Βιβλιογραφία του ρεμπέτικου

Στο θέμα αυτό, πριν σχεδόν πέντε χρόνια, προσπαθούσαμε κάποιοι να αποτρέψουμε ένα νέο κορίτσι από την αγορά του βιβλίου “Να συλληφθεί το ντουμάνι!” του Λ. Παπαδόπουλου, που της είχε συστήσει κάποιος άλλος. Είχα αναφέρει, τότε, ότι δεν το είχα διαβάσει, απλά ξεφυλλίσει σύντομα.

Φέτος, στις γιορτές, κάποια φίλη (άσχετη με το ρεμπέτικο), μου το χάρισε και, ενώ θα ήθελα να το ανταλλάξω επιστρέφοντάς το, ώστε να απομακρυνθεί όσο γίνεται περισσότερο κάποια νεώτερη έκδοση (έχουν γίνει έξη μέχρι τώρα!.. ), δεν μπόρεσα αφού η φίλη ζήτησε τη γνώμη μου, χαρούμενη που δήλωσα πως δεν το έχω διαβάσει.

Το διάβασα λοιπόν και, αν τότε είμουν ψυχρός και αδιάφορος, όπως και κάποιος άλλος φίλος

, τώρα θα συνιστούσα δέκα φορές, αντί για μία, να μην ξοδέψει κάποιος χρήματα και χρόνο, ταυτιζόμενος απόλυτα με τη συνέχεια (δες 9η Έκθεση Οργανοποιίας - Κανονίσματα ):

Νίκος Μάθεσης. Ο θρυλικός τρελάκιας του ρεμπέτικου
Τάσου Π. Καραντή
εκδόσεις “ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ”

Καλησπέρα σας,

Έχει κανείς βρει πρόσφατα διαθέσιμο το παραπάνω βιβλίο κάπου;

Έπεσα πάνω σε αυτό το σχόλιο και, μόλις συνήλθα από την αδικαιολόγητη απαξίωσή του, θα έλεγα σε κάθε ενδιαφερόμενο για το ρεμπέτικο ότι και βέβαια αξίζει τον κόπο η ανάγνωσή του.

Πολύ ενδιαφέρον υλικό προφορικής ιστορίας συγκεντρωμένο από το 1972 με πλήθος πληροφοριών για ποικίλα ζητήματα.

Εδώ, για όσους δεν το γνωρίζουν, γύρω στις 600 παραπομπές αρθρο-βιβλιογραφίας για το ρεμπέτικο:

1 «Μου αρέσει»

Όταν κάποιος, έχοντας διαβάσει ένα βιβλίο, το απαξιώνει και δεν είναι και ο μόνος στον συγκεκριμένο περίγυρο του φόρουμ μας την συγκεκριμένη εποχή, με την ίδια γνώμη*, δεν αισθάνεται την ανάγκη να δικαιολογήσει την απαξίωση αυτή, ακόμα περισσότερο όταν είναι γνωστή στο φόρουμ και δηλωμένη η απαξία του προς τον συγκεκριμένο συγγραφέα**.

Χάρηκα ιδιαίτερα πάντως, Άνθιμε, που συνήλθες γρήγορα, απ’ ό,τι συμπεραίνω, από τις συνέπειες της ανάγνωσης του σχολίου που αναφέρεις, και ελπίζω να είσαι τώρα καλά στην υγεία σου.

( * ) δες # 9, 10 και 11 παραπάνω

( ** ) δες (π.χ.) εδώ

Για όποιον και όποια ψάχνει βιβλιογραφία το συζητήσαμε και σ’αυτό το πρόσφατο νήμα

2 «Μου αρέσει»

Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως απαξιώσατε το βιβλίο χωρίς να το διαβάσετε, καθώς φαίνεται εδώ:

Αλλά και από τα άλλα δύο μέλη που το απαξίωσαν αναιτιολόγητα όπως εσείς, ο ένας “παρακάλεσε” να μην τον βάλουν να επιχειρηματολογήσει σχετικά (!), ο δε άλλος “επιχειρηματολόγησε” ότι τα βιβλία του Παπαδόπουλου του χρησίμευσαν ως σουβέρ και σφήνες σε στραβά ράφια (!)

Όσο για την υγεία μου, ευχαριστώ για το έκδηλο ενδιαφέρον σας και ευελπιστώ τα μάλα και για τη δικιά σας.

Πράγματι, άργησα λίγο να το διαβάσω (ανέφερα και το λόγο) αλλά κάποια στιγμή

Αλίμονο, υποχρέωσή μου ήταν να ενδιαφερθώ έκδηλα Άνθιμε, αφού ίσως πέρασες από κίνδυνο πριν τελικά συνέλθεις. Εγώ ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να συνέλθω από αναποδιά, οπότε καλώς υγιαίνω (προς το παρόν, τουλάχιστον, ας χτυπήσουμε και ξύλο…).

Η αλήθεια είναι ότι μια μίνι “αποπληξία” την παθαίνω ο έρμος, όταν συναντώ παντελώς αναιτιολόγητες απαξιώσεις μιας δουλειάς, αλλά γρήγορα συνέρχομαι :muscle:

Ε, πάλι καλά, ας είναι! Εγώ πάλι, ομολογουμένως μερικές φορές παρασύρομαι από το περιεχόμενο κάποιων κειμένων, βιβλίων κλπ. και συναρτώ (κακώς!) την τήρηση της δεοντολογίας με το βαθμό της ασημαντότητας ενός γραφτού…

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα, καινούργιος στο φόρουμ δε ξέρω αν διάλεξα το σωστό θέμα για να κάνω την εξής ερώτηση: Υπάρχουν κάποια βιβλία που προτείνετε σχετικά με το ρεμπέτικο; Όχι από θέμα μουσικής θεωρίας, δρόμους κτλ. Αλλά από προσωπικότητες, βιβλία με ιστορίες κτλ.

Καλημέρα. Τα απομνημονεύματα. Ξεκίνα από του Βαμβακάρη.

1 «Μου αρέσει»

ντομπρα και σταρατα. γιαννης παπαιωανου. εκδοσεις κακτος.

βασιλης τσιτσανης. η ζωη μου το εργο μου. εκδοσεις νεφελη

ρεμπετικη ιστορια, κωστας χατζηδουλης. εκδοσεις νεφελη

μαγκας απο μικρακι. μιχαλης γενιτσαρης. εκδοσεις δωδωνη

ρεμπετικα τραγουδια. ηλιας πετροπουλος εκδοσεις κεδρος

μαρκος βαμβακαρης, ο αγιος μαγκας. μανος τσιλιμιδης. εκδοσεις κακτος

ροζα εσκεναζυ. αυτα που θυμαμαι. εκδοσεις κακτος

ενας ρεμπετης. κωστας ρουκουνας σαμιωτακι. σχορελης τασος, οικονομιδης μιμης. εκδοσεις αθηνα.

ενας ρεμπετης. γιωργος ροβερτακης. σχορελης τασος, οικονομιδης μιμης. εκδοσεις αθηνα.
και αλλα…

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ και τους δυο.