Βαμβακάρης - τι πάθος ατελείωτο

Καλημέρα σε όλη την παρέα!! Σήμερα θέλω να ρωτήσω για το «τι πάθος ατελείωτο» του Μάρκου, ειναι το αγαπημένο τραγούδι του μπαμπά μου - θα ξεκινήσω το βγάλω στη κιθαρα, ωστόσο ξέρει κανεις αν υπάρχει ηχογράφηση του ίδιου του Βαμβακάρη; Εγω δε βρήκα κατι :relieved::grinning:

Το “Απελπίστηκα” (αυτός είναι ο κανονικός του τίτλος) είναι ένα βιωματικό τραγούδι του Μάρκου. Ηχογραφήθηκε το 1960. Τραγουδάει ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης. Σύμφωνα με διήγηση του Στέλιου Βαμβακάρη το τραγούδι αυτό το εμπνεύστηκε ο Μάρκος όταν ένα βράδυ, όντας περιπλανώμενος μπουζουξής για τα προς το ζην, μία παρέα νεαρών δεν τον άφησε να παίξει σε ένα καφενείο στον Αη Γιάννη το Ρέντη και τον περιγέλασε. Δε νομίζω λοιπόν να υπάρχει ηχογράφηση με τη φωνή του Μάρκου!

2 «Μου αρέσει»

Και εγω προς τα εκεί έτεινα αλλά ειπα μήπως υπάρχει κάποια σπάνια ηχογράφηση που δεν υπάρχει στο youtube. Σε κάθε περίπτωση είναι ένα υπέροχο τραγούδι αν και ο στίχος είναι πολύ βαρύς.

1 «Μου αρέσει»

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=9151

DG%207573%20%20A

1 «Μου αρέσει»

κι εγώ έψαχνα κάποτε να το ακούσω από τον ίδιο τον μάρκο…
ίσως ό,τι πιο κοντινό να είναι από τον γιο του τον στέλιο:

3 «Μου αρέσει»

Η καλύτερη εκτέλεση που έχω ακούσει

έλα ρε πέτρο, εδώ ψάχνουμε εκτέλεση με τον ίδιο τον μάρκο κι εσύ βάζεις μια τυχαία εκτέλεση από πίστα;

Συγγνώμη. Δεν ήθελα να σε πληγώσω.
Συγγνώμη σου ζητώ συγχώρεσε με
κι αν έφταιξα πικρά τ’ ομολογώ.

1 «Μου αρέσει»

πέτρο μου, δεν θα το ξεπεράσω ποτέ…

2 «Μου αρέσει»