Βιβλία για μπουζούκι - Πού μπορώ να αγοράσω;

Παιδιά συγχαρητήρια για αυτή την προσπάθεια!
Μακάρι να το είχα βρει το site πολύ νωρίτερα!
Ξέρετε μουσικά βιβλιοπωλεία στην Αθήνα, εκτός από το Νάκα, που να πουλάνε παρτιτούρες γραμμένες ειδικά για μπουζούκι;Ενδιαφέρομαι επιπλέον για κάποια κομμάτια solo των Χιώτη, Λεμονόπουλου…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μουσική σχολή Μπουκουβαλας

Κρατερου 52, Ανω Ιλίσια

Ειχε εκατονταδες τραγούδια για μπουζούκι.
Η τιμή ηταν 5000 χιλιαδες ο τομος, πριν 4 ηρόνια.

γειά,
Δ.Κ

Δημήτρη, το είχα δανειστεί για ένα φεγγάρι αυτό το βιβίο (μοιάζει με τηλεφωνικό κατάλλογο).

Το πρόβλημα είναι πως μερικά τραγουδάκια που τα ήξερα καλά τότε, ο Μπουκοβάλας τα είχε… αγνώριστα. Απελπιστικά απλοποιημένα σε σημείο να μην τα αναγνωρίζεις. Εντάξει, αυτό που του “δίνω” είναι που κάθεται και το ξεφτιλίζει γράφοντας για κάθε μία νότα της πάρτας τον αριθμό του τάστου που πρέπει να πατήσεις στο όργανο.
Αλλά, αυτό είναι όλο κι όλο το πρόβλημα για τον αρχάριο άραγε?

Αναφέρομαι σε μιά χειρόγραφη έκδοση προ 15 χρόνων. Το έχει ξαναγράψει έκτοτε?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση…Θα το ψάξω σίγουρα…Φυσικά, ο φίλος που μιλά περί απλοποίησης έχει δίκιο και σε αυτό θα προσθέσω -επειδή έχω κάποια βιβλία του από ΝΑΚΑ - ότι γράφει τα τραγούδια όλα πολύ ψηλά για μπουζουκι, δηλαδή πολύ χαμηλά στην ταστιέρα και δεν ξέρω αν αυτό συνηθίζεται.Πάντως εμένα δεν με πολυβολεύει…
Θα κοιτάξω και θα σας πω…

Ευχαριστώ πάντως…

Τα τραγούδια που αναφέρομαι εγώ ειναι σε τευχοι που μπορείς να προμηθευτεις μονο απο την σχολή του, τα τραγούδια είναι αρκέτα δύσκολα και σωστά γραμμένα.
Μερικά απο τα τρογουδια πού εχω ειναι
1.Τα Αυθεντικά με 16 τραγούδια του Βαμβακαρη
2. Δεξιοτεχνικά Σόλο για μπουζούκι με τραγούδια Ζαμπετα, Σταματιου, Λεμονοπουλου
Εαν χρειάζεσαι κάποιο συγκεκριμενο τραγούδι, εχω μερικες εκατοντάδες, στειλε μου email. Αλλος τρόπος να βρείς τραγούδια ειναί να κατεβασεις Ελληνικά midis και να τα ανοιξεις με το πχ noteworthy composer η κατι παρομοιο
γειά
ΔΚ