Βαθιά στην θάλασσα - Είναι του Βαμβακάρη;

Μεταφέρω την άποψη του κ. Γιώργου Χριστοφιλάκη σύμφωνα με τον οποίο το τραγούδι αυτό είναι του Βαμβακάρη σύμφωνα και με την ομολογία του ίδιου του Βαμβακάρη στον ίδιο.

Άλκηστη, για να μεταφέρεις κάποιαν άποψη πρέπει να την παραθέσεις, είτε με λίνκ είτε με άλλο τρόπο. Ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε και τι λέει σχετικά ο κ. Γ. Χριστοφιλάκης. Αν εννοείς το βιβλίο που είχε συμπεριλάβει η “Ελευθεροτυπία” κανα δυό δεκαετίες πρίν, με τα σιντιά του Μάρκου που μοίραζε, δεν άντεξα να το διαβάσω, μετά μάλλον χάθηκε και βεβαίως δεν ενδιαφέρθηκα να το ξαναποκτήσω.

Η άποψη αυτή στην οποία αναφέρομαι υπάρχει στην προσωπική σελίδα του κ. Χριστοφιλάκη στο facebook, άρα μπορεί να την δει κάθε ενδιαφερόμενος, δεν είναι από κάποιο βιβλίο.
Αναφέρει μάλιστα πως το γνωρίζει και ο γιος του ο Στέλιος Βαμβακάρης πως είναι του πατέρα του και όχι του Ζαμπέτα το τραγούδι αυτό.

Μπορείς να μας δώσεις αυτήν την σελίδα;
Το τι γνωρίζει ο Στέλιος Βαμβακάρης αυτός μόνο το ξέρει. Αλλού λένε ότι ο Στέλιος ξέρει ότι είναι του Ζαμπέτα, και του Μάρκου απλά του άρεσε να το τραγουδάει, και αλλού λένε ότι είναι του Μάρκου και το ξέρει και ο Στέλιος…όπως λες.
Ξέρω είναι ωραίο να δημιουργούμε μύθους και να ψάχνουμε πάνω σε αυτούς…αλλά στην προκειμένη περίπτωση αν δεν μας το πει ο Ζαμπέτας ο ίδιος, δουλειά δεν κάνουμε.
Άρα το τραγούδι είναι του Ζαμπέτα, αναμένοντας τυχόν εκπλήξεις

δεν νομιζω καν να περιμενουμε εκπληξεις…

Το “μυστικό” το πηραν μαζί τους ο Ζαμπετας και ο Βαμβακάρης…

Αν ηταν να πιστευουμε οποιον λεει κατι… και ειδικά συγγενεις… μισο αίωνα μετα…
και τα παιδια του Ζαμπετα (εχει; ) θα λενε τα δικα τους…

Πολύ σωστός ο Γιώργης!

Μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία λοιπόν, «ισχύει» η ετικέττα της ΑΕΠΙ (Ζαμπέτας-Τσάντας).

Ούτε τελικά έχει σημασία ποιανού είναι…μιλάμε για τραγούδι που άφησε εποχή…

ΥΓ Προσωπική παρατηρήση:

Ο Μάρκος δεν είχε ανάγκη να ζητιανέψει, ούτε να διεκδικήσει κανένα τραγούδι…

Για την ιστορια, διαβασα καπου οτι ο γιος του Ζαμπετα εχει πεθανει…

Ισχύει. Πέθανε το 2008 και αν δεν κάνω λάθος την ίδια ημερομηνία που πέθανε και ο πατέρας του, Γιώργος Ζαμπέτας.

Κάποιος είπε οτι γιατι δεν αντέδρασε ο Ζαμπέτας όταν το 1961 το τραγούδησε ο Μαρκος και ειπε οτι ειναι δικό του;;;;;
Εγω θα αντιστρέψω την ερώτηση και θα ρωτησω: Γιατί δεν αντίδρασε ο Μάρκος όταν το τραγούδι κυκλοφόρησε το 1954 ως σύνθεση του Ζαμπέτα;; (εφόσον ηταν του Βαμβακαρη).

