Βιβλίο για την ιστορία της Ελληνικής μουσικής - Ρεμπέτικο

Γεια σας παιδιά. Ψάχνω ένα βιβλίο να διαβάσω για την ιστορία της Ελληνικής μουσικής. Ενώ ακούω με ιδιαίτερη απόλαυση, λαϊκά, σκυλάδικα, νησιώτικα, δημοτικά, ρεμπέτικα, ποντιακά, κρητικά, κυπριακά, ηπειρώτικα, βυζαντινά, κτλ, ωστόσο οι ιστορικές μου γνώσεις μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι μηδαμινές. Και αν γνωρίζω την ιστορία της μουσικής που ακούω τότε ο βαθμός απόλαυσης πραγματικά αυξάνεται πολύ. Ποιο βιβλίο μου προτείνετε το οποίο θα μου λύσει πολλές ιστορικές απορίες που έχω; Υπάρχει κάποιο που να ξεκινάει από την αρχαία Ελλάδα μέχρι σήμερα;

Και ιδιαίτερα για το ρεμπέτικο, που (μαζί με τη βυζαντινή μουσική) είναι τα αγαπημένα μου ειδη μουσικής, έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο; Με λεπτομέρειες, από που και πότε άρχισε, μέχρι ότι έχει απομείνει σήμερα;

Προφανώς τα βιβλία θέλω να είναι στην Ελληνική γλώσσα, αλλά καλά υπάρχουν καλά στην Αγγλική μπορείτε να τα προτείνετε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε 9/8, καλωσόρισες. Δεν υπάρχει, δυστυχώς, κανένα βιβλίο που να συγκεντρώνει όλα τα στοιχεία που ζητάς. Θα μάθεις, όπως όλοι μας, επισημαίνοντας και διαβάζοντας συγκεκριμένα βιβλία που θα πέφτουν, κατά περίπτωση, στην αντίληψή σου. Με αυτή την προσέγγιση, για μεν τα σκυλάδικα δεν πρόκειται να βοηθηθείς καθόλου, αλλά για όλες τις άλλες κατηγορίες που αναφέρεις υπάρχει πλούσια και εν πολλοίς αξιόλογη βιβλιογραφία, πάντα όμως για τμήματα συγκεκριμένα τόσο στο ειδολογικό όσο και στο χρονολογικό επίπεδο. Όλα σ’ ένα, δεν πρόκειται να τα βρεις.