Βιβλια με δρόμους ρεμπέτικου - κατασκευαστές

Φίλε Σώτο στο posting σου ΘΕΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ αναφέρεις τους μπουζουξίδες Μπέμπη, Τσομίδη, Τσιμπίδη, Στουραιτη, Καρνέζη και Παππαδόπουλο. Εψαξα στο internet να βρω mp3 τους, αλλα με εξαίρεση τον Παππαδόπουλο (αν το μικρό το είναι Λάκης) δεν βρήκα τίποτα. Μήπως ξέρεις κανα άλλο site??? Είμαι στην Αγγλία τώρα και έτσι δεν μπορώ να ψάξω για cd.
Ευχαριστώ,
Ορέστης.

χε χε… για να παίξεις ρεμπετικο το ζητουμενο είναι ποιος εχει την πιο “βρώμικη” πενιά

Ορέστη δεν νομίζω να βρείς mp3 απο τους προαναφερόμενους αλλά για τους : Στουραίτη , Παππαδόπουλο ,Τσομίδη,Μπέμπη(Στεργίου) μπορείς να βρείς cd τους σε on line δισκοπωλεία (www.greekcd.gr)ή να στα δώσω εγώ οταν έρθεις στην πατρίδα.

o ΚΚ που κανει τη παπια και δε το πιανει στα χερια του τη σπανιες που ερχεται

<FONT FACE=“Courier New”>Ο ΚΚ δεν είναι βέβαιος αν του τόχουν κλέψει το ζητιανόξυλο.
Εχει να το δει πάνω απο 3 μήνες και δε θυμάται που τόβαλε.
Τι να παίξει λοιπόν μπροστά στους Λούηδες του Λελούδα; (καλό έ;)


Ρε Αρη, τι μαλακίες κουίζ είναι αυτά που πετάς;
Βγαίνουν τα άπλυτά μας στη φόρα.</FONT>

Γεία σου ρε Σώτο. Μου έφτιαξες τη μέρα. Θα μπω σε αυτό το site που γράφεις. Γυρίζω κατα τις 7 Δεκεμβρίου. Πες μου αν θες που μένεις για να δούμε αν μπορούμε να συναντηθούμε. Μένω ʼνω Κυψέλη-Αθήνα.

Υγεία και καλές πενιές σε όλους,
Ορέστης.

Ρε παιδιά, ξέρει κανείς ο,τιδήποτε για κάποιον κατασκευαστή με το σήμα Sakis; (Διονύσιος… κάτι είναι το πλήρες όνομα του). Ρωτάω γιατί βρήκα κάτι μπουζουκάκια του σε τιμές “εκπτώσεων” ή εκπτώσεων δεν ξέρω και οπτικά τουλάχιστον μου άρεσαν πάρα πολύ. Είναι στολισμένα με λιτό τρόπο κι έχουν ένα καταπληκτικό γλυκό φυσικό χρώμα. Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι το κατάστημα τα δίνει, λέει, χαμηλά γιατί θέλει να σταματήσει τη συνεργασία μαζί του για “δικούς του λόγους” που φυσικά δεν τους κοινοποιεί.

Επειδή λοιπόν έχετε παγιδευτεί με τον Μπαγιάτη ή Παγιάτη -αν θυμάμαι καλά…-, συνιστώ ανεπιφύλακτα το εξής βιβλίο:

ΜΑΡΚΟΣ Δ. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
“ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ”
υπότιτλοΙ:
Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΗΧΟΣ
ΤΟ ΑΡΑΒΙΚΟ ΜΑΚΑΜ
ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΜΑΚΑΜ
Εκδόσεις Fagotto

Έχει και νότες, κι απ’ όλα.

Καλό διάβασμα.

Προς Μπαγιόκο:
O κατασκευαστής “Σάκης” είναι ο Μάτσικας που έχει μαγαζί τύπου Νάκα στην Καλλιθέα! Με τη διαφορά βέβαια ότι έχει δικό του εργαστήριο κάπου στο Μεσσολόγγι! Μπορείς αν θες να πας από Καλλιθέα μεριά να δεις τα όργανά του και να εχεις πιο πλούσια γνώμη! Πάντως στους κύκλους, από άλλους θεωρείται αξιοπρεπής και από άλλους θεωρείται “Νάκας”! Το μαγαζί πάντως είναι επί της οδού “Αγίων Πάντων” αν θυμάμαι καλά!

Το μαγαζί του Μάτσικα βρίσκεται στην Καλλιθέα, γωνία Αγίων Πάντων & Σοφοκλέους (νυν Πλωτάρχου Ασλάνογλου). Πληροφορίες στο www.matsikas.gr

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ. Το μελετάω το πράμα. Θα παρακαλούσα αν κανείς από τους φίλους του forum έχει προσωπική εμπειρία από τα μπουζούκια του Σάκη να μπει στον κόπο να ρίξει κάνα μήνυμα.

να κάνω μία ερώτηξη
το καλοκαιρι ήμουν στην κέρκυρα και είδα ταμπέλα “Προς ΤΕΙ κατασκευής μουσικών οργάνων” το έχετε ξανακούσει? υπάρχει υλικό (βιβλία κλπ?) που μπορούμε να βρούμε? μήπως να δωσω για πανελλήνιες?

Για δοκιμή πήρα ένα μπαγλαμαδάκι του Σάκη και φαίνεται αρκετά καλό για τα λεφτά του. Για τα μπουζούκια του το σκέφτομαι ακόμα.