ΚΑΙ επίσης!!! οσοι λέτε δήθεν για το ύφος και τα ρέστα, ΄συμφωνοι ρε μάγκες, το τραγούδι δεν έχει ύφος ζαμπετικό. ΑΛΛΑ! εφόσον υποστηρίζετε τον Μάρκο, θα ξέρετε ότι σε πρώτη εκτέλεση τα έλεγε ο ίδιος τα τραγούδια του και συνήθως έβαζε και μουσική και στίχους ο ίδιος.(μερικά τραγούδια του τα επανεκτέλεσε ο Μπιθικώτσης μετά από χρόνια) ΓΙΑΤΙ λοιπον να υπάρχει εκτέλεση του τραγουδιού με τον Καζαντζίδη ΠΡΙΝ το τραγουδήσει ο ίδιος ο Μάρκος;

Και κάτι τελευταίο! Κάποιος άλλος είπε οτι ο Μαρκος δεν ειχε αναγκη… ο Μαρκος είχε ανάγκη και εβγαζε και πιατάκι, δεν ξερω αν οντως εχει πει οτι ειναι δικο του, αν ξεκουτεψε με την ηλικία. Σε αυτούς που υπονοούν ότι ο Ζαμπέτας το έκλεψε, έχω να πω τα εξής (και κλείνω): Ο Ζαμπέτας εχει βάλει εισαγωγές σε πολλούς άλλους συνθέτες (πχ στρωσε το στρωμα σου για δυο- που μετα το εκανε ζορμπα ο άλλος). Του χαρίζανε τραγούδι - ο Κατσαρός το κυρα Γιωργαινα και δεν το δεχτηκε. Ειναι επίσης ο μονος συνθέτης που έδινε κανονικα ποσοστα στην Ευτ. Παπαγιαννοπούλου. Πιστεύετε ότι αυτός ο ντομπρος και αυθεντικός συνθέτης ο Ζαμπέτας, θα μπορούσε ποτέ να κλέψει τραγούδι απο αλλον; (και αν οντως ειναι του Μαρκου, γιατι τα υπολοιπα τραγουδια που ειπε ο Ζαμπέτας, Διαζυγιο, Ημουνα μαγκας μια φορα, Αν μαξιωσει ο Θεος δεν τα δηλωσε και αυτά ως δικα του αλλά παρέμειναν ως συνθεσεις Μαρκου;:wink:

Κατ’ αρχάς, γιατί τέτοιο ύφος, ρε φιλαράκι;
Κουβέντα κάνουμε να βγάλουμε άκρη! εκτός κι αν παίρνεις ποσοστά από το τραγούδι, που δεν το νομίζω!

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι το τραγούδι είναι του Ζαμπέτα. Όσο για τα του ύφους ε! δε νομίζω ότι στο ξεκίνημά του ο Ζαμπέτας είχε κατασταλάξει. Δεν το έχει δημιουργήσει ακόμα, οπότε γράφει όπως γράφουν όλοι την περίοδο αυτή.

υ.γ. Αν θυμάμαι καλά, ο Καλδάρας έδινε κανονικά στην Παπαγιαννοπούλου τα δικαιώματα.

αφού πω ότι και εγώ είμαι της άποψης ότι το τραγούδι είναι του Ζαμπέτα δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να παρει τα ήδη γνωστά κομμάτια του Μάρκου να τα περάσει σαν δικά του.Και εγώ τον θεωρώ απο τους πιο μάγκες και ντόμπρους συνθέτες

Δημήτρη Ν. Ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου. :slight_smile: Ποσοστά δεν παίρνω αλλά για να λέω την αλήθεια είμαι προκατειλημμένος υπέρ Ζαμπέτα γιατι είμαι φανατικός Ζαμπετικός (αν και θαυμάζω και αναγνωρίζω τον πατριάρχη και πρωτοπόρο Μάρκο)

