Άρθρο για τα ντουζένια στην Κλίκα

Δε διαφωνώ σε τίποτα απ’ αυτά που γράφετε. Απλά πιστεύω ότι αυτός που επιλέγει να παίξει τα ντουζένια αυτόματα περνάει σε μια άλλη διάσταση. Διαχωρίζεται από τη μάζα και επιλέγει να ακολουθήσει ένα δρόμο αλλιώτικο. Ένα δρόμο μοναχικό αλλά περήφανο. Ξέρει ότι ταξιδεύει πίσω στο χρόνο, πιο πίσω από τους άλλους και ξέρει ότι εκεί είναι λίγοι. Επιλέγει να παίξει μπουζούκι μόνο για την πάρτη του και για ελάχιστους ακόμη. Ξέρει όμως ότι από τις πενιές του ξεδιψάνε στον κάτω κόσμο οι ψυχές των μπουζουκτσήδων της ανώνυμης δημιουργίας. Τους βλέπει να χορεύουν μπροστά του και παίρνει κουράγιο να συνεχίσει τη μοναχική του περιπλάνηση στην άβυσσο. Για να γυρίσω στο Γιώργη (και επειδή όσο τον έχω δει, μου έχει δώσει την εντύπωση ότι είναι ένας άνθρωπος που μιλάει μόνο με την καρδιά του) κατά την ταπεινή μου γνώμη νομίζω ότι σ’ αυτούς το λέει, στους πεθαμένους. Τους βλέπει να χορεύουν μπροστά του και τους κάνει επιφώνημα: ‘‘καρά ντουζένι παίζω’’ δηλαδή “εγώ για σας παίζω μάγκες μου”.

1 «Μου αρέσει»

Το “νταχτιρί” του Ζουριδάκη, σε ρε-λα-ντο (κουρδισμένο όπως στο δίσκο δηλαδή ένα ημιτόνιο κάτω= σι-σολ#-ντο#)

[video]https://youtu.be/tTqzhURD45M[/video]

Μπραβο μπαμπη και εψαχνα τι κουρδισμα ειναι.ξερεις μηπως αν εχει κουρδισμα και καποιο αλλο του ζουριδακη.

ωραίος ο μπάμπης και το μπουζούκι του! πολύ έξυπνο κούρδισμα, για το φα (λα) σεγκιάχ έχεις το τρίχορδο (λα-ντο) σε ανοιχτές, και το ντο όταν αλλάζει στο πάνω σεγκιάχ (ντο/μι)! και μαζί η μυστήρια συνήχηση με το λα όταν πάει στο μι φυσικό (ντο/μι σεγκιάχ).

Μετά την εύκολη σύνδεση τραγουδιών της ανώνυμης δημιουργίας πάνω στο καραντουζένι κούρδισμα που παρουσίασα εδώ Τετράς η ξακουστή και το μυστήριο των κρυμμένων ντουζενιών συνέχισα την προσπάθειά μου και στα άλλα κουρδίσματα.
Επόμενος σταθμός το Συριανό ντουζένι. Εδώ τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα. Έχοντας ως κλειδί το σκοπό του Συριανού όπως καταγράφηκε στη “χήρα μαυροφορεμένη” του Μάρκου και στη συνέντευξη του Κερομύτη, ξεκίνησα το σεργιάνι στα τραγούδια της ανώνυμης δημιουργίας μήπως βρω καμιά πόρτα ανοιχτή να μπω να με φιλέψουν. Πολύ λίγα πράματα. Τα μόνα τραγούδια που βρήκα πάνω σ’ αυτό το σκοπό είναι τα “Μας τη σκάσανε” και “τράβα μάγκα στη δουλειά σου” από τον Κατσαρό.
Ο σκοπός του Συριανού ντουζενιού μου δίνει την εντύπωση ότι πατάει γερά κυρίως πάνω στη μελωδία του “μεμέτη” καθώς και από το “μποχώρι” κυρίως στα λόγια του “μας τη σκάσανε”.
Στην ηχογράφηση στο τέλος παίζω παραλλαγές που μου προκύψανε εμπειρικά πάνω στο παίξιμο και απ’ ότι πρόσεξα ακούγοντας την μετά , κάπου χάνω το ρυθμό κάπου τον βρίσκω.
Αφιερωμένο στον τακο που μου το ζήτησε πριν από πολύ πολύ καιρό. Δεν πειράζει, κάλιο αυγά παρά πατέ…

1 «Μου αρέσει»

γεια σου ρε βασίλα! ομαλά τα έμπλεξες, και ωραία τα παράλλαξες!
το συριανό εξυπηρετεί το χιτζασκιάρ και τον πειραιώτικο, ούτε καν το χιτζάζ. άρα καλώς παίζεις αυτά που αναφέρεις. δοκίμασε αν θέλεις και του μάνθου τον τεκέ, το βαρέθηκα τον αργιλέ και το πολλά είδανε τα μάτια μου. για μένα είναι το πιο αινιγματικό ντουζένι, από την διάταξη των χορδών μέχρι τις περίεργες συνηχήσεις που προκύπτουν (σολ με τονική σιb).

