει.)

Μόλις πήρε το μάτι μου αυτή τη σχετικά πρόσφατη (2013) διατριβή από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Είναι του Γ. Χατζημιχελάκη και έχει τίτλο Η θεωρία και η πράξη του εξωτερικού μέλους μέσα από τα έντυπα θεωρητικά συγγράμματα του 19ου αιώνα. Αντικείμενο έχει τη μη εκκλησιαστική μουσική, τη λεγόμενη παλαιότερα «εξωτερική μουσική», το «εξωτερικό μέλος», αυτό που ονομάζεται «μουσική του μακάμ».

Καθώς μου φαίνεται ότι υπάρχουν μέλη του φόρουμ που ενδιαφέρονται για σχετικά ζητήματα, νομίζω ότι η θαυμαστή και χορταστική (650 σελίδες!) αυτή πραγμάτευση θα έχει πολλά να προσφέρει. Έχω την αίσθηση, όσο τη φυλλομέτρησα για κάνα δίωρο και όσο οι σχετικές προσλαμβάνουσές μου επιτρέπουν, ότι πρόκειται για σημαντική κατάθεση και ενδέχεται να αποτελέσει έργο αναφοράς για όσα πραγματεύεται.

Αλλά αυτό θα το κρίνουν αρμοδιότεροι.

Ενδιαφέρον θέμα.
Γίνεται (πώς;) free downloading ;

Γίνεται.
Πας εδώ: Εθνικό Αρχείο Διδακτορικών Διατριβών: Αρχική
και κάνεις εγγραφή (σύνδεσμος στο κάτω αριστερά της σελίδας). Μετά ακολουθείς τις οδηγίες.

ευχαρ κουτρουφη

εχει και ενα ενδιαφερον κεφαλαιο για τους ρυθμους …