Βοήθεια για αγορά μπουζουκιού (2001)

(Manos Xrysofakis)

Re Sta9i, den dimosieueis kamia askisi tarantoula gia mas tous erastes tis texnis, mpas kai pame ena
bimataki pio katw? Exw kolisei edw kai kati xronia sto idio simeio, ws ksenitemenos kai erimos (mousika)
ki egw! Grapse an exeis xrono ki oreksi tis notes i tis 9eseis stin ki9ara.

Kata ta loipa, na eyxy9w ki egw kales giortes, ygeia kai kali kardia se oloys toy foroum!

Sorry gia ta greeklish, alla sto grafeio den exw ellinika.

Manos

(Giorgaras)

Γιάννη σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου το βιβλίο το παρειγγηλα ηδη όπως επίσης και άλλο ένα που μου πρότειναν του Πολυκανδριωτη ¨Είναι εύκολο να μάθεις μπουζούκι¨ τώρα κατα πόσο λέει αλήθεια θα δείξει.Επίσης αν μπορούσες να μου πεις ποιοί δρόμοι είναι οι κοινοί ας πούμε για τα περισοτερα τραγουδια κάτι ακούω για μινόρε σαμπάχ χιτζάζ χιτζασκιαρ νιαβεντ κ.α. Νά σαι καλά .

Όσο για τον Στάθη ένα έχω να πώ
Σταθη ήδη έχω μπουζούκι ΄΄παλτό΄΄ αν με πιάνεις αρχή είναι δεν πειράζει αλλά το καλοκαίρι θα επενδύσω ΚΑΛΟ ποσό για αγορά ενός παρα πολυ καλου θελω να ελπιζω.Αν ξερεις κανεναν καλό μαστορα πες μου. Θέλω μπουζουκι ΚΟΡΥΦΗ. Να κλαιει. Οσο για την κατσαριδα θα μου την δειξεις οταν κατεβω Ελλαδα.

(Yianis)

Giwrgara,

Arcise me to citzaz, to armoniko minore kai to Rast. EcontaV maqei to citzaz phdaV sto citzaskar. Kai econtaV maqei ton armoniko minore phdaV sto nhsiwtiko minore kai sto niabent. Apo to rast phdaV sto couzam.

Sou susthnw epishV kai ta parakatw tragoudia. Ta qewrw apo ta pio eukola sto na breiV ta pathmata monoV sou apo to kasetofwno. Twra, akoma kai an breiV ta pathmata den shmainei oti qa akougesai san thn kaseta, alla toulaciston qa aisqanesai oti kati paizeiV.

  1. M ekaneV kai cwrisa (Eisagwgh se rast, logia se minore, refrain se couzam). Arcise me auto mia kai ecei tria se ena.

  2. Maura Matia maura frudia (nhsiwtiko minore)
    (Me auto mporeiV na bgaleiV kai kamia gkomena sto partu.)

  3. Kapote Hmouna kai egw (niabent)
    (Edw iscuei to antiqeto. Dhladh to paizeiV otan DEN breiV gkomena sto partu.)

  4. Naziara m eceiV kleyei m auth thn ponhria…(se armoniko minore pali)

  5. Mia nucta katw sto Pasalimani tou Tsitsanh

  6. Se citzaz piase to h to Mpouzouki Mou Diplocordo h to Mia Omorfh Melacroinh Naziara kai Skertsoza.

Auta.

GiannhV

Με αυτά οχι γκόμενα δεν θα βγάλεις , αλλά κινδυνεύεις να σου φύγει κι αυτή που έχεις.
Μια καλή πρόταση για να ξεγελάσεις το θήραμα είναι : Τί σου κάνα και πίνεις καπάκι το άγαλμα
και κόντρα φυσάει πολύ απ’το σπασμένο σου το τζαμι και στο φινάλε για χαριστική βολή καμαρούλα μια σταλιά , οπου διαλύεται το θυληκόν στα εξ ων συνετέθει.
Πάντως για να μάθεις μπουζούκι καλά λέει ο Γιάννης ξεκίνα με απλά τραγούδια και μελέτα τους δρόμους.

Σώτο ξέχασες το “Σ’ αγαπώ γιατι εισαι ωραία” και αν είναι καμμιά αλανιάρα τα “μακαρόνια με κυμά” του Σάκη!

Ασφαλώς και το ακραία γυναικείο “Η νύχτα κατεβαίνει”

Γιώργο πού είσαι στην Αγγλία; Εγώ είμαι στο Ληντς, αμα θέλεις στείλε μου κανένα μεηλ, μπορώ να σε βοηθήσω. Από βιβλία και μεθόδους μπουζούκιου πάντως, λίγα μπορείς να μάθεις.

(Giorgaras)

Ρε μάγκες όλα καλά κι όλα ωραία ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ θέλω να μάθω από γκόμενες και γυναίκες δόξα το θεό. Εγω τωρα την εχω δει αλλιως. Σαν να πηγαίνεις σε ενα μαγαζί και να παραγγελνεις ενα μπουκάλι Chivas (βλέπε μπουζουκι) και μετα απο το μπουκαλακι να σου φερνουν και τα παρελκομενα (βλεπε γυναικες η γκομενες οπως θελετε πητε τες το ιδιο ειναι). Και σας ρωτω τωρα ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ τι θα κοιταξετε το chivas η τα παρελκομενα;
Οσο για τις προτασεις σας για τα τραγουδια ΟΛΕΣ ειναι ευπροσδεκτες το audiogalaxy να ειναι καλα που τα κατεβαζω και σεις που μου τα προτεινετε. Θα τα προσπαθησω (οσο μπορω ε μην γελατε) δεν ειμαι και τελειως ασχετος γρατζουναγα και μια κλασικη κιθαρα πριν χρονια. Παει ακομα το χερι .Νομίζω…

Να ειστε ολοι καλα

Υ.Γ. (Περιμένω να απαντησεις)

(Λευτέρης Κοφίδης)

Αγαπητοί φίλοι,
Δεν θ’ αναφερθώ στο ερώτημα του αν χρειάζεται να έχεις δάσκαλο ή όχι. Εγώ ποτέ δεν είχα αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε γιατί η ποιότητα και ποσότητα των γνώσεών μου στο όργανο είναι αμφισβητίσιμη.
Θα συμφωνήσω με την παρατήρηση του Σώτου ότι τραγούδια που μας αρέσουν δεν κάνουν για παρέες γενικής σύνθεσης και μάλιστα που περιλαμβάνουν γυναίκες. Σε ξενερώνουν στο άψε-σβήσε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Σε μια παρέα φίλων ένα βράδυ, με το που έπαιξα τα “Μπιλαντέρια”, νάσου μια κοπελιά και μου ζητάει το “ʼγαλμα”! Κι όταν της είπα ότι δεν το ξέρω και δεν μ’ αρέσει μου ζήτησε το “Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι”!
Δυστυχώς είχε κατά κάποιο τρόπο δίκιο ο Θανάσης ο Καμπάς που είπε σε μια κουβέντα μας ότι είμαστε “γραφικοί.” Ευτυχώς που τουλάχιστον δεν είμαστε και τόσο λίγοι και καμιά φορά (δυστυχώς πολύ πολύ σπάνια τελευταίως) βρισκόμαστε και διασκεδάζουμε όπως μας αρέσει.

Παρεπιπτόντως, χρόνια πολλά στον Καμπά και σ’ όλους τους Θανάσηδες.

Λευτέρης