Βασίλη ένα ευχάριστο μέσα από την μικρή μου την κάρδια την ντουζενιαρηκι, κιόλας
Που είναι και έμενα…
Ποοοο πο. Τη πώρωση τη όμορφα, βρε Βασίλη που τα πεζής τα ντουζενια, τεριαζη και η φωνή σου απόλυτα, είσαι απίστευτος. Όντος το συριανό σε ντουζενη δεν έχω ακούσει εκτός του μάρκου δηλαδη καπιο Άλο, μόνο την( χήρα μαυροφορεμένη), και πρώτη φορά άκουσα έτσι κουρδισμένο στο μπουζούκι το συριανό,…
ερώτηση τώρα. Στην χήρα μαυροφορεμένη αν, αν δεν κανό λάθος η μπουργκανα μου ακούγετε πιο μπάσα, οπός το έπαιζε ο Μάρκος. και αλλιώς μας το παρουσίασε ο Βασίλης, για τη όσες φορές άκουσα και από άλλους, δηλαδή, έτσι, η μπουργκανα ακούγετε πιο μπάσα επίτηδες, (νομίζω) ότι και Αλή έτσι την βαζαν… γιατί μπάντα εγώ, βάζο τα ακούστηκα και στο διαπασών την ένταση του ήχου, επειδή πορονομε, μην ξεσηκώσω και τον κόσμο, και με πάρει στο κυνηγοι, χα χα χα…
Εδο στον Βασίλη παντός άκουσα μα εντελώς, αλλιώς και στον μπουχουρη πρώτη φορά… έτσι,…
μάγκα μου Βασίλη σου εύχομαι τα καλύτερα, μέσα από την κάρδια μου… και στο Μίκρο σου το ταλέντο, τον πιτσιρίκα σου, τον κόβω σε μερικά χρόνια, θα βγάζει μάτια.
:):088:

Τάκο αν κατάλαβα καλά σου φαίνεται πιο τεντωμένη η μουργκάνα στο δικό μου παίξιμο; Αν εννοείς αυτό καλά άκουσες. Το μπουζούκι είναι κουρδισμένο ένα τόνο πάνω δηλ μι,λα,ντο (μουργκάνα).

Πάντως αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η έλλειψη ηχογραφήσεων στο σκοπό του κουρδίσματος. Βέβαια αν θεωρήσουμε το σκοπό του κουρδίσματος ως παραλλαγή του μποχώρι και του μεμέτη που είναι δύο από τα διασημότερα ρεμπέτικα της ανώνυμης δημιουργίας με άπειρες εκτελέσεις ίσως είναι φυσικό.

Πάντως δίκιο έχεις Νικόλα είναι μυστήριο και δύστροπο ντουζένι. Αυτή η Σολ είναι πάντα εκεί να σε αγχώνει σε περίπτωση που φύγεις απ’ τη μεσαία χορδή. Είναι λίγες φορές που ταιριάζει ανοιχτή αλλά εκεί που ταιριάζει είναι μαγεία.
Από την άλλη παίζονται πολύ καλά τα ματζοράκια στη μεσαία χορδή από σιb με τις άλλες ανοιχτά και καταπληκτικά το Σαμπάχ από Σολ. Φυσικά συγκεκριμένα τραγούδια αλλά με απόλυτο ταίριασμα.

είχα δοκιμάσει κι εγώ αυτό που λες για σολ μινόρε - σιb ματζόρε αλλά δεν μου είχε κάτσει κάποιο. εσύ ποιά ταίριαξες;

Ναι καλά το κατάλαβα πεζής πιο γλυκιά πιο αεράτα ασπουμε εγώ το κατάλαβα…
Και από άλλους να βάζω δύο παραδείγματα τώρα πρώτη φορά το άκουσα έτσι,
Και όντος κατάλαβα ότι την έχουν πιο γεμάτη πιο μπάσα που την παίζουν.
Άλλοι, εγώ επαγγελματίας δεν είμαι αλλά τα αυτιά μου δεν με προδίδουν
Και όμορφα το έπαιξες εντελώς αλλιώς…
άλλοι, οπός ο στελαρας…
Η οπός άκουγα στον μάρκο… ο Μάρκος έλεγε βαριά ζεμπεκηκα, αυτά…
Αλλά δεν άκουσα πότες άλλους ένα τραγούδι από συριανό μόνο αυτό το άσμα.
Την χήρα μαυροφορεμένη και ένας φίλος μου, έλεγε αυτά είναι βαριά ντουζενια
Δεν πόλη πεζοντουσαν σε ταβέρνες μόνο σε παρέες σε σπίτια οι σε τεκέδες…
Το μόνο που σώζετε είναι του μαρκου σε συνέντευξη την γνώστη…

να διο παραδηγματα τη θελο να πω. για την μπουργκανα…

σηνεχησε να μας μαγεβης ντουζενηκα…:109:

Δεν σε κατάλαβα Νικόλα για το Σαμπάχ μιλάς;