Τα ΤΕΙ τεχνολογίας μουσικών οργάνων βρίσκονται στην Κεφαλλονιά και λειτουργούν εδώ και 3-4 χρόνια. Το καλοκαίρι που πέρασε δημοσιεύθηκε προκήρυξη για πρόσληψη έμπειρων οργανοποιών ως διδάσκοντες και μάλιστα ο Παναγιώτης (Βάρλας) ενδιαφέρθηκε και ετοίμασε σχετικό φάκελλο (που νομίζω ότι κείται ακόμα σκονισμένος σε μία γωνία του πάγκου του στο πατάρι του μαγαζιού). Δυστυχώς το έργο τους και η παρεχόμενη ποιότητα εκπαίδευσης παραμένουν άγνωστα και τοκαλοκαίρι που ήμουν Κεφαλλονιά η προσπάθειά μου να ανακαλύψω κάποιον ιθύνοντα για περαιτέρω πληροφόρίες αποδείχθηκε άκαρπη…
ʼλλη μία σχολή οργανοποίας βρίσκεται στις Σέρρες, με χρόνο φοίτησης 2 χρόνια και αποτελέσματα επίσης άγνωστα…

Εδώ μπαίνει ένα θέμα, το οποίο έχουμε συζητήσει πολλές φορές με το Σώτο, ο οποίος είναι και πιό αρμόδιος να το αναλύσει, το οποίο έγκειται στο κατά πόσο ένας ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΣ οργανοποιός, κατανοεί πλήρως τη διαδικασία κατασκευής ενός οργάνου και γνωρίζει την φυσική, τα μαθηματικά και τη μηχανική που κρύβονται πίσω από την εμπειρική προσέγγιση. Δυστυχώς με απλές ερωτήσεις που έχουν τεθεί σε διάφορυς οργανοποιούς κατά καιρούς, έχει διαπιστωθεί ότι απέχουμε ακόμα από μία εμπεριστατωμένη, επιστημονικά, προσέγγιση του θέματος. Έτσι ενώ στη διεθνή βιβλιογραφία συναντάμε μεθόδους κατασκευής κιθαρών, εξειδικευμένα εργαλεία, μέχρι και …σετ συναρμολόγησης, αν επιχειρήσετε να ψάξετε κάτι αντίστοιχο για λαϊκά όργανα, ατυχήσατε… Για μπουζούκια, μπαγλαμάδες, τζουράδες, ούτε σελίδα δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω… Βέβαια κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενο αφού η αγορά κιθάρας εκτείνεται παγκόσμια και η ζήτηση είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη σε σχέση με το φτωχομπούζουκο…

Ένας Σώτος θα μας σώσει… και απ’οτι ακούω και ο κυρ-Νικολαϊδης ο πρεσβύτερος…

Ναι συγνώμη από ταχύτητα είπα κέρκυρα. Και γω στην κεφαλλονιά ήμουν το καλοκαιράκι.

επίσης ψάχνοντας βρήκα και στο ΤΕΙ Ηπείρου σχετικό τμήμα. Θα το κοιτάξω και αν βρω κάτι καλό θα το κοινοποιήσω.

Χαιρετώ τη μάγκα!

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά μ’ ένα πολύ απλό θέμα: Όταν λέμε “μπασοκίθαρο” εννοούμε το συγκεκριμένο ΤΡΟΠΟ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ κατά τον οποίο ο κιθαρίστας συνοδεύει με μπάσα και μπασάτες μελωδίες-απαντήσεις, ή μήπως ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΡΓΑΝΟ;

Απ’ τα δυο που λες το πρώτο.
ΑΝ

ʼρη, αυτό ήξερα κι εγώ. Όμως βρισκόμουν τις προάλλες σ’ ένα κατάστημα μουσικών οργάνων και μπήκε ένας επαγγελματίας που παίζει τζουρά και ζήτησε μπασοκίθαρο. Λέω κι εγώ, επαγγελματίας είναι… κάτι παραπάνω θα ξέρει. Εκτός αν άκουσε απλώς τον όρο και παραπλανήθηκε (ή το πιθανότερο κάνει μεσάνυχτα). Μου μπήκανε κι εμένα αμφιβολίες από κάποια παλαιότερα μηνύματα που περιγράφανε “τι ωραία που παίζει μπασοκίθαρο ο τάδε” κλπ.

<FONT FACE=“Courier New”>Υπήρχαν κάτι μυστήριες κιθάρες με διπλή ταστιέρα. Η extra ταστιέρα ήταν από πάνω και είχε μπάσες χορδές. Η κανονική ήταν από κάτω και ήταν αυτή που ξέρουμε όλοι.
Τέτοια όργανα υπήρχαν και παλιά απ’ ότι προκύπτει απ’ το φωτογραφικό υλικό του Πετρόπουλου.
Αυτό μην εννοείς Μπαγιόκε;</FONT>

Δε νομίζω να είχε αυτό υπόψη του ο μουσικός που έγραψα πιο πάνω. Αλλωστε τέτοια παράξενα όργανα γίνονταν και γίνονται κατά παραγγελία κι όχι για ευρεία κατανάλωση, με σκοπό να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες ανάγκες. Επειδή όμως διάβασα σε άλλα μηνύματα για το “μπασοκίθαρο” καθώς και για κάποια τερτίπια μουσικών σχετικά με τα όργανα, αφαίρεση χορδών κ.λ.π. σκέφτηκα μήπως πρόκειται για τέτοια τεχνάσματα.