Αφιέρωμα στον Γιώργο Ζαμπέτα από το Συγκρότημα Μπουζουκιών "ΔΡΟΜΟΣ".

Το Συγκρότημα Μπουζουκιών “ΔΡΟΜΟΣ” θα εμφανιστεί στις 4 και 11 Μαίου στον μουσικό χώρο “Πυρήνας”, και θα παρουσιάσει ένα αφιέρωμα στον μεγάλο μας Γιώργο Ζαμπέτα.

Διεύθυνση : Μιχαλακοπούλου και Διοχάρους 11 (πίσω από το Χίλτον)
Τηλ: 210 7237150
Έναρξη 22:30
Είσοδος 10 ευρώ

Το συγκρότημα και κάποιοι “αυτόπτες μάρτυρες” μέλη του φόρουμ…:slight_smile:

//youtu.be/crvgPue5uWM
:110:

Εγώ λέω να πάω αυτή τη Δευτέρα. Σκοπεύει να πάει κανείς;;;

Επειδή δεν είχα ποτέ την τύχη να βρεθώ σε “ρεμπέτικη συνάντηση”, θα ήθελα πολύ να ξέρω ποια είναι τα μέλη του φόρουμ που φαίνονται στις φωτογραφίες. Έτσι, για να βάλω ένα “πρόσωπο” στους ανθρώπους που τα παρακολουθώ (διαβάζοντας τα μηνύματά τους) τόσα χρόνια εδώ στο φόρουμ!

Εύα

Στη μια φωτογραφία είναι ο VOULPAN με τη γυναίκα του (σε τρυφερή στιγμή!) και στην άλλη ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. (ο οποίος χτυπάει τα ουισκάκια το ένα μετά το άλλο εκστασιασμένος από το παίξιμο του Βασίλα!!!)

ΥΓ 1 Voulpan με το fotoshop δε τα κατάφερα…για σκέψου τη λύση του καπέλου…:019:
ΥΓ 2 Δημήτρη μας χρωστάς αυτό που υποσχέθηκες στο Λαύριο!!! Λες αν κατεβάσεις όλη την μπουκάλα να τα καταφέρεις??:019:

Αν έχετε και μπορείτε ανεβάστε και κανένα άλλο βιντεάκι από την περασμένη Δευτέρα και όσοι μπορείτε να βγάλετε αύριο, να έρθουμε νοερά κ εμείς που δεν μπορούμε λόγω απόστασης.

Ευχαριστώ

Και αφου δεν μου αρεσουν τα χρεη θα εκπληρωσω την υποσχεση.Οσο για το αλλο εκτος απο την μπουκαλα που την χρειαζομαι σιγουρα, ισως θα χρειαστω και ψυχαναλυση.Λες μετα την μπουκαλα να κραταω το μπουζουκι αναποδα? χα χα χα:102:

Ευχαριστώ, Τίνα! Φαίνεται πως περάσατε καλά!

Εύα

Και χθές περάσαμε καλύτερα:)

Νομίζω ότι τα παιδιά του “Δρόμου” (κοίτα πώς βγήκε τώρα…) έχουν φτιάξει ένα καταπληκτικό σχήμα, αλάνθαστο, ψαγμένο στην λεπτομέρεια, εξαιρετικά αρτίστικο και ταυτόχρονα αυθεντικό! Πραγματικά άψογο!

Η Σοφία μέσα από τα χρόνια έχει γίνει μεγάλη τεχνήτρα (εκτός από την πηγαία καλή φωνή)

Άξιοι επαίνων.:110:

Τίνα σε ότι φωτογραφία μου, έχεις ανεβασει στο forum , είμαι καραφλός.
Υπάρχει εδώ μέσα κανένας, που να ξέρει να με βγάλει με μαλλιά? :slight_smile:

Υ.Γ. Τίνα πραγματικά πολύ ωραία βραδιά. Τα παιδιά παίζουν απίθανα. :109:

Πάνος

Βγάλε εσύ πρώτα μαλλιά και ύστερα θα σε βγάλουμε και εμείς!:019:
Πράγματι πολύ ωραία ήταν και προχθές όπως είπε ο Γρηγόρης (αν κ δε ξέρω ποιος είναι) ακόμα καλύτερα!!! Θα ακολουθήσουν βιντεάκια προσεχώς…

Αναμένουμε με ανυπομονησία!

//youtu.be/3ILLDZt6nys
:110:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:19 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:13 —

Άντε και ένα τελευταίο…

//youtu.be/xcW1cAESVSo
:slight_smile:

Κι’ όμως αποθανάτισες ηχητικά δύο από τα πολλά “Μπράβοοοοο” μου στο τέλος των 2 βίντεο και το χέρι μου με τσιγάρο αντί μπακέτας να διευθύνει την ορχήστρα, κάπου μετά το 2:20 του τελευταίου :slight_smile:

τελικά μας ενδιαφέρει το ρεμπέτικο ή ότι παίζεται με μπουζούκι;:slight_smile:

Τα ειρωνικά σχολιάκια δεν ταιριάζουν στο Φόρουμ. Ότι θες να πεις πες το στα ίσα!!! Όσο για την ερώτηση μας ενδιαφέρει και το ρεμπέτικο και ότι αξιόλογο παίζεται με το μπουζούκι!!!

Κατ’αρχήν μας ενδιαφέρει ό,τι (ΤΟΝΙΖΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑ) αξίζει***. Και φυσικά ό,τι έχει σχέση με το ρεμπέτικο και το μπουζούκι, ή αναλόγως τις προτιμήσεις του καθενός, ό,τι έχει σχέση με το μπουζούκι και το ρεμπέτικο.

Και πάνω σε αυτό κολλάει και ο Ζαμπέτας και ο Χιώτης και άλλοι πάρα πολλοί.

*** Και μην μου πεις ότι οι Δρόμος ή ο Ζαμπέτας δεν αξίζουν !!

Υ.Γ.: Μπάι δε γουέι, μιας που πόσταρα, Τίνα σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα τα βιντάκια και τις φωτό.

Θα ήθελα με τη σειρά μου να απαντήσω στον φίλο προπολεμικό . Έχω την εντύπωση ότι είσαι προκατειλημένος αρνητικά ως προς το φόρουμ .Εδώ μας ενδιαφέρει το καλό λαικό τραγούδι όλοι οι μεγάλοι μας συνθέτες που αγαπήθηκαν με τα τραγούδια τους απο τό λαο μας καθώς και σημερινοί αξιόλογοι δημιουργοί και μουσικοί που συμβάλουν στη συνέχεια της λαικής μας παράδοσης .Εχεις το δικαίωμα να σου αρέσει η να μη σου αρέσει κάτι , και άν σου το αμφισβητήσει κανείς αυτό το δικαίωμα να είσαι σίγουρος ότι πρώτος εγώ θα σε υποστηρίξω, και πολλοί άλλοι .Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μου έδωσες την εντύπωση ότι κάτι σε έχει πειράξει …από παλιά ; ιίσως; …

Που να δεις και πόσα που δεν έχουν καν μπουζούκι μας ενδιαφέρουν.