Ναι καλά το κατάλαβα πεζής πιο γλυκιά πιο αεράτα ασπουμε εγώ το κατάλαβα…
Και από άλλους να βάζω δύο παραδείγματα τώρα πρώτη φορά το άκουσα έτσι,
Και όντος κατάλαβα ότι την έχουν πιο γεμάτη πιο μπάσα που την παίζουν.
Άλλοι, εγώ επαγγελματίας δεν είμαι αλλά τα αυτιά μου δεν με προδίδουν

Τάκο η βασική διαφορά είναι ότι τα μπουζούκια τους από ρελαρε που ήταν κουρδισμένα κατέβασαν τις μεσαία και μουργκάνα και ακούγονται ξεκούρδιστες. Μην ξεχνάμε ότι τα μπουζούκια τους πιθανόν έχουν κλίμακα κοντά στο 70. Εγώ με το παλιό το μπουζούκι με κλίμακα μόλις 61 εκ αν το έκανα αυτό δε θα έπαιζε καθόλου. Έτσι τα δικά τους ακούγονται ξεκούρδιστα ενώ το δικό μου ακούγεται κουρδισμένο όπως θα ήταν τα δικά τους σε ρελαρε. Είναι σεταρισμένο για να παίζει έτσι και πάλι είδες το έχω και ένα τόνο πάνω. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός…

το σαμπάχ θέλει το καραντουζένι του, για να παίξεις τον τόνο κάτω από την βάση (το σολ-λα που κάνεις στην μεσαία). μιλάω για κομμάτια που κινούνται μεταξύ μινόρε και σχετκη ματζόρε, όπως ο χασάπης, ο αραμπατζής, το χριστινάκι κλπ.

Είναι κάποια που στέκονται στο Σιb. Στο σολ πατάω μουργκάνα στο 4ο τάστο και για να κάνω το πέρασμα στην υποτονική πάω στη μουργκάνα 7ο - 9ο τάστο (φα -σολ) χτυπώντας τες όλες και κάνοντας μπόλικη φασαρία. Ο χασάπης που τον δοκίμασα τώρα, μέχρι ένα σημείο παίζεται πολύ ωραία, αλλά κάπου σκαλώνει σε μια μακρινή κίνηση και δεν παίζεται. Όμως η υπόγα, ο κουμαρτζής, ο παπατζής,κάθονται κουτί. Έχω και έναν άσσο στο μανίκι για από κοντά.

1 «Μου αρέσει»

ααα μαληστα, δεν τοχα σκεφτη ετσυ, σοστα…

τορα που εκανα μια ρεμπετηκη εξερεβνηση…
ανακαληψα απο τον μεγηστο θαναση αθανασιου (αθανατος) κιολας. ενα
σηριανο ντουζενη το μοναδηκο πεγμενο σε κουρδησμα σηριανο…
που ελεγα οτη δεν εχω ακουση πολη μαγκηκο και εδιαφερον…

χαχα αυτό εννοείται!
βλέπεις όμως πως εκεί είναι το νόημα στο καραντουζένι, να έχεις την υποτονική εκεί που χρειάζεται.
στον χασάπη, δοκίμασε την μακρινή κίνηση να την περάσεις στην μπουργάνα. δεν έχω όργανο εύκαιρο, απλά είναι μια τεχνική που κάνουν στο σάζι.

Έχω κι εγώ μια απορία, την εξής:

Συριανό: Ρε-Σολ-Λα# Η χρήση αυτού του κουρδίσματος είναι κατάλληλη για τους δρόμους Χιτζάζ και Χιτζασκιάρ. Η βάση για τη σωστή απόδοσή του είναι το πρώτο τάστο της Σολ χορδής.
Παράδειγμα για το «Συριανό» ντουζένι Ρε-Σολ-Λα#: «Ταξίμι και ζεϊμπέκικο». Παίζει ο Στέλιος Κερομύτης.

Μήπως θα ‘πρεπε να λέει «το τρίτο τάστο της Σολ χορδής»; Αυτό μου φαίνεται ν’ ακούω στο παράδειγμα, και άλλωστε αυτό μου βγάζει και νόημα δοκιμάζοντας: το τρίτο τάστο της Σολ είναι Λα#, σαν την μπουργάνα. Και η ίδια λογική περιγράφεται και στα περισσότερα άλλα ντουζένια του άρθρου: τονική σε όποιο τάστο της Σολ συμφωνεί με την ανοιχτή μπουργάνα.

Μόνο που, ακόμη κι έτσι, δεν καταλαβαίνω τι θα την κάνω την ανοιχτή μεσαία Σολ όταν ανέβω στην ψιλή χορδή.

(Συγγνώμη αν έχει ξανατεθεί - η αναζήτηση για ντουζένια βγάζει πάρα πολλά νήματα…)

Το πρώτο άρθρο είχε κάποια τυπογραφικά λάθη. Όντως τρίτο ταστο εννοεί, η βάση είναι στο σιb. Η συνήχηση με την μεσαία είναι από τις πιο περίεργες και ατμοσφαιρικές στα ντουζενια, αλλά δεν φαίνεται να τους απασχολούσε ιδιαίτερα όπως ακούγεται στο παίξιμο του Κερομυτη.

Υπάρχει και δεύτερο;

Εμπλουτισμένο και διορθωμένο: