Από Ιωάννα - Με χαιρετισμούς και πρόσκληση

Πολύ χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω, μπαίνω σιγά-σιγά στους ρυθμούς μου.
Πέρασα άσχημα… Έχασα την αδελφή μου τα Χριστούγεννα και άστε…τα.
Τώρα κάνω εργασιοθεραπεία.
Από αρχή Μάρτη βοήθησα το σκηνοθέτη Βίκο Ναχμία που ανεβάζει στο θέατρο Θησείο (Τουρναβίτου 7-Ψυρρή) μια θεατρική παράσταση σε κείμενα του σούφι Τζελαλουντίν Ρουμί. Στηρίζεται στην πρακτική του στροβιλισμού (περιστρεφόμενοι δερβίσηδες κλπ). Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.
Οποιος θέλει να την δει μπορεί να πάρει τηλέφωνο στο θέατρο (3255444) να ζητήσει πρόσκληση-θέση εκ μέρους μου, ως την Κυριακή 31/3/02 (δυστυχώς άργησα να σας προσκαλέσω, πνιγόμουνα στη δουλειά.). Κάθε μέρα στις 9.15μ.μ. και Σα, Κυ 7.15 & 9.15.

Και το βασικότερο… Είναι καιρός για κανα αντάμωμα δεν νομίζετε;
Έχω ένα φίλο, που έχει το πολωνέζικο εστιατόριο ΔΙΠΟΡΤΟ (Αλεξάνδρας και Μουστοξύδη) και βάζει ρεμπέτικα και οι πελάτες τρώνε γκούλας, λουκάνικα και μυστήρια πολωνέζικα φαγητά. Του είχα πει πως κανα βράδυ θα πάμε κι από εκεί κι όλο με ρωτάει. Έχει το μαζαγάκι και μια ωραία ζούλα για μας (και οι τιμές μας θα είναι απλής ταβέρνας βέβαια…)
Για να το κανονίσουμε σύντομα, που είναι και κεντρικά και δεν θα έχουμε πολλές απώλειες.

Για τον Άρη:
Καλά μεγάλε… τι να πω. Εσύ ξέρεις… Πάντοτε ευτυχής και να προσέχεις την κυρά!!! (τα έμαθα ΟΛΑ …)

Πολλά φιλιά σε όλους.

Υ.Γ.:
Γιωργο-αδμίνωρ, δεν μπορεσα τελικά να κανω New Conversation πουθενά αλλού… γιατί άραγε; Είχα επιφυλάξεις ξέρεις, δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση οτιδήποτε…

Καλώς την Ιωάννα μας. Κουράγιο για την αδελφούλα σου…

Εννοείς το εστιατόριο πίσω από τα δικαστήρια;

Περιμένουμε εναγωνίως και τη “Μπίνειο” βιογραφία για την οποία μας έλεγες στου Λουλούδα.

υγεία,
γιώργος

Ιωάννα, καλωσόρισες ξανά στο forum. Πήγα να υποθέσω ότι μας είχες βαρεθεί και μας παράτησες με όλες αυτές τις βλακείες που πλημμύρισε τελευταίως η γειτονιά μας (συλληπητήρια για την απώλεια, καλό κουράγιο). Εύχομαι σύντομα να βρεις τον καιρό να τελειώσεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) τη βιογραφία του Μπίνη γιατί ανυπομονούμε να τη διαβάσουμε. Κατά τα άλλα σας ζηλεύουμε πραγματικά όσοι δεν μπορούμε, λόγω αποστάσεως, να σας δούμε από κοντά. Όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να φροντίσουμε για μια ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ σύναξη γνωριμίας.

<FONT FACE=“Courier New”>Καλως την ΜΥΣΙΡΛΟΥ.Γεια σου Ιωαννα. Κουραγιο για την αδελφη σου.Για τη μαζωξη ειμαι μεσα ριξτε συρμα οταν και οπου ειναι να γινει.</FONT>

Καλώς το κορίτσι μας , να ΄σαι καλά και να κάνεις κουράγιο.
Ρίξε το σύνθημα κι είμαστε μέσα για όπου θές.

