Αφιέρωμα στον Μάρκο στη ΝΕΤ

Το Σαββατο Είδε κανεις αυτη την εκπομπή… εχει καμιά σχεση ο Μαρκος με τα γαρύφαλα… και επιτέλους λίγος σεβασμος!!!

Την είδα την εκπομπή κ αν εξαιρέσεις τον λουλουδοπόλεμο κ μερικά ακόμη καραγκιοζιλίκια που πραγματικά με ξίνισαν πολύ , για λόγους τηλεθέασης κ μόνο , :mad:δεν νομίζω πως θα μπορούσαν να κάνουν την εκπομπή διαφορετικά φίλε…… πάλι καλά να λέμε πιστεύω…:106:

Το κακο πιστευω παντα ξεκιναει απο το ‘‘σπιτι’’. Εχοντας μεγαλωσει μεσα στο ιδιο σπιτι με τον Μαρκο( ιστορικη φυσιογνωμια) οι δυο γυιοι του θα’ πρεπε να εχουν βαλει βετο ως προς το πως πρεπει να παρουσιαστει το εργο του πατερα τους( εγω αυτο θα’ κανα εαν κουβαλουσα τετοιο ονομα και τετοια ιστορια ) αλλα απ’ την αλλη ολες οι εκπομπες- αφιερωματα, γινονται ερημην τους-κι αυτο δεν το καταλαβα ποτε-κι ετσι καθε ‘‘ειδικος’’ κανει οτι του κατεβει.Ημαρτον πια…

Είχε συζητηθεί και αμέσως μετά την εκπομπή…σε τοπικ γενικά για εκπομπές…όσοι δεν είχαμε ύπνο, στήσαμε μια κουβέντα…

Δείτε:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20040&page=5

και
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?p=171419#post171419

 :019::019::019:  ε ειπαμε   και ναχεισ και την λουλουδου να στα πεταει και στο στομα στο ματι :)και ετσι βρεμενα οπωs ειναι :079: ειχαν πιατα  ομωs δεν θυμαμαι ποτε ξεκινησε ο πιατοαπαγορευση .... παντωs o παππουs μου ελεγε οτι οι μαυροι καναν ντου καθε βραδυ στα μαγαζια ....

Την εκπομπή για το Μάρκο δεν την είδα αν και είναι ο my favorite artist όπως έχω και στο προφίλ μου. Ο λόγος ήταν ότι το Σάββατο ήμουν έξω. Είμασταν μια παρέα σε μια ψαροταβέρνα στο Χατζηκυριάκειο. Αφού φάγαμε λέμε το κλασικό: δεν πάμε για κάνα ποτό; Μια επιλογή που έπαιζε δυνατά ήταν να πάμε σε ένα club στην Πειραϊκή που θα ήτανε λέει η Καλομοίρα. Όπως μπήκαμε στο αμάξι να φύγουμε, αλλάξαμε γνώμη και πήγαμε στο Ρεμπέτ Ασκέρ, στον Ηλεκτρικό του Πειραιά.
Από την ορχήστρα ήξερα τους αδελφούς Πάππου (Μανόλη, μπουζούκι και Αλέξη στο κόντρα μπάσο) και είχα ακουστά το Βασίλη Μασσαλά (κιθάρα). Τα άλλα παιδιά της ορχήστρας δεν τα γνωρίζω. Το μαγαζί ήταν γεμάτο και κάτσαμε στο μπαρ. Όπως έλεγα και σε ένα μέλος της παρέας (με ελάχιστες γνώσεις περί τα λαϊκά πριν το 2006), ήρθαμε «στο καλύτερο μπουζούκι της Ελλάδας» (μην αρχίσουμε τώρα τις αψιμαχίες. Εκείνη την ώρα, τέτοια βαρύγδουπα λες).
Το πρόγραμμα με λαϊκά και ρεμπέτικα, ήταν κατά τη γνώμη μου μετρημένο, νοικοκυρεμένο, άψογο, υψηλού επιπέδου. Εκείνο που παρατήρησα ήταν ότι ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο, ελάχιστα χόρευε ο κόσμος. Έχω περάσει αρκετές βραδιές με τα αδελφια Πάππου από το 85 περίπου και για κάθε καλοκαίρι, στη Σίφνο, στην αρχή στο «Σαλιγκάρι» και μετέπειτα στο «Αλώνι» με ή χωρίς Μελίνα Κανά, Σοφία Παπάζογλου και άλλες αξιόλογες τραγουδίστριες. Εκεί ο κόσμος (επισκέπτες κυρίως), με την ίδια πάνω κάτω δομή του προγράμματος είναι πιο απελευθερωμένος (χωρίς λουλούδια μέχρι πριν μερικά χρόνια). Βέβαια επικρατεί άλλη διάθεση καλοκαίρι και σε νησί, και άλλη διάθεση χειμώνα και στην πόλη.