Για τον Καλδάρα απολογούμαι- νομίζω έχεις δίκιο. Στο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου για την Παπαγιαννοπούλου: “Δυο πόρτες έχει η ζωή” γράφει για τον Ζαμπέτα (σίγουρα) και νομιζω γράφει για καποια συγκεκριμένα τραγούδια άλλων συνθετών μεταξύ των οποίον αν δεν απατώμαι ειναι το σαν τον αιτό είχα φτερά και για καποια του Καλδάρα. (Δεν θυμάμαι επακριβώς πως το λέει μέσα στο βιβλίο- το έχω στην Κύπρο)

Ξαναζητώ συγγνώμη αν φάνηκα αυστηρός πιο πάνω

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:45 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:35 —

Συμφωνώ 100%. Θα ήταν Ιεροσυλία αν κάποιος μπουζουκο-συνθέτης τότε έπαιρνε τραγούδι του Μάρκου να το περάσει σαν δικό του. Οι περισσότεροι τον σέβονταν και όλοι παραδέχονται ότι ήταν ο πρώτος ρεμπέτης που στηριχτηκαν οι υπολοιποι. Ολοι- Ζαμπέτας,Χιώτης ακόμα και Τσιτσάνης

ο Ζαμπέτας μάλιστα στο βιβλίο της Ιωάννας Κλειάσιου Βιος και Πολιτεία Ζαμπέτα, αναφέρει τα εξής: Ο Μάρκος ήταν ο πρώτος, ήταν αυτός που καθιέρωσε το μπουζούκι σαν επάγγελμα. όλοι οι μεταγενεστεροι πατήσανε πάνω στον Μάρκο, σε αυτά που είχε ήδη κάνει.
και σε άλλο σημείο που επαινεί τον Καζαντζίδη, λεει: Ο Καζαντζίδης είναι για τους τραγουδιστές όπως ήταν για μας ο Μάρκος.

Εφόσον συμφωνούσαν όλοι οτι ο Μάρκος ήταν ο “πατέρας” τους και ότι αυτός ηταν η αρχή, δεν νομίζω κάποιος να του παιρνε τραγούδι (εκτός από ιερόσυλος και ασεβής- θα ηταν και ηλίθιος αμα το κανε ) Ειδικά ο Ζαμπέτας δεν θα μπορούσε απο την μια να διαφημίζει τον Μάρκο-να τον θαυμάζει και να τον εξυμνεί, να τον παίρνει μαζί του στο πάλκο (στους δύσκολους καιρούς του Μάρκου) και απο την άλλη να κλέβει τραγούδι του.

Μέσα σ’ όλα, ήρθε και η κόρη του Ζαμπέτα να μας την σπάσει των Βαμβακαρικών!:044::019:

http://www.agyra.gr/xcart/product.php?productid=1744&cat=624&page=1

Τα ύφη είναι φυσικό να άλλάζουν σε εποχές διαφορετικές. Ο Ζαμπέτας αρχικά είχε γράψει κάποια τραγούδια όπως το “βαριά με δέσαν σήμερα”, που δεν είχαν καμμία σχέση με το μετέπειτα ύφος του. Προσωπικά πιστεύω πως το τραγούδι είναι του Ζαμπέτα. Οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε σεναριολογίες που δεν βγάζουν πουθενά.

Επαναφέρω αυτή την παλαιότερη συζήτηση, με θέμα τον πραγματικό δημιουργό αυτού του τραγουδιού.

