ΑΥΛΑΙΑ - Νέα Μουσική Σκηνή (Βοτανικός)

Με αφορφή την κάθοδο του “δικού” μας Δημήτρη Μυστακίδη σε αυτόν το νέο χώρο - Μουσική Σκηνή “ΑΥΛΑΙΑ”, ας τον καταγράψουμε !

Μουσική Σκηνή “ΑΥΛΑΙΑ”
Αγ. Όρους 15 (και Κωνσταντινουπόλεως 115) Βοτανικός
Τηλ. 2103474074
ΧΑΡΤΗΣ

[b]Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2008

[/b]22:00
* Δημήτρης Μυστακίδης - «Σμυρνιοί συνθέτες του ρεμπέτικου τραγουδιού - Σμύρνη-Πειραιάς»
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παραδοσιακά τραγούδια της Σμύρνης, αλλά και τραγούδια των Σμυρνιών συνθετών που ήρθαν στην Ελλάδα μετά την καταστροφή του ʼ22 και τα δημιούργησαν εδώ. Έτσι, θα ακουστούν και κάποια κομμάτια πειραιώτικου ύφους. Το μουσικό εγχείρημα έχουν αναλάβει να φέρουν εις πέρας δύο μουσικοί, ορμώμενοι από τη Θεσσαλονίκη:

ο Δημήτρης Μυστακίδης: κιθάρα, τραγούδι
και ο Απόστολος Τσαρδάκας: βιολί, κανονάκι

και τρεις μουσικοί που ζουν και κινούνται στην Πάτρα:

ο Ευγένιος Βούλγαρης: ούτι, λύρα πολίτικη, yaili tanbour, bozuk, τραγούδι
ο Σέργιος Βούλγαρης: κρουστά
και η Θεοδώρα Αθανασίου: τραγούδι.

ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ --15.30 με 20.00–

  • Λαϊκό Τραγούδι
    Τραγουδάμε καλό Λαϊκό Τραγούδι παιγμένο από τους δεξιοτέχνες του είδους :

Αρίστο Βαμβακούση: μπουζούκι
Θεοδόση Νικολετόπουλο: μπουζούκι, μπαγλαμά
Αποστόλη Σταύρακα: μπουζούκι
Αλέξη Πάππο: κοντραμπάσο
Δημήτρη Μέντη: κιθάρα
Γιάννη Καλαφατέζη: ακορντεόν
Στράτο Σαμιώτη: κρουστά

Και στο τραγούδι:
Σοφία Εμφιετζή, Έφη Ράπτη, Ελένη Φωτιάδου.

Υπεύθυνος προγράμματος : Μπάτμαν

[b]


Αύριο, Τετάρτη 30 Ιανουαρίου, γίνονται τα επίσημα εγκαίνια τής μουσικής σκηνής :
[/b]Οι Human Touch και ο Haig Yazdjian με τη συμμετοχή πολλών φίλων καλωσορίζουν το νέο αυτό χώρο που έρχεται να συμπληρώσει το μουσικό τοπίο της πόλης.

Ετσι είναι Ιωάννα.Καλά που το έγραψες γιατλι το είχα ξεχάσει τελείως.
Πολύ νωρίς ρε γμτ.Θα προλάβω καθόλου προβατίνα;;;

Δημήτρη, ο Σώτος (που ΄χει τα μέσα) θα φροντίσει για κοπάδια προβατίνας, οπότε μη χολοσκάς. Αλλά και να μη προλάβεις…θα σου πούμε εμείς πώς ήταν :019::019::019:

Eσύ Δημήτρη θα τρως μόνο και θα απολαμβάνεις τους…νεόκοπους !
Όποιος θέλει να σε ακούσει, κατά τις 9 να κάνει επίσκεψη στην ΑΥΛΑΙΑ… Να συνεχίσουμε εκεί μουσική κατάνυξη…
Να μείνουμε να ακούσουμε και Αρίστο-Αλέξη, Σοφία…κλπ και μετά να πάμε για καμια σούπα στο Γιώργο-Μπάτμαν !!!
Τι λες;
:slight_smile:

Μιά χαρά.!!:089:

Λοιπόν, πάω να διορθώσω το πρώτο μήνυμά μου… Οι ώρες τού προγράμματος -από το σάιτ της μουσικής σκηνής- είναι …τουρλουμπούκι !

Μυστακίδη, μην αγχώνεσαι … Σε “ενημερώνω” πως παίζεις στις 10 το βράδυ !!!
Έχεις χρόνο λοιπόν και για προβατίνια και για …καντίνια !
(είχα πάει χτες μεσημέρι και άκουσα “Λαϊκό Τραγούδι” -εξαιρετικό το πρόγραμμα, παρεμπιπτόντως!- κι έτσι έμαθα πότε παίζεις… χεχεεεε…)

Αφού ανοίχτηκε αυτό το θέμα να ενημερώσω για τις ημερομηνίες και τα μέρη που θα παιχτεί η ίδια παράσταση

24/2 Πριγκηπέσσα ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
25/2 Μαο καφέ ΚΑΒΑΛΑ
26/2 Αερικό ΚΑΤΕΡΙΝΗ(ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ)
3/3 Καφωδείο ΛΑΡΙΣΑ
4/3 Βάμμα Νυκτός ΒΟΛΟΣ
31/3 Αδέσποτο ΧΑΝΙΑ
1/4 Μακάμ ΡΕΘΥΜΝΟ
2/4 Θεωρείο ΗΡΑΚΛΕΙΟ:257:

Θα πάει κανείς σήμερα 16/2/09 στην μουσική σκηνή “Αυλαία”; «Σμυρνιοί συνθέτες του ρεμπέτικου τραγουδιού - Σμύρνη-Πειραιάς». Παίζουν οι Δημήτρης Μυστακίδης, Απόστολος Τσαρδάκας, Ευγένιος Βούλγαρης, Σέργιος Βούλγαρης, Θεοδώρα Αθανασίου.