Κάποια στιγμή το πρόγραμμα περιείχε και νησιώτικα με ένα παιδί που ανέβηκε και έπαιξε βιολί. Παραγγείλαμε και χόρεψαμε το «Αρμιδάκι» που μάλλον πρέπει να ήταν το πιο ασύνηθες που παίχτηκε εκείνο το βράδυ. Γιατί τα υπόλοιπα εκινούντο σε Κονιτοπουλέικη σφαίρα.

Οταν φύγαμε ο φίλος μου έδωσε για πρώτη φορά τα κλειδιά του αυτοκινήτου στη γυναίκα του. Εγώ, ενώ όπως λέει η γυναίκα μου έγειρα κανονικά στο κρεββάτι, το πρωί ξύπνησα στα σανίδια.

Υπάρχει πουθενά στο δίκτυο η εκπομπή για το Μάρκο;

kalispera emai neo melos.eidathn ekpompi kai asta…ektos apo 5/6 sovaroys anthropoys oi aloi opos exo pei se mia ekpompi poy exo sto radio. PAIDIKES XARES.me rotise enas filos an eisoyn ekei kai se rotage na peis giaton marko ti tha eleges… kai toy apantisa.logo ilikias mono ena MARKOS OTHEOS.MARKOS ISXIROS.MARKOS O ATHANATOS. ELEISON EIMAS KAI THAEKANATO STAVROMOY… KSERI KANEIS POY THA VROYME TIN EKPOMPI STO WEB???

Καλως όρισες…αν μου επιτρέπεται να παραθέτω εν λόγω links (καθ’ ότι και γω νέος, δεν έχω δει πλήρως τους κανονισμούς του φόρουμ)

Θα βρείς την εκπομπή στο www.greek-movies.com, ή σε torrent site.

Πάντως θα θελα να εκφράσω και εδώ, όπως και σε άλλο ίδιο θέμα σε άλλο τόπικ, ότι εγώ διαφωνώ με τη φλυαρία και την υπερβολή των καλεσμένων σε τέτοια αφιερώματα (όχι όλων, όσοι λένε βιώματα και γεγονότα καλά κάνουν) αλλά κρατάω αποστάσεις και από τη λογική του “Άγιος Μάγκας” ή “θεός” “εικόνισμα” κτλ…απλοί καθημερινοί άνθρωποι ήταν οι ρεμπέτες δημιουργοί, με τα προτερήματά τους και τα ελαττώματά τους, με ιδιαίτερη δημιουργικότητα και μας άφησαν πολλά.

Με λογια απλα ,λιτα οπωs ηταν και κεινοs
Ο πατριαρχηs του ρεμπετικου , στα παιξιματα του , μαγκεs …η παραδοση παρολεs τιs δυσκολιεs που αντιμετωπισε στη ζωη του ,αρωστια ,πεινα και μιλαμε για μια εποχη οπου μπαγλαμαδεs , μπουζουκια , ηταν τα οργανα του υποκοσμου , των τεκεδων, των φυλακων πειστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι πιο ψαγμενοι απο μενα και σιγουρα εχουν γραψει πολλα θεματα ,τα οποια λογου του υπεροχου σαιτ θα τα ξεκοκαλισω ενα 'ενα
Ο πρωτοποροs ,τηs νεαs γενιαs … οσο για τα λουλουδια ; η καθε εποχη εχει κακα τηs .
Μην κολλαμε σε αυτο αλλα στο εργο που αφησε …

den yparxi akoma se kanena torren i toylaxiston ego den mporona ti vro