Παρατηρώ πως στην πρόσφατη συνέντευξη https://klika.gr/index.php/arthrografia/synentefkseis/210-synentefksi-me-ton-stelio-vamvakari.html
του Στέλιου Βαμβακάρη, σε ερώτηση του Σταύρου σχετικά με το αν αυτό το τραγούδι είναι του Μάρκου ή όχι,
ο Στέλιος αμφιβάλλει.
Και μάλιστα, το αντιπαραβάλλει με το «Μπουζούκι μου διπλόχορδο» και το «Μάρκος Πολυτεχνίτης», τα οποία - πέρα από το τι αναγράφεται στις ετικέτες - είναι δημιουργίες
του Μάρκου.

1 «Μου αρέσει»

Η ετικέτα του δίσκου 78 στροφών.

Όπως βλέπουμε, το τραγούδι, που στην ετικέτα πέρασε με τον τίτλο “Στη θάλασσα θα πέσω”, είναι στο όνομα του Γιώργου Ζαμπέτα. Στο όνομα του είναι και τα πνευματικά δικαιώματα (τα αρχικά του ονοματεπώνυμου του στο τετράγωνο). Στο ίδιο τετράγωνο υπάρχουν και τα αρχικά C.C. που αφορούν δικαιώματα και δεύτερου προσώπου. Δηλαδή του Χαράλαμπου Βασιλειάδη (Τσάντας) σύμφωνα με την ΑΕΠΙ.

AO%205211%20%20A

1 «Μου αρέσει»

Υπήρχε περίπτωση άλλος να αναφέρεται ως δημιουργός και άλλος ως δικαιούχος των πνευματικών δικαιωμάτων;

Όχι Περικλή.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις, που είναι και οι πιο πολλές, στις οποίες δεν υπάρχουν ονόματα δημιουργών μέσα στο πλαίσιο, αλλά τα δικαιώματα έχουν εκχωρηθεί σε εταιρείες διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων. Η μεγαλύτερη από αυτές τις εταιρείες ήταν η B.I.E.M.

ΒΙΕΜ - Βureau Ιnternαtiοnal des Societes gerant le droits d Enregistrement et de Reproduction Mecanique (Διεθνές Γραφείο των Εταιριών που διαχειρίζονται τα δικαιώματα μηχανικής εγγραφής και αναπαραγωγής).

http://www.opengov.gr/ypoian/?c=8450

Στον σύλλογο αυτόν, συμμετείχαν οι περισσότεροι των μουσικών και στιχουργών. Δεν χρειάζεται να γράψω ποιοι είχαν εγγραφεί στον εν λόγω σύλλογο, γιατί ήταν πολλοί.

Μπορούμε όμως να πούμε ποιοι ήταν αυτοί που δεν συμμετείχαν σε κάποιο φορέα διαχείρισης των πνευματικών δικαιωμάτων και διαχειρίζονταν μόνοι τους τα δικαιώματα τους.

Πριν γράψω τα ονόματα θα πρέπει να πω, ότι υπήρχαν και άλλοι φορείς, σύμφωνα με τις ετικέτες των δίσκων, που καταχωρούνταν τα πνευματικά δικαιώματα των συνθετών. Αυτοί ήταν η Droits που ανήκε στον μουσικό οίκο Γαϊτάνου, η copyright control κυρίως για ξένους δημιουργούς και η sope hellas. Όμως η πιο πολυμελής ήταν η Β.Ι.Ε.Μ. Σε αυτήν είχαν αναθέσει τα πνευματικά τους δικαιώματα οι περισσότεροι εκ των συνθετών.

Ποιοι λοιπόν δεν θέλησαν να μπουν σε αυτόν τον φορέα και προτίμησαν να διαχειρίζονται μόνοι τους τα πνευματικά τους δικαιώματα;

Παναγιώτης Τούντας

Γιοβάν Τσαούς

Βασίλης Τσιτσάνης

Γιώργος Νάκος

Ιάκωβος Μοντανάρης

Νίκος Χατζηαποστόλου

Άγγελος Τομπούλης

Σταύρος Παντελίδης

Τοποθέτηση για το θέμα σε άλλο νήμα, έχει κάνει και ο Κώστας ο peloponnisios.

1 «Μου αρέσει»