<FONT FACE=“Courier New”>Καλώς την Μυσιρλού. Κουράγιο ρε Ιωάννα.
Πάντως η εργασιοθεραπεία ενδείκνυται και συνταγογραφείται απ’ όλα τα ταμεία! Καλά πας.</FONT>

Με κατασκλάβωσε το ενδιαφέρον σας φιλαράκια. Ευχαριστώ “από καρδιάς”!
(sorry… αλλά εγώ αυτό το λέω χρόοοοονια!!!).
Το βιβλίο του Μπίνη είναι στα τελειώματά του, διασταύρωση πληροφοριών και πλήρη(:wink: καταγραφή δισκογραφίας κάνω τώρα.
Εκτός από τα δικά μου, με έκανε πίσω και η ασθένεια του κ. Τάκη -ήταν σχεδόν 2 μήνες στο νοσοκομείο- αλλά τώρα πια τα ξεπέρασε όλα, είναι περδίκι και σένιος κι από μνημονικό… απίστευτο!
Πολύ καλό βγαίνει το βιβλίο.
Ξέρετε την καταγραφή του “γνήσιου ρεμπέτικου” τρόπου ζωής δεν την έχουμε δει προς το παρόν. Κι ο Μπίνης ήταν “βαθειά χωμένος” σ’ αυτή τη ζωή. Πρωτόπαιξε, ερχόμενος στην Αθήνα, στα στέκια της Τρούμπας και σ’ όλα τα “περιθωριακά” μαγαζιά (Τεκέ του Λάζαρου, στου Γιαννάκη κλπ).
Το εξαιρετικό ενδιαφέρον στο βιβλίο είναι η συναναστροφή και μεγάλη φιλία του Μπίνη με σπουδαίους του χώρου (Μπέμπης, Χιώτης, Μάριος (με το γνωστό μπαράκι), Σεβάς Χανούμ, Τατασόπουλος…) καθώς και με τους φοβερούς “επιχειρηματίες” αδελφούς Αντώνη και Τάσο Βλάχο. Κι ο Μπίνης τα λέει έξω απ’ τα δόντια και χωρίς… λογοκρισία.
Τώρα αν δε βρω κάποιαν άκρη -αν κι είμαι σε καλό δρόμο- στη δισκογραφία…
“78-ρήδες μου” θα ζητήσω τα φώτα σας.

Ξαναφιλώ!!!

Αγαπητή φίλη Ιωάννα, να σε ευχηθώ κι εγώ καλή δύναμη.
Πήρες τις λίστες του Τ. Μπίνη που σου έστηλα;
Τη δική σου την έλαβα και σε ευχαριστώ πολύ.

Περιμένω mail.

Την αγάπη μου.

Σ.Π.

Ιωάννα μας, γλυκειά, μας έλειψες.
Κουράγιο κι από μένα, και αν κάνετε καμιά σύναξη πριν τις 16 Απριλίου, να κάνουμε κι άλλη μία μετά, που θάχω επιστρέψει από τα εξωτερικά.
Γιά τον Τάκη, αν έχει κανένα ενδιαφέρον, μπορώ να σου γράψω 1-2 παραγράφους γιά την προσωπική μου εμπειρία.
Νάσαι καλά, και να βρεθούμε.
Φέρρης

Μαγκες και Μαγκισες για χαρα μετα από καιρό…
Το κακό με μένα είναι ότι προλαβαίνω να διαβάζω το Forum αλλα δεν προλαβαίνω να γράφω μια και το PC είναι στη δουλεια μου.
Εν πάση περιπτώση εάν προκυψει μάζωξη ενδιαφερομαι να σας δώ και από κοντα (είχα συνεβρεθεί με καποιους απόσας στην πρώτη μάζωξη).
Ιωάννα και από εμένα κουράγιο
ΥΓ1 επεσε στα χέρια μου ένα διπλό CD με ηχογραφημένα τραγούδια νέγρων κρατουμένων στις Νοτιες πολιτείες των ΗΠΑ.(Ρυθμός και ήχος από αξίνες που σκάβουν…) Νομίζω ότι αφενός πρόκειται για ντοκουμεντο, αφαιτερου το μουσικό ύφος του Forum δείχνει ότι μπορει να ενδιαφέρει πολλους από δώ μέσα. Από όσο ξερω δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα εάν κάποιος ενδιαφέρεται το παιρνάω σε κασετα.
Ωρα καλή σε όλους.
Βασίλης Λακές

Καλώς τον Βασίλη.