Άρθρο για τα ντουζένια στην Κλίκα

http://rapidshare.de/files/48762417/_____3-02.mp3.html

πάρτε και την δεύτερη αφού είστε τόσο ανυπόμονοι !!:slight_smile:

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να το κατεβάσω:245: .

Οταν πατησεις το link, πηγαινε κατω δεξια και πατα εκει που λεει free.Οταν τελειωσει η αναποδη μετρηση,συμπληρωσε τα τρια γραμματα που σου δειχνει στο αδειο κουτακι και πατα download.:089:

Μπάμπη, αν θες, στείλε μου με PM τα link για rapidshare.COM

(ΑΚΥΡΟ - Χθες με ενημέρωσε με e-mail η rapidshare.com ότι τα links μένουν ζωντάνα για 60 μέρες και μετά διαγράφονται)

Εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση η ευγένια της δημοσιογράφου.
Μαλλον πρέπει να ακούσουν αυτό και οι σημερινοί αστέρες της τηλεόρασης.

και τι γλυκιά φωνή! Πολύ θά΄θελα να ξέρω πως φαίνεται!

Η κυρία Σοφία Μιχαλίτση, επί πολλά χρόνια διευθύντρια του δεύτερου προγράμματος.

1 «Μου αρέσει»

Ο Μαρκος μιλαει για τα ντουζενια του, και τραγουδαει το ,καθε βραδακι τραγουδω!!!

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου Ρε Κώστα ! Μας πλουτίζεις!! Ολα σου τα βίντεο είναι ένα κι ένα!:110:

http://rapidshare.com/files/336203142/NTOKO__MENTO_____________________.mp3.html

εδω ειναι το πρωτο μερος της συνεντευξης για οσους δεν το εχουν.:063:

Μόλις άκουσα την πρώτη εκπομπή.

Πώ ρε μάγκα! Τι μάθημα ήταν αυτό;

Ο Κηρομύτης:
α) Ξέρει να παίξει “παλιό” μπουζούκι με τα παλιά ντουζένια, και να βγάζει αυθεντικό μακαμίστικο παίξιμο που παραπέμπει σε σάζια και ταμπουράδες.
β) Ξέρει εξίσου καλά να παίξει “νεότερο” μπουζούκι σε ρε-λα-ρε (λες και δε θα 'ξερε! Κάτι σας είπα τώρα), με εξίσου αυθεντικό άκουσμα, πρίμα σεγκόντα και τέτοια.
γ) Ξέρει να μας εξηγήσει τι κάνει. Σπάνιο και ανεκτίμητο.
δ) Δεν τσιγκουνεύεται. Ακόμη πιο ανεκτίμητο.
Αυτοί είναι μαστόροι!..

Τρανές ευχαριστίες σε όσους το ανέβασαν και το ξαναανέβασαν.

Συμφωνώ απολύτως. Αλλά όχι μόνο η ευγένεια: ήξερε τι να ρωτήσει. Για σκέψου να ήταν καμία εξίσου σωστή και ευγενική, αλλά λιγότερο σχετική! Μπορεί να κόλωνε να του ζητήσει να κουρδίσει εκεί ον αιρ, και τότε κλάφ’ τα.

ξανα παρακαλω γιατι τελειωσε;

PLZ κάποιος να το κάνει upload και θα το ανεβάσω σε σταθερή τοποθεσία

Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΕΡΟΜΥΤΗΣ

1 «Μου αρέσει»

Μπραβο φιλε που το ανεβασες στο youtube ειναι ενα σημαντικο ντοκουμεντο και το ακουσα με ιδιαιτερο ενδιαφερον , ειδικα εκει που λεει για τον τροπο που μαθαιναν μπουζουκι "κλεφτα " και προσπαθουσαν να βλεπουν απο αλλους που δεν τους αφηναν .

1 «Μου αρέσει»

Τα βίντεο με την συνέντευξη του Στέλιου Κερομύτη σχετικά με τα ντουζένια μεταφέρθηκαν εδώ μιας και είχε προηγηθεί η συζήτηση. Ευχαριστούμε τον φίλο robinaras που τα ανέβασε.

1 «Μου αρέσει»

είχα τη τύχη να τον δώ στη μπουατ “Αιγόκερως” (το '77 μάλλον) να παίζει μαζί με τον Καλφόπουλο. Καταπληκτικός! Δεν υπάρχουν τέτοιοι μπουζουξήδες πια…

1 «Μου αρέσει»

Στο βίντεο αυτό που ανέβασε ο Πίκινος στο μπλόγκ του, στο 4ο λεπτό θα απολαύσετε και οπτικά τον Γενίτσαρη να παίζει έναν γιουρούκικο σκοπό σε καραντουζένι. Η μελωδία μοιάζει σε πολλά σημεία αρκετά με τον σκοπό που παίζει σε καραντουζένι ο Κερομύτης στην Μιχαλίτση. Ενδιαφέρον έχουν και οι στίχοι που αναφέρονται στο φονικό Αντωνίτση-Σακαφλιά…

2 «Μου αρέσει»

Και οι οποίοι στιχοι δεν δένουν με την αναφορά στο Σακαφλιά που γινεται εδώ:
http://www.klika.gr/cms/index.php/ar8rografia/ar8ra/112-istoria-sakaflias.html

Δένουν όμως με κάποιους που είχα διαβάσει στον Πετρόπουλο. Θυμάμαι μάλιστα ότι, νεαρός τότε και μόλις αρχίζοντας να μαθαίνω, είχα γοητευτεί σε βαθμό μυθοποίησης από το γεγονός ότι ο Σακαφλιάς ήταν υπαρκτό πρόσωπο που είχε εμπνεύσει τη λαϊκή μούσα, και ότι το “πραγματικό” τραγούδι του είχε τόσο πολλά παραπάνω από αυτά που ξέραμε. Τα στιχάκια που λέει ο Γενίτσαρης πρώτη φορά τα ακούω τραγουδιστά, και χαίρομαι πολύ γι’ αυτό. Ένα ευχαριστώ στον Πίκινο!

Κατά τα άλλα, το τραγούδι δεν είναι ιστορικό δοκίμιο. Μπορεί και να τα λέει λάθος, τι σημασία έχει;