Αρχείο Ελληνικής δισκογραφίας

Μπάμπη μου καλησπέρα,

Έχω καταφέρει να μαζέψω σχεδόν όλη τη σειρά ψάχνοντας αρκετό καιρό. Μου λείπουν μόνο τα συγκεκριμένα. Ωστόσο, για αυτά δεν βρίσκω και υλικό σχετικό με την έκδοση τους πουθενά.
Παρατηρώ δε και στο συγκεκριμένο θέμα εδώ στο φόρουμ και δεν είδα να τα αναφέρει στη λίστα του ο φίλος που παραθέτει αναλυτικά όσα CD τυπώθηκαν σαν ΑΕΔ από τον Κο Κουνάδη. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Παντελή, αυτό το σάιτ το ξέρεις; https://www.discogs.com/

Το συμβουλεύομαι καμιά φορά για να μάθω τα περιεχόμενα δίσκων που δεν έχω, και περιλαμβάνει σχεδόν κάθε απιθανότητα που έχω ποτέ αναζητήσει. Δεν ξέρω αν βοηθάει για να βρεις εσύ ο ίδιος τους δίσκους, γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει γι’ αυτό τον σκοπό, αλλά μπορεί να μάθεις τουλάχιστον αν κυκλοφόρησαν. Αν το βρεις αυτό, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δεις και τα περιεχόμενα, μη σου πω και το ένθετο. (Βέβαια εν προκειμένω ήταν μάλλον βιβλία με ένθετο δίσκο παρά το αντίστροφο, οπότε τόσο πολλές σελίδες μπορεί να μην τις ανεβάζουν. Μέχρι καμιά δεκαριά σελίδες ένθετο πάντως έχω βρει ονλάιν.)

Με μια δοκιμή δε χάνεις τίποτε. Η αναζήτηση δουλεύει και με ελληνικά γράμματα.

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την ανταπόκριση. Ναι, και αυτό που μου φάνηκε πολύ παράξενο και μου προξένησε την περιέργεια είναι ακριβώς το ότι δεν υπήρχαν ούτε καν εκεί. Το discogs έχει σαν αρχείο σχεδόν τα πάντα και είναι πολύ καλά ενημερωμένο.

Δυστυχώς νομίζω πως δεν εκδόθηκαν σε CD στο ΑΕΔ όποτε τα αναζητώ από άλλες πηγές! Ήμουν σίγουρος ότι εδώ θα υπήρχαν μέλη που θα τα είχαν αν είχαν κυκλοφορήσει.

Επίσης ψάχνω CD με παλιές πρωτότυπες ηχογραφήσεις Σμυρνέικων, θα δείξει τι θα βρω…

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Καλό βράδυ και καλή αυριανή σε όλους!

παντελή δεν ξέρω για ποιό λόγο ψάχνεις ειδικά τις εκδόσεις του κουνάδη, αλλά νομίζω αξίζει περισσότερο να επικεντρωθείς σε πιο πρόσφατες και πιο προσεγμένες παραγωγές (charles howard, σταύρος κουρούσης κλπ).
πάντως κι εγώ έχω την εντύπωση ότι ο κουναδης δεν εξέδωσε όλα όσα είχε αναγγείλει στους καταλόγους.

Καλησπέρα, αρχικά ευχαριστώ πολύ! Δεν γνώριζα για τις συγκεκριμένες παραγωγές. Βρήκα κάποιες από αυτές ψάχνοντας. Και ανακάλυψα και τα σχετικά θέματα εδώ στο φόρουμ.

Ήθελα επίσης να ρωτήσω πόσες παραγωγές έχει επιμεληθεί ο Charles Howard και αν γίνεται κάποιος που ξέρει να μας τις παραθέσει εδώ;

Οι παραγωγές του Howard είναι εκπληκτικές και απαραίτητες για τους ρεμπετόφιλους. Με καθαρό ήχο, σωστές ταχύτητες, χρήσιμες πληροφορίες και ωραίες φωτογραφίες. Τα παρακάτω έχει επιμεληθεί, νομίζω δεν ξεχνάω κάποιο:

(1992) Rembetica - Historic Urban Folk Songs from Greece
(1994) Lost Homelands - The Smyrnaic Song in Greece (1928-1935)
(1994) Rembetica in Piraeus (1933-1937)
(1995) Rembetica in Piraeus, Volume II (1933-1937)
(1996) Rita Abadzi (1933-1938)
(1996) Roza Eskenazi - Rembetissa
(1997) Dalgas - Andonios Dhiamandidhis (1928-1933)
(1997) Great Voices of Constantinople (1927-1933)
(1997) Roza Eskenazi (1933-1936)
(1999) Mourmourika - Songs of the Greek Underworld (1930-1955)
(1999) My Only Consolation - Classic Pireotic Rembetica (1932-1946)
(2000) Women of Rembetica
(2005) Mortika - Rare Vintage Recordings from a Greek Underworld
(2006) Rembetika 1: Greek Music from the Underground (Baglamas, Bouzoukis and Bravado)
(2008) Rembetika 2: More of the Secret History of Greece’s Underground Music
(2008) Rembetika 3: Vassilis Tsitsanis (All the Pre-War Recordings, 1936-1940)
(2009) Rembetika 4: Vassilis Tsitsanis (The Postwar Years, 1946-1954)
(2010) Rembetika 5: Markos Vamvakaris (Master of Rembetika, 1932-1937)
(2011) Rembetika 6: Apostolos Hadzichristos (A Unique Greek Voice, selected recordings 1937-1953)
(2012) Rembetika 7: Women of Rembetika (1908-1947)
(2013) Rembetika 8: Have They Got Hashish In Hell? (Rarest Recordings from the Greek Underground, 1920-1957)

Οι κυκλοφορίες από το 1992 μέχρι το 2005 περιέχουν 1 CD. Από το 2006 κι έπειτα είναι όλες με 4 CD, με εξαίρεση το Rembetika 3 που είναι 5 CD.

Ευχαριστώ πολύ. Οι μετά το 2005 περιλαμβάνουν τα πρώτα και σε αυτές έχει επιμεληθεί ξανά τον ήχο ώστε να είναι πιο καθαρές;

Όλες οι κυκλοφορίες είναι αυτόνομες, με την έννοια ότι καμία δεν αποτελεί best of προηγούμενων. Παρόλα αυτά, και όπως είναι φυσικό, κάποια κομμάτια επαναλαμβάνονται σε κάποιες κυκλοφορίες, είτε γιατί το απαιτούσε το είδος της συλλογής (π.χ. η συλλογή του 2010 “Rembetika 5: Markos Vamvakaris” αναγκαστικά περιλαμβάνει κομμάτια που εμφανίστηκαν και στους δίσκους “Rembetica in Piraeus” και “Rembetica in Piraeus, Volume II”), είτε γιατί κάποια τραγούδια ξαναβρέθηκαν πιο καθαρά.

Σίγουρα με την πορεία του χρόνου, ο Howard ανέβασε κι άλλο τον πήχυ της ποιότητας και αυτό φαίνεται αν συγκρίνει κανείς παλαιότερες με νεότερές του κυκλοφορίες (παρόλα αυτά, το cd της Αμπατζή του 1996 παραμένει μία από τις καλύτερες κυκλοφορίες του είδους -αν όχι η καλύτερη- που έχω ακούσει). Το χαρακτηριστικό όμως του Charlie, απ’ όσο γνωρίζω, είναι ότι έδωσε βάρος στο να βρει καθαρούς δίσκους, να έχει δηλαδή καλή πρώτη ύλη. Γι΄αυτό και το cd της Αμπατζή είναι αξεπέραστο. Νομίζω είχε βρει μεταλλικές μήτρες σε πολύ καλή κατάσταση. Πρόσεξε φυσικά και το re-mastering και βρήκε πολύ καλούς ειδικούς σ’ αυτό τον τομέα. Είχε δε και βοήθεια από διάφορους συλλέκτες που του παρείχαν καθαρούς δίσκους. Ανάλογα την κυκλοφορία βλέπεις στα βιβλιαράκια των cd να αναφέρονται μεταξύ άλλων ο Σταύρος Κουρούσης, ο Ηλίας Μπαρούνης, ο Διονύσης Μανιάτης, κ.ά.

Στο discogs μπορείς να βρεις καταχωρήσεις με κάποιες κυκλοφορίες του Howard, συνοδευόμενες συνήθως από το σκαναρισμένο ένθετο. Ρίξε μια ματιά εκεί και αναζήτησε, μέσω Amazon ή από αλλού, τα cd των εταιρειών Rounder και JSP Records. Αξίζει. Χωρίς δισταγμό.

Έχω βρει όλα μετά το 2005. Τα πρώτα.θα ψάξω. Έτσι έψαξα και για το ΑΕΔ του Κουνάδη. Ίσως πάρει καιρό αλλά έχει και την ομορφιά της η αναζήτηση. Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική περιγραφή και την πληροφορία. Είναι χρήσιμη που δόθηκε γιατί θα μείνει και για άλλους που τα ψάχνουν.