Έλεγα να πάω με κάτι φίλους αλλά με πούλησαν. Σκέφτομαι να πάω μόνος αλλά τι, σαν μπακούρι ρε γαμώτο; Η γυναίκα δεν μπορεί να έρθει ένεκα του ότι ο μικρός ακόμη θηλάζει.

Να πάς, ακόμα και μόνος, είναι καταπληκτικά τα παιδιά.

Πολύ καλή η χθεσινή συναυλία στην Αυλαία. Ο Μυστακίδης, ιδίως, εξαιρετικός σε μάγκικα τραγούδια, όπως ‘’ Χθες το βράδυ στου Καρίπη’’, ‘’ Η υπόγα’’. Αυστηρός και στέρεος χωρίς υπερβολές και επιτήδευση, σ’ αντίθεση με πολλούς σημερινούς τραγουδιστές, που στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν το ύφος και το ήθος εκείνης της εποχής, υιοθετούν μια επίπλαστη μαγκιά.

Όλοι ήταν εξαιρετικοί.
Εκείνος ο Βούλγαρης έπαιξε μια νταλίκα όργανα. Ο δικός μας, ο Μήτσος, έπαιζε σχεδόν κάθε τραγούδι και άλλο κούρδισμα. Δεν ξέρω πόσα ντουζένια χρησιμοποιεί, αλλά πρέπει να άλλαξε κούρδισμα καμιά 20ριά φορές! Γι’ αυτό και κάποια στιγμή το όργανο τού ξηγήθηκε ένα …τόοοιιινγκ. :slight_smile:
Πάντως ξαναλέω, ήταν και οι τέσσερις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ.
Αντε να κατεβαίνουν συχνότερα.

ΥΓ. Αλήθεια, οι τεχνικοί είναι ώρες-ώρες άπαιχτοι. Σπάει η χορδή του ανθρώπου και την ώρα που προσπαθεί να την αλλάξει, ο τεχνικός φωτισμού ρίχνει τα φώτα όσο δεν πάει, για να μη φαίνεται η …αβαρία!!! Αστον τον άλλον να παλεύει με σύστημα Μπράιγ.

Θα συμφωνισω με τους προλαλησαντες ,τα παιδια ειναι ενα απο τα καλυτερα σχηματα που θα
μπορουσε να δει κανεις, καταπληκτικοι ολοι σαν μοναδες και το συνολο ειναι απλα εξοχο!
Τι να πρωτοπει κανεις για το πως ηταν η βραδια,οπως λεει ο Αρης ,ο Βουλγαρης μια ντουζινα
οργανα και κατι αμανεδακια απιστευτα,ο Μυστακιδης τα ρεστα μου,το παλικαρι με το κανονακι
κανονι σκετο και η Θεοδωρα αχ αυτη η Θεοδωρα…
ΜΠΡΑΒΟ παιδια συνεχειστε να μας φτιαχνετε!!!

Υ.Γ.Αν δεν πηγατε χτες να πατε οπωδηποτε την αλλη δευτερα.

Κανένα βιντεακι για μας τους μη προνομιούχους !!!:mad:

Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναχάσω!!!

Οσοι πάνε την Δευτέρα να χουν μαζί τους και μια βιντεοκάμερα:244:

snedd,

κι εγώ δε βρήκα παρέα για τη Δευτέρα, αλλά στις 23 έκλεισα τραπέζι και θα πάω έστω και μόνη μου!!! Σμυρνιοί συνθέτες …και Μυστακίδης… δεν χάνονται τέτοιες εμπειρίες !!

Και εγώ μόνος μου θα πάω.
Αν περίμενα από την παρέα μου…

Πάντως, βλέπω να γίνεται άτυπη μάζωξη του forum έτσι όπως πάει το πράγμα.

και εγώ μόνος θα πάω, δεν το εκμεταλευόμαστε να κάτσουμε μαζί οι δίχως στο ήλιο μοίρα

τούντα πρίστ μας νοικιάζεις καμια θέση στο τραπέζι που έκλεισες;

Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε: 1)tountas priest, 2)Danis, 3)paraponiaris, 4)Nightblues(μετά από προσωπικό μήνυμα) 5)η αφεντομουτσουνάρα μου, το σύνολο πέντε. Εάν η tountas priest μας δεχτεί στο τραπέζι της πιστεύω θα είμαστε μια καλή παρέα (“αντιπροσωπία”) του forum:088:.

συν τη remil (προσωπικό μήνυμα) σύνολο 6.Ξαναπαίρνω τηλ για το τραπέζι…οκ?

ok ! έκλεισα